نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

روش همودیالیز

همودیالیز شایع‌ترین روش درمان جایگزین کلیه در بیماران کلیوی می‌باشد. در این روش خونی که از یک مسیر عروقی ثابت یا موقتی بدست می‌آید با سرعت 300 میلی لیتر در دقیقه یا بیشتر به درون مویرگهایی که از غشاهای نیمه مصنوعی ساخته شده‌اند، پمپ می گردد. در سمت مقابل ، مایع دیالیز که حاوی کلراید سدیم ، بی‌کربنات و غلظتهای مختلفی از پتاسیم می باشد، حرکت می کند.

انتشار از طریق غشا این امکان را فراهم می‌آورد که مواد دارای وزن مولکولی کم مثل اوره بر اساس شیب غلظت از سمت خون به سمت مایع دیالیز حرکت کنند. به همین ترتیب بی‌کربنات به سمت پلاسما انتشار می‌یابد. خارج کردن آب اضافی به کمک اولترافیلتراسیون صورت می‌گیرد که این امر به فشار هیدرواستاتیک دو غشا بستگی دارد. بطور متوسط هر بیمار به 4 ساعت دیالیز به صورت سه بار در هفته نیاز دارد تا به حد کلیرانس کراتینین بیش از 140 لیتر در هفته برسد.

ابزار همودیالیز

صافی (Dialyzer)

جعبه یا لوله‌ای می باشد که دارای چهار دریچه می باشد. دو دریچه در تماس با خون و دو دریچه در تماس با محلول می‌باشد. این دو قسمت توسط غشای نیم تراوا از هم جدا می شوند. جنس غشاها از سلولز یا سلولز مصنوعی می باشد.

آب

بیماران در هر جلسه در معرض 120 لیتر آب قرار می‌گیرند. همه مواد با وزن مولکولی کوچک موجود در آب قابلیت دسترسی به جریان خون بیمار را دارند، درست مثل زمانی می‌ماند که این مواد از طریق وریدی به بدن بیمار وارد شوند. به همین دلیل خالص کردن آب مصرفی در دیالیز که کنترل شده باشد از اهمیت زیادی برخوردار می باشد.

محلول دیالیز

محلول دیالیز شامل سدیم ، پتاسیم ، منیزیم ، کلر ، استات ، بی‌کربنات ، دکستروز و اکسیژن می‌باشد. PH این محلول حدود 7.3 – 7.1 می‌باشد.
ماشین دیالیز

ماشینهای مدرن دیالیز شامل پمپ خون ، سیستم انتقال محلول دیالیز و نمایشگرهای ایمنی مناسب می‌باشند.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

دیالیز صفاقی

دیالیز صفاقی یکی از شیوه‌های درمان جایگزینی کلیه می باشد که تقریبا از دو دهه پیش رواج فزاینده‌ای یافته می باشد که اساسا به دلیل سهولت و مناسب بودن و قیمت پایین آن می باشد. در دیالیز صفاقی ، انتقال آب و مواد حل شونده از خلال غشا که دو کمپارتمان حاوی مایع را از هم جدا می کند، انجام می گردد. این دو کمپارتمان عبارتند از: خون موجود در کاپیلرهای صفاقی که در نارسایی کلیه حاوی مقادیر بیشتری اوره ، کراتینین ، پتاسیم و… می باشد و محلول دیالیز در حفره صفاقی که بطور معمول حاوی سدیم ، کلر استات و لاکتات می باشد که با غلظت بالای گلوکز هیپراسمولار شده می باشد. غشای صفاق به عنوان یک صافی اقدام می کند، واقعا یک غشا هتروژن ، نیمه تراوا و حاوی سوراخها در اندازه‌های مختلف می باشد که آناتومی و فیزیولوژی پیچیده‌ای دارد.

جریانهای انتقالی در انجام جایگزینی

  • انتشار: مواد حل شونده اورمیک و پتاسیم بر اساس شیب غلظت از مویرگهای خون صفاق به محلول دیالیز صفاقی منتشر می شوند در حالیکه گلوکز ، لاکتات در مقیاس کمتر ، کلسیم در مسیری معکوس از محلول دیالیز وارد خون می شوند.
  • اولترا فیلتراسیون: بطور همزمان هیپراسمولار بودن نسبی محلول دیالیز صفاقی موجب اولترافیلتراسیون آب و همراه آن مواد حل شونده در آب از غشا می گردد.
  • جذب: بطور همزمان ، یک جذب ثابت آب و مواد حل شونده از حفره صفاقی بطور مستقیم و غیر مستقیم به سیستم لنفاتیک هست

معضلات اختصاصی در بیماران دیالیزی

افسردگی

افسردگی شایع‌ترین شکایت روانی در بیمارن دیالیزی می باشد که پاسخی به واقعیت ، ترس یا فقدانی موهوم می باشد. تظاهرات آن شامل خلق افسرده پایدار ، تصور و نظری ضعیف از خود و احساس ناامیدی می باشد. افسردگی مهمترین مشکل روانی می باشد که در صورت عدم شناسایی یا درمان می‌تواند منجر به خودکشی یا قطع دیالیز گردد.

سوء تغذیه

سوء تغذیه یک مساله نسبتا رایج در بیمارانی می باشد که به مدت طولانی دیالیز می شوند و تقریبا 3/1 بیماران همودیالیزی و دیالیز صفاقی دچار آن هستند. سوء تغذیه می‌تواند ناشی از دریافت غذای کم ، افزایش از دست دادن پروتئین باشد. اثرات سو تغذیه زیاد می باشد و شامل افزایش مرگ و میر و دفعات بستری در بیمارستان ، خستگی و بازتوانی ضعیف می‌باشد.

افزایش فشار خون

افزایش فشار خون به عنوان علت اصلی بستری و مرگ و میر بیمارن دیالیزی در نظر گرفته می گردد. تخمین ما از خطر بیماری قلبی عروقی همراه با افزایش فشار خون شریانی در جمعیت دیالیزی بر اساس مطالعات طولانی مدت محدودی استوار می باشد.

عفونت مزمن كليه نوعي عفونت كليه ها كه به آرامي بروز كرده و ماه ها يا سال ها به طول مي انجامد. اين عارضه منجر به تشكيل جوشگاه در كليه و سرانجام از دست رفتن عملكرد كليه مي گردد. كليه ها مواد زائد را از جريان خون تصفيه كرده و باعث توليد ادرار مي گردند. نارسايي كليه مي تواند بزرگسالان هر دو جنس را درگير سازد ولي در خانم ها شايعتر می باشد .
علايم شايع
اين عارضه برخلاف عفونت حاد كليه معمولاً بدون علامت می باشد . علايم بروز نارسايي مزمن كليه عبارتند از:
كم خوني
ضعف
كاهش اشتها
پرفشاري خون
درد يكطرفه يا دو طرفه كمر
وجود پروتئين يا خون در ادرار
علل
عفونت هاي حاد باكتريايي مكرر كليه
عفونت هاي درمان نشده مجاري ادراري تحتاني

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

عوامل افزايش دهنده خطر
سابقه ديابت قندي انسداد راه ادراري ناشي از سنگ يا تومور بهره گیری طولاني مدت از كتتر
پيشگيري
اقدام به درمان فوري عفونت هاي حاد كليه شامل درمان آنتي بيوتيكي به مدت 2 هفته يا بيشتر، عدم قطع داروهاي تجويزي حتي در صورت برطرف شدن علايم در طي چند روز پس از شروع درمان
اقدام به درمان اختلالات مجاري ادراري مسبب عفونت
عواقب مورد انتظار
علايم با درمان قابل كنترل می باشد . اگر تنها يك كليه دچار عفونت مزمن بوده و به درمان آنتي بيوتيكي جواب ندهد، برداشت كليه مبتلا با جراحي ممكن می باشد از بروز عوارض پيشگيري كند.
در صورت بروز نارسايي مزمن در هر دو كليه ، پيوند كليه يا دياليز، مي تواند جان بيمار را نجات دهد.
عوارض احتمالي
پرفشاري خون با علت كليوي
نارسايي مزمن كليه
درمان
نتیجه گیری
اصول كلي
آزمايش كامل ادرار و كشت ادرار جهت تشخيص ؛ سيستوسكوپي (نظاره داخل مثانه با بهره گیری از سيستوسكوپ ، يك وسيله بصري باريك با يك چراغ در نوك آن )؛ سونوگرافي ؛ پيلوگرام داخل وريدي (IVP) (روشي براي بررسي كليه و مجاري ادرار با تزريق يك داروي قابل شناسايي توسط اشعه ايكس به داخل جريان خون )؛ آزمون هاي ديگري در موارد خاص ممكن می باشد توصيه گردد.
طرح درماني را با دقت دنبال كنيد. انجام اين امر براي يك بيماري كه در مراحل اوليه علايم چنداني ندارد ممكن می باشد آسان نباشد.
اقدام جراحي در صورت انسداد ادراري جهت رفع انسداد
داروها
مصرف آنتي بيوتيك ها براي ماه ها يا سال ها
داروهايي جهت اسيدي كردن مختصر ادرار

فعاليت
هيچ محدوديتي وجود ندارد
رژيم غذايي
رژيم خاصي نياز نيست . روزانه حدود دوليتر مايعات بنوشيد؛ جهت اسيدي شدن ادرار از آب آلبالوي ترش يا زغال اخته بهره گیری كنيد.

دیدگاهتان را بنویسید