بعضی می گویند مدافعان بایستی قدرت بدنی بالایی داشته باشند و بعضی عقیده دارند آنها بایستی سریع و چابک باشند. و به اعتقاد بنده هر دوی آنها اشتباه می کنند.

 به نظر من مدافع بازیکنی می باشد که بایستی از همه نظر خوب باشد – آنها بایستی برای بی عیب و نقص بودن کوشش کنند. برای اینکه مقصود خودم را به وضوح اظهار کنم اجازه دهید یک مثال بزنم: اگر یک مدافع قوی باشد اما به اندازه یک مهاجم سریع نباشد برای رفتن از موقعیتی به جایگاه دیگر چقدر شانس خواهد داشت؟ یا اگر این مدافع یک بازیکن صرفاً سرعتی باشد و قدرت بدنی کافی نداشته باشد برای ضربات کرنل یا پرتاب هایی که بایستی با بازیکن حریف شانه به شانه کوشش کند شانس زیادی برای دفاع نخواهد داشت.

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

 به همین دلیل بایستی مدافعان بازیکنان کاملی باشند. این کاملاً قابل درک می باشد که هیچ کس بی عیب و نقص نیست. اما یک مدافع بایستی حداقل توانایی ها را برای روبرو شدن با بازیکنان فوروارد داشته باشد. به عنوان مثال مدافعانی مانند والتر ساموئل و آلساندرو نستا مدافعانی کامل و بی نقص هستند. این بازیکنان برای مهاجم تیم حریف یک دردسر بزرگ هستند و عبور از آنها کار ساده ای نیست.

ز نطر توانایی های فکری هم یک مدافع بایستی در شرایط خوبی باشد. بازیکنانی داریم که مهاجم بسیار خوبی هستند اما در جایگاه مدافع نمی توانند بر اعصاب خود مسلط شوند. مدافعان و دروازه بان ها با بازیکنان میانه زمین و مهاجم ها یک تفاوت اساسی دارند به هیچ وجه به آنها اجازه خطا داده نمی گردد.

 در حقیقت اشتباهات آنها هیچگاه از خاطره ها پاک نمی گردد. و به همین دلیل زمانیکه روی بدنسازی مدافعان کار می کنید حواستان جمع باشد، که چیز های دیگری هم هست که بایستی به آنها توجه کنید.

 بازیکنان میانه زمین

 بازیکنان میانه زمین می توانند وضایف مختلفی را انجام دهند که در اینجا به یک مرور سطحی بسنده می کنیم. می خواهم بگویم که به هیچ وجه نمی توانید لوییر فیگو را با موشکی مانند ادگار دیویس مقایسه کنید، یا یک بازیکن بزرگ و رویایی مانند زیدان را با یک بازیکن دفاعی با تکل های سنگین مانند پاتریک وییرا مقایسه کنید.  به همین دلیل قابلیت های یک بازیکن میانه زمین بایستی مورد مطالعه قرار گیرد که آیا او بیشتر دفاعی بازی می کند یا تهاجمی. پس تمرینات بدنسازی آنها هم با در نظر داشتن وظیفه ای که به آنها محول می گردد بایستی مشخص گردد.

 از دید بدنسازی یک بازیکن میانه زمین ممکن می باشد با بازیکنان دفاعی همکاری کند یا با بازیکنان تهاجمی.

 بازیکنان مهاجم

برخلاف بازیکنان دفاع که بایستی از همه نظر تکمیل باشند بازیکنان خط حمله کافیست مهارت های محدودی را پرورش دهند اما بایستی در این مهارت ها بهترین باشند. آنها بهتر می باشد روی مهارت هایی که مهم می باشد بیشتر تمرکز کنند. یک بازیکن خط حمله بهتر می باشد تعدادی مهارت فوق العاده داشته باشد تا اینکه از همه نظر در حد متوسط قابل قبول باشد.

به عنوان مثال به مطالعه بازیکنان افسانه ای خط حمله مانند رونالدو، تیئری هانری، الن شیرر و فرناندا مورینتز می پردازیم. رونالدو و هانری از نظر فیزیکی بسیار شبیه هستند. آنها سریع و چابک بوده و بسیار سبک حرکت می کنند.

و اگر مدافعان تیم حریف کُند و سنگین باشند بدون شک کنترل آنها کاری نزدیک به غیر ممکن می گردد. در حالیکه اگر مدافعان تیم حریف افرادی سریع و چابک باشند رونالدو و هانری بایستی با حقه و به سختی از سد آنها عبور کنند.

 در حالیکه مورینتس و شیرر نمونه های خوبی از بازیکنان قدرتمند خط حمله هستند که قدرت سر زنی فوق العاده ای هم دارند. آنها به صورت طبیعی افرادی با قدرت بدنی بالا هستند، اما با انجام تمرینات درست بدنسازی حجم مناسبی از عضله به بدن خود اضافه کرده اند تا تبدیل به یکی از بهترین شکارچیان لحظه ها در دنیای فوتبال شوند.

تکنیک صحیح دویدن

با در نظر داشتن اينكه به مقصود توسعه فاكتور استقامت قلبي تنفسي بيشتر افراد تمايل دارند از پياده روي و يا دويدن بهره گیری نمايند. بنابر اين دانستن تكنيك صحيح دويدن به مقصود جلوگيري از صدمات احتمالي و پرهيز از حركات اضافي ضروري می باشد .

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

 دویدن آهسته ( استقامتی )

 وضعيت سر هنگام دويدن: سر با بدن در خط مستقيم قراردارند و هنگام دويدن نبايد سر را به سمت عقب يا طرفين و يا جلو خم نمود زيرا با طي کردن مسافتهاي طولاني فشار زيادي به مهره هاي گردني اعمال خواهد گردید .

وضعيت تنه: تنه در دويدنهاي آهسته (دوهاي استقامت) صاف و كشيده و عمود به زمين می باشد و با افزايش سرعت دويدن تمايل رو به جلوي آن افزايش مي يابد .

وضعيت دستها و شانه ها: شانه ها هنگام آهسته دويدن, آزاد و راحت و افتاده مي باشند. زاويه آرنج با باز و حدود 90 درجه می باشد و حركت نوساني دستها به سمت مركز بدن انجام مي گردد. مقدار عقب آمدن دستها بگونه اي می باشد كه مچ دست تا امتداد لگن به عقب حركت مي كند. كف دست به سمت بدن و انگشتان به حالت نيمه بسته ولي بدون انقباض و انگشت شست روي دومين مفصل انگشت تصریح قرار مي گيرد .

نحوه تماس پا با زمين: ميزان بالا آمدن زانوها در دوهاي آهسته كمتر از مقداري می باشد كه فرد سريع مي دود. فرود پا جلوتر از مركز ثقل بدن مي باشد, بطوري كه آغاز قسمت خارجي پاشنه و سپس كف پا و پنجه با زمين تماس پيدا مي كند. هرچقدر سرعت دويدن افزايش يابد تماس پاشنه با زمين كمتر شده به طوري كه آغاز, وسط كف پا با زمين تماس پيدا مي كند. اگر سرعت همچنان افزايش يابد بطوري كه فرد با تمام سرعت خود بدود فقط سينه پا با زمين تماس پيدا مي كند .

  تكنيك دويدن در حداكثر سرعت

  وضعيت سر و گردن: سر و گردن صاف و در امتداد تنه قراردارد. سر هيچ گونه حركتي به طرفين و بالا و پايين ندارد. نگاه به جلو دوخته مي گردد .

حالت شانه ها: حالت آنها تقريباً آويخته و آزاد و راحت و بدون حركات چرخشي به طرفين می باشد .

حالت دستها: بازوان بطور موازي با هم به جلو و عقب تاب مي خورند و به سمت داخل و خارج بدن نبايد حركت نمايند. زاويه آرنج حدود 90 درجه می باشد حركت دستها از مفصل شانه انجام مي گردد و آرنج ها نبايد باز و بست شوند. هنگامي كه دست به سمت عقب بدن تاب مي خورد مچ دست تا امتداد تاج لگن خاصره بالا مي آيد و هنگامي كه دست به جلو تاب مي خورد مچ تا امتداد شانه ها بالا مي آيد .

حالت تنه: بدن كمي به سمت جلو تمايل دارد و عمود به زمين نيست و لگن خاصره بالا نگه داشته مي گردد .

وضعيت پاها: با در نظر داشتن اينكه سرعت يك فرد برابر می باشد با تعداد گام برداري (تواتر) ضربدرطول گام وي بنابراين هنگام دويدن سرعت مي بايست براي افزايش طول گام زانو را از جلو تا حدامكان بالا آورد بطوري كه ران با سطح افق تقريباً موازي گردد .

تماس پا با زمين: اولين محل تماس پا با زمين با قسمت لبه خارجي سينه پاست و در مرحله تحمل وزن بدن تمام كف پا نيز با زمين تماس مي يابد (درقهرمانان سرعت, پاشنه پا بالا نگه داشته مي گردد) بايد توجه داشت فرود پا بر خلاف دوهاي استقامت روي خط ثقل بدن مي باشد .

برنامه برای گرم کردن در فوتبال

۱دویدن به سمت جلو و مستقیم

زمین تمرین از ۶ تا ۱۰ جفت مانع تشکیل شده می باشد که بصورت موازی با فاصله ۵ تا ۶ متر از یکدیگر قرار گرفته اند . دو بازیکن همزمان با هم از دو مانع اول دویدن نرم را آغاز کرده و تا آخرین مانع ادامه می دهند . همزمان با پیشرفت تمرین و گرم شدن بدن بازیکنان ، میتوانید سرعت دویدن را بطور فزاینده افزایش دهید . ( ۲ بار تکرار )

۲چرخش خارجی ران

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

در امتداد موانع به آرامی شروع به دویدن کنید . پس از رسیدن به هر مانع بایستید ، زانو خود را بالا آورده و ران را به طرف خارج بچرخانید . در کنار مانع بعدی این تمرین را با برای پای مخالف انجام دهید و این کار را تا رسیدن به مانع آخر تکرار نمایی . ( ۲ بار تکرار )

۳چرخش داخلی ران

در امتداد موانع به آرامی شروع به دویدن کنید . پس از رسیدن به هر مانع بایستید ، زانو خود را بالا آورده و ران را به طرف داخل یچرخانید . در کنار مانع بعدی این تمرین را با برای پای مخالف انجام دهید و این کار را تا رسیدن به مانع آخر تکرار نمایید . ( ۲ بار تکرار )

۴چرخیدن دور یار تمرینی

همراه با یار تمرینی خود بطرف اولین جفت مانع بدوید سپس از پهلو و سریع (پابوکس) حرکت کرده و در وسط محدوده تمرینی دور یار تمرینی خود بچرخید و سریعا به سمت مانع خود برگردید . این حرکت را برای هر جفت مانع تکرار کنید . همواره به یاد داشته باشید که روی پنجه پاهای خود ایستاده و مرکز ثقل خود را بوسیله خم کردن مفاصل هیپ و زانو نگه دارید . ( ۲ بار تکرار )

5- زدن شانه ها به همدیگر

همراه با یار تمرینی خود بطرف اولین جفت مانع بدوید و سپس از پهلو و سریع (پابوکس) حرکت کرده و در وسط محدوده تمرینی از پهلو پرش کرده و در فضا شانه های خود را به شانه های هم تیمی خود بزنید نکته : مطمئن شوید که روی هر دو پا و با خم کردن مفاصل هیپ و زانو فرود می آیید . کوشش کنید حرکت پرش را به صورت کامل و همزمان با یار تمرینی خود انجام دهید . (۲ بار تکرار)

۶دویدن سریع به جلو و عقب

همراه با یار تمرینی خود با سرعت به سمت جلو و به طرف مانع دوم بدوید و سپس با حالت دویدن به عقب بطرف جفت مانع اول برگردید . مفاصل هیپ و زانوی خود را کمی خمیده نگه دارید . این تمرین را با دویدن ه جلو با عبور از دو جفت مانع و دویدن به عقب با عبور از یک جفت مانع تکرار کنید . به خاطر داشته باشید قدم هایتان را کوتاه و سریع بردارید . (۲ بار تکرار)

نتیجه

 درست می باشد که برای بازیکنان فوتبال با در نظر داشتن وظیفه آنها در زمین بایستی برنامه بدنسازی متفاوتی در نظر گرفته گردد اما بعضی از تمرینات آنها هم مشترک می باشد البته دروازه بان یک استثنای بزرگ می باشد و تمرینات مشترک بسیار کمتری نسبت به بقیه دارد.

 شاید مهمترین چیزی که بایستی به خاطر داشته باشید این می باشد که در فوتبال امروز بازیکنان بیش از گذشته آنگونه که در دهه های 60 ، 70 و 80 میلادی مرسوم بود حرکت دارند و می دوند، به علاوه این که برای داشتن وزن مناسب ورزشکاران بایستی زندگی سالمی داشته باشند و اکسیژن کافی به بدن خود برسانند.

دیدگاهتان را بنویسید