پژوهش: دانلود پايان نامه ارشد:بررسی موضوع تطبیق مسئولیت مدنی پزشکان و پیراپزشکان با قوانین شرعی

دانلود پایان نامه

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 مسئولیت مدنی پزشکان و پیراپزشکان

قسمتی از متن پایان نامه :

 

اقسام مسئولیت

«مسئولیت»، در یک تقسیم بندی کلی به مسئولیت کیفری، حقوقی (مدنی) و اخلاقی تقسیم می گردد. اگر چه مسئولیت حقوقی، ممکن می باشد جنبه اخلاقی نیز داشته باشد، مثلا اضرار به دیگری از نظر اخلاقی نیز عملی مذموم می باشد، اما میان این دو تفاوت‌هایی هست (تقی زاده و‌هاشمی 1391، 1)؛ مانند اینکه:

 • در «مسئولیت حقوقی»، تحقق «ضرر» شرط تحقق مسئولیت می باشد، در حالی که در «مسئولیت اخلاقی»، حتی بدون تحقق ضرر، بدلیل ارتکاب اقدام مخالف تکالیف الهی، در برابر خداوند مسئول می باشد.
 • ضمانت اجرای مسئولیت اخلاقی، «وجدان» خود شخص و افکار عمومی می باشد، در حالی که ضمانت اجرای مسئولیت حقوقی، «قانون» می باشد. مثلا شناگری که شاهد غرق شدن فردی می باشد اما هیچ اقدامی نمی کند، از نظر حقوقی مسئولیتی ندارد اما پیش روی افکار عمومی مورد بازخواست قرار می‌گیرد.

مسئولیت «کیفری» یا «جزایی»، مسئولیت ناشی از جرایم مذکور در «قانون» می باشد. در واقع مسئولیت کیفری عبارت می باشد از: الزام شخص به تحمل یک مجازات کیفری هنگامی که با بزهکاری خویش نظم اجتماعی را مختل کرده می باشد. بین این نوع مسئولیت حقوقی (مدنی) تفاوت‌هایی هست که اهم آن به توضیح زیر می باشد:

 • منبع این دو مسئولیت متفاوت می باشد؛ مسئولیت جزایی تنها ناشی از «قانون» می باشد (اصل قانونی بودن جرایم و مجازات‌ها )، در حالی که منبع «مسئولیت مدنی»، قلمرو گسترده‌ای دارد و نیازی نیست اقدام زیانبار بر خلاف «قانون» باشد تا «مسئولیت مدنی» محقق گردد؛ بلکه هرکس به دیگری زیانی وارد نماید، بایستی آن را جبران نماید.
 • در تحقق مسئولیت کیفری، علاوه بر ارتکاب اقدام، قصد مجرمانه (عنصر معنوی) سوء نیت نیز شرط می باشد؛ در حالی که در «مسئولیت مدنی»، فاعل فعل زیانبار، بدون داشتن قصد مجرمانه نیز ممکن می باشد مسئول شناخته گردد.
 • بین « مسئولیت مدنی» و «کیفری» ارتباط عام و خاص من وجه بر قرار می باشد؛ پس:
 • بعضی اقدامات مجرمانه به دلیل اینکه خساراتی را برای کسی ایجاد ننموده می باشد«مسئولیت مدنی» را به دنبال ندارد و مجرم تنها مجازات خواهد گردید؛ مانند جرم سیاسی یا جرم ولگردی.
 • بعضی از مصادیق مسئولیت‌های مدنی، جرم محسوب نمی شوند، مانند کسی که ملک خود تصرف غیر متعارف انجام دهد و به دیگری زیانی وارد نماید، در این حالت، او ضامن خسارت‌های ایجاد شده می باشد، اما مرتکب جرمی نشده می باشد.
 • ممکن می باشد یک فعل مجرمانه، «مسئولیت مدنی» را نیز در پی داشته باشد؛ مانند شخصی که وکیل در فروش کالایی بوده و مرتکب خیانت در امانت گردد، در صورت، علاوه بر مسئولیت کیفری، مکلف به جبران خسارت وارده نیز می‌باشد.

 

 

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سؤالات پژوهش

 • محدوده تعهدات و قوانین موضوعه ایران در ارتباط با مسئولیت مدنی پزشکان و پیراپزشکان شامل چه مواردی شده می باشد؟
 • آیا مسئولیت مدنی پزشکان و پیراپزشکان با قوانین شرعی تطبیق داشته می باشد؟
 • شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              
 • محدوده مجازات‌ها و کیفر‌های متوجه شخص و یا اشخاص مسبب خسارت ناشی از عدم مسئولیت کادر پزشکی در قوانین کشور شامل چه مواردی شده می باشد؟

 دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پایان نامه مسئولیت مدنی پزشکان و پیراپزشکان

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت PDF):

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

پایان نامه مسئولیت مدنی پزشکان و پیراپزشکان

از لینک پایین صفحه ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

این نوشته در پایان نامه های ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.