دانلود فایل: بررسی مسئولیت کیفری ناشی از فعالیت رسانه های الکترونیکی در حقوق ایران -دانلود پايان نامه حقوق

دانلود پایان نامه

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 مسئولیت کیفری ناشی از فعالیت رسانه های الکترونیکی در حقوق ایران 

قسمتی از متن پایان نامه :

  

– ضرورت و اهداف پژوهش

رسانه‌های الکترونیکی از زوایای مختلفی بر زندگی مردم ﺗﺄﺛﻴﺮ می‌گذارند؛ اکنون این اصل در جوامع مترقی پذیرفته شده که رسانه‌های مزبور جزء غیرقابل­انکاری از زندگی جامعه می باشد که بر رشد اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و آموزشی و به ‌گونه کلی بهینه شدن کارکردها و رشد نهادهای مختلف آن جامعه اثر می‌گذارد؛ بیش از همه از لحاظ سیاسی اثر رسانه‌ها که از سویی بازتاب­دهنده رفتار دیگران و از سوی دیگر تریبونی برای اعلام خواست‌های جامعه از حاکمان می باشد؛ در جوامع کنونی بسیار حیاتی می باشد. وانگهی آزادی اطلاعات، چه در نشر آن و چه در دسترسی به اطلاعات، که خود مانند اثرات حق آزادی اظهار می باشد، جزو حقوق بنیادین بشر به شمار می‌آید که بر اساس اسناد بین‌المللی بایستی مورد تکریم قرار گیرد؛ رسانه‌های الکترونیکی از این منظر که خواست مردم را به حاکمان منتقل می‌کنند؛ بایستی از آزادی بیشتری در نشر اطلاعات برخوردار باشند. در این بین ممکن می باشد، حاکمان از حقوق کیفری و نظام مسؤولیت کیفری که نسبت به رسانه‌ها و صاحبان و گردانندگان آنها اعمال می‌کنند؛ به عنوان ابزاری مهارکننده بهره جویند. نگاهی به بعضی نظام‌های مسؤولیت کیفری در ابره مطبوعات به خوبی گواه این مطلب می باشد. وانگهی نظام مسؤولیت کیفری به عنوان یک نهاد اعتباری اجتماعی خود متاثر از تغییر ضرورت‌ها و الزامات نهادهای نوینی می باشد که در جامعه به‌وجود می‌آیند. اینترنت نمونه بارز چنین رسانه‌هایی می باشد که با خود لزوم تحولات ویژه‌ای را در حوزه مسؤولیت کیفری در فضای سایبر رقم زده می باشد. بازگشودن و تحلیل چنین مسائلی درمورد نظام مسؤولیت کیفری رسانه‌های الکترونیکی، خصوصا در بافت نظام حقوقی کشور خودمان، سیمایی از آن چیز که را که در این حوزه هست؛ به تصویر خواهد کشید؛ و کاستی‌های آن را خواهد نمایاند.

اهمیت و ضرورت انجام پژوهش حاضر را می­توان در موارد ذیل اختصار نمود:

1- گسترش رسانه­های الکترونیک در دهه اخیر در ایران و تصویب قوانین متعدد مانند: آيين‌نامه ساماندهي و توسعه رسانه‌ها و فعّالیّت‌هاي فرهنگي ديجيتال مصوّب 1389، قانون و آیین­نامۀ اجرایی قانون مطبوعات، آیین­نامه ساماندهی پایگاه­های اینترنتی ایرانی مصوّب 29/5/1385، مقررات و ضوابط شبکه­های اطلاع­رسانی رایانه­ای مصوّب شورای عالی انقلاب فرهنگی، قانون نحوه مجازات اشخاصی که در امور سمعی و بصری فعّالیّت غیرمجاز می­نمایند مصوّب 9/11/1386، قانون جرایم رایانه­ای و ….

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

2- چالش­های موجود در مورد قلمرو حکومت قوانین مزبور بر فعالیت­های رسانه­های الکترونیکی و نحوه حل تعارض آنها.

3- لزوم تعیین مصادیق رسانه­های الکترونیک در حقوق ایران.

4- مطالعه اشخاص حقیقی و حقوقی مسؤول در رسانه­های الکترونیک و حدود مسؤولیت هر کدام.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

– اهداف پژوهش

1- شناسایی و تمییز میان انواع رسانه­های الکترونیکی در راستای ارائه اطلاعات لازم به نهادهای تدوین­کننده و اجراکننده قانون برای تصویب و اجرای قوانین و مقررات ضروری مربوط به مقابله با جرائم ارتکابی از سوی رسانه­های الکترونیکی.

2- شناخت اشخاص حقیقی و حقوقی مسؤول در رسانه­های الکترونیکی و نوع و میزان مسؤولیت       آنها که در نتیجه، امکان مجازات و کیفر را بر شخص مسؤول و خاطی میسر می­کند.

3- مطالعه انواع مسؤولیت­های کیفری ناشی از انتشار محتوای مجرمانه در رسانه­های الکترونیکی که در نتیجه آن کاربران از میزان و نوع مسؤولیت­های خود آگاه خواهند گردید.

4- مطالعه و تحلیل پاسخ­های اعمال شده توسط نهادهای مسؤول به تخلفات و جرائم رسانه­های الکترونیکی در راستای ارائه راهکارهای درست و سنجیده مربوط به مقابله با این تخلفات و جرایم به نهادهای ذیربط.

3- سؤالات تحقيق

سوال اصلی

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

انواع مسؤولیت کیفری رسانه­های الکترونیکی و نحوه توزیع آن به چه صورت می باشد؟

سوالات فرعی

-1 پاسخ­ها و اختیارات نهاد­های مسؤول به جرایم رسانه­های الکترونیکی به چه نحو بوده می باشد؟

2- گونه­های رسانه­های الکترونیکی کدام می باشد؟

 دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پایان نامه مسئولیت کیفری ناشی از فعالیت¬ رسانه¬های الکترونیکی در حقوق ایران

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت PDF):

پایان نامه مسئولیت کیفری ناشی از فعالیت¬ رسانه¬های الکترونیکی در حقوق ایران

از لینک پایین صفحه ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

این نوشته در پایان نامه های ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.