دانلود فایل تحقیق : دانلود پايان نامه با موضوع انواع مسؤولیت کیفری رسانه¬های الکترونیکی و نحوه توزیع آن

دانلود پایان نامه
شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 مسئولیت کیفری ناشی از فعالیت رسانه های الکترونیکی در حقوق ایران 

قسمتی از متن پایان نامه :

  

مفهوم مسؤوليت

در این گفتار با در نظر داشتن موضوع مورد مطالعه آغاز به نظر می­رسد، ذکر کلیاتی در مورد مفهوم و اقسام مسؤولیت مفید می باشد. به لحاظ واژه­شناختی فرهنگ دهخدا مسؤول را کسی که از وی سوال می­کنند، سوال­شده، پرسیده و پرسش­شده و مسؤول بودن را مواخذ بودن، متعهد بودن و به سبب تعهد حفظ و حراست مورد بازخواست بودن معنا کرده می باشد. در تعریف مسؤولیت نیز آن را مصدر صناعی یا جعلی از مسؤول و به معنای ضمانت، ضمان، تعهد، مواخذه و مسؤول بودن آورده می باشد[1]. مسؤولیت به معنای اصطلاحی در حقوق نیز از وجه تسمیه لغوی آن دور نیفتاده و به معنای لزوم پاسخگویی اشخاص در قبال اقدامات خود در برابر جامعه و دیگران می باشد[2] و در تعریف مسؤولیت گفته­اند: «مسؤولیت عبارتست از وجود تعهد به انجام یا عدم انجام کاری و تحمل آثار و ضمانت اجرایی­های مقرر در صورت نقض این تعهد». به گونه کلی اندیشمندان حقوقی مسؤولیت حقوقی را اینگونه تعریف کرده­اند، مسؤولیت عبارت از التزام شخص به جبران آثار و تبعات زیانبار ناشی از اعمال خلاف وظیفه خود می­باشد[3]. همچنین از انواع مسؤولیت که تقسیم به مسؤولیت مدنی، انتظامی و کیفری می­باشد، تنها قسمت اخیر، مرتبط با این پژوهش می باشد، اما از لحاظ مبانی مسؤولیت همانطور که از کتب نویسندگان استنباط می­گردد، بایستی گفت که مبانی حاکم بر این حوزه­ها تفاوتی نمی­کند. برای مثال همان مباحثی که در حقوق مدنی مطرح می باشد (مسؤولیت بدون تقصیر، مسؤولیت بر تقصیر و مسؤولیت مبتنی بر خطر) در حوزه حقوق کیفری هم نویسندگان بحث می­کنند که کدام یک از این مبانی را می­توان پذیرفت. در مفهوم کلی مسؤولیت عبارت از التزام شخص به جبران آثار و تبعات زیانبار ناشی از اعمال خلاف وظیفه خود می­باشد؛ با در نظر داشتن نقشی که حقوقدانان برای قانون در مسؤولیت حقوقی قائل شده­اند می­توان گفت، مسؤولیت حقوقی عبارت می باشد از الزام قانونی شخص به تحمل نتایج اعمال و رفتار زیانبارش در قبال دیگران[4]. در این بخش به اظهار مفهوم اصطلاح مسؤولیت در حوزه­های حقوق کیفری، مدنی و اداری پرداخته می­گردد؛ بدین جهت مطالب در سه قسمت اظهار می گردد.

بند اول: مسؤوليت كيفري

برای تشریح مفهوم مسؤولیت کیفری که موضوع این نگارش می­باشد، اظهار مباحثی در خصوص ارکان مسؤولیت کیفری مفید می­باشد؛ بر همین اساس مطالب مربوط به مفهوم مسؤولیت کیفری به توضیح ذیل اظهار و مطالعه می­گردد.

1- دهخدا، علی­اکبر، لغت­نامه، نشر دانشگاه تهران، تهران، اسفند 1352، حرف میم، بخش دوم، ذیل واژه مسوولیت.

[2]– فضلی، مهدی، مسوولیت کیفری در فضای سایبر، چاپ اول، نشر خرسندی، 1389، ص 31.

[3]– خرم­آبادی، احمد، مسوولیت کیفری ارائه­دهندگان خدمات اینترنتی، چاپ نخست، نشر دادیار، تهران، 1391، ص72

4- همان، ص 68 و 69.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

– اهداف پژوهش

1- شناسایی و تمییز میان انواع رسانه­های الکترونیکی در راستای ارائه اطلاعات لازم به نهادهای تدوین­کننده و اجراکننده قانون برای تصویب و اجرای قوانین و مقررات ضروری مربوط به مقابله با جرائم ارتکابی از سوی رسانه­های الکترونیکی.

2- شناخت اشخاص حقیقی و حقوقی مسؤول در رسانه­های الکترونیکی و نوع و میزان مسؤولیت       آنها که در نتیجه، امکان مجازات و کیفر را بر شخص مسؤول و خاطی میسر می­کند.

3- مطالعه انواع مسؤولیت­های کیفری ناشی از انتشار محتوای مجرمانه در رسانه­های الکترونیکی که در نتیجه آن کاربران از میزان و نوع مسؤولیت­های خود آگاه خواهند گردید.

4- مطالعه و تحلیل پاسخ­های اعمال شده توسط نهادهای مسؤول به تخلفات و جرائم رسانه­های الکترونیکی در راستای ارائه راهکارهای درست و سنجیده مربوط به مقابله با این تخلفات و جرایم به نهادهای ذیربط.

3- سؤالات تحقيق

سوال اصلی

انواع مسؤولیت کیفری رسانه­های الکترونیکی و نحوه توزیع آن به چه صورت می باشد؟

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

سوالات فرعی

-1 پاسخ­ها و اختیارات نهاد­های مسؤول به جرایم رسانه­های الکترونیکی به چه نحو بوده می باشد؟

2- گونه­های رسانه­های الکترونیکی کدام می باشد؟

 دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پایان نامه مسئولیت کیفری ناشی از فعالیت¬ رسانه¬های الکترونیکی در حقوق ایران

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت PDF):

پایان نامه مسئولیت کیفری ناشی از فعالیت¬ رسانه¬های الکترونیکی در حقوق ایران

از لینک پایین صفحه ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

این نوشته در پایان نامه های ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.