يكي از مهمترين قسمت هاي فوتبال تمرينات بدنسازي می باشد ، در تمرينات بدنسازي چند پارامتر لازم می باشد

۱.اينكه بازيكن از لحاظ انگيزه و روان سطح بالايي داشته باشد.

۲.تمرينات بگونه اي باشد كه بازيكن دچار اسيب نشود زیرا تمرينات غير معمول وغير استاندارد ميتواند موجب مصدوميت گردد.يابعضي مواقع درست انجام ندادن تمرين موجب مصدوميت ميشود.

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

۳.ازطرفي تمرين بايد بگونه اي باشد كه بازيكن در طول بازي از لحاظ بدني كم نياره

نیاز های آمادگی جسمانی برای بازیکنان فوتبال

هنگاميكه روزانه مسابقات جام جهانی فوتبال را نگاه مي كنيد، براي يك تماشاگر عادي فوتبال احساس شدت حركات انجام شده در زمين بسيار سخت می باشد.

اين بازيكنان، فقط به اين خاطر كه مبنای جسمانی خوبی را توسعه داده اند كه به آنها اجازه مي دهد در پاس های دقيق، سرعت های انفجاری، درگيری با حريف و زدن شوتهای سهمگين به دروازه را در سراسر بازی با موفقيت انجام دهند، بازي فوتبال را يك امر طبيعی جلوه مي دهند.

ايجاد مبانی پايه

اجازه دهيد نگاه اجمالی به همه ی اجزای يك برنامه خوب بدن سازی برای فوتبال داشته باشيم.

انعطاف پذيری

انعطاف پذيری يك نياز پايه براي بازيكن فوتبال می باشد. انعطاف پذيری به مفهوم داشتن دامنه حركت مطلوب حول يك مفصل مي باشد.

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

آنها برای اجرای صحيح تكل، ارسال پاس های بلند و پريدن به انعطاف پذيری نياز دارند. همچنين، انعطاف پذيری هنگام وضعيتهای نامناسب بدن، مثل سقوط كردن و زمين خوردن بعد از درگيری شانس آسيب ديدگی را كاهش مي دهد.

هنگام گرم كردن كامل بدن، حركات كششی برای انعطاف پذيری مي تواند به گونه چشمگيری احتمال آسيب ديدگی را كاهش دهد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

قدرت

توانايی عضلات در انقباض و غلبه بر مقاومت را قدرت مي ناميم. قدرت بيشينه، نهايت کوشش برای غلبه بر بيشترين مقاومت، بدون در نظر داشتن زمان می باشد. مثالهايی از كاربرد قدرت در فوتبال عبارت از حفظ و دور نگهداشتن توپ از مهاجمان،‌ استقرار برای توپهای هوايی و عين حال حفظ خود در گروه و افزايش سرعت حمله از طريق قدرت بيشتر پاها هستند. سرعت «كوبي جونز» بازيكن تيم ملی آمريكا، به دليل توسعه قدرت ويژه بازی در پاهای اوست.

توان

تركيب سرعت و قدرت برای بازيكنان موفق فوتبال امری عادی می باشد.

قابليتهای «برايان مك برايد» در تكل زدن، دويدن، پريدن و شوت زدن، مثالهايی از توان می باشد. قدرت محض به تنهايی برای ورزش پويا و پر تحركی مثل فوتبال، بسيار كند می باشد و سرعت بالا هم بدون قدرت، موقتی خواهد بود. بازيكن فوتبال بايد در کوشش باشد تا به بهترين تركيب اين عوامل دست پيدا كند.

استقامت

استقامت يك بازيكن فوتبال چيزی بيش از توانايی دويدن مداوم می باشد. استقامت در سرعت، استقامت در قدرت و استقامت در توان سه عامل بسيار مهم آمادگی جسمانی هستند.

سطح بالای استقامت به ورزشكار اين اجازه را خواهد داد تا اجرای مهارتهای خود را در حد عالی نگه دارد و با حدود 100 درصد کوشش در طول مسابقه آنها را به نمايش بگذراد.

چابكی

توانايی تنظيم سريع حركات با تغييرات محيطی را چابكی مي ناميم. تصميم گيريهای سريع و بلافاصله اقدام بر اساس آنها در حاليكه با سرعت بازی پيش مي رويم، روي طریقه تيم تاثيرگذار می باشد و حتي مي تواند تفاوت بين برنده يا بازنده را مشخص كند. اگر بازيكن فوتبال مي خواهد موفق باشد، پاها، چشمها و مغز بايد چابك باشند و به خوبی با هم كار كنند.

سرعت

وقتي ما از سرعت حرف مي زنيم، عموماً فكر مي كنيم مقصود سريع دويدن می باشد. اما در فوتبال سرعت چيزی فراتر از سريع دويدن می باشد. چالاكي، حركات انفجاری كوتاه،‌حركات سريع در همه جهات، توانايی استارت زدن و توقف ناگهانی و سرعت عكس العمل، مثالهای سرعت در فوتبال می باشد.

تغذيه

اگر غذايی كه ورزشكار مصرف مي كند كمتر از ميزان نياز براي فعاليت های بعدی او باشد، تمرين ارزش زيادی نخواهد داشت.

محققان با دقت فراوان روی پروتئينها، كربوهيدارتها، چربيها، مواد معدنی، ويتامينها و حتی چاشنيها متمركز شده اند.

بخشی از تغذيه، خوردن آب، يعنی نگهداری مايعات بدن می باشد. نوشيدنيهای ورزشی و از آنها مهمتر آب، براي ثابت نگهداشتن دما و تنظيم عملكرد بدن قبل، هنگام و بعد از مسابقات، بسيار ضروری می باشد. بازيكنان به دليل كم آبی ممكن می باشد حتي از حال بروند.

بازيكن فوتبال نسبت به مردم عادی نيازهای ويژة غذايی دارد.

این مقاله به چهار بخش اصلی تقسیم شده می باشد. که هر بخش با در نظر داشتن تأثیر بازیکن در میدان نوشته شده می باشد. زیرا تمرینات قدرتی برای یک دروازه بان، مدافع، بازیکن میانی و فوروارد متفاوت هستند.

 دلایلی هست که با اتکا به به آنها می توان گفت که درمورد تمرینات ورزشی فوتبالیست ها بدفهمی هایی هست. مربیان زیادی هستند که حتی اصول اولیه تمرینات قدرتی را نمی دانند، و به راحتی می توانید این بحران را در نتایج تیمی آنها ببینید.

 این مربیان با ضعف علمی خود سبب می شوند که آینده ورزشی جوانان با استعدادی به خطر بیفتد. کسی چه می داند که آینده ورزشی چند بازیکن با ارزش با تمرینات قدرتی غیر اصولی خراب شده می باشد. البته تا جاییکه من می دانم تعداد زیادی به این آفت گرفتار شده اند.

 خوب برای روشن تر شدن موضوع اجازه دهید با یک مثال به بحث خود ادامه دهیم شما چند بار این حرکت را دیده اید: یک بازیکن فوتبال نوجوان به شکم روی زمین چمن دراز می کشد و به شیوه ای غلط بلند می گردد و دوباره این اقدام را انجام می دهد یا با کمک دستانش بلند می گردد. همه بازیکنان بدون در نظر داشتن جایگاه آنها در زمین و نقشی که قرار می باشد اعمال کنند این حرکات را تکرار می کنند بدون در نظر داشتن وضعیت بدنی آنها.

 در ادامه با در نظر داشتن تأثیر و وظیفه هر بازیکن در میدان به مطالعه تمرینات قدرتی بازیکن می پردازیم.

 دروازه بان

 یک چیز هست که همیشه مرا متعجب می کند: چرا مربیان دروازه بان خود را واردار می کنند همراه با بقیه افراد تیم دور زمین  بدود. بایستی بگویم یکی از دلایلی که دروازه بان ها نمی توانند به خوبی اقدام کنند همین تمرین غیر اصولی می باشد.

 آنها دروازه بان هستند نه دونده ماراتون! به جای اینکه انرژی آنها را برای دویدن هدر دهید بایستی روی تقویت عضلات پاها، دستان و بقیه بدن تمرکز داشته باشند. یک دروازه بان خوب بایستی از نظر توان بدنی بین قدرت بدنی و استقامت تعادل مستقر کند.

 دروازه بان ها بایستی تمرینات دویدنی هم داشته باشند، اما نه این که ده هزار متر را بدوند یا دو 100 متر سرعت تمرین کنند. آنها بایستی برای دویدن سرعتی به فواصل 5 تا 10 متری تمرین کنند.

دیدگاهتان را بنویسید