تکه ای از متن پایان نامه :

مزبور بایستی چه در خصوص اعتراضات مربوط به حقوق و الزامات مدنی اشخاص و چه درمورد ی صحت هر نوع اتهام وارد بر آنان، در امور کیفری، اتخاذ تصمیم نماید.رای دادگاه بایستی به گونه علنی اعلام گردد…»( آشوری، 1383).

از سوی دیگر این حق در ماده ی 41 میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی 1966 نیز به صراحت مورد تاکید واقع شده می باشد:«همه پیش روی دادگاه ها و دیوان های دادگستری مساوی هستند.هر کس حق دارد که به دادخواهی او منصفانه و علنی در یک دادگاه صالح و مستقل و بی طرف تشکیل شده، طبق قانون رسیدگی بشود و آن دادگاه درمورد ی حقانیت اتهامات جزایی علیه او یا اختلافات راجع به حقوق و الزامات او در امور مدنی اتخاذ تصمیم نماید.

مستقل بودن محکمه در اصول فراملی آیین دادرسی مدنی که مشترکا توسط موسسه یکنواخت سازی حقوق خصوصی و موسسه ی حقوقی آمریکا،[1] جهت تبدیل شدن به کنوانسیونی در آینده نوشته شده می باشد، به عنوان اولین اصل در کنار بی طرفی و صلاحیت دادگاه و قضات آن مورد توجه قرار گرفته می باشد.این اصل در بند یک خود درمورد استقلال دادگاه و اعضای آن می گوید: « دادگاه و اعضای آن بایستی برای حل وفصل دعاوی مطابق جهات حکمی و موضوعی، استقلال قضایی داشته باشند که شامل رهایی از فشارهای داخلی و خارجی می گردد».

مقصود از علن، آگاهی ثالث می باشد و علنی بودن دادگاه «یعنی آزاد بودن ورود وخروج مردم به جلسه ی دادرسی تا بتوانند از جریان آن آگاه شوند». ( جعفری لنگرودی، 1378). علنی بودن دادرسی در اصطلاح عبارت می باشد از عدم ایجاد مانع برای حضور افراد و رسانه ها در جلسه های دادگاه و انتشار جریان دادرسی بار رعایت حق متهم و بزه دیده که یکی از معیارهای اصول دادرسی عادلانه می باشد.[2]

[1] . UNIDROIT

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

[2] . طبق قانون آئین دادرسی کیفری، علنی بودن دادرسی در تبصره 1 ماده  188چنین تعریف شده می باشد.که مقصود از علنی بودن محاکمه، عدم ایجاد مانع جهت حضور افراد در جلسات رسیدگی می باشد. خبرنگاران رسانه ها می توانند با حضور در دادگاه از جریان رسیدگی گزارش مکتوب تهیه کرده و بدون ذکر نام یا مشخصاتی که معرفی هویت فردی یا جایگاه اداری واجتماعی شاکی ومتشکی عنه باشد منتشر نماید.

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه

(فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه با فرمت ورد):

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

اصل تغییرناپذیری دعوا در حقوق ایران

(فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه با فرمت pdf):

اصل تغییرناپذیری دعوا در حقوق ایران

از لینک پایین صفحه ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه