منبع تحقیق : دانلود پایان نامه:علل گرایش جوانان و نوجوانان به قرص های روان گردان

دانلود پایان نامه

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه درج نمی گردد

(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود می باشد)

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

مقدمه

هدف من از پژوهش درمورد ی این موضوع می باشد که بدانم علل گرایش جوانان به اعتیاد، بخصوص قرص های روان گردان  در کشورچیست؟ درمورد ی آگاهی افراد از این موضوع اقداماتی صورت گرفته اما به نظر من کافی نبوده می باشد.لذا من با ارائه ی این پژوهش می خواهم تا جوانان ونوجوانان را درمورد ی اثرات مخرب این قرص ها آگاه کنم. این پژوهش یک پژوهش کتابخانه ای می باشد و حوزه ی آماری آن در محدوده ی کشورمان ایران و تحقیقی توصیفی می باشد.

در این مورد نیز چند سوال تنظیم شده می باشد  که پاسخ آن ها را می توانید در دنباله ی مطالب بیابید

  • علل گرایش جوانان و نوجوانان به اعتیاد چیست؟
  • دوستان ناباب چه نقشی در اعتیاد افراد دارند؟
  • قرص های روان گردان چگونه اقدام می کنند؟

4- مسئولان برای کنترل  اعتیاد به مواد روان گردان چه اقداماتی انجام داده اند؟

5- مواد شادی آور(اکس) چه اَشکالی دارند؟

و همچنین فرضیه هایی مطرح شده می باشد

1- استعمال مواد روان گردان باعث از بین رفتن سلو لهای مغز می گردد

2- مصرف کنندگان دچار توهماتی می شوند که به خو د و دیگران صدمه وارد می کنند

3- بسیاری از مصرف کنندگان از بین رفته یا دچار اختلالات روانی می شوند

4- دوپینگ بعضی از ورزشکاران  بوسیله ی مواد روان گردان انجام می شود

 

طرح پژوهش

1- سوالات اصلی

1- روان گردان به چه معنا ست؟

2- قرص های روان گردان چگونه اقدام می کنند؟

3- مصرف این قرص ها دارای چه عوارضی می باشد؟

4- اکستازی چیست؟

 

2- سوالات فرعی

1- علل گرایش و نوجوانان به اعتیاد چیست؟

2- دوستان ناباب چه نقشی در اعتیاد افراد دارند؟

3- مسئولان برای اعتیاد به قرص های روان گردان چه اقداماتی انجام دادهاند؟

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

 

این پژوهش، یک پژوهش کتابخانه ای می باشد که برای جمع آوری مطالب درج شده در آن از کتابها و همچنین سایت های اینترنتی بهره گیری شده می باشد.

 

فصل اول

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

پیشینه ی پژوهش

وقتی در سال 1914 دانشمندان در آلمان یک ماده شیمیایی جهت کم کردن اشتهای افراد ساختند هیچ کس فکر نمیکرد این ماده تبدیل به اعتیاد نسل جوان در قرن جدید گردد، یک نوع اعتیاد جدیدکه در انتهای آن مرگ به ا نتظار نشستهاست. درآن زمان(1914) این ماده به علت اثرات آن از رده خارج گردید. اما در سال 1942 این دارو مجدداً وارد بازار گردید. اما در سال 1984 با اثبات اثرات آن روی مغز حیوانات آز مایشگاهی از طرف مجامع علمی مصرف و تولید این داروها رسماً ممنوع اعلام گردید.

در سالهای اخیر مصرف آن در آمریکا، در پارتی های شبانه موسوم به Raves به شدت افزایش یافته می باشد که باعث نگرا نی دولت آمریکا شده می باشد. در دوره ی زمانی خاصی در اروپا، مصرف این مواد انرژی زا و شادی بخش برای کاهش مصرف سایر ماد مخدر مثل هروئین تشویق شده می باشد، بطوری که مصرف آن در اروپا در 1995 از 500 هزار قرص در سال به 30 میلیون قرص رسیده می باشد. 2 درصد مردم آمریکا حداقل یکبار این ترکیب را مصرف کرده اند. حد اقل یازده و هفت دهم دانش آموزان کلاس آخر دبیرستان در آمریکا « اکس» مصرف کرده اند. مصرف این قرص ها در ایران به خصوص در سالهای اخیر در پارتی های شبانه به شدت افزایش یافته می باشد. جوانان تحصیل کرده و مرفه، مصرف کنندگان اصلی این دارو ها هستند. لازم می باشد عموم مردم و پژشکان با اثرات سوء مصرف این دارو آشنا شوند تا از وقوع این حوادث ناگوار جلوگیری گردد.


فصل دوم

1- عوامل موثر در اعتیاد

1-1- عوامل روانی

به عنوان مثال، سلولی که حاوی اطلاعات راجع به یک لیوان آب می باشد با سلولی که حاوی اطلاعات راجع‌ به دریاست در هم شده ، در نتیجه شخص یک لیوان آب را ، دریا تصور کرده و می‌خواهد شیرجه رفته و در آن شنا کند. یا یک آدم چاق را سیبی تصورمی کند.

یبشتر معتادین دچار نوعی مشکل و یا اختلال روانی هستند و به دلیل همین اختلال به اعتیاد روی آورده و وابستگی روانی به مواد مخدر در آنان به وجود می آید. زیرا بهره گیری از مواد مخدر موجب می گردد که تا حدودی و به گونه موقت اختلال روانی آنان فروکش کرده و یا به قول خودشان تخدیر شده و درد روانی آنان تسکین یابد. اما در صورت عدم دسترسی و یا عدم بهره گیری از مواد مخدر، اختلال روانی آنان آشکارتر می گردد. این همان نکته مهمی می باشد که در درمان بیماران معتاد مورد توجه و نظر روان پزشکان می باشد. دانستن این نکته که چه نوع اختلال روانی آنان آشکارتر می گردد. این همان نکته مهمی می باشد که در درمان بیماران معتاد مورد توجه و نظر روان پزشکان می باشد.

دانستن این نکته که چه نوع اختلال روانی عامل اولیه رویکرد فرد به بهره گیری از مواد مخدر می گردد کار چندان مشکلی نیست. با مروری بر طریقه زندگی گذشته بیمار معتاد از دوران کودکی به بعد، چگونگی رشد روانی جسمی وی، نوع بافت خانواده، مطالعه معضلات روانی- شخصیتی- اجتماعی- اقتصادی افراد خانواده، چگونگی محیط اجتماعی، شرایط زیستی و … می توان نوع اختلال و یا اختلالات روانی را مشخص و درمان های لازم روان پزشکی را آغاز نمود.

در صورتی که معتاد و یا در صورت لزوم خانواده وی تحت درمان های ضروری روان پزشکی قرار نگیرند و به سفارش های روان پزشک معالج اقدام نکنند، موفق به ترک و درمان اعتیاد نخواهند گردید.

 

1-2- عوامل جسمی

علاوه بر وابستگی روانی به مواد مخدر، وابستگی جسمی نیز عامل مهم دیگری می باشد که در ترک اعتیاد و درمان بیمار معتاد، جایگاه خاص درمانی خود را دارد. هنگامی که وابستگی جسمی به وجود آید و در صورت عدم دسترسی فرد معتاد به ماده مخدر، علایمی در وی بروز می نماید که او برای جلوگیری و رهایی از آن علایم با هر ترفندی کوشش می نماید که ماده مخدر مورد نیاز خود را تهیه و از آن بهره گیری نماید.

متأسفانه در چنین حالت روانی- جسمی می باشد که بیمار معتاد ممکن می باشد به هر کار خلافی دست بزند تا بتواند ماده مخدر را تهیه نماید و این رفتارهای خلاف اخلاق و قانون می باشد که بسیاری از خانواده ها و دیگر افراد جامعه را درگیر معضلات اقتصادی، رفتاری و اخلاقی معتادین نموده می باشد. تکرار چنین اعمال و رفتارهای خلاف قانون و ضد اجتماعی موجب می گردد که معتاد، روز به روز از نظر روانی و اخلاقی، بسیاری از خصوصیات و صفات خوب و انسانی را از دست بدهد و در نهایت به فردی خلاف کار و بی احساس مبدل گردد.

برای درمان عوارض جسمی ناشی از ترک اعتیاد، روش های گوناگون درمانی هست که بیمار بتواند با بهره گیری از داروهای تجویز شده توسط روان پزشک معالج، این مرحله ترک اعتیاد را به شکلی بگذراند که عوارض جسمی کمتی داشته و بتواند دوره بحرانی ترک را راحت تر بگذراند.

بارزترین علایم جسمی ناشی از ترک ماده مخدر (و یا در صورتی که بیمار معتاد نتواند به ماده مخدر دسترسی یابد) عبارت اند از: دردهای شدید عضلانی که فرد را بی قرار و پرخاشگر می نماید، دل پیچه های شدید توأم با بیرون روی، تهوع، استفراغ، عرق کردن، بی خوابی و … .

 

1-3- عوامل خانوادگی

عوامل خانوادگی مانند: عدم توجه مادر و پدر به چگونگی تربیت فرزندان، نبودن نظارت های لازم و ضروری از جهات رفتای، عدم در نظر داشتن رشد روانی و سالم فرزندان، نبودن فضای آرام و شاد خانوادگی، وجود ارتباط های بیمار گونه بین پدر و مادر و فرزندان، اعتیاد پدر و یا مادر، کمبودهای عاطفی فرزندان و بسیاری از عوامل دیگر در اعتیاد فرزند یا فرزندان تأثیر دارند. به همین علت های می باشد که در درمان اعتیاد فردی از افراد خانواده، تمامی افراد خانواده بایستی مورد مطالعه های لازم روان پزشکی قرار گیرند.

علاوه بر جلسات روان درمانی خواه قبل از ترک و خصوصاً بعد از ترک و درمان که برای بیمار معتاد توصیه می گردد، گاهی ضروری به نظر می رسد که جلسات روان درمانی، برای افراد خانواده به صورت گروهی و یا انفرادی در نظر گرفته گردد و اگر فردی از افراد خانواده دچار نوعی اختلال روانی باشد، وی نیز درمان گردد. پس در ترک و درمان بیمار معتاد، همه افراد خانواده بایستی همیاری و همکاری لازم را با روان پزشک معالج بنمایند. اگر این طور نباشد نمی توان انتظار داشت که فرد معتاد در ترک و درمان موفق گردد.

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

تعداد صفحه :40

قیمت : 2500تومان

بلافاصله پس از پرداخت لینک دانلود فایل در اختیار شما قرار می گیرد

و در ضمن فایل خریداری شده به ایمیل شما ارسال می گردد.

پشتیبانی سایت :               [email protected]

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

***  *** ***

این نوشته در روانشناسی و علوم تربیتی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.