تکه ای از متن پایان نامه :

پاره اي از اين مفاهيم در قالب قواعد موضوعه عنوان شده اند، اما پاره اي ديگر خير كه مسلما عدم تصريح آنها از اهميت شان نمي كاهد. به تعبير ديگر، حقوق فوق موضوعه اي وجود دارد كه واضح قانون اساسي را نيز مقيد مي كند. اين مفاهيم يا اصول، ميراث نسلهاي گذشته و ثمره قرون متمادي می باشد،

 محصول تاريخي كه وجدان عمومي آن را پذيرفته می باشد و امروز به عنوان بديهيات نيازي به اثبات آنها احساس نمي گردد.اصل وجود آنهاست مگر در صورت احراز خلاف وجود اصول امر قضا را آسان مي سازد؛ درغياب آنها قضاوت مشكل، تصميم گيري طولاني می باشد و در مواردي تصميمات غير عادلانه صادر مي گردد. (محمد زاده وادقانی، 1376). رویکرد اصول و قواعد دادرسی عادلانه در برخورد با دادرسان و اصحاب دعوی به نظامهای و نظریه های دادرسی وابسته می باشد ( محسنی، 1384).

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

از جمله این موارد، قواعد مربوط به کتبی و شفاهی بودن دادرسی مدنی می باشد. در حقیقت در بعضی از سیستم های دادرسی، اصل را بر شفاهی بودن دادرسی و در بعضی موارد اصل را بر کتبی بودن قرار داده اند، سوالی که در گسترش اختیار کلیساها، مقامات کلیسا به محض وقوع جرایم مذهبی مانند کفر و زنای محصنه که در صلاحیت دادگاه‌های مذهبی بود، به تعقیب و محاکمه­ی متهم می­پرداختند.

روش دادگاه­های مذهبی کم کم حقوق عرفی را تحت تأثیر قرار داد و طرفداران بسیاری پیدا نمود (آخوندی، 1368). و در اواخر قرون وسطا نه فقط در رسیدگی به اتهامات روحانیون و ملحدان بلکه در مورد محققان و دانشمندان نیز بکار برده گردید (آشوری، 1378). بر خلاف سیستم، اتهامی، یکی از ویژگی های این نظام، کتبی بودن آن می باشد. در حقیقت، با پیشرفت زمان و آشنایی قضات مذهبی با کتابت رسیدگی در این نظام کتبی گردید که خود این مطلب در شکوفایی این نظام تأثیر اساسی اعمال نمود. (آشوری، 1378).

بایستی اظهار داشت که اصول دادرسی در آیین دادرسی کیفری نیز از دیرباز مورد توجه بوده می باشد، اصول دادرسی کیفری بنیانهای مستحکم و استواری می باشد که موجب جلوگیری از انحراف دادرسی از مسیر اجرای عدالت می‏گردد. افراد شرافتمند و بی‏گناهی که بدون دلیل موجه تحت تعقیب کیفری قرار گرفته‏اند، با تمسک به این اصول و مقررات موضوعه مبتنی بر آنها، می‏توانند از خود رفع اتهام، و اعاده حیثیت کنند.

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه

(فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه با فرمت ورد):

اصل تغییرناپذیری دعوا در حقوق ایران

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

(فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه با فرمت pdf):

اصل تغییرناپذیری دعوا در حقوق ایران

از لینک پایین صفحه ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه