دانلود فایل پایان نامه : دانلود پايان نامه بررسی مسئولیت کیفری ناشی از فعالیت رسانه های الکترونیکی در حقوق ایران

دانلود پایان نامه

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 مسئولیت کیفری ناشی از فعالیت رسانه های الکترونیکی در حقوق ایران 

قسمتی از متن پایان نامه :

  

– نشریه الکترونیکی:

نشریه­ی الکترونیکی رسانه­ای می باشد؛ که به گونه مستمر در محیط رقمی (دیجیتال)، انواع خبر، تحلیل، مصاحبه و گزارش را در قالب نوشتار، صدا و تصویر منتشر می­نماید.

4– رسانه الکترونیکی:

در یک تعریف جامع می­توان گفت که به رسانه­‌هایی گفته می گردد که بر روی وب منتشر می‌گردند. چنین رسانه­هایی ممکن می باشد در فواصل زمانی خاص مطالب جدیدی به وبگاه خود اضافه نمایند؛ و یا نظم خاصی در انتشار نداشته باشند. در این رسانه­ها تبادل یا انتشار محتوا تنها به کمک ابزارهای مجهز به پردازشگر دیجیتال میسّر می باشد. این رسانه­ها شامل رسانه­های برخط مبتنی بر شبکه (نظیر شبکه جهانی اینترنت) می­باشند.

5– جرايم رايانه­اي:

اصطلاح جرم رايانه­اى كه اخيراً مطرح شده گمراه­كننده می باشد. در بسيارى از موارد جرم رايانه­اى به وضوح و به گونه قانونى از جرايم موجود همچون سرقت، جعل، كلاهبردارى و ايجاد خسارت كيفرى جدا نيست. بسيارى از سوءاستفاده­هاى رايانه­اى را مى­توان در قوانين كيفرى متداول جاى داد. كارمند بانك كه وجوه حساب­هاى ديگر را به حساب مخصوص منتقل و آن را برداشت مى­كند، مرتكب سرقت شده می باشد و رايانه را براى ارتكاب جرم مورد نظرش به كار گرفته می باشد. در حال حاضر مقررات موجود در مورد سرقت و كلاهبردارى بايد براى بحث جرايم رايانه­اى مربوط كافى باشند. بايد در اين گونه موارد توجه داشت كه رايانه وسيله مساعدت در ارتكاب جرم می باشد و نه جرم رايانه­اى مصطلح[1].

در مورد معنا و ویژگی‌ها و گونه‌های مسؤولیت زیرا اساس پایان‌نامه در این زمینه می باشد، در آینده به صورت کامل مطالعه خواهد گردید؛ و در زیر این بند به اختصار به موجب یا علت مسؤولیت کیفری رسانه‌های الکترونیکی یعنی جرایم رسانه‌های الکترونیکی پرداخته می گردد؛ و زیرا شناخت این جرایم عموماً تابع شناخت مصداقی می باشد؛ در ادامه به بعضی مصادیق مهم آنها تصریح می گردد:

الف- نشر اطلاعات علیه امنیت کشور

افشای اطلاعات امنیتی: اطلاعات امنیتی که دسترسی یا افشای آنها منجر به ایراد لطمه به امنیت ملی می شوند؛ به‌گونه مشخص و محدود در قوانین کیفری ما مورد تعریف یا حتی احصاء قرار گرفته‌اند؛ برای مثال، قانون مجازات اسلامی در موارد مربوط به جرایم علیه امنیت ملی و به ویژه جاسوسی، (مواد 732 و736) مصادیق مختلفی را ذکر می کند؛ با تحقق هر يك از امور مندرج در ماده، عنصر مادى جرم محقق خواهد گردید، خواه مرتكب جرم، شخص ايرانى باشد يا تبعه كشور خارجى. چنانكه ملاحظه مى­گردد، ركن مادى جرم مزبور را مى­توان از طريق رايانه نيز انجام داد. به اين ترتيب اگر شخصى از طريق رايانه، نقشه ها، اسرار و اسنادى را به افراد فاقد صلاحيت منتقل كند، جاسوس بوده و به مجازات مذكور در ماده محكوم خواهد گردید؛ هر چند به جاى اصل نقشه و اسناد، رونوشت يا تصوير (Image) آن را به ديگران منتقل نموده باشد[2]. تبلیغ علیه نظام، تهدید به بمب‌گذاری یا ادعای بمب‌گذاری وسائل نقلیه عمومی، تحریک به عدم انجام وظایف نظامی، همکاری با دول خارجی متخاصم و تحریک مردم به جنگ و کشتار علیه یکدیگر از دیگر مصادیق این بند می­باشد.

[1]– پاكزاد، بتول، جرايم كامپيوترى، پايان­نامه كارشناسى ارشد حقوق جزا و جرم‌شناسي، دانشگاه شهيد بهشتى، 1375، ص35.

2- پورقهرماني، بابك، بررسي فقهي حقوقي جرايم رايانه­اي، نشر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي، ١٣٨٥، ص ٤٠٤.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

– اهداف پژوهش

1- شناسایی و تمییز میان انواع رسانه­های الکترونیکی در راستای ارائه اطلاعات لازم به نهادهای تدوین­کننده و اجراکننده قانون برای تصویب و اجرای قوانین و مقررات ضروری مربوط به مقابله با جرائم ارتکابی از سوی رسانه­های الکترونیکی.

2- شناخت اشخاص حقیقی و حقوقی مسؤول در رسانه­های الکترونیکی و نوع و میزان مسؤولیت       آنها که در نتیجه، امکان مجازات و کیفر را بر شخص مسؤول و خاطی میسر می­کند.

3- مطالعه انواع مسؤولیت­های کیفری ناشی از انتشار محتوای مجرمانه در رسانه­های الکترونیکی که در نتیجه آن کاربران از میزان و نوع مسؤولیت­های خود آگاه خواهند گردید.

4- مطالعه و تحلیل پاسخ­های اعمال شده توسط نهادهای مسؤول به تخلفات و جرائم رسانه­های الکترونیکی در راستای ارائه راهکارهای درست و سنجیده مربوط به مقابله با این تخلفات و جرایم به نهادهای ذیربط.

3- سؤالات تحقيق

سوال اصلی

انواع مسؤولیت کیفری رسانه­های الکترونیکی و نحوه توزیع آن به چه صورت می باشد؟

سوالات فرعی

-1 پاسخ­ها و اختیارات نهاد­های مسؤول به جرایم رسانه­های الکترونیکی به چه نحو بوده می باشد؟

2- گونه­های رسانه­های الکترونیکی کدام می باشد؟

 دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پایان نامه مسئولیت کیفری ناشی از فعالیت¬ رسانه¬های الکترونیکی در حقوق ایران

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت PDF):

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

پایان نامه مسئولیت کیفری ناشی از فعالیت¬ رسانه¬های الکترونیکی در حقوق ایران

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

از لینک پایین صفحه ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

این نوشته در پایان نامه های ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.