نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

تمام تغییرات پوستی در دوران بارداری از اهمیت یکسانی برخوردار نیستند. بعضی از ضایعات شایع می باشند و تقریباْ در تمام زنان باردار نظاره میشود و یا بعضی ضایعات که اختصاص به دوران بارداری دارد و بعد از زایمان از بین میروند. حاملگی می تواند بعضی بیماریهای پوستی که فرد قبلاْ به آن مبتلا بوده را تشدید یا تخفیف دهد. حال به تک تک این تغییرات تصریح ای می کنیم.

تیره شدن پوست (هیپرپیگمانتاسیون)

بدلیل تغییرات هورمونی و افزایش تولید ملانین از سلول های ملانین ساز درجات مختلفی از تیره شدن منتشر پوست در اکثر زنان باردار در فاصله هفته های اول تا نیمه بارداری نظاره می گردد. این تغییرات در زنان با پوست تیره تر مشهود تر می باشد. مناطقی از بدن که بطور طبیعی تیره تر هستند بیشتر دچار این فرآیند میشوند و تیرگی در این نواحی بیشتر دیده میشود بخصوص نوک سینه ها و هاله حاشیه آن- نواحی تناسلی و خط میانی دیواره شکم که به آن خط سیاه گفته می گردد.

همچنین گاهی این تغییرات در زیر بغل و کشاله ران ها نیز دیده میشود. این تغییرات بعد از دوران بارداری از بین می طریقه اما ممکن می باشد درجاتی از آن باقی بماند. همچنین خالهای تیره ممکن می باشد کمی بزرگتر و تیره تر شوند و خالهایی که قبلاْ مورد توجه نبودند مشخص گردند. بایستی توجه داشت که این تغییرات در خالها بطور یکسان می باشد و اگر تغییر خاصی در یک خال به وجودآید مثل بزرگ شدن – تیرگی شدید- و یا وجود علائمی مثل خارش – سوزش و یا خونریزی بایستی توسط یک متخصص پوست مطالعه گردد.

واریس : وریدهای متسع (واریس) در پاها و هموروئید (بواسیر) از عوارض شایع حاملگی می باشد و بعلت فشار جنین روی وریدهای بزرگ داخل شکمی و همچنین اثرات هورمونی زمان بارداری می باشد. در صورتی که تورم و اتساع وریدی مشهود باشد با پزشک خود مشورت نمائید زیرا می تواند نتیجه مسمومیت حاملگی یا دیگر علل آن مثل ناراحتی قلبی باشد.

لثه ها
اکثر زنان باردار دچار قرمزی و تورم لثه ها میشوند بخصوص اگر بهداشت دهان و دندان بخوبی انجام نگیرد باعث دردناک شدن و زخمی شدن گردد. این تغییرات بعد از زایمان از بین می رود.

خطوط کشش یا استریا

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

پیدایش این خطوط در دوره بارداری یک یافته شایع می باشد. این خطوط در اکثر زنان باردار در ماه های ششم و هفتم حاملگی آغاز در دیواره شکم ظاهر شده و بعداْ به میزان کمتری بر روی سینه ها نیز نمایان میشود.

در نواحی دیگر مانند ران ها و بازوها با در صد کمتری این خطوط دیده می گردد. علت به وجودآمدن این خطوط پوستی را به تغییرات زمان بارداری و افزایش جثه جنین و فشار آن روی پوست و کش آمدن پوست و در نتیجه پاره شدن بافت الاستین که مسئول کشش و نگهدارنده پوست می باشد، نسبت می دهند. رنگ این خطوط در آغاز قرمز تا صورتی و یا ارغوانی می باشد و گاهی همراه با خارش می باشد. بعد از زایمان این خطوط تا حدی جمع میشوند اما بطور کامل از بین نمی طریقه و معمولاْ به رنگ پوست در می آیند و کمی فرو رفته و چروکیده دیده میشوند. استریا معمولاْ یک مشکل ظاهری می باشد.

اما در مواردی که این خطوط وسیع باشند امکان زخمی شدن و عفونی شدن هست که بایستی مراقبت های خاصی انجام گیرد. استریا در موارد غیر بارداری نیز دیده میشود مانند در پسر ها و دختران در سنین بلوغ که در ارتباط با افزایش سریعتر حجم بدن نسبت به رشد سطحی پوست می باشد و در نواحی باسن، ران ها، کمر و سینه به وجودمی آید.

آویزه های پوستی (تگ پوستی)
در اواخر حاملگی بصورت گوشت آویزان در نواحی گردن، صورت، سینه و زیر پستان برنگ صورتی یا هم رنگ پوست پدیدار می گردد و شبیه زگیل می باشد. اندازه آنها می تواند کوچک به قطر سر سوزن تا اندازه یک نخود باشد و معمولاْ بعد از زایمان از بین می طریقه. بایستی آنها را از زگیل تشخیص داد زیرا اگر زگیل باشد بایستی بیشتر مورد توجه و درمان قرار گیرد.

بیماریهای شایع خاص دوران بارداری

یک خانم حامله علاوه بر بیماریهایی که یک فرد غیر حامله می گیرد به بعضی بیماریهای خاص دوران بارداری نیز مبتلا می گردد.

خارش حاملگی: حدود یک پنجم زنان باردار به درجاتی از خارش مبتلا میگردند. در اکثر موارد این خارش در زمینه یک بیماری پوستی شایع مثل کهیر، اکزما، حساسیت داروئی و یا ابتلا به بیماریهای قارچی یا انگلی مثل گال به وجودمی آید اما در اندکی از این خانمها خارش شدیدی هست که با هیچ ضایعه پوستی مشخصی همراه نیست که به آن خارش حاملگی می گویند.

در این حالت خارش در سه ماهه سوم حاملگی به وجودمی آید و اغلب محدود به شکم می باشد اما گاهی منتشر میگردد و به دست و پا هم میرسد. علت خارش حاملگی اختلال در ترشح صفرا از کبد می باشد. این خارش بعد از زایمان از بین میرود اما در حاملگی های بعدی و یا با مصرف قرص ضد بارداری عود می کند. خارش حاملگی تاثیری بر روی سلامت مادر (بجز خارش) و جنین ندارد.

بثورات کهیری حاملگی: در اندکی از زنان باردار بروز می کند و بصورت ضایعات کهیری می باشد. معمولاْ این حالت در ماه آخر حاملگی دیده میشود اما میتواند زودتر نیز ظاهر گردد. این بیماری در حاملگی های اول دیده میشود و بندرت در حاملگی های بعدی با شدت کمتری عود دارد.

علت آن دقیقاْ مشخص نشده اما افزایش سن مادر و جنین را به آن نسبت میدهند. این بیماری بصورت ایجاد ضایعات کهیری شدیداْ خارش دار بیشتر در روی شکم نواحی خطوط پوستی (استریا) و در موارد نادری روی سینه، بازوها و ران ها ظاهر میشود. این ضایعات بعد از زایمان از بین میروند اما بلافاصله بعد از زایمان ممکن می باشد شدت آن افزایش یابد.

این بیماری تاثیری بر طریقه حاملگی و سلامت جنین ندارد و معمولاْ نوزادان متولد شده بزرگتر از حالت طبیعی هستند. این بیماری درمان و مراقبت خاصی دارد که بایستی مورد توجه قرار گیرد

نگاه کلی

از لحظه‌ای که باروری انجام می‌گیرد یعنی اسپرم مرد با تخمک زن تماس پیدا می کند و باهم یکی می شوند، موجود تازه‌ای به وجودمی‌آید و زندگی انسانی آغاز می گردد. در هنگام آمیزش جنسی حدود سیصد و پنجاه میلیون اسپرم که در مایع منی مرد هست در عمق دستگاه تناسلی رفته و رها می گردد. اسپرم‌ها از مسیر دهانه رحم به طرف رحم و از آنجا به طرف لوله‌های شیپوری پیش تاز در این حرکت بیشتر آنها از بین می‌طریقه و فقط 2000 تا 3000 عدد آنها پس از داخل شدن در رحم به لوله‌های شیپوری می‌رسند. از طرف دیگر در زن ، از زمان بلوغ تا زمان یائسگی به هر ماه در حدود روز چهاردهم قاعدگی یک تخمک آزاد شده که آماده باروری می باشد از مسیر لوله شیپوری به طرف رحم می‌رود. این اقدام را که هر ماه یک بار انجام می‌گیرد و تخمگذاری می‌نامند.

اگر تخمگذاری در همان زمانی انجام گیرد که اسپرم‌ها در دستگاه تناسلی زن‌ها رها شده می باشد و تخمک در لوله شیپوری آماده باشد، اسپرم مرد با تخمک زن تماس پیدا می کند، به این شکل که سر اسپرم به تخمک نفوذ می کند و هسته با آن یکی می گردد و دم اسپرم از سر آن جدا می گردد اگر در آن وقت ، تخمک وجود نداشته باشد، اسپرم‌ها ممکن می باشد در حدود 72 ساعت به انتظار ورود تخمک زنده بمانند زمانی که تخمک بارور گردید، جدار خارجی آن سخت می گردد و در نتیجه اسپرم‌های دیگر ، نمی‌توانند در آن نفوذ کنند.

تقسیم بندی دوران بارداری

دوران بارداری طبیعی معمولا در حدود 280 روز می باشد که روز اول آخرین قاعدگی حساب می گردد. دوران 9 ماهه بارداری به سه قسمت تقسیم می گردد که آنها را سه ماهه اول و دوم و سوم می‌نامند. این تقسیم بندی از این نظر اهمیت دارد که در هر قسمت از این سه دوره حاملگی امکان دارد مادر یا جنین در معرض مخاطرات و بیماریها قرار گیرند و سرانجام هر دوره متفاوت می باشد پس هم پزشک و هم مادر باردار بایستی از زمان شروع بارداری اطلاع داشته باشند که بتوانند تا آنجایی که امکان دارد از مخاطرات جلوگیری کنند.

رشد جنین در درون رحم در دوران بارداری

جنین در طول بارداری از راه تبادل با خون مادر تغذیه می کند، پس رشد جنین کاملا تابع مادر می باشد. رژیم غذایی ، سلامتی ، بیماری و میزان استراحتی که مادر دوران بارداری دارد، رشد جنین موثر می باشد. مادر باردار بایستی تحت نظر مواظبتهای پزشکی قرار گیرد.

جفت

جفت ، بندناف و مایع آمنیوتیک ، جنین را در دوران داخل رحمی حفظ می‌کنند و در رشد و نمو آن دخالت دارند جفت یک شبکه عروقی خونی می باشد که به دیواره رحم چسبیده می باشد و بوسیله بندناف به جنین متصل می باشد. این شبکه خونی با شبکه دیواره رحم (بدون اینکه خون مادر و جنین با یکدیگر مخلوط گردد) مرتبط می باشد و از این طریق، جنین مواد غذایی لازم برای رشد خود را از ما می‌گیرد و مواد زاید خود را نیز از این راه دفع می کند. در حقیقت جفت کار کلیه و کبد و دستگاه گوارش و ریه را برای جنین انجام می‌دهد و همچنین جفت جنین را از ابتلا به بعضی عفونتهایی که مادر اتفاقا به آن مبتلا می گردد، حفظ می کند.

کیسه آمینیوتیک

کیسه مایعی می باشد که دور تا دور جنین را احاطه کرده می باشد. هر چه وزن جنین زیادتر می گردد، حجم مایع نیز افزایش می‌یابد. منشا مایع آمنیوتیک در اواسط دوران بارداری ، ادرار جنین می‌باشد. در اواخر دوران بارداری قسمتی از مایع آمینوتیک بوسیله جنین بلعیده می گردد مایع آمینیوتیک با درجه حرارت ثابت ، جنین را از ضربات و فشارهایی که ممکن می باشد در دوران داخل رحمی برای او پدید آید، حفظ می کند. زیرا در آن غوطه‌ور می باشد.

سه ماه اول دوران بارداری

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

جنین در پایان هفته چهارم بارداری

قلب جنین در پایان هفته چهارم ضربان نسبی دارد و خون را به تمام قسمتهای جنین می‌رساند. در این زمان ، چشم ، بینی و گوش خارجی هنوز تشکیل نشده و دیده نمی‌گردد. تشکیل دستگاه گوارش آغاز می گردد و جوانه‌های کوچکی که در آینده دست و پاها را تشکیل می‌دهند در این موقع دیده می شوند. در این زمان اندازه جنین 6 تا 10 میلیمتر می‌باشد. یعنی به اندازه یک تخم سیب درختی.

جنین در پایان هفته هشتم

وزن جنین در حدود یک گرم و طول قد او در حدود 2.5 سانتیمتر می باشد. اندامها شروع به مشخص شدن کرده‌اند، بازو ، آرنج ، ساعد ، دستها ، ران ، ساق پاها کم و بیش دیده می شوند. در این موقع قسمتی که قبلا به شکل دم دیده می‌گردید، از بین می‌رود.

جنین در پایان هفته دوازدهم

وزن جنین 30 گرم و طول قد او 7.5 تا 9 می‌باشد، اندامها کاملا تشکیل شده می باشد. بازوها ، انگشتان ، دستها و پاها کاملا مشخص شده و تشکیل بافتها آغاز می گردد. گوش خارجی دیده می گردد، چشم تقریبا کامل شده اما پلکها هنوز بسته می باشد. ضربان قلب جنین را با وسایل مخصوص و دقیق اولتراسوند تشخیص داد.

سه ماهه دوم دوران بارداری

سه ماهه اول دوران بارداری زمانی می باشد که انحصار و اندامهای جنین تشکیل می شوند، در صورتی که در سه ماه دوم اعضا و اندامهای تشکیل شده نمو کرده و به تدریج تکامل می‌یابند. در پایان شش ماهگی ، طول قد جنین در حدود 27.5 تا 30 سانتیمتر وزن آن در حدود 600 تا 720 گرم می‌رسد. پوست بدن جنین در ماههای پنجم و ششم تقریبا رنگ قرمز دارد و در این زمان می باشد که به تدریج غدد چربی پوست ، ترشح چربی کرده و با سلولهای مرده پوست تشکیل ماده سفید رنگی (پنیری شکل) را می‌دهد که پوست جنین را می‌پوشاند و اقدام حفاظت پوست را خواهد داشت در این موقع پلکها از هم جدا شده و مژه‌های جنین نیز تشکیل گردیده می باشد.

در ششمین ماه دوران بارداری ، رحم مادر بقدری بزرگ می گردد که انتهای فوقانی آن را در بالای ناف او می‌توان لمس نمود در این زمان مادر حرکات جنین خود را حس می کند. اما حرکاتی را که قبل از این زمان حس می‌کرده می باشد بیشتر مربوط به حرکات دستگاه گوارش خود او بوده و مربوط به حرکات جنین نبوده می باشد. اغلب از اواخر پنجمین ماه بارداری می باشد که مادر ممکن می باشد وزن اضافه نماید و حتی در هر هفته در حدود 500 گرم بر وزنش اضافه گردد. در این زمان می باشد که او بایستی مواظب باشد که بیش از معمول اضافه نگردد.

سه ماهه آخر دوران بارداری

دیدگاهتان را بنویسید