تکه ای از متن پایان نامه :

جنگ نظامی) جنگ های نیمه سخت (اقدامات اطلاعاتی و امنیتی) جنگ نرم (اقدامات فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، رسانه ای و…)

هدف از جنگ تأثیرگذاری بر اراده، اعتقادات، افكار و احساسات مخاطبین به مقصود انهدام یا به تسلیم كشاندن جامعه هدف می باشد. نقطه اشتراك همه تهدیدات، تحمیل اراده به دشمن می باشد. وتفاوت‌های جنگ، در نوع طرح ریزی و به كارگیری شیوه ها، امكانات، تجهیزات، جایگاه و وضعیت حاكم می باشد.جنگ می‌تواند سخت باشد تا با بهره گیری از توان فیزیكی (لشكركشی، اشغال خاك وزمین، نابودی و كشتن بشر‌ها و ویرانی زیر بناها و مراكز اقتصادی) اجرا گردد و یا می‌تواند با تكیه بر روش‌های غیر نظامی همچون اقدامات سیاسی، روانی، رسانه ای، اقتصادی، اجتماعی ودر مفهوم كلان؛ یعنی فرهنگی با بهره گیری قدرت نرم برای تأثیرگذاری بر دشمن انجام گیرد. پس جنگ نرم را می توان به مجموعه وسیعی از نظریه ها، مولفه ها، شاخص ها ی تبیین و تئوریزه شده دشمن، از یك سو به عنوان زمینه های ایجاد و زمینه سازی برای انواع اقدامات و فعالیت های وسیع فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و… و از سوی دیگر اقدامات و فعالیت های متعدد در صحنه های مختلف كشور هدف، برای تاثیرگذاری بر اراده، افكار، احساسات و اعتقادات مخاطبین عنوان نمود. یا در نگاهی دیگر می توان گفت در جنگ نرم دشمن با ذهن و قلب مخاطب سروكار دارد وسعی در تسخیر قلب ها و اذهان مخاطبین می باشند.

آن چیز که با عنوان “soft war” یا جنگ نرم مطرح می گردد در ادبیات غرب بیشتر به قدرت نرم یا “soft power” شناخته شده می باشد كه زیربنای فكری آن اولین بار توسط جوزف نای به شكلی علمی مطرح گردید. مهم‌ترین حوزه‌ی اعمال و تأثیرگذاری قدرت نرم بر طرف مقابل، حوزه‌ی رسانه می باشد. بهره‌گیری از رسانه‌ها و امكاناتی كه فرد را قادر می‌سازد تا برای تأثیرگذاری بر طرف مقابل، به اِعمال قدرت بپردازد.

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

جان كالينز، تئوريسين دانشگاه ملي جنگ آمريكا، جنگ نرم را عبارت از «بهره گیری طراحي شده از تبليغات و ابزارهاي مربوط به آن، براي نفوذ در مختصات فكري دشمن با توسل به شيوه هايي كه موجب پيشرفت مقاصد امنيت ملي مجري مي گردد»  مي داند. (جان. ام. كالينز، 1370،ص 487) ارتش ايالات متحده همچنین در آيين رزمي خود آن را بدين صورت تعريف نموده می باشد: «جنگ نرم، بهره گیری دقيق و طراحي شده از تبليغات و ديگر اعمالي می باشد كه مقصود اصلي آن تاثيرگذاري بر عقايد، احساسات، تمايلات و رفتار دشمن، گروه بي طرف و يا گروه هاي دوست می باشد به نحوي كه براي برآوردن مقاصد و اهداف ملي پشتيبان باشد».

بیشتر از این می باشد. پس معاویه نیز به گونه‌ای عملیات نرم انجام می‌داد اما امروزه به شكل علمی به این قضیه پرداخته می گردد.

در نهایت آن چیز که که گفته گردید، اگر بخواهیم تعریفی از عملیات و جنگ نرم ارائه دهیم، می‌توان گفت: “هر حركتی كه احیاناً به عنوان مقدمه‌ی جنگ نظامی مطرح می گردد و روحیه‌ی طرف مقابل را هدف گرفته می باشد” پس تمام برنامه‌ریزی‌هایی كه در این چارچوب باشد، جنگ نرم تعریف می گردد.

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه

(فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه با فرمت ورد):

اصول و مبانی جنگ نرم در اسلام

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

(فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه با فرمت pdf):

اصول و مبانی جنگ نرم در اسلام

از لینک پایین صفحه ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه