نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید
انتقال بيماري:
ويروس دوره نهفتگي طولاني مدت دارد و به گونه متوسط 21-14 روز طول مي كشد .شخص سالم با استنشاق ترشحات دهاني وبيني شخص بيمار آلوده مي گردد حداكثر زمان انتقال دو روز قبل از شروع علائم تا پنج روز بعد از شروع علائم مي باشد.
علائم بيماري :
كودك آغاز دچار درد سراسر بدن –بيحالي –بي اشتهايي –تب وخشكي گلو مي گردد سپس تظاهر اصلي بيماري بصورت تورم غده پاروتيد ظاهر مي گردد كه ما شاهد تورم در قسمت بالاي استخوان فك با انتشار به قسمت زير گوش هستيم كه گودي زير گوش را پر مي كند البته ساير غدد بزاقي هم ممكن می باشد درگير شوند.تورم ودرد در طي 3 روز تشديد پيدا مي كند سپس در طي 5 روز كاهش پيدا كرده و معمولا” تا روز دهم بهبودي كامل داريم.در 3 روز اول كه بيشترين شدت بيماري را داريم تب بيمار تا 40 درجه هم ميرسد.باز كردن دهان بيمار همراه با درد شديد می باشد وبيمار احساس خشكي شديد در دهان مي كند.گاها” تورم تا ناحيه جلوي استخوان جناغ كشيده ميشود.
عوارض :
اوركيت:در20-30 درصد موارد در بالاي 13 سال بيضه ها متورم گرم و خيلي دردناك مي شوند.اين عارضه معمولا” يك هفته بعد از بهبودي بقيه علائم ايجاد مي گردد.و باتوجه به اينكه ميتواند همراه با عقيمي باشد عارضه بسيار مهمي می باشد.
در خانمها هم تخمدانها ميتواند درگير گردد البته اين عارضه در مقايسه با اوركيت خفيف تر بوده و همراه با عقيمي نيست
پانكراتيت:در طي بيماري ممكن می باشد ويروس پانكراس را درگير كند در اين حالت كودك دچار درد شكمي و استفراغهاي مكرر مي گردد . معمولا” اين عارضه با اقدامات حمايتي برطرف مي گردد.
مننژيت:مننژيت عارضه نادر(2در100مورد) بيماري می باشد و معمولا” طي روزهاي 3-10بيماري عارض مي گردد بيمار دچار سردرد-استفراغ- سفتي گردن مي گردد.اگرچه در مقايسه با مننژيتهاي ديگر خوش خيم می باشد ولي در هر حال نيازمند مراقبتهاي ويژه مي باشد.
كري: عارضه مهم بيماري می باشد كه با احتمال شيوع (4%) نياز مند توجه ويژه بوده و حتما” لازم می باشد تست شنوايي از بيماران به اقدام آيد.
از عوارض نادر بيماري گرفتاري قلب (ميوكارديت)وگرفتاري كليه مي باشد.
درمان
درمان بيمار بيشتر بصورت حمايتي می باشد در صورت تب بالا بيمار بايد پا شويه گردد و از تب بر استامينوفن بهره گیری ميكنيم .در صورت در گيري بيضه ها از كيسه يخ براي كاهش درد بهره گیری مي كنيم و بيضه ها بايد بالا قرار گيرد.
در صورت در گيري پانكراس و استفراغهاي مكرر بيمار بستري و از سرم درماني بهره گیری مي كنيم در صورت مننژيت بيمار بستري و اقدامات حمايتي لازم را انجام مي دهيم.
پيشگيري
بهترين راه پيشگيري واكسيناسيون به موقع كودكان مي باشد.
براي جلوگيري از ابتلاي افراد سالم كودك مبتلا لازم می باشد تا 9 روز بعد از شروع علائم ايزوله گردد.

: بعد از اضافه شدن واكسن MMR به برنامه واكسيناسيون كشوري ايران اوريون با شيوع كمتري در كودكان انتشار مي يابد، اما ممكن می باشد ديده گردد، بخصوص اگر فرزند شما واكسن
سرخك، سرخجه و اوريون را نگرفته باشد. حتي اگر واكسن MMR را نيز گرفته باشد احتمال اينكه به اين ويروس مبتلا گردد هست زيرا واكسن 100% از ابتلا به اوريون جلوگيري نمي كند. بخصوص اگر شيوع بيماري با ويروسي كه توان بيماريزايي بالاي داشته باشد اتفاق بيافتد.

از آنجائيكه اوريون غدد بزاقي گونه را گرفتار مي كند، موجب تورم و درد در ناحيه زير گوش و خط فك مي گردد. تورم ممكن می باشد در يك طرف يا در دو طرف صورت وجود داشته باشد. بعضي اوقات تورم يكطرف صورت چندين روز قبل از تورم طرف ديگر رخ مي دهد. عفونتهاي ديگر (مثل پارا آنفلونزا ويروس يا عفونتهاي باكتريايي) يا انسداد غدد بزاقي نيز مي توانند حالتي مثل اوريون را موجب گردد.

اگر نوپاي شما اوريون دارد ممكن می باشد تب و درد هنگام بلع و صحبت كردن داشته باشد. سر درد، گوش درد و كاهش اشتها از علائم شايع در اوريون می باشد.

اوريون چقدر شايع می باشد ؟

اوريون يكي از شايعترين بيماريهاي دوران كودكي می باشد اما با وجود تزريق واكسن MMR، اوريون كمتر ديده مي گردد. اكثر مبتلايان را كودكاني تشكيل مي دهند كه يا واكسينه نشده اند و يا واكسناسيون آنها كامل نبوده می باشد.

عوارض احتمالي اوريون چيست ؟

عوارض اوريون نادر می باشد، اما ويروس اوريون مي تواند نواحي ديگر بدن را علاوه بر غدد بزاقي درگير كند. در اينصورت عوارضي مثل التهاب مغز (انسفاليت) يا پرده هاي محافظ مغز و نخاع (مننژيت)، التهاب پانكراس يا كاهش شنوايي، هر چند نادر می باشد، اما گزارش شده می باشد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

يكي از عوارضي كه در بيشتر افراد ترس و نگراني به وجودمي آورد التهاب دردناك بيضه ها يا اوركيت می باشد؛ كه اگر چه نادر می باشد اما مي تواند سبب نازايي در بزرگسالي گردد. درگيري و التهاب بيضه ها ناشي از عفونت با ويروس اوريون اگر چه در هر سني ممكن می باشد رخ دهد، اما در پسرهاي كوچكتر از 10 سال معمولا بيشتر ديده مي گردد. ابتلا به اوريون در دختران بعد از سنين بلوغ هم مي تواند باعث التهاب مشابهي در تخمدانها گردد، اما معمولا موجب نازايي نخواهد گردید.

بيماري اوريون چطور منتشر مي گردد؟

اگر فرزند شما واكسن اوريون نگرفته باشد و با فرد مبتلا يا اشيايي كه آلوده به ويروس باشند تماس داشته باشد، مبتلا مي گردد. بطور مثال بچه اي كه مبتلا به اوريون می باشد با سرفه كردن به سمت صورت و لمس نوپاي شما يا از طريق آلوده كردن اسباب بازيهايي كه هر دو با آن بازي مي كنند، مي تواند كودك شما را آلوده كند.

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

علائم 2 يا 3 هفته بعد از اينكه قرار گرفتن كودك در معرض ويروس پديدار مي شوند. كودك مبتلاي شما مي تواند چند روز قبل از اينكه علائم بيماري در وي ظاهر شوند و 9 روز بعد از پديدار شدن علائم ويروس را به بقيه انتقال دهد.

اگر كودك شما يك بار اوريون گرفته باشد احتمال ابتلا مجدد به اين بيماري بسيار بعيد می باشد.

در صورتيكه شك داشته باشم كودكم مبتلا به اوريون شده می باشد چه كارهايي را لازم می باشد انجام دهم؟

اولين كاري كه بايد انجام دهيد اين می باشد كه به پزشك او اطلاع دهيد. پزشك موظف می باشد موارد اوريون حتي خفيف را به مراجع بهداشت و درمان اطلاع دهد تا از انتشار بيماري جلوگيري گردد. بعلاوه از آنجا كه باكتريها نيز مي توانند سبب تورم غدد بزاقي شوند، معاينه پزشك جهت تشخيص بيماري اوريون با منشا ويروسي لازم می باشد.

اوريون ظرف مدت 10 تا 12 روز بهبود مي يابد. معمولا درمان خاصي ندارد غیر از اينكه مي توانيد راحتي كودكتان را فراهم كنيد و در صورت لزوم براي برخي از علائم وي با تجويز پزشك دارو مصرف نمائيد.

در صورت بروز درد يا تب با مشورت با پزشك معالج اش به او استامينوفن دهيد. (هیچگاه از آسپرين بهره گیری بهره گیری نكنيد زيرا سبب بروز سندرم Reye مي گردد كه نادر اما كشنده می باشد.)

از مايعات فراوان براي كودك مبتلا بهره گیری كنيد اما از نوشيدنيهاي كه ممكن می باشد طعم ترش داشته باشند يا حاوي تارت باشند، مانند آب پرتقال و شربت آب ليمو، بهره گیری نكنيد. نوشيدن اين مواد از طريق تحريك غدد بزاقي، مي تواند سبب ايجاد درد و ناراحتي در كودك گردد.

قرار دادن حوله گرم در محل تورم ناحيه فك و گردن مي تواند سبب تخفيف درد و ناراحتي گردد.

آيا علامتي خطرناك هست كه بايد متوجه آن باشم؟

در صورتيكه كودك شما سفتي گردن، كاهش شنوايي، تهوع و استفراغ يا ساير علائم عير معمول ديگر را داشت، سريعا به پزشك او اطلاع دهيد تا نظر وي را در هر يك از اين زمينه ها جويا شويد؛ . اين علائم مي توانند نشانه و اعلام خطري از بروز برخي از عوارض اوريون باشند. در صورتيكه تب او در حال بالا رفتن می باشد يا تشنج ناشي از تب در وي بروز كرد كه بيشتر از چند دقيقه طول كشيده می باشد يا اگر مشكل تنفسي داشت يا رنگ او كبود گردید و احساس سوزش زير جناغ سينه داشت سريعا به اورژانس خبر دهيد.

چطور ميتوان از ابتلاء به اوريون پيشگيري كرد؟

با مراجعه به كارت پايش رشد و واكسيناسيون كودكتان، از تزريق واكسن MMR در زمانهاي مناسب مطمئن شويد. يك بار تزريق اين واكسن مي تواند تا حد زيادي از ابتلاي كودك شما به سرخك، سرخجه و اوريون پيشگيري كند. اگر چه ممكن می باشد تضميني براي عدم ابتلاي وي به اين بيماريها نباشد.

بنابراين توصيه مي گردد كه يك نوبت ديگر از اين واكسن در سنين 4 تا 6 سالگي تزريق گردد.

براي پيشگيري از همه گيري ، جهت ثبت نام و ورود كودكان به دبستان و مهد كودكها لازم می باشد مدرك واكسيناسيون كامل كودك به مسئولين نشان داده گردد.

اوریون

تهیه و تنظیم:علیرضا افغانی کارشناس میکروبیولوژی از اورمیه

دیدگاهتان را بنویسید