گرایش : صنایع

عنوان :  امکان سنجی احداث استخر آب گرم معدنی مصنوعی

دانشگاه آزاد اسلامي

 واحد نراق

دانشکده فنی و مهندسی

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد (M.Sc)

 گرایش :

مهندسی صنایع- صنایع

 عنوان :

امکان سنجی احداث استخر آب گرم معدنی مصنوعی مدل سازی شده با بهره گیری از برنامه ریزی خطی

 استاد راهنما :

دکتر مجید رستمی بشمنی

استاد مشاور :

دکتر محمد علی هاتفی

پایان نامه

بخش هایی از متن پایان نامه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چکیده

           از ديرباز در بسياري از كشور هاي جهان مانند اتريش، آلمان، روسيه، ژاپن و …  چشمه هاي آب گرم به عنوان جاذبه هاي گردشگري و منابع كسب درآمد مورد توجه همگان قرار گرفته می باشد تا جاييكه امروزه نيز براي بهره گیری عموم مردم و بيماران از آنها، تمهيدات بسياري در اين كشورها در نظر گرفته مي گردد. با در نظر داشتن اين موضوع در پي انجام مطالعاتي در اين خصوص بر آمديم تا علاوه بر توليد انواع آب هاي گرم معدني در هر نقطه مكاني به صورت  مصنوعي با بهره گیری از علم برنامه ريزي خطي و همچنين فرمول نويسي شيميايي، جاذبه هاي گردشگري و مناطق درماني نیز ايجاد گردد تا علاوه بر اهداف معنوي توجيه اقتصادي هم داشته باشد.

در ادامه مطالعات صورت گرفته، انواع و فوايد چشمه هاي مختلف آب هاي گرم معدني مورد بحث قرار می­گیرد و سپس توجيه عملي توليد انواع آب هاي گرم معدني در آزمايشگاه به صورت مصنوعي مورد بررسي قرار گرفته و نمونه اي موردي نيز در توضیح طرح توضیح داده می گردد. همچنين در جهت اثبات اقتصادي طرح نيز در فصول پاياني پروژه طرح توجيهي و مطالعات امكانسنجي استخر آب گرم معدني مصنوعي، با بهره گیری از تكنيك هاي اقتصاد مهندسي و اطلاعات به روز بازار صورت پذيرفته و به رشته تحرير درآمده می باشد.

 کلمات کلیدی: آب گرم معدنی مصنوعی، برنامه ریزی خطی، فرمول نویسی شیمیایی، طرح توجیهی، امکانسنجی.

 بيان مسئله

اين پايان نامه به دنبال امکان سنجی احداث استخر آب گرم معدنی مصنوعی مدل سازي شده با بهره گیری از برنامه ريزي خطي می باشد و از جهات فنی، مالی و اقتصادی طرح را بررسي مي كند؛ به طوریكه مواد اوليه شيميايي با در نظر داشتن علم برنامه ريزي خطي و خصوصا مسئله امتزاج در آزمايشگاه مورد آزمايش قرار ميگيرند تا آب گرم معدني مورد نظر را فرموله نمود پس از آن بايد به دنبال امكان سنجي احداث استخر آب گرم معدني مصنوعي بود تا بابت بیماری های خاص، حوضچه های خاصی تعبیه گردد و بیماران جهت درمان و دیگر افراد به جهت تفریح از آن بهره ببرند.

هدف هاي تحقيق

اين پروژه، به لحاظ دربرداشتن مطالعه موردی و  همچنین تحقیقات میدانی، یک پژوهش علمی کاربردی می باشد و اهداف آن به توضیح زير می باشد:

 • ایجاد و تقویت ارتباط بین علم ریاضیات و علوم مهندسی شیمی.
 • ساخت استخر آب گرم معدنی مصنوعی در جهت ایجاد جاذبه توریستی، داشتن فواید درمانی و  قابلیت کسب درآمد.
 • مرتفع کردن نیاز جوامع برای بهره گیری و الگوگیری از منابع طبیعت، در جهت رفع معضلات و بیماری های خاص با داشتن کمترین عارضه های جانبی همانند روش های سنتی طب سوزنی.

اهميت موضوع تحقيق و انگيزش انتخاب آن

از آنجاييكه صنعت درمان با بهره گیری از چشمه هاي آب گرم معدني و به نوعي توریست درمانی یکی از راههای جلب توریست و کسب سود با بهره گیری از منابع آب معدنی در نقاط مختلف جهان می باشد و کشورهایی نظیر روسیه، ایتالیا، آلمان، فرانسه، اتریش، ژاپن و … در بهره گیری از این مهم سابقه ای بس طولانی دارند و همه ساله تعداد کثیری جهانگرد و به دنبال آن ارزش افزوده فراوانی را به خود جذب می کنند، برآن شديم تا بوسيله مطالعات علمي و بنيادين در خصوص آبهاي گرم معدني اين صنعت بزرگ را در زمينه گردشگري و درماني گشترش دهيم و به قرابت علم و اقدام در اين زمينه كمك نماييم.

سؤالات و فرضيه هاي تحقيق       

سؤالات تحقيق:

 • آيا توليد آب گرم معدني مصنوعي به لحاظ شيميايي امكان دارد؟
 • آيا احداث چنين استخري توجيه اقتصادي دارد؟

فرضيه هاي تحقيق:

 • احداث استخر آب گرم معدنی مصنوعی یک جاذبه توریستی به شمار می رود.
 • احداث استخر آب گرم معدنی مصنوعی جنبه درمانی دارد.
 • احداث استخر آب گرم معدنی مصنوعی کارآفرینی محسوب شده و تولید شغل می نماید

 

فصل دوم: مطالعات نظری

 تاریخچه آب درمانی[1]

تعریف: آب درمانی به معنی بهره گیری از آب، یخ، بخار  و دمای سرد و گرم آن درجهت بهبود و یا مراقبت از سلامت بخصوص سیستم اعصاب، گردش خون و پوست می باشد.

یونانیان و رومیان اعتقاد ویژه ای به گرمای آب درمانی دارند. در قرن پنجم قبل از میلاد بقراط در ارتباط با درمان با بهره گیری از آب درمانی نوشته می باشد و یکی از مشهورترین چشمه های معدنی آکوا سویلیس رم می باشد، هرچند که بسیاری از فرهنگ های قدیمی آب درمانی را به عنوان جزء مهم زندگی خود در کارنامه دارند مانند هندی ها، ایرانیان، یهودیان، چینی ها، ژاپنی ها و هندی های آمریکا.   سالها پس از بقراط سباستین نیپ راهبه در دهه 1860 می گفت پدر آب درمانی باشید. ( یکی از منابع راجع به او نقل می کند او مرض سل خود را با بهره گیری از آب درمانی برطرف نموده می باشد.).   بیش از 150 سال قبل از نیپ، دکتری در انگلستان به نام آقای جان فلوبر  درمورد بهره گیری از حمام های سرد و گرم پژوهش می کرده می باشد. دکتر جی اس هان از لهستان امروزی در سال 1738 در این باره کتابی نوشته می باشد. دکتر  انگلیسی به نام جیمز کوری نشریه ای را در جهت اهمیت درمان با آب سرد در سال 1797 نوشته می باشد.   آثار بجا مانده از یک دهقان روستایی در اطریش به نام وینسز پریسنیتز بین در طی سال های 1799 و 1851 بیانگر موفقیت های او در خصوص آب های گرم معدنی و  تکنیک های مختلف آن ها همچنین شکایات پزشکان از او برای نشان دادن دغل باز بودن اواست. اما شکایت پزشکان با وجود درمان برادر امپراتور به توسط آب درمانی به وسیله او؛ نادیده گرفته گردید. اگر بخوایم کاشف آب درمانی را بشناسیم مطمئنا پریسنیتز  یکی از کاندیداها می باشد. اما چرا نیپ اینقدر معروف می باشد؟! بخاطر اینکه او  به دوستش گواهی فروش محصولاتش را با نام خود داده می باشد. نتیجه این شرکت آلمانیاین می باشد که گروه نیپ هم اکنون در سراسر جهان محصولات خود را به فروش می رساند. پس برای دهقان لقب “پدر آب درمانی” مناسب تر می باشد.  جین آستن درمورد رفتن مردم به حمام می نویسد که مردم انگلستان برای بهبود یافتن به چشمه های آب گرم می طریقه. او از سال 1801 تا 1806 در شهری پر مخاطب و پرجمعیت زندگی می کرده می باشد. بهره گیری از آب در بیمارستان از سال 1738 آغاز شده می باشد.   آب درمانی در دهه 1840 به گسترش خود در انگلستان، آلمان و فرانسه ادامه داد به طوریکه در سال 1850، 100 مؤسسه آب درمانی در ایالات متحده آمریکا به این امر اهتمام ورزیدند، که در 50 سال بعد این رقم به صدها مؤسسه دیگر اضافه گردید. حمام های ترکیه ای در سال 1857 بگونه ای مورد توجه انگلستان قرار گرفت که شمار آنها به حدود 600 عدد می رسید اما هم اکنون حدود 14 تا از آنها باقی مانده اند. اما در ایالات متحده این امر دیرتر و در سال 1863 در بروکلین اولین حمام ترکیه ای تاسیس گردید.   آب درمانی دارای روابط ریاست جمهوری نیز می باشد، به طوریکه فرانکلین رزولت معتقد به این بود که آب درمانی موجب جلوگیری او از فلج شده بود. در سال 1926 او چشمه آب گرم جورجیا را ( که هنوز باوجود گذشت بیش از 80 سال هست) پیدا کرده و در طول 12 سال ریاست جمهوری 16 بار از آن دیدن نمود.

انواع چشمه های آب گرم

چشمه های آب  معدنی به 2 دسته اصلی تقسیم می شوند:

 • چشمه های فیلتر شده
 • آبهای باران که به داخل زمین نفوذ کرده اند و از لایه های مختلف سنگ ها و مواد معدنی گذشته اند، توسط گرمای درونی زمین گرم شده و  به صورت بخار و  مایع در بعضی نقاط دیگر به صورت چشمه های آب گرم از زمین خارج می شوند.
 • چشمه های آب گرم ذاتی
 • این چشمه ها بر اثر تغییرات مستقیم آتشفشانی در لایه های ماگما به وجودمی آیند و از تفاوت آنها با گونه اول می توان به وجود رادون و برومید در گاز آن تصریح نمود.

 طبقه بندی چشمه های معدنی به لحاظ میزان گرما:

 • به چشمه های زیر 25 درچه سانتیگراد سرد گفته می گردد.
 • به چشمه های بین 25 تا 34 درچه سانتیگراد ولرم گفته می گردد.
 • به چشمه های بین 34 تا 42 درچه سانتیگراد گرم گفته می گردد.
 • به چشمه های بالای 42 درچه سانتیگراد داغ گفته می گردد.

طبقه بندی چشمه های معدنی به لحاظ میزان PH :

 • آبهای اسیدی که میزان PH آنها زیر 7 می باشد.
 • آبهای خنثی که میزان PH آنها برابر 7 می باشد.
 • آبهای بازی که میزان PH آنها بالای 7 می باشد.

طبقه بندی چشمه های معدنی به لحاظ مواد معدنی:

 • بیکربنات در اسپانیا آب بیکربنات به آبی گفته می گردد که شامل بیش از 250PPM گاز آزاد کربن باشد. هرچند که چشمه های آب گرم معدنی که شامل گازهای بیکربناته (سدیم بیکربنات، کلسیم بیکربنات، کربن دی اکسید و …) هم مورد بهره گیری های درمانی مشابه چشمه های گرم بیکربنات گردند. پزشکان آب معدنی عقیده دارند حمام گرفتن در آب های بیکربناته به باز شدن اطراف رگ های خونی و همچنین گردش منظم خون کمک می کند. پزشکان آب معدنی اروپا از آبهای بیکربناته برای تنظیم فشار خون بهره گیری می کنند. در این شرایط از آبهای بیکربناته ولرم و گرم (30-37 درجه سانتی گراد) بهره گیری می گردد و بسیاری از محققان براین باورند که آبهای بیکربناته برای بیماریهای قلبی عروقی و اعصاب و روان بسیار مؤثراند.
 • سولفور و سولفات

چشمه های آبگرم زیادی در فرانسه، اسپانیا و ژاپن مملو از سولفوراند و در جهت درمان بیماری هایی اعم از عفونت پوست و بیماری های تنفسی و التهاب های پوستی مورد بهره گیری قرار می گیرند. آبهای سولفاته که از ترکیب سولفور با عناصر دیگر بدست می آیند در مقایسه با چشمه های غنی سولفوره دارای اثرات کمتری هستند. بعضی از این آبها در جهت درمان بیماریهای داخلی نظیر بیماری های کبدی، معده ای و روده ای همانند بیماری های تنفسی در چشمه های آب گرم اروپا بوسیله تنفس عمیق مورد بهره گیری قرار می گردند.

 • کلرید چشمه های آب گرم معدنی شور غنی از سدیم کلرید هستند. آب گرم های معدنی طبیعی شامل میزان زیادی از کلرید در حدود 3 تا 5 درصد هستند که بدلیل داشتن فواید درمانی زیادی در شرایط رماتیسمی، ورم مفاصل، سیستم عصبی مرکزی، اختلالات بعد از تصادفات و پس از اقدام جراحی و همچنین بیماری های ارتوپدی و زنان مورد توجه بسیاری از محققان قرار گرفته می باشد.
 • برم برم ماهیجه ها را قوی می کند، باعث افزایش فعالیت های ذهنی می گردد و استخوان ها را مستحکم می نماید.
 • منیزیم منیزیم قند خون را به انرژی تبدیل می کند و پوست را شاداب می سازد.
 • پتاسیم ضربان قلب را تنظیم می کند، باعث کاهش فشار خون بالا می گردد و ضمن دفع سموم از بدن، پوست را نیز شاداب می سازد.
 • سدیم سدیم و نمک های طبیعی به تسکین علائم ورم مفاصل کمک می کنند و همچنین ممکن می باشد وقتی در حمام ها بهره گیری می شوند باعث تحریک سیستم لنفاوی بدن گردند.

مطالعه صنعت چشمه های آب گرم و آب درمانی در کشورهای مختلف

توریست درمانی یکی از راههای جلب توریست و کسب سود با بهره گیری از منابع آب معدنی در نقاط مختلف جهان می باشد. که کشورهایی نظیر روسیه، ایتالیا، آلمان، فرانسه، اتریش، ژاپن و … در بهره گیری از این مهم سابقه ای بس طولانی دارند و همه ساله تعداد کثیری جهانگرد و به دنبال آن ارزش افزوده فراوانی را به خود جذب می کنند. این در حالیست که متاسفانه در کشور ما به این مقوله توجه چندانی نشده می باشد. در اینجا به اظهار مختصری در مورد صنعت چشمه های آب گرم بعضی از این کشورها پرداخته شده می باشد.

اتریش[2]:

صنعت توریست در اتریش بسیار پر رونق می باشد به طوریکه با جمعیت حدود 8 میلیون نفر اتریش سالانه پذیرای 125 میلیون توریست می باشد که 32 میلیون از آنها برای بار اول به این کشور می آیند، همینطور این صنعت باعث به وجود آمدن حدود 900 هتل تا سال 2009 شده می باشد.

فرانسه[3]:

فرانسه کشوری با رسوم زیبایی می باشد که شامل چشمه های آب گرم در حال توسعه نیز می باشد. تعداد مراکز آب گرم در فرانسه در حدود 625 عدد( با متوسط مساحت 200 متر مربع) می باشد که سالانه تعداد 4.8 میلیون نفر( که حدود 8 درصد آنها فرانسوی اند) را به خود جذب می کنند. مراکز چشمه های آب گرم در فرانسه خدمات پزشکی نیز ارائه می دهند که با نرخ رشد 12 درصدی به افزایش هتل ها و ساخت آنها منجر شده می باشد. این مراکز در بعضی هتل ها بسیار کوک اند و اتاق های درمانی کوچکی دارند که مشتریان خود را راضی نمی کنند. در مورد هتل های چهار ستاره می توان گفت: « حدود 15.6 درصد از آنها دارای چشمه آب گرم می باشند( یعنی 1 عدد از هر 6 تا) که حدود 29.8 درصد آنها در کنار دریا واقع اند و 26.7 درصد آنها در مناطق شهری و حدود 20.6 درصد آنها نیز در کنار کوه ها قرار گرفته اند. در منطقه متوسط شهر نیز حدود 5 درصد هتل ها دارای چشمه های آب گرم اند. مساحت متوسطی که در هتل های چهار ستاره به چشمه های آب گرم درمانی اختصاص یافته می باشد 570 متر مربع با میانگین 6.7 اتاق می باشد. سودآوری این چشمه ها به موارد زیر وابسته می باشد:

 • سیاست ارزش گذاری: این موضوع به علت داشتن عوامل متعددی زیرا میزان افزایش قیمت، بسته بندی و … بوضوح قابل اظهار نمی باشد.
 • مدیریت چشمه های آب معدنی: این نیز منطقی مشابه به سیاست ارزش گذاری دارد و عواملی زیرا آب و هوا، تقویم، واحدهای اشتغال هتل، رخدادهای محلی و نمایشگاه ها بایستی مورد توجه قرار گیرند.
 • عمومی بودن بهره گیری از چشمه های آب گرم: در هتل های چشمه های آب گرم با فعالیت های فصلی، مشتریان خارجی و توریست ها حدود 60 درصد بهره گیری کنندگان سالانه را به خود اختصاص داده اند.

آلمان[4]:

تاریخچه درمانی:

آلمان به عنوان مرکز آب درمانی مورد هدف جمعیت بسیاری قرار گرفته می باشد. طریقه رشد چشمه های درمانی و تاریخچه آب درمانی این کشور با آن چیز که که امروزه مورد توجه قرار گرفته می باشد تفاوت شایانی دارد. روش های درمانی در منطقه اصلی مشخص شده …. بوده می باشد، که برپایه موضوعات پزشکی و پیشگیری درمانی استوار می باشد. دکترها نیاز به مدارکی مبتنی بر دانش آب درمانی و پزشکی منطقه ای و نحوه درمان با بهره گیری از گل، آب گرم، و حمام های درمانی می باشند. تمام پزشکان بایستی حرفه ای باشند. ساختار شهرهای درمانی نیز به کلی بر چشمه های آب گرم و بهبود بیماران و برنامه های فیزیکی و ذهنی آنها متمرکز گردیده می باشد.

راه های درمانی رایج در آلمان:

 • شستشو درمانی
 • شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     
 • آب درمانی
 • درمان بدون دارو

از مشهورترین چشمه های آب گرم آلمان می توان به “سپاستین نیپ”، “لئوپلد اردسن”، سانوئل فلک”، وینسنز پریب نیدز” و … نام برد. نیپ یک پزشک اهل بارادیا بود و یکی از کسانی بود که جنبش ماهیت پزشکی را کشف نمود. او بیشتر به نیپ درمانگر در زمینه آب درمانی و سیستمی درمانی شامل روش های درمانی با بهره گیری از درجه حرارت آب معروف می باشد. در نروژ او را به خاطر ساخت نان با بهره گیری از گندم به عنوان نیپ نانوا می شناسند و این نامی می باشد که بیشتر در نروژ مورد بهره گیری قرار می گیرد. نیپ معتقد به شیوه درمانی بود که بر 5 پایه استوار  می باشد.

 • آب درمانی
 • گیاهان دارویی
 • ورزش
 • تغذیه( رژیم غذایی سبزیجات و گوشت محدود)
 • عرفان( نیپ معتقد می باشد که ذهن سالم بدن سالم را به وجودمی آورد)

از کتاب های نوشته نیپ می توان به “آب شفابخش من”، “خواستن در زندگی” و اراده من تصریح نمود.

صنعت امروزه چشمه های آب گرم آلمان:

امروزه دو جریان اصلی در ارتباط با صنعت آب گرم در آلمان هست:

 • تسهیلات عمومی: که بنای آن بر استخر های آب درمانی عمومی موجود در آلمان استوار می باشد که حمام های آب گرم احداث شده توسط جامعه محلی را شامل می گردد و قیمت آن ها برای عموم مردم مناسب می باشد و آن ها وجهه جدیدی از خانه های حمامی رومیان باستان می باشد. بیشتر این حمام ها شامل فضای عظیمی متشکل از سونا، چندین حوض آب، فضای خانوادگی، رستوران، باشگاه بدن سازی و قسمت درمانی می باشند. تسهیلات جدید و بازسازی شده فضای هتل 4 ستاره را برای چشمه آب گرم دارند.
 • شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              
 • تسهیلات خصوصی: مانند جاهای دیگر در آلمان نیز به سختی هتلی بدون چشمه آب گرم می توان پیدا نمود. در مقایسه با اتریش  و سویس میانگین فضای چشمه آب گرم بین 1000 تا 1800 متر مربع می باشد که به تعداد اتاق های هتل ها بستگی دارد. در هتل های 4 و 5 ستاره داشتن چشمه آب گرم یک نیاز پایه ای تعریف شده می باشد. فشار بر روی هتل های 3 ستاره در حال افزایش می باشد و هم اکنون آن ها شامل استخر، سونا و یک یا دو اتاق درمانی نیز می باشند.

با اینکه امروزه چشمه های آب گرم رواج زیادی ندارند اما به کندی تعدادشان رو به افزایش می باشد و به دو صورت مراکز درمانی و مراکز بزرگ آرایشی- بهداشتی در حال گسترش اند و در شهرهای بزرگ واقع شده اند.

 تغییرات چشمه های آب گرم و مراکز بهداشت (بهبود):

هتل های 5 ستاره بیشتر از هتل های 4 ستاره تحت تاثیر جایگاه های اقتصادی قرار گرفته اند.

اثرات مهم هتل های 5 ستاره عبارت اند از:

 • در فروش : مشتریان جنس هایی با قیمت های متوسط انتخاب می کنند.
 • بیشتر انرژی برای متقاعد کردن مشتریان سرمایه گذاری شده می باشد.
 • برای بدست اوردن سود بیشتر به بالا بردن کیفیت در بازاریابی وفروش نیاز می باشد.
 • دوره های کوتاه مدت رزرو
 • کاهش رزرو کردن پیشرفته
 • اختصاص زمان بیشتر به مشاوره های پزشکی
 • توقف کوتاه در هتل های 5 ستاره
 • مشتریان تقاضای بیشتری دارند و پول بیشتری در مورد اقدام به تقاضاهای خود می پردازند.

بطور متوسط هتل ها چشمه های آب گرم معدنی و سرویس های آنها کمتر مورد بهره گیری کسانی که از مناطق اقتصادی هستند قرار گرفته می باشد.

پروژه ها و چشمه های آب گرم در دست ساخت :

سرمایه گذاری های بزرگتر به فازهای مفهومی بیشتری ( چه چیزی ، چرا ، کجا و برای چقدر ) وابسته اند می توان به گونه تقریبی بر آورد نمود که حدود 30درصد پروژه های در حال اجرا به پروژه های دیگری انتقال یافته اند اما متوقف نشده اند .

تطبیق با بحران اقتصادی کنونی :

صاحبان عملکردی بیشتر بر روی مشتریان ، نگهداری آنها ، افزایش آنها و از دست ندادن آنها تمرکز کرده اند. بنابر این مشترین از فروش و بازار یابی و مدریت کیفیت تاثیر بسزایی می گیرند. که این موضوع از میان حجم درخواست های آنان برای فعالیت های درخانه و رزرو سمینارها برداشت شده می باشد.چشمه های آب گرم برای رسیدن به قواعد منظم لازم نیست تمامی مشخصه های آب گرم پزشکی را دارا باشند اما لازم می باشد به آنها بیشتر از شیوه های درمان سنتی توجه گردد.

فرصت ها:

با شرایط فعلی درست می باشد که معضلات بزرگی هست، اما فرصت هایی برای کار کردن بر روی قواعد و کیفیت هتل ها و چشمه های آب گرم هست، کافیست به سوال های زیر پاسخ دهیم:

 • نقاط قوت چشمه ها کجاست؟
 • چگونه می توان آن ها را تقویت نمود؟
 • چه ارزش افزوده ای برای مشتریان ایجاد کرده می باشد؟
 • چرا کارمندان باصلاحیت در این چشمه ها مشغول اند؟
 • چرا کارمندان جذب کار در این چشمه ها می شوند و چه کارهایی در جهت جذب آنها بایستی انجام گردد؟

تعداد صفحه :56

قیمت : چهارده هزار و هفتصد تومان