فرمت ورد:دانلود پایان نامه ارشد:بررسي بهداشت رواني بيماران سرطاني شيمي درماني شده

دانلود پایان نامه

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه درج نمی گردد

(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود می باشد)

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

فصل اول

كليات پژوهش

مقدمه:

بدون شك سلامت افراد جامعه اهميت بسزايي دارد. جوامع انساني بدون حفظ سلامت و رعايت بهداشت نمي توانند بقا و استمرار خود را حفظ كنند. بيماري و ناتواني، روابط انساني را مختل و در نتيجه احساس امنيت و همبستگي را از بشر سلب مي سازد. پس طبيعي می باشد كه علم طب با هدف دستيابي به اطلاعات جديد همواره در حفظ و بهبود سلامت جامعه کوشش ميكند. حفظ سلامت جسماني افراد يك جامعه معني جلوگيري از شيوع يا ريشه كن ساختن بيماريهايي كه باعث از كار افتادن يا نابودي بشر مي شوند.

همانطور كه بهداشت به عنوان وظيفه علم طب و در حيطه علوم پزشكي از اهميت شاياني برخودار می باشد و حفظ سلامت جسماني افراد به آن وابسته می باشد، بهداشت و سلامت رواني فرد فرد جامعه نيز مورد توجه خاص متخصصين و دست اندركاران قرار گرفته می باشد. آن چیز که امروزه به عنوان بهداشت رواني[1] در جوامع مختلف مطرح می باشد، در حقيقت يك رشته تخصصي در محدوده روان‌پزشكي محسوب مي گردد. اما آن چیز که در شروع کار بايد به آن تصریح كرد اين مسئله مهم می باشد كه با در نظر داشتن تفاوتهاي عمده‌اي كه بين بيمارهايي رواني و بيماريهايي جسماني هست، بهداشت رواني در عملي ساختن اهداف خود با مشكلات فراواني روبروست.

علائم رفتاري، هيجاني و شناختي ممكن می باشد در پاسخ به حوادث پراسترس ايجاد گردد يك يا چند عامل استرس‌زا مي تواند زمينه ساز بيماريها و اختلالات روانپزشكي باشد. تعداد و شدت عامل استرس‌زا هميشه پيش بيني كننده ي شدت علائم و اختلال روانپزشكي نيست. عامل استرس‌زا ممكن می باشد منفرد، متعدد، يا مداوم باشد. بيماري جسمي يكي از عوامل استرس‌زا مي باشد كه در صورت مزمن شدن مي تواند خطري براي بهداشت رواني فرد محسوب گردد.

بايد بدانيم كه خانواده، اجتماع و متخصصين رشته هاي مختلف طب همانند روانپزشكان در بهداشت رواني بيماران مبتلا به بيماريهاي جسماني تأثیر بسزايي دارند. براي مثال، خانواده و اجتماع با رعايت مورد پيشگيري كننده از ابتلا به بيماريهاي جسمي (در حد امكان) و با حمايت عاطفي و اجتماعي از بيماران بعد از ابتلا به بيماريهاي جسماني و قبول و پذيرش بيماري به جاي طرد آنان مي توانند در زمينه بالا بردن بهداشت روان فدر يا حداقل متعادل کردن آن تأثیر مفيدي ايفا كنند.


موضوع و بيان مسئله

– بررسي بهداشت رواني بيماران سرطاني شيمي درماني شده بيمارستان امام حسين (ع) تهران در تابستان 85 .

سرطان، يك بيماري می باشد كه تغيير تصور زندگي، تهديد به كاهش عملكرد فرد و تهديد به تغييرات ظاهري را موجب مي گردد.

تشخيص سرطان باعث ايجاد بخران در زندگي فرد مي گردد. بيمار بايستي سعي كند سطح ناراحتي هيجاني خود را ضمن تصميم گيريهاي حياتي براي درمان كنترل كند. نگرانيهاي اصلي بيمار عبارتند از ترسهاي ناشي از مرگ، وابستگي، بدشكل شدن ، ناتواني، طرد و قطع روابط، مسائل مالي. واكنشهاي بيمار به وسيله عوامل روان شناختي و بين فردي تعديل مي شوند. عوامل مديكال عبارتند از: محل تومور، علائم، سير بيماري. عوامل روان شناختي شامل منش،[2] توانايي تطابق[3]، قدرت ايگو[4] و مرحله تكاملي[5] زندگي و اثرات و معناي سرطان در آن مرحله هستند. عوامل بين فردي مربوط به خانواده و حمايتهاي اجتماعي هستند.

بيماران ممكن می باشد، اضطراب، غمگيني، ترس و خشم را تجربه كنند يا ممكن می باشد بي حسي و كرخت شوند. گناه و مكانيزمهاي مشترك در آن، تأثیر اصلي را بازي مي كنند. از نظر شناختي بيماران ممكن می باشد با حالت تهاجمي در جستجوي اطلاعات باشند، يا گيج و فلج يا ناتوان براي تمركز حواس شوند.ممكن می باشد شكايات بدني زياد گردد و فعاليت روزانه، اشتها و خواب آشفته گردد. واكنشهاي استرس حاد ممكن می باشد شديد باشد ولي معمولاً متغير و گذرا هستند. وقتي اختلال بيش از 14- 10 روز طول بكشد باسيتي بيمار را از نظر وضعيت روانپزشكي ارزيابي كرد.

 

اهميت و ضرورت پژوهش

يك سوم از ما دچار سرطان مي شويم. در حال حاضر تقريباً دو ميليون نفر از مردم بريتانيا تحت درمان سرطان هستند كه اين رقم بيش از يك بيست و پنجم جمعيت اين كشور را تشكيل ميدهد. اكثر اين افراد داراي عمري طولاني هستند. امروزه طرز تفكر افراد نسبت به سرطان عوض شده می باشد و سرطان يك موضوع ممنوع شده نيست. افراد در مورد تشخيص سرطان خود همانند تشخيص ساير بيماري ها به راحتي مي توانند صحبت كنند.

علاوه بر آن پيشرفت در علوم پزشكي تأثير زيادي بر آينده افراد مبتلا به سرطان داشته می باشد. با وجودي كه خبر ها هميشه اميدوار كننده نيست، اما وقتي وارد عصر جديد مي شويم مشاده مي‌كنيم كه بيماران سرطاني نسبت به ساير افراد (كه بيماري آنها ترسناك تر از سرطان به نظر نمي‌رسد)، اميداوارانه تر زنگي خود را دنبال مي كنند. امروزه كاملاً مشخص شده می باشد كه چه اتفاقي در سلول رخ ميدهد كه باعث سرطاني شدن آن مي گردد و كشف اين موارد مطمئناً منجر به ابداع روش هاي درماني جديد و قاعدتاً پيشگيري از مشكلات رفتاري بعد از آن در آينده نزديك خواهد گردید.

از سوي ديگر بايد بدانيم كه عوامل رواني نه تنها در ظهور سرطان مؤثرند بلكه ممكن می باشد در درمان اين اختلال نيز تأثير داشته باشند. در حال حاضر محققان زيادي در حال بررسي اين احتمال هستند كه آيا ممكن می باشد روان درمانگري راه مؤثري براي درمان سرطان باشد. اين موضوع توسط سيمونتون[6] و كارل[7]  مطالعه و توسعه داده شده می باشد. آنان بيماران سرطاني را تشويق مي كنند تا مانع دفاعي درون بدن خود را در حال حمله و بلعيدن سلولهاي سرطاني تصور كنند. آنان عقیده دارند كه از اين طريق بيماران احساس كنترل خود بر بيماري را بهبود بخشيده و در نتيجه به يك تغيير روان‌شناختي كه ممكن می باشد منتهي به كنترل ايمن سازي شناختي واقعي عليه سرطان گردد نايل‌آيند.

حال كه مي دانيم، افراد تأثیر عمده اي در سلامت جامعه آنها دارد و افراد بايد قادر باشند توانائيهاي جسمي و رواني خود را به حداكثر رسانده تا زندگي اجتماعي، اقتصادي مفيد و هماهنگي با محيط داشته باشند، اهميت اين موضوع آشكار مي گردد كه مي توان با بالا بردن سطح بهداشت روان افراد مبتلا به بيماريهاي جسماني (زیرا سرطان) شانس زنده ماندن آنها را براي مدت زمان بيشتري افزود. تا در نتيجه افراد بتوانند ميزان تطابق خود را با خانواده و اجتماع بالا برده و افراد سالمي از لحاظ جسماني و رواني داشته باشيم.

 

اهداف پژوهش.

در اين پژوهش سعس شده اهداف ذيل دنبال گردد:

 • انواع اختلالات رفتاري ذكر شده در MMPI در بيماران سرطاني شمي درماني شده در هر دو جنس بررسي گردد.
 • ايجاد سيستم هاي همايتي اجتماعي، رواني، خانوادگي.
 • تأثير گذاري اعتقادات ديني و نظام ارزشها در بهداشت رواني فرد ارزيابي گردد.
 • ارائه راهكارها و پيشنهاداتي براي تعديل تنش هاي ناشي از شيمي درماني در افراد بيمار.
 • نقد و بررسي شيوه هاي درماني موجود.

 

فرضيه هاي پژوهش

 • بين بروز علائم پارا نويا و شيمي درماني شدن بيمار ارتباط معنا دار هست.
 • بين بروز علائم افسردگي و شيمي درماني شدن بيمار ارتباط معنا دار هست.
 • بين بروز علائم اسكيزوفرنيا و شيمي درماني شدن بيمار ارتباط معنا دار هست.
 • بين بروز علائم هيپوماني و شيمي درماني شدن بيمار ارتباط معنا دار هست.
 • بين بروز علائم هيپوكندري (خود بيمار انگاري) و شيمي درماني شدن بيمار ارتباط معنادار هست.
 • بين بروز علائم هيستري و شيمي درماني شدن بيمار ارتباط معنادار هست.
 • شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     
 • بين بروز علائم انحراف اجتماعي و شيمي درماني شدن بيمار ارتباط معنادار هست.
 • بين بروز علائم ضعف رواني(PT) و شيمي درماني شدن بيمار ارتباط معنادار هست.
 • بين دروغگويي آزمودني و شيمي درماني شدن بيمار ارتباط معنادار هست.
 • شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

10- بين آشفتگي فكري يا خود كم انگاري بيمار و شيمي درماني شدن بيمار ارتباط معنادار هست.

 

تعاريف عملياتي متغيرها

بهداشت رواني: فرهنگ بزرگ روان شناختي لاروس، بهداشت رواني را چنين تعريف مي‌كند: استعداد روان براي متناسب، خوشايند، مؤثر كار كردن، براي موقعيتهاي دشوار انعطاف پذير بودن و براي باريابي متعادل خود توانايي داشتن.

سرطان: اصطلاح سرطان براي بيش از 100 نوع بيماري مختلف به كار مي رود. كاربرد مشترك اين اصطلاح در مورد رشد بي رويه سلولهاي نا به هنجاري می باشد كه تومورهاي بدخيم را به وجودمي‌‌‌آورند. در واقع سرطان بيماري می باشد كه در آن سلولهاي بدن به علت آسيب مكانيسم هاي تنظيم كننده‌ي طبيعي آنها به گونه غير قابل كنترلي رشد مي كنند اين بيماري ممكن می باشد از طريق خون و سيستم لنفاتيك به قسمتهاي ديگر بدن نيز منتشر گردد.

شيمي درماني: درمان سرطان با داروهاي ضد سرطاني به عنوان شيمي درماني شناخته مي‌گردد. اين داروها ممكن می باشد از طريق خوراكي تجويز شوند اما اغلب به صورت مستقيم بداخل جريان خون با تزريق وريدي تجويز مي‌گردد. درمان به صورت تزريقي معمولاً در بيمارستان انجام مي‌گردد.

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

تعداد صفحه :45

قیمت : 2500تومان

بلافاصله پس از پرداخت لینک دانلود فایل در اختیار شما قرار می گیرد

و در ضمن فایل خریداری شده به ایمیل شما ارسال می گردد.

پشتیبانی سایت :               [email protected]

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

***  *** ***

این نوشته در روانشناسی و علوم تربیتی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.