کف پوش ها نباید زیاد براق و درخشان باشند،بلکه بایستی مات یا دارای جلای مناسب باشند تا از روشنایی زننده ی ناشی از انعکاس نور که منجر به ایجاد تصویر منابع نور و بازی کنان و …

ایجاد نشود.

   ب) دیوارها

 در ساخت دیوارها نباید از مصالحی بهره گیری گردد که منعکس کننده ی نور و اجسام گردد و شرایط نا مطلوبی را پدید اورد. همچنین رنگ دیوار بایستی یک دست و بدون گسستگی باشد.

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

 ج) سقف

رنگ سقف بایستی روشن و یکنواخت باشد و همچنین خصوصیات مربوط به دیوار و کف را دارا باشد.

 نیازمندی های گیرنده ها

میزان روشنایی مورد نیاز برای پخش تلوزیونی مسابقات ورزشی به عواملی پون روباز یا سرباز بودن اماکن،روشنایی هر ورزش و وضعیت دوربین ها بستگی دارد.میزان نور همانطور که برای بیننده های تلوزیونی بایستی مناسب باشد،بایستی برای حاضران نیز مطلوب باشد.

نور خورشید بر هر دوی اماکن سرباز و سرپوشیده تآثیر منفی در روشنایی محیط دارد.این نور موجب روشنایی زیاد و ایجاد سایه در مکان میشود.این نور در اماکن ورزشی روباز میتواند سایه های بزرگی را برای دوربین های تلوزیونی به وجود اورد(این حالت بارها در مسابقات فوتبال نظاره شده می باشد)

این مشکل را میتوان با تعبیه دوربین های متعدد در زوایای مختلف زمین ورزشی میتوان تا حدی کاهش داد.

  فاصله دوربین تلوزیونی در هر ورزش

دسته اول:تیر اندازی با کمان،بولینگ،دارت،شیرجه،سوارکاری(روباز و سرپوشیده)،تیر اندازی (سرپوشیده)، وزنه برداری

دسته دوم:دو میدانی ،بسکتبال،بدمینتون،دوچرخه

سواری(پیست)،فوتبال،راگبی،هندبال،ژیمناستیک،هاکی (روبازو سرپوشیده)ورزش های رزمی ، سافت بال،اسکیت،شنا،تنیس،والیبال

دسته سوم:بوکس،کریکت،شمشیر بازی،هاکی روی یخ ، لاکراس،اسکواش،تنیس روی میز،کشتی

 

 150 متر 75 متر 25 متر  
800 لوکس 560 لوکس 400 لوکس دسته اول
1120 لوکس 800 لوکس 560 لوکس دسته دوم
  1120 لوکس 800 لوکس دسته سوم

 تاثیر اجزای سالن بر عایق کاری صوتی

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

به مقصود کنترل صداها در سالن ها از طریق به کارگیری مصالح و مواد مرغوب در ساخت کف و دیوار و … میتوان اقدام نمود.

 عایق کاری صوتی کف ها

بیشترین صدای ایجاد شده در سالن مربوط به تماشاگران و برخورد توپ با زمین می باشد.کف های سفت و سخت و بسیار صاف و صیقلی باعث انعکاس شدید صدا میشود. و بر عکس کف های نرم صدا گیر هستند.

عایق کاری دیوار

سطح دیوار ها با بیش از سه متر میتواند جاذب صدا باشداما بایستی پیش روی ضربات (توپ) مقاوم باشد. میتوان از باریکه های چوب و صفحات فشرده صدا گیر و قالب های عمودی سیمانی نیز بهره گیری نمود.

  عایق کاری سقف و پشت بام

 سقف و پشت بام ، عمده ترین سطوح کنترل صدا هستند و بایستی به گونه ای طراحی شوند که حداکثر در دو ثانیه صدا را منعکس کنند. تمام اجزای ساختمان نیاز به جلوگیری از پخش صدا دارد. به ویژه در بعضی موارد مثل فعالیت های اجتماعی ، این کار مساله مهمی بشمار می اید.

 دمای اماکن و فصا های ورزشی

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

 دمای سالن های ورزشی

            درجه حرارت سالن های ورزشی همواره بایستی 10 – 15 درجه سانتیگراد باشد. هنگامی که ورزشکاران مسابقه را شروع میکنند و یا زمانی که تمرین را اغاز میکنند بایستی دمای سالن روی 20 درجه تنظیم گردد،اما پس از گرم کردن و شروع فعالیت دمای مناسب پایین تر از 20 درجه میباشد. دمای لازم برای تماشاگران بیش از دمای محیط فعالیت تماشاگران میباشد.

 جمع بندی

این پروزه کوشش بر این دارد تا بتواند نیازمندی دانشجویان و اساتید و سازندگان مکان های ورزشی تا حدی بر طرف سازد.

            برای تکمیل اطلاعات میتوان به کتاب استانداردها،ابعاد فضاها و اماکن رشته های ورزشی از دکتر حمید رضا طاهری،کیوان شعبانی مقدم و کوروش نانکلی مراجعه نمود.

 منابع

دیدگاهتان را بنویسید