تکه ای از متن پایان نامه :

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

پيامبر(ص)، مسلمانان و اسلام آمده می باشد. تضعيف جبهه حق از سوی منافقين از ديد قرآن مخفی نمانده می باشد، از همان ابتدای رشد اسلام، کوشش دشمن برای محو اين دين با بهره گیری از ابزار فيزيكی و نرم دنبال گردید، تاريخ اسلام مملو از عملكرد نفاق‌آميز دشمنان و بهره گیری از شايعه، تهمت، تمسخر و جوسازی عليه مسلمانان بوده می باشد. صورت‌‌بندی‌های اين جنگ نرم در تاريخ بشريت زياد می باشد، در واقع هر گامی كه برای اصلاح بشر‌ها برداشته می گردد، اشكال مختلفی از روش‌های مقابله از سوی اهل باطل ايجاد می گردد، در آيات و داستان‌های قرآن نيز اين صحنه تقابل به خوبی تبيين شده می باشد.

قرآن اين تصور را كه دشمن در گذشته تنها با جنگ فيزيكی به ميدان آمده بود، رد می‌كند و به مخاطب خود می‌فهماند كه دشمن زيركانه از بهترين ابزار خود بهره گیری می‌كرد، با در نظر داشتن آنكه در زمان‌های گذشته مردم نسبت به امروز از اهداف دشمنان آگاه نبودند، مديريت پيامبران و صالحان در اين تقابل به خوبی مشخص می گردد، لذا جنگ نرم برای مسلمانان واژه غريبی نیست .

از آن جايي كه در جنگ نرم همه گروه ها و اقشار يك جامعه به ويژه خواص و رهبران، مخاطب پيام هستند، لازم می باشد تا خواص با ايجاد بستري مناسب، زمينه بصيرت زايي و بصيرت افزايي در توده هاي مردم را فراهم آورند و اجازه ندهند تا دشمنان با هنجارشكني، اهانت و ديگر شيوه ها مردم را به سمت و سوي غفلت كشانند و با اختلاف و تفرقه به اهداف ناپاك دست يابند  زیرا ریشه جنگ نرم در انحراف افکار می باشد.

2ـ1. اصل استماع

یکی از اصول اسلامی که رعایت آن برای مومنین ضروری می باشد و از راهکارهای خنثی سازی عملیات نرم و جنگ روانی علیه مسلمین می باشد اصل استماع می باشد؛ این اصل که از اصول مسلم قرآنی می باشد، مومنین را به استماع اخبار و اقوال مختلف و پیروی از بهترین آن ها دعوت می کند:

پس بندگان مرا بشارت ده! همان کسانی که سخنان را می شنوند و از نیکوترین آن ها پیروی می کنند آنان کسانی هستند که خدا هدایتشان کرده، و آن ها خردمندانند (زمر، 18).

در آیه به شنیدن آزادانه و انتخاب هوشمندانه و از روی تفکر توجه داده شده می باشد (مکارم شیرازی، ج 19: 412)

2ـ4. اصل عدم دوستی با کفار

یکی دیگر از اصول اسلامی که رعایت آن باعث ایمن شدن مسلمین در برابر جنگ نرم دشمنان می گردد، اصل عدم دوستی (ولایت) با غیرمومنین می باشد. به این نکته در چندین آیه از قرآن کریم زیرا آیه ی 57 سوره ی مائده تصریح شده که می فرماید:

ای کسانی که ایمان آوردیده اید! افرادی که آیین شما را به باد استهزاء و بازی می گیرند- از اهل کتاب و مشرکان- اما خود انتخاب نکنید و از خدا بپرهیزید اگر ایمان دارید! (مائده:57)

و روایات فراوانی از حضرات معصومین (ع) ذکر گردیده می باشد، و بر اهل ایمان لازم دانسته شده می باشد تا از محبت و دوستی پنهان و عیان، ظاهری و باطنی با آن ها که دین آن ها را به مسخره می گیرند و با آن ها دشمنی می کنند، برحذر باشند.

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه

(فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه با فرمت ورد):

اصول و مبانی جنگ نرم در اسلام

(فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه با فرمت pdf):

اصول و مبانی جنگ نرم در اسلام

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

از لینک پایین صفحه ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه