فایل پایان نامه : بررسی مسئولیت مدنی ناشی از نقض حق اختراع-دانلود پايان نامه ارشد

دانلود پایان نامه

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 مسئولیت مدنی ناشی از نقض حق اختراع

قسمتی از متن پایان نامه :

 

مقدمه

یک جدال جدی در عالم حقوق در خصوص مبنای مالکیت فکری رخ داده می باشد که مبنای این حق ذاتی و طبیعی می باشد یا نشأت گرفته از کار یا براساس اصالت منفعت، علت ایجاد جدال‌ها به توضیح فوق اختلاف در مبانی مکاتب حقوق می‌باشد.

صرف‌نظر از مطالب فوق جهت فهم بهتر هر موضوع بهترین روش ریشه‌یابی تاریخی آن و پیدایش و شناسایی حق در اجتماع می‌باشد. به نظر نمی‌بایست به حقوق به عنوان یک علم فطری و فرا انسانی نگریست بلکه حقوق علمی می باشد که توسط بشر‌ها جهت نظم بخشیدن به اجتماع بشری ایجاد شده می باشد. و بسیاری اوقات علم حقوق نیز مانند علوم تجربی براساس آزمون و خطا شکل گرفته می باشد حقوق یک اعتبار بین اشخاص در خصوص روابط فی مابین و ارتباط با اشیاء محیط می‌باشد.

روزگاری طلا مهم نبود. لذا مالکیتی برای آن متصور نبوده، امروزه طلا مبنای پول رایج کشورها را تشکیل می‌دهد مالکیت نسبت به آب‌ها شاید روزگاری مهم نبوده لکن تنازع‌های بعدی در خصوص تصاحب آب موجب ایجاد قانونهای مختلفی شده می باشد. بعضی از اعمال سابقا جرم بوده و فی الحال جرم نیست و بالعکس نیز اتفاق افتاده می باشد.

در حقوق کنونی نیز بعضی اوقات سخن از قوانین متروکه به میان می‌آید که رویه قضائی حکم به عدم استناد به آنها می‌دهد در حالیکه این‌گونه قوانین سال‌های نزدیک تصویب شده و هنگام تصویب برای قوای مقننه دارای اهمیت بوده لکن جامعه این قوانین را پس‌زده می باشد و نیازی به اجرای آن ندیده می باشد حقوق در جامعه شکل می‌گیرد براساس نیازهای اجتماع، عقلای جامعه تشخیص می‌دهند که نسبت به چه موضوعی حق ایجاد نمایند و نسبت به چه موضوعی حقی شناسایی ننمایند.

برای حق اختراع نیز نقطه آغازی بوده می باشد. پس از انقلاب صنعتی و فراگیر شدن تولید و امکان تقلید دیگران از ابتکارها موضوع حق اختراع و طرفداری از آن مطرح و طرح طرفداری از این حقوق با پافشاری کشورهای صنعتی در همة کشورها نفوذ نموده می باشد. فی الحال نیز شکاف عمیقی بین کشورهای توسعه یافته و کشورهای در حال توسعه در خصوص کمیت و کیفیت طرفداری از این حق هست.

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

اهمیت طرفداری از حق اختراع، با در نظر گرفتن جدال‌های فوق واضح و مشخص می گردد. پس از ثبت اختراع و صدور گواهی حق اختراع، مطابق قانون دارندة حق اختراع از حقوق انحصاری جهت بهره‌برداری از اختراع بهره‌مند می گردد. امکان دارد این حقوق انحصاری توسط دیگران مورد تعرض واقع گردد که تعرض به حق اختراع بدون اذن دارندة حق اختراع نقض نامیده می گردد. مانند آثار نقض، ورود ضرر و لطمه به حقوق دارنده حق اختراع می‌باشد. هدف شناخت ارکان مسئولیت مدنی در روبرو شدن با نقض حق اختراع می‌باشد نظر به اینکه مانند ارکان مسئولیت مدنی، وقوع فعل زیانبار می‌باشد به نظر می‌رسد فعل زیانبار معادل نقض حق اختراع باشد. که مانند آثار نقض، ورود خسارت به دارندة حق اختراع می‌باشد مطابق این پژوهش کوشش شده خسارتهای وارده به دارندة حق اختراع شناسایی و راهکارهای جبران خسارت نیز اظهار گردد  اما قبل از طرح سوالهای مربوط به پژوهش و توضیح آنها برای روشن شدن مطلب به گونه اجمالی به تعریف حق اختراع و ریشه آن میپردازیم.

حق اختراع یا به تعبیری حق مخترع، بعنوان یکی از مهمترین مظاهر حقوق مالکیت معنوی می باشد که شامل دو انگیزه ، طرفداری از حقوق فرد(مخترع) از یکسو و حفظ منافع جامعه از سوی دیگر میباشد.

در خصوص حقوق مالکیت معنوی، که اختراع زیر مجموعه آن میباشد، حقوق مالکیت معنوی در معنای وسیع کلمه عبارتست از حقوق ناشی از آفرینشها و خلاقیت های فکری در زمینه های علمی، صنعتی، ادبی و هنری که به گونه سنتی حقوق مالکیت معنوی به دو شاخه اصلی : حقوق مالکیت صنعتی(Industrial Property Rights) و حق مولف یا حق کپی( Copyright) رایت تقسیم میشود.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

غرض از مالکیت صنعتی همانطور که در کنواسیون پاریس ذکر گردیده، مفهوم عام آن می باشد و این مفهوم نه تنها در صنعت و بازرگانی به معنی اخص اطلاق می گردد بلکه بر رشته های منابع کشاورزی ، استخراجی و کلیه محصولات مصنوعی و غیره شمول دارد.1

با در نظر داشتن توضیحات فوق ،مالکیت صنعتی مجموعه حقوقی را مشخص می ‌کند که هدف آن این می باشد ، که یک شخص یا گروه اعم از حقیقی و حقوقی بتوانند با اطمینان خاطر از تعرض  دیگران به امر تجارت یا صنعت اشتغال و از هرگونه تجاوز از ناحیه اشخاص ثالث مصون و محفوظ باشند1.بعبارت دیگر حقوق مالکیت صنعتی از آفرینش و خلاقیتهای فکری بشر در حوزه صنعت به معنای عام کلمه طرفداری می ‌کند.

ماده 2 کنواسیون پاریس برای طرفداری مالکیت صنعتی ، مالکیت صنعتی را شامل اختراعات،طرح های صنعتی و علایم تجاری دانسته که با در نظر داشتن موارد فوق الاشعار روشن می باشد که اختراع مانند مصادیق حقوق مالکیت صنعتی می باشد.

اختراع به معنی نوآوری و چیزی نوانگیختن می باشد و حق اختراع حقی می باشد انحصاری و موقت که به ثبت کننده یا قایم مقام او تعلق میگیرد.

وقتی صحبت از مسًولیت مدنی و نقض حق میشود آغاز بایستی شرایط لازم برای طرفداری از آن حق را مطالعه کنیم.

شرایط لازم برا ی طرفداری از حق اختراع به دو دسته شرایط شکلی و ماهوی تقسیم میشود:

از لینک پایین صفحه ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

این نوشته در پایان نامه های ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.