تکه ای از متن پایان نامه :

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

اصل یگانه در این ماده آن چیز که که مقابل پیوستن می باشد، یعنی پیشی گرفتن در رفتن به سوی مقصود معین، در حرکت باشد یا اقدام یا فکر یا علم …. وَ السَّابِحاتِ سَبْحاً فَالسَّابِقاتِ‏ سَبْقاً- 79/ 4. و مراد نفس‌هایی که خود را از عیب‌ها و نقص‌ها پاک می‌گرداند و در سلوک به سوی خدا سبقت می‌گیرد.

 

ج) نتیجه‌گیری

واژه‌ی سابقات جمع اسم فاعل سابق از ماده‌ی سبق می باشد. از نظر ابن فارس اصل این ماده بر تقدُّم و پیشروی دلالت می کند. به گونه مشابه مصطفوی این ریشه را مقابل پیوستن می‌داند، یعنی پیشی گرفتن در رفتن به سوی مقصود معین، در حرکت باشد یا اقدام یا فکر یا علم. و این همان معنایی می باشد که لغویان برای ثلاثی مجرد از این ماده ذکر کرده‌اند. پس لغویان در معنای لغوی سابقات نظر واحدی دارند اما مصادیق مختلفی را برای سابقات در این آیه ذکر کرده‌اند[1] مانند اسب‌ها، ستارگان، جان‌های مومنان که به آسانی خارج می شوند و فرشتگان که از شیطان‌ها در (رساندن) وحی به پیامبران:، سبقت می‌گیرند یا از جن‌ها در شنیدن وحی سبقت می‌گیرند. البته صاحب پژوهش چرخ نيلگون جلوه‏گر شده و چه قدر نیکوست نور‌های اين كواكب و ستارگان. امام صادق7فرمودند شما اين چنین می‌گویید و مدبرات چهارگانه جبرئيل و ميكائيل و اسرافيل‏ و ملك الموت نیز به زمين نگاه می‌كنند و شما و برادران شما را در اطراف زمين نظاره می‌كنند و نور شما برای آسمانها و برای آنها نيكوتر از نور اين ستارگان می باشد و آنها می‌گویند همانند آن چیز که شما می‌گویید چه قدر نيكو می باشد نورهاى اين مؤمنان.[2]

  • أنّها الملائكة تدبّر أمر العباد من السّنة إلى السّنة. عن عليّ7.[3]

آنها فرشتگان هستند که امر بندگان را از سالی به سال دیگر تدبیر می‌کنند.

  • و أخرج ابن أبى حاتم عن على بن أبى طالب ان ابن الكواء سأله عن المدبرات أَمْراً قال الملائكة يدبرون ذكر الرحمن و أمره.[4]

…. ابن کواء از علی ابن ابی طالب درمورد‌ی مدبرات امرا پرسید. ایشان فرمودند: فرشتگان‌اند که ذکر رحمان و امر او را تدبیر می‌کنند.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

[1] خاطر نشان می گردد که بعضی از مصادیقی که لغویان در کتب خود ذکر کرده‌اند برگرفته از تفاسیر می باشد.

[2] محمد بن على ابن بابویه، عيون أخبار الرضا7، (مترجم محمد تقی نجفی اصفهانی) اول، (تهران: نشر علميه اسلاميه، بی تا)، ج‏1، ص243.

[3] محمد بن محمدرضا قمی مشهدی، ج‏14، ص114.

[4] جلال الدین سیوطی، ج‏6، ص311.

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه

(فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه با فرمت ورد):

 ارزیابی تطبیقی روایات معصومین: با اقوال لغویان در مفردات سوره‌های مبارکه نبأ، نازعات و عبس

(فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه با فرمت pdf):

ارزیابی تطبیقی روایات معصومین: با اقوال لغویان در مفردات سوره‌های مبارکه نبأ، نازعات و عبس

از لینک پایین صفحه ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه