دانلود پژوهش: دانلود سمینار کارشناسی ارشد مکانیک: تحلیل ترمودینامیکی سیکل برایتون

دانلود پایان نامه

با عنوان : تحلیل ترمودینامیکی سیکل برایتون به روش واکاوی اگزرژی

در ادامه مطلب می توانید صفحات ابتدایی این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی مکانیک – تبدیل انرژی

عنوان:

تحلیل ترمودینامیکی سیکل برایتون به روش واکاوی اگزرژی

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

چکیده

مهمترین هدف از گسترش سیستم ها اینست که به گونه موثر از منابع انرژی های تجدیدناپذیر نفت و گاز طبیعی بهره گیری نماییم. روش واکاوی اگزرژی برای پیش بردن این هدف مناسب می باشد زیرا که محل و نوع اندازه حقیقی از اتلاف را می تواند تعیین نماید که این اطلاعات می تواند به مقصود طراحی سیستم های جدید بهره گیری گردد.

در واقع واکاوی اگزرژی نشان می دهد که در دور شدن عملکرد یک سیستم از حالت ایده آل کدام اجزاء در این حرکت سهیم هستند و اینکه چه کاری می توانیم در جهت طراحی بهتر این سیستم ها به مقصود بازگشت پذیری های کم انجام دهیم.

یکی از خصوصیات مشخص معادله مربوط به موازنه اگزرژی مورد بحث در هر جزء از سیستم حرارتی می تواند برحسب ترم هایی نظیر اگزرژی جریان و آنتروپی تولید شده جریان و نرخ اگزرژی های مناسب همچون سوخت و کار قابل دسترس نوشته گردد.

با در نظر داشتن هزینه پایین سوخت به ویژه گاز طبیعی در ایران بهره گیری از توربین های گازی یک روش سودمند جهت تولید سریع قدرت می باشد. واکاوی اگزرژی ما را قادر می سازد تا راندمان سیستم و همچنین تخریب اگزرژی در هر جزء از سیستم، نرخ جریان جرمی و دمای گازهای خروجی و ترکیبات آن را معین می نماییم. همچنین می توان اثر دمای هوا و رطوبت نسبتی آن را روی عملکرد سیستم مورد مطالعه قرار داده و در صورت وجود داده های واقعی سازندگان توربین گاز مقایسه نماییم.

در این مطالعه یک برنامه کامپیوتری جهت واکاوی انرژی و اگزرژی اجزاء سیستم نوشته شده تا عملکرد ترمودینامیکی سیستم توربین گاز را شبیه سازی نماید.

همچنین از روش های موجود در بهینه سازی، مینیمم سازی اگزرژی تخریب شده می باشد که براساس محدود کردن فاصله عملکرد طرح واقعی و یک سیستم ایده آل معقول که در معرض همان محدودیت های فیزیکی سیستم واقعی قرار می گیرد، می باشد. به مقصود مینیمم سازی بایستی موارد ایده آل ترمودینامیکی را با مشخصات سیستم ارتباط دهیم که با تغییر یک یا بیشتر این مشخصه ها می توانیم طرح را به یک شرایط کاری ترمودینامیکی بهینه نزدیک نماییم. در این مطالعه برگشت ناپذیری های مرطوب به افت فشار در مسیر جریان را که باعث تخریب اگزرژی در کل سیکل می شوند مورد محاسبه قرار داده و نشان می دهیم که عملکرد ترمودینامیکی می تواند نسبت به نرخ جریان و یا توزیع افت فشارها بهینه گردد. به بیانی دیگر مقصود تعیین اپتیمم افت فشار به مقصود ایجاد قدرت ماکزیمم می باشد.

مقدمه:

مطالعات انجام گرفته در این پروژه با یک اختصار ای از مفاهیم مربوط به اگزرژی و تاریخچه آن در ارتباط با محققانی که در اصول و کاربرد و گسترش آن در صد سال گذشته تأثیر عمده ای داشته اند شروع می گردد. در این قسمت فرق واکاوی انرژی با اگزرژی و مزیت های مربوط به واکاوی اگزرژی در تشخیص مقادیر واقعی اتلاف انرژی اظهار شده و با مثال های واضحی در این ارتباط اهمیت واکاوی اگزرژی یا به بیانی دیگر واکاوی براساس قانون دوم را روشن می سازیم. تمامی این مطالب که در فصل اول یاد شده به صورت چکیده ای از مقالات مهم از نشریات معتبر، همچنان که تعدادی از آنها در قسمت مراجع ذکر گردیده می باشد. در فصل دوم پروژه به روابط مهم مورد بهره گیری در واکاوی اگزرژی و معرفی مفاهیم مربوط به هریک پرداخته شده و مکانیزم های موثر در تخریب اگزرژی و همچنین تقسیمات اگزرژی کل به اگزرژی های مکانیکی، حرارتی و شیمیایی و یا اگزرژی سوخت و محصول اظهار شده و راندمان اگزرژی براساس آنها محاسبه می گردد.

در فصل سوم به پژوهش های موجود انجام گرفته در ارتباط با عملکرد سیکل برایتون تصریح شده و یک روش جهت بهینه سازی آن برای سیکل ساده و پیشرفته براساس نسبت دمای تراکم، ارائه می گردد.

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

در فصل چهارم برای اجزاء مختلف سیکل برایتون، مدلسازی انجام گرفته و روابط مربوط، جهت محاسبه مقادیر اگزرژی های تخریب شده و همچنین مشخصه های ترمودینامیکی آن استخراج می گردد. همچنین یک بهینه سازی براساس افت فشار ورودی جهت قدرت ماکزیمم انجام می گیرد.

در فصل پنجم نیز یک واکاوی اگزرژی  برای سیکل ساده و پیشرفته انجام گرفته و نتایج مربوط به این واکاوی به صورت عددی در ارتباط با نرخ اگزرژی های تخریب شده، راندمان های اگزرژی اجزاء و کل سیستم و دما و اگزرژی نقاط مختلف سیکل و قدرت خالص اظهار شده و بحث و مطالعه می گردد.

در خاتمه نیز پیشنهاداتی در مورد مطالعات بیشتر و جدیدتری که در ارتباط با این پژوهش می تواند ادامه یافته یا انجام گیرد، عنوان می گردد.

در مجموع مطالعه انجام گرفته در این پروژه یک فهم اساسی در ارتباط با اهمیت و تأثیر روش اگزرژی به عنوان ابزاری جهت طراحی بهتر اجزاء و یا دسته بندی بهتر فرایندهای آنها از طریق محاسبه نرخ اگزرژی نابود شده می دهد.

تعداد صفحه : 143

قیمت : 14700 تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :       

برای دانلود فایل ورد متن کامل اینجا کلیک کنید

———-          [email protected]

این نوشته در رشته مکانیک ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید