مرحله نهايي بيماري كليه زماني رخ مي دهد كه حدود 90 درصد از عملكرد كليه از بين برود. افراد مبتلا به نارسايي كليه ممكن می باشد دچارتهوع، استفراغ، ضعف، خستگي، گيجي، مشكل در تمركز و از دست دادن اشتها شوند، نارسايي كليوي با آزمايش خون و ادرار قابل پيشگيري می باشد.

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

نشانه هاي هشدار دهنده بيماري هاي كليوي و دستگاه ادراري.

1-  فشار خون بالا

2-  پيدايش خون با پروتئين در ادرار.

3- آزمايش كراتينين خون، بالاتر از 2/1 ميلي گرم در دسي ليتر در زنان و 4/1 ميلي گرم در دسي ليتر در مردان(كراتينين ماده دفعي می باشد كه توسط كليه هاي سالم از خون خارج مي گردد. ) در بيماريهاي كليوي ، سطوح كراتيني در خون ممكن می باشد افزايش يابد.

4- تكرار ادرار به ويژه در شب .

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              
شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

5- مشكل در ادرار كردن يا ادرار درد آور.

6- تورم در چشم ها، تورم دست ها و پاها به ويژه در كودكان

— خون را تصفیه، بعضی از مواد را حفظ و بعضی را دفع می کنند.
— تولید گلبولهای قرمز را تحت نظارت قرار می دهند.
ویتامین های موثر در رشد را می سازند.
— هورمون های موثر در تنظیم فشار خون را تولید می کنند.
— در تنظیم میزان مواد مغذی ویژه در بدن مانند کلسیم و پتاسیم کمک می کنند.
+- ((خون)) را تصفیه، بعضی از مواد را حفظ و بعضی را دفع می کنند.
+- تولید ((گلبولهای قرمز)) را تحت نظارت قرار می دهند.
+- ((ویتامین)) های موثر در رشد را می سازند.
+- ((هورمون)) های موثر در تنظیم فشار خون را تولید می کنند.
+- در تنظیم میزان مواد مغذی ویژه در بدن مانند ((کلسیم)) و ((پتاسیم)) کمک می کنند.
-1- خون از طریق یک سرخرگ از قلب به کلیه وارد می گردد.
+1- خون از طریق یک ((سرخرگ)) از ((قلب)) به کلیه وارد می گردد.
-3- مواد دفعی از طریق میزنای ( حالب) عبور کرده و به عنوان ادرار در مثانه جمع می گردد.
-4- خون تصفیه شده از طریق سیاهرگ ها به جریان خون بر می گردد.
+3- مواد دفعی از طریق ((میزنای)) ( حالب) عبور کرده و به عنوان ادرار در ((مثانه)) جمع می گردد.
+4- خون تصفیه شده از طریق ((سیاهرگ)) ها به جریان خون بر می گردد.
-اگر چه کلیه ها، عضوهای کوچکی هستند ، اما از وظایف حیاتی زیادی مانند تصفیه کردن مواد زاید و مایعات اضافی از خون را به عهده دارند که در حفظ سلامتی عمومی بدن موثر می باشد. بیماری شدید کلیه، ممکن می باشد منجر به نارسایی کامل آن گردد، که نیازمند درمان با دیالیز یا پیوند کلیه برای جلوگیری از مرگ می باشد . اگر چه درمانهای موثری برای بسیاری از بیماریهای کلیه هست اما مردم هنوز نمی دانند که بیماریهای کلیه قابل پیشگیری اند.
+اگر چه کلیه ها، عضوهای کوچکی هستند ، اما از وظایف حیاتی زیادی مانند تصفیه کردن مواد زاید و مایعات اضافی از خون را به عهده دارند که در حفظ سلامتی عمومی بدن موثر می باشد. بیماری شدید کلیه، ممکن می باشد منجر به نارسایی کامل آن گردد، که نیازمند درمان با ((دیالیز)) یا پیوند کلیه برای جلوگیری از مرگ می باشد . اگر چه درمانهای موثری برای بسیاری از بیماریهای کلیه هست اما مردم هنوز نمی دانند که بیماریهای کلیه قابل پیشگیری اند.
-معمولاً دو علت مهم برای نارسایی کلیه ها( یا مرحله نهایی بیماری کلیه) دیابت( دیابت نوع 2 یا دیابت بزرگسالان) و فشار خون بالا هست. زمانی که این دو بیماری با درمان مراقبت شوند، بیماری های کلیه مرتبط با آنها می توانند پیشگیری شوند یا سرعت شان کاهش یابد. داروهای موثر زیادی برای درمان فشار خون بالا وجود دارند. علاوه براین، تغییرات سلامت بخش در شیوه زندگی، مانند کم کردن وزن و ورزش مرتب در مراقبت از فشار خون بالا و حتی پیشگیری از آن موثر می باشد. نظارت دقیق بر قند خون در بیماران دیابتی از سایر معضلات مانند بیماری کلیه، بیماری کرونر قلب وسکته پیشگیری می کند. زمانی که بیماران دیابتی، همزمان به فشار خون بالا مبتلا شوند، داروهای خاصی که بازدارنده های آنزیم تبدیل کننده آنژیوتنسین نامیده می شوند، برای حفظ عملکرد کلیه ها موثرند. سومین علت اصلی مرحله نهایی بیماری کلیه گلومرولونفریت( بیماریی که به واحدهای تصفیه کننده کلیه بنام گلومرول ، آسیب می رساند) می باشد . در بسیاری از حالات، علت این بیماری ناشناخته می باشد ، اما در بعضی موارد ممکن می باشد ارثی باشد یا در اثر عفونت به وجود آمده باشد.
+معمولاً دو علت مهم برای نارسایی کلیه ها( یا مرحله نهایی بیماری کلیه) ((دیابت)) ( دیابت نوع 2 یا دیابت بزرگسالان) و ((فشار خون)) بالا هست. زمانی که این دو بیماری با درمان مراقبت شوند، بیماری های کلیه مرتبط با آنها می توانند پیشگیری شوند یا سرعت شان کاهش یابد. داروهای موثر زیادی برای درمان فشار خون بالا وجود دارند. علاوه براین، تغییرات سلامت بخش در شیوه زندگی، مانند کم کردن وزن و ((ورزش)) مرتب در مراقبت از فشار خون بالا و حتی پیشگیری از آن موثر می باشد. نظارت دقیق بر ((قند خون)) در بیماران دیابتی از سایر معضلات مانند بیماری کلیه، بیماری ((کرونر قلب)) و ((سکته)) پیشگیری می کند. زمانی که بیماران دیابتی، همزمان به فشار خون بالا مبتلا شوند، داروهای خاصی که بازدارنده های آنزیم تبدیل کننده آنژیوتنسین نامیده می شوند، برای حفظ عملکرد کلیه ها موثرند. سومین علت اصلی مرحله نهایی بیماری کلیه ((گلومرولونفریت))( بیماریی که به واحدهای تصفیه کننده کلیه بنام گلومرول ، آسیب می رساند) می باشد . در بسیاری از حالات، علت این بیماری ناشناخته می باشد ، اما در بعضی موارد ممکن می باشد ارثی باشد یا در اثر ((عفونت)) به وجود آمده باشد.
-بعضی از بیماریهای دیگری که ممکن می باشد بر کلیه اثر بگذارند شامل عفونت ها، سنگ های کلیوی و بیماریهای ارثی، می شوند. بهره گیری بیش از اندازه قرص های ضد درد یا مصرف مواد مخدر مانند هروئین می تواند به کلیه ها صدمه بزند . بعضی از این بیماریها قابل درمان هستند. بعضی موارد، درمان می تواند سرعت پیشرفت بیماری را کاهش و طول عمر را افزایش دهد.
+بعضی از بیماریهای دیگری که ممکن می باشد بر کلیه اثر بگذارند شامل عفونت ها، سنگ های کلیوی و بیماریهای ارثی، می شوند. بهره گیری بیش از اندازه ((قرص)) های ضد درد یا مصرف مواد مخدر مانند هروئین می تواند به کلیه ها صدمه بزند . بعضی از این بیماریها قابل درمان هستند. بعضی موارد، درمان می تواند سرعت پیشرفت بیماری را کاهش و طول عمر را افزایش دهد.
-2- پیدایش خون با پروتئین در ادرار.
-3- آزمایش کراتینین خون، بالاتر از 2/1 میلی گرم در دسی لیتر در زنان و 4/1 میلی گرم در دسی لیتر در مردان(کراتینین ماده دفعی می باشد که توسط کلیه های سالم از خون خارج می گردد. ) در بیماریهای کلیوی ، سطوح کراتینی در خون ممکن می باشد افزایش یابد.
+2- پیدایش خون با ((پروتئین)) در ادرار.
+3- ((آزمایش کراتینین)) خون، بالاتر از 2/1 میلی گرم در دسی لیتر در زنان و 4/1 ((میلی گرم)) در دسی لیتر در مردان(کراتینین ماده دفعی می باشد که توسط کلیه های سالم از خون خارج می گردد. ) در بیماریهای کلیوی ، سطوح کراتینی در خون ممکن می باشد افزایش یابد.
-6- تورم در چشم ها، تورم دست ها و پاها به ویژه در کودکان
+6- تورم در ((چشم)) ها، تورم دست ها و پاها به ویژه در کودکان

سنگ کلیه چیست؟ چه کسانی مبتلا به این بیماری می شوند؟ چه کاری می توان برای بهبود آن انجام داد؟

در آمریکا هر ساله تعداد 300 هزار نفر به دلیل سنگ کلیه در بیمارستان ها بستری میشوند. این بیماری از سال های بسیار دور در بدن بشر وجود داشته. نمونه های سنگ کلیه حتی در مومیایی های مصر باستان نیز پیدا نمود می گردد. خوب، سنگ کلیه چیست؟ و راه حل موثر در پیشگیری از آن چه می باشد.

سنگ کلیه از مواد مختلفی تشکیل می گردد و و اشکال و سایزهای متفاوتی دارد (می تواند به صورت یک رشته موی میکروسکوپی باشد و یا آنقدر بزرگ گردد که تمام کلیه را فرا بگیرد). در سه حال متفاوت شیمیایی موادی که در ادرار وجود دارند در هسته مرکزی کلیه جمع شده و باعث رشد سنگ می شوند. تقریبا در حدود 80% از سنگ های کلیه از طریق ادرار دفع می شوند. اما اگر سنگ بیش از اندازه بزرگ باشد در درون کلیه باقی مانده و محل خروج ادرار را مسدود می کند. برای بهبود حال بیمار بایستی از معالجات پزشکی کمک گرفت.

چه چیز باعث بروز سنگ کلیه می گردد؟
مجمع پزشکی تا کنون به هیچ گونه توضیح مستدلی در این زمینه دست نیافته می باشد. اما گفته می گردد که اختلات متابولیسمی، مواد معدنی، کالبدی، در این امر تأثیر مهمی را اعمال می کنند. تا حدودی به اثبات رسیده می باشد که مسائل ژنتیکی نیز در این امر دخیل هستند. طرز زندگی نیز بر روی بروز بیماری تاثیر می گذارد. محل زندگی بیمارانی که دارای سنگ کلیه هستند معمولا در قسمت هایی با هوای گرم و مرطوب می باشد تا هوای سرد. همچنین افرادی که تحرک کمی دارند بیشتر از سایرین در معرض ابتلا به این بیماری قرار می گیرند. رژیم غذایی نیز یکی از عوامل کلیدی به شمار میرود. غذاهای پر چاشنی مثل کاری و فلفل نیز خطر ابتلا به بیماری را افزایش میدهند. این امر از طریق نظاره آداب غذایی فیجی قابل اثبات می باشد. افراد این منطقه معمولا از خوراک های بی طعم و شیرین بهره گیری می کنند به همین دلیل بیماری سنگ کلیه به ندرت در آنها دیده می گردد. اما اغلب افراد هندوستانی که معمولا از غذاهای تند و کاری دار بهره گیری می کنند معمولا از بیماری سنگ کلیه رنج می برند.

در این قسمت راه هایی برای جلوگیری از سنگ کلیه را به شما معرفی می کنیم:

1- نوشیدن آب فراوان به ویژه در آب و هوای مرطوب. کوشش کنید روزی 8 لیوان آب بنوشید.

2- اگر شما زندگی بی تحرکی دارید کوشش کنید کمی ورزش کنید، از راه رفتن در حوالی خانه شروع کنید و رفته رفته میزان تحرک خود را افزایش دهید.

3-میزان مصرف روزانه خود را از لبنیات بیشتر کنید و مصرف غذاهای فلفلی را نیز کاهش دهید. همچنین از غذاهای حاوی کاری و چاشنی بیش از اندازه نیز خود داری کنید.

کارشناسان اثبات کرده اند که می توان از طریق مصرف خوراکی اکسید منیزیوم به همراه ویتامین B6 پیشگیری نمود. البته مصرف این دارو بایستی تحت نظر پزشک معالج انجام پذیرد. مصرف فسفات و آنتی بیوتیک ها نیز بایستی زیر نظر پزشک انجام پذیرد.

تا پیش از سال 1980 برای برداشتن سنگ کلیه از اقدام های جراحی ماژور بهره گیری می گردید. اما پیشرفت های پزشکی موجب شده می باشد که در چند سال اخیر دیگر نیازی به این کار احساس نشود. درمان از طریق اشعه های آلترا سونیک ( فراصوتی) این امکان را فراهم میسازند که با کمی شکاف سنگ کلیه از میان برود. امواج اکستراکورپوریل نیز برای شکستن سنگ کلیه بهره گیری می شوند که در این صورت دیگر هیچ گونه نیازی به جراحی و بریدگی نمی باشد.

پیشرفت های پزشکی استرس مداوای سنگ کلیه را تا حد بسیار زیادی کاهش داده می باشد. اگرچه بهتر می باشد که کوشش کنیم تا جایی که ممکن می باشد از ابتلا به این بیماری پیشگیری کنیم. همچنین کوشش کنید تا میزان کافی آب بنوشید. آیا درمانی از این ساده تر هست؟

راههای انتقال عفونت به کلیه

 1. عفونت بالا‌رونده از مجرا : یعنی میکروب عفونت‌زا از قسمتهای پایینی دستگاه ادراری به کلیه رفته و ایجاد عفونت می کند. این حالت در صورت وجود انسداد در مسیر ادراری (ناشی از سنگ و اختلال ساختمانی) و یا اختلال عملکرد دستگاه ادراری و ریفلاکس (برگشت ادراری) بیشتر اتفاق می‌افتد.
 2. انتشار از طریق خون : که در نوزادان تأثیر مهمی دارد و در بزرگسالان به ندرت این راه تأثیر دارد. و در این حالت معمولا آبسه کلیه ایجاد می گردد.
 3. انتشار از طریق کانال لنفاوی ، نادر می باشد و شواهد اندکی در این ارتباط هست.
 4. انتشار مستقیم عفونت از اعضاء مجاور : مثلا در آبسه داخل شکمی یا بیماری التهابی لگنی ، عفونت ممکن می باشد به کلیه منتقل گردد.

عفونت حاد کلیه

پیلونفریت حاد نوعی عفونت باکتریال کلیه می باشد که سبب التهاب بافت و لگنچه کلیه می گردد. شایعترین علت ایجاد پیلونفریت حاد باکتری اشیرشیاکلی E.Coli می‌باشد (در 80% موارد) از دیگر ارگانیسمهای عامل می‌توان به میکروبهای کلبسیلا ، پروتئوس ، سودومونا ، انتروباکتر و … تصریح نمود. معمولا عامل عفونت‌زا از بخشهای پایینی دستگاه ادراری به بالا صعود می کند و سبب درگیری کلیه می گردد. وجود ریفلاکس (برگشت ادراری به کلیه) موجب افزایش ریسک پیلونفریت حاد می گردد. گسترش خونی عفونت معمولا به دنبال عفونت خون با استافیلوکوک (سپتی سمی) روی می‌دهد در این حالت بیشتر احتمال دارد که آبسه کلیه ایجاد گردد.

علایم

 • شروع ناگهانی تب و لرز
 • درد یک طرفه یا دو طرفه پهلو
 • علائم عمومی (سردرد ، درد عضلانی و ضعف عمومی و بیحالی)
 • سوزش ادرار ، تکرر ادرار و فوریت در ادرار کردن و ادرار کدر یا خونی و بدبو
 • تهوع و استفراغ
 • درد شکمی (کودکان معمولا درد پهلو ندارند و از درد شکمی شکایت دارند)

تشخیص

 • در آزمایش خون افزایش گلبولهای سفید هست.
 • در آزمایش ادرار ، گلبولهای سفید و باکتری و گلبولهای قرمز و کست گلبولهای سفید و نوتروفیلهای درشت دیده می گردد (زیر میکروسکوپ)
 • کشت ادرار همواره مثبت می باشد و معمولا رشد قابل توجه عامل بیماری را (در محیط کشت) نشان می‌دهد.
 • کشت خون در 3/1 بیماران مثبت می باشد.
 • در موارد مشکوک یا عارضه دار از سی‌تی‌اسکن و سونوگرافی بهره گیری می گردد. در این بیماران بیشترین در نظر داشتن تشخیص انسداد سیستم ادراری بوسیله سنگ و … می باشد و سونوگرافی برای این مقصود مفید می باشد.

درمان

درمان با سیپروفلوکساسین یا افلوکساسین و یا کوتریموکسازول صورت می‌گیرد و پس از انجام آزمونهای حساسیت میکروب به این داروها (آنتی بیوگرام) در صورت لزوم دارو عوض شده و درمان 10 تا 14 روز ادامه می‌یابد. در صورتی که بیمار بدحال باشد در بیمارستان بستری شده و تزریق آنتی‌بیوتیک انجام می گردد. و بعد از 5-3 روز آنتی‌بیوتیک خوراکی داده می گردد و تا 14 روز ادامه پیدا می کند. اگر کشت خون بیمار مثبت باشد دوره درمان طولانی‌تر خواهد بود.
در صورت وجود آبسه کلیه ، انسداد مسیر ادراری و یا اختلال دستگاه ادراری این عوامل بایستی برطرف گردد.

فرجام عفونت

پیلونفریت حاد در بالغین معمولا اسکار (اثر جوش‌خوردگی و ترمیم) کلیوی یا آسیب پایدار بر جای نمی‌گذارد اما در کودکان به علت عدم تکامل رشد کلیه ، عفونت کلیه می‌تواند اسکار ایجاد کند و بطور دائم عملکرد کلیه را مختل کند.

عفونت مزمن کلیه

پیلونفریت مزمن با ایجاد اسکار و آتروفی (کوچک شدن) کلیه که به نارسایی کلیه منجر می گردد، مشخص می گردد. و در صورتیکه عفونت حاد وجود نداشته باشد بیمار بدون علامت خواهد بود. و بعد از ایجاد نارسایی کلیه ، علایم مربوط به آن و افزایش فشار خون ظاهر خواهد گردید. اختلال زمینه‌ای (در ساختمان یا عملکرد) دستگاه ادراری باضافه عفونتهای مکرر مسئول ایجاد پیلونفریت مزمن هستند و عواملی مانند دیابت ، سنگ کلیه ، آسیب کلیه ناشی از داروها نیز گاهی دخالت دارند.

تشخیص

ممکن می باشد آزمایش ادرار کاملا طبیعی باشد در صورتیکه عفونت فعال باشد و باکتری در ادرار وجود داشته باشد کشت مثبت می گردد. تشخیص با رادیوگرافی ساده شکم و با دیدن کلیه‌های کوچک شده و حدود نامنظم کلیه داده می گردد. همچنین در اوروگرافی وریدی ، اختلال در ترشح ماده حاجب هست و اسکار کلیه نظاره می گردد.

درمان

تخریب کلیه غیر قابل برگشت می باشد. البته با شناسایی اختلال ساختمانی دستگاه ادراری و رفع آن و پیشگیری از عفونتهای مکرر می‌توان از آسیب بیشتر کلیه جلوگیری نمود. در صورت موفق نبودن درمان طبی ، درمان به کمک جراحی و رفع اختلال زمینه‌ای صورت می‌گیرد.

پیلونفریت آمفیزماتو

یک عفونت تخریب کننده کلیه بوده و از خصوصیات آن وجود گاز در داخل و اطراف کلیه می باشد این نوع عفونت بیشتر در دیابتی‌ها شایع می باشد (90-80 درصد این بیماران دیابت دارند). و درصدی هم بدنبال انسداد سیستم ادراری ناشی از سنگ یا نکروز پاپیلری دچار این عفونت می شوند. برای درمان ، این بیماران بایستی آنتی‌بیوتیک وریدی دریافت نمایند و قند خون این افراد سریعا بایستی کنترل گردد و در صورت وجود انسداد بایستی برطرف گردد.

آبسه کلیوی

آبسه کلیوی زمانی ایجاد می گردد که عامل میکروبی به همراه سلولهای التهابی بدن فرد و چرک حاصل از آنها ، تجمع پیدا کرده و توده‌ای را تشکیل می‌دهد که اطرافش پوشش خاصی دارد و این عفونت به بیرون راه ندارد. علایم آن مثل پیلونفریت حاد می باشد و تشخیص قطعی با سی‌تی‌اسکن داده می گردد.

درمان

درمان آبسه در گام اول تزریق وریدی آنتی‌بیوتیک می‌باشد، در صورتیکه با درمان دارویی بهبودی حاصل نشود، تخلیه آبسه با سوزن زیر دید سونوگرافی انجام می گردد

دیدگاهتان را بنویسید