تکه ای از متن پایان نامه :

 • بسیاری از محققان بر این باورند که مفهوم جنگ نرم، و نه به کارگیری اقدامات تهدیدآمیز، مفهومی جدید می باشد. این مفهوم پس از معرفی مفهوم “قدرت نرم” در دهه 90 توسط جوزف نای، وارد ادبیات پژوهشی و سیاسی گردید. جوزف نای طی چند نوشتار متوالی از 1990 تا 2009 به صورت مستمر به بحث پیرامون مفهوم قدرت نرم پرداخت. او در مطالعه های خود مبانی نظری نسبتاً متقنی پیرامون آن فرمولبندی نمود. او قدرت نرم را “تحمیل اراده خود بر دیگران” یا “رسیدن مطلوب خود بدون بهره گیری از زور” تعریف نمود. به زعم او قدرت نرم دارای سه منبع اصلی می باشد که عبارتند از: فرهنگ و ارزش های فرهنگی، دیپلماسی عمومی و سیاست خارجی. نای در آثاری که در سال های 2004 و 2006 منتشر ساخت از مفهومی جدیدتر به نام “قدرت هوشمند” نام برد. لیکن، این مفهوم را پس از روی کار آمدن دولت اوباما در اوایل 2009 و با تفصیل بیشتری مورد بحث قرار داد. عامل عمده ای که نای را برانگیخت تا بار دیگر این مفهوم را مورد بحث قرار دهد سخنان هیلاری کیلینتون، وزیر خارجه دولت اوباما، در سنای آمریکا بود. کلینتون در سخنان کوتاه خود 13 مرتبه از مفهوم” قدرت هوشمند” بهره گیری نمود و تایید نمود شیوه و ابزارهای جنگ نرم
 • اصول، الزامات و شیوه های مقابله با جنگ نرم
 • علی نائینی (1389) در مقاله خود تحت عنوان درآمدی بر ماهیت شناسی جنگ نرم اظهار نموده می باشد که در رويکرد نرم که از آموزه هاي مطالعات نوين و معاصر امنيتي می باشد، کوشش مي گردد تامين منافع و مهار تهديد از راه قدرت نرم انجام گردد. در اين راستا آموزه هاي ليبراليستي در مطالعات امنيتي و روابط بين الملل، از جايگاه خاصي برخوردار می باشد. در واقع اين رويکرد، اصل عملکردي خود را بر مبناي تغييرات از راه قدرت نرم، با تغيير باورها، ارزش هاي بنيادين، هويت فرهنگي و الگوهاي رفتاري کشورهاي مورد آماج در عرصه هاي مختلف قرار داده می باشد. با اين اقدامات، ايدئولوژي و الگوي موجود سياسي کشور هدف، ناکارآمد شده و زمينه هاي فروپاشي آنها فراهم مي گردد. امروزه رهيافت تقابل گرا و خشونت محور با محوريت اقدامات نظامي سخت افزارانه در پيچيدگي هاي نظام بين الملل، جاي خود را به رويکرد نرم افزاري و جنگ نرم داده، و تقابل گرايي، ناکامي خود را به اثبات رسانده می باشد. در اين مقاله کوشش شده، به مقصود رسيدن به درکي درست از مقوله جنگ نرم غرب، چيستي، ابعاد و ويژگي هاي آن مورد بررسي قرار گيرد.
 • شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              
  شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     
 • کتاب نگاهی به عملیات روانی در اسلام، آقای مهدی طائب(1389) در این کتاب اظهار می کند که از مهمتریت نیازها در دشمن شناسی، آگاهی از نوع عملیات دشمن می باشد تا بتوان با بهره گیری از ابزار مناسب، با اقدامات او مقابله نمود و از ضررها و از خسارتها جلوگیری نمود. اشتباه در شناخت نوع عملیات، به کارگیری نابجای ابزار را در پی خواهد داشت که در این صورت شکست قابل انتظار و ناگریز می باشد. در بحث عملیات روانی چند مسئله بایستی مورد مطالعه قرار گیرد:
 • کلیات شامل تعریف، مبانی، اصول
 • شیوه ها و ابزارها
 • بعضی مسایل فقهی و حقوقی
 • گستره
 • مصادیق تاریخی

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه

(فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه با فرمت ورد):

اصول و مبانی جنگ نرم در اسلام

(فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه با فرمت pdf):

اصول و مبانی جنگ نرم در اسلام

از لینک پایین صفحه ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه