• داروهای موضعی (گشاد کنندگان لوله‌های تنفسی) مانند سالبوتامل
  • داروهای ضد ورم مانند کورتونها
  • طبقه بندی آسم قبل از درمان بر اساس علائم و
  • نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید
  • خفیف موعدی
  • همیشگی خفیف
  • همیشگی متوسط
  • همیشگی وخیم

راههای تشخیص آسم

اولین قدم تشخیص آن می باشد و آن را از ۲ طریق بایستی شناسایی نمود:

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     
  • علائم: تنگی نفس ، سرفه.
  • اسپیرومتری: اگر 1FEV زیر حد نرمال باشد و بعد از استنشاق سالبوتامول به حد نرمال برگردد. البته در مواردی مانند آسم خفیف امکان شهود و اثبات این ۲ طریق امکان نداشته باشد بایستی از تست با متاکولین بهره گیری نمود.

سنجش تنفس Spirometry

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

آسم یک مریضی مزمن برونشها (لوله‏های هوائی) می‏باشد که علت آن ورم دیواره‏های این لوله‏ها می باشد. این ورم باعث تنگی تنفس (بازدم) و سرفه و حالت گرفتگی قفسه سینه می‏گردد. یکی از عناصر اصلی برای تشخیص آسم ، وجود تنگی لوله‏های هوایی موقع بازدم می باشد. به همین علت یکی از مهمترین آزمایشها برای پزشک سنجش تنفس (اسپیرومتری) می باشد که از طریق آن می‏توان آسم را تشخیص داد و کنترل درمان را از طریق آن پیگری نمود. Spirometry آزمایش بدون درد و Non INVASIVE می باشد که با آن می‏توان تنفس یک فرد را اندازه‏گیری نمود. (حجم تنفسی). اسپرومتری در سال 1946 در انگلیس اختراع گردید.

تنفس چیست؟

تنفس عملی می باشد که به طریق آن اکسیژن از اتمسفر بیرون به نایژکها منتقل می شوند و بالعکس دی‌اکسید کربن از نایژکها به بیرون فرستاده می شوند. تنفس از 2 فاز تشکیل شده می باشد. یک دم و دیگری بازدم ، و در طی هر فاز ، دم مقدار ثابتی هوا وارد ششها شده و همانقدر هم خارج در بازدم خارج می‏گردد. ترکیب هوای وارد شده با هوای خارج شده تفاوت دارد، هوای دم غنی از اکسیژن و فقیر از دی‏اکسید کربن می باشد در حالی که هوای بازدم برعکس غنی از دی‏اکسید کربن و فقیر از اکسیژن می‏باشد. در ششها همیشه مقدار هوای ثابتی در پایان هر بازدم باقی می‌ماند که به آن حجم باقیمانده می‌گویند.

آیا این آزمایش در شرایط خاصی بایستی انجام گیرد؟

نه این آزمایش می‏تواند در تمام طول روز انجام گردد. مهم این می باشد که اگر مریض تا بحال این آزمایش را انجام نداده می باشد بایستی از استعمال داروی‌های بتا‌آدرژرنیک که برونشها را گشاد می‌کنند خودداری کند.

طریقه‌های استعمال داروهای آسمی

استعمال داروهای ضد آسم از طریق استنشاق به نظر یک اقدام خیلی ساده می‏رسد اما در حقیقت چنین نیست. در بعضی از موارد که وضعیت مریض حاد می‏گردد بدون اینکه دلیل منطقی داشته باشد، احتمال اینکه داروها به طریق صحیح استعمال نشده باشد هست، به این معنی که یا دستور پزشک بطور درست انجام نشده می باشد (تعداد گرفتن دارو در روز) و یا اینکه درست دارو وارد بدن نشده می باشد.

اینگونه اشتباهات در خیلی از موارد موجب حاد شدن مریض و خطرناک‏ شدن آن می گردد. برای همین خیلی مهم می باشد که مریض را تعلیم داد که داروهای آسمی را بشناسد و طریقه درست گرفتن دارو را یاد بگیرد. برای اینکه بتوانند داروهای آسم به محل برونشها برسند از وسایلی بهره گیری می گردد که شناختن آن مهم می باشد.

داروهای آسم و طریقه استعمال آنها

دیدگاهتان را بنویسید