برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه درج نمی گردد

(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود می باشد)

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

فصل اول  :  كليات

مقدمه :‌

نظريات متخصصان درمورد اعتياد :‌

پرسشهاي زيادي درمورد اعتياد در جامعه مطرح مي‌گردد هر يك از متخصصان، كارشناسان و مردم جامعه از زاويه‌اي خاص بر مسئله نگاه مي‌كند و متناسب با ديدگاه خود راه حل‌هايي را عرضه مي‌كنند. پرسش مهمي كه در اين دوره از زمان بيشتر به چشممي خورد اين می باشد كه آيا اعتياد يك مشكل فردي می باشد يا اجتماعي، ‌آيا اعتياد يك بيماري يا انحرافي اخلاقي می باشد ؟ آيا اعتياد به ساخت اجتماعي و اتفاقاتي كه در نهادهاي آن مي‌افتد مرتبط می باشد ؟ آيا اعتياد زاييده مناطق فقير، ‌حاشيه نشين و محروم جامعه می باشد ؟‌

در نظر داشتن اعتياد به عنوان يك عملي خلاف اخلاق :‌

از اين ديدگاه اعتياد رفتاري می باشد كه توسط فرد انتخاب مي‌گردد. معتاد كسي می باشد كه به جامعه و مردم آن ؟؟ نمي‌گذارد. احساس مسئوليت نمي‌كند. چنين فردي موجودي بي مبالات و فاسد می باشد. معتاد با انتخاي اين رفتار به خانواده و جامعه زيان مي‌رساند كمك به معتاد تا زماني كه به اعتايد دچار می باشد كاري عبث و بيهوده می باشد. مجازات معتاد امري طبيعي می باشد. قبول اين ديدگاه نظري به معناي آن می باشد كه مطالعته درمورد ماهيت آن لازم نيسيت نو راه مقابله با آن همان مجازات می باشد. اظهار نظر‌ها نشان مي‌دهد كه دولت هابا اعمال اين روش نتوانسته‌اند بر اعتايد غلبه كند.

ارزيابي آمادگي تصميم به ترك اعتياد :‌

ارزيابي آمادگي مانند گام‌هاي ديگر پيش از اجراي برنامه می باشد كه هيچ گاه در برنامه‌هاي پيشگيري و درمان اعتايد در ايران اجرا نشده می باشد. در اين نوع ارزيابي مايليم بدانيم جامعه تا چه حدودي از مشكل و ضرورت اقدام براي رفع آن مشكل آگاه می باشد. جدول اوليه آمادگي اجتماعي مبتني بر مفهوم آمادي روان شناختي می باشد كه پروكاسكا (1979) آن را توصيه كرده می باشد. جوامع نيز در اين الگو همانند هر فرد از مراحل و درجات مختلف آگاهي از مشكل و ضرورت تغيير آن مي‌گذرند.

الف ـ مرحله پيش تاملي :‌در اين مرحله حداقل آگاهي از مشكل هست و انگيزه‌اي براي تغيير وجود ندارد.

ب ـ‌مرحله تاملي :‌در اين مرحله فرد يا جامعه از مشكل آگاه می باشد اما براي مقابله با آن تعهدي را نمي‌پذيرد، ولي تمايل به رفع آن ايجاد مي‌گردد.

ج ـ مرحله آمادگي : به خساراتي كه مشكل به بار مي‌آورد توجه مي‌گردد و کوشش‌هايي ابتايي براي حل آن صورت مي‌گيرد.

د ـ مرحله اقدام :‌براي حل مشكل اقدام حدس صورت مي‌گيرد.

ه ـ  مرحله نگهداري :‌وضعيت مساعد مي‌گردد و براي مدتي به حال اول باز مي‌گردد.

 

طرح مسئله :‌عوامل موثر بر تصميم به ترك اعتياد

الف ـ علل تگرايش به سوء مصرف مواد

اعتياد يك بيماري زيست شناختي، ‌روان شناختي و اجتماعي می باشد. عوامل متعددي در ايجاد سوء مصرف و اعتياد موثر هستند كه در تعامل با يكديگر منجر به شروع مصرف و سپس اعتياد مي‌شوند عوامل موثر بر فرد، ‌محيط فرد و عوامل اجتماعي، در هم بافته و بر يكديگر تاثير مي‌گذارند. درك كليه علل و عوامل زمينه‌اي موحب مي‌شووند تا طریقه پيشگيري، ‌شناسايي درمان و پيگيري به گونه هدفمند طرح ريزي گردد. بنابراين آشنايي با عوامل زمينه ساز و مستعد كننده اعتياد و نيز عوامل حفاظت كننده از دو جهت لازم است.

1ـ آشنايي افراد در معرض خطر اعتياد و اقدامات پيشگيرانه لازم براي آنان

2ـ انتخاب نوع درمان و اقدامات خدماتي، ‌حمايتي و مشاوره‌اي لازم براي معتادان

ب‌ـ معتاد كيست ؟‌

 آيا كسي كه يك بار مصرف مخدر يا سيگار داشته ف‌معتاد تلقي خواهد گردید يا خير ؟ نشانه‌هاي آن چيست ؟

ج ـ پيشگيري از اعتياد :

‌يعني به كارگيري اقداماتي كه منجر به كاهش ابتلاي افراد به اعتياد مي‌گردد به عبارت ديگر پيشگيري شامل فعاليت‌هايي می باشد براي كاهش عواملي كه افراد را در معرض خطر قرار مي‌ده دو افزايش عوامل افراد را در برابر مصرف حفاظت مي‌كند. بنابراين شناسايي كامل اين عوامل جهت موثر بودن فعاليت‌هاي پيشگيرانه ضروري می باشد.

د ـ  انواع مواد مخدر و ضررات و اثرات آن :

شايد در روزگار قديم، مواد مخدر به عنوان يك داروي شفا بخش مورد بهره گیری قرار مي‌گرفت ولي امروزه پديده مواد مخدر و جرائم مرتبط با آن يك معذل اساسي براي بسياري از كشورهاي جهان تبديل شده می باشد و تاثير عميقي بر تمام افراد و جوامع سراسر جهان دارد. برخي مواد مي‌توانند هم بر حالات رواني دريافيت دروني ( مثل خلق ) تاثير بگذارد و هم بر فعاليت‌هاي مشهود بيروني ( يعني رفتار ) مواد مي‌تواند نشانه‌هاي رواني ـ‌عصبي به وجودآورند كه از نشانه‌هاي اختلالات رواني شايع بدون علت معلوم، ‌غير قابل تفكيك می باشد. بنابراين مي‌توان نتيجه گرفت كه اختلالات رواني اوليه و اختلالات مربوط به مصرف مواد احتمالا با هم ارتباط دارد.

 

 

طرح مسئله و بيان ضرورت آن :‌

بررسي‌هاي عوامل بر معتاد شدن ( بطور كلي ) وضعيتهاي اجتماعي و وجود مرزهاي باز كشور ( ايران ) معتاد شدن جوانان از هم پاشيده شدن خانواده‌ها ـ‌وجود مشكلات متعدد اجتماعي و خانوادگي براي افراد معتاد كه منجر به تصميم گيري براي ترك اعتياد مي‌گردد. و حال ما با در نظر داشتن خانمان سوز بودن اعتياد ـ و مهم بودن وجود فرد سالم براي جامعه به بررسي عوامل موثر بر تصميم گيري به ترك اعتياد مي‌پردازيم.

بررسي عوامل زیرا طبقات اجتماعي ـ خانوادگي ـ جنسيت ـ سن و سال و. ..

فرضيات تحقيق

5ـ هر چه ميزان فشار خانواده بيشتر باشد سرعت تصميم گيري به ترك اعتياد بيشتر می باشد.

6ـ هر چه ميزان بهره گیری از كالاهاي فرهنگي بيشتر باشد مدت زمان بيشتري افراد در ترك مي‌مانند.

7ـ هر چه ميزان درآمد ماهيانه افراد بيشتر باشد، ‌مدت زمان بيشتري افراد در ترك مي‌مانند.

8ـ هر چه افراد تخصص بيشتري در شغلشان داشته باشند مدت زمان بيشتري در ترك مي‌مانند.

 

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

تعداد صفحه :60

قیمت : 2500تومان

بلافاصله پس از پرداخت لینک دانلود فایل در اختیار شما قرار می گیرد

و در ضمن فایل خریداری شده به ایمیل شما ارسال می گردد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

پشتیبانی سایت :               [email protected]

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

***  *** ***