آشنايي با بيماريهاي پوستي دوران بارداري

از آن جايي كه تغييرات متعددي كه در ساختمان و كاركرد عروق پوست در طي بارداري ممكن می باشد رخ دهد منحصر به دوران حاملگي نيست و ممكن می باشد در ساير حالات نيز ديده گردد بنابراين در نظر داشتن اين تغييرات و درميان گذاشتن آن با پزشك معالج ضروري می باشد.

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

آنژيوم عنكبوتي: اين عارضه به شكل يك برجستگي قرمز رنگ به اندازه سرسنجاق كه داراي يك قسمت مركزي می باشد و از اطراف آن عروق خوني متسع به شكل شعاعي خارج مي‌گردد. اين ضايعه در افراد طبيعي نيز ديده مي‌گردد، اما شيوع آن در حاملگي افزايش مي‌يابد به گونه‌اي كه در 70 درصد زنان باردار بروز مي‌كند.

پيداست آنها بين ماههاي دوم تا پنجم حاملگي بوده و به گونه عمده در نيمه فوقاني بدن ظاهر شده و بيشتر در زنان سفيدپوست مشهود می باشد. اين ضايعات معمولاً در طي 3 ماه پس از زايمان از بين مي طریقه.

قرمزي كف دست

در 40 درصد زنان سفيدپوست و 30 درصد زنان تيره پوست باردار ديده مي‌گردد كه ممكن می باشد به صورت نقطه نقطه‌هاي منتشر در تمام كف دست باشد و يا فقط در برجستگي‌هاي كف دست ظاهر گردد.

وريدهاي واريسي

اين وريدها در پاها و هموروئيد (بواسير) از عوارض شايع حاملگي می باشد. بسياري از زنان حامله دچار تورم در صورت، پلك‌ها، دست‌ها و پاها مي‌شوند. اين تورم صبحها بيشتر می باشد و بتدريج در طي روز از بين مي‌رود. با در نظر داشتن اين مورد مشكلات قلبي، كليوي و عوارض ناشي از حاملگي نيز مي‌توانند نماي مشابهي ايجاد كنند، مشورت با پزشك در اين خصوص الزامي می باشد.

لثه‌ها

حدود 80 درصد زنان باردار دچار قرمزي و تورم در لثه‌ها مي‌شوند كه مخصوصا اگر بهداشت دهان خوب نباشد مي‌تواند به دردناك و زخمي شدن آنها منجر گردد. گاها ضايعات عروقي كوچكي نيز ممكن می باشد در لثه ايجاد شوند كه به دنبال تماس (مواد غذايي، مسواك و …) دچار خونريزي مي‌شوند. اين تغييرات بعد از زايمان از بين مي‌طریقه. در نظر داشتن بهداشت دهان يك ضرورت مهم می باشد.

خطوط كشش يا استريا

پيدايش استريا يك يافته شايع و مشخص در اكثر حاملگي‌هاست. اين خطوط در 90 درصد زنان باردار در ماههاي ششم و هفتم حاملگي آغاز در ديواره شكم ظاهر شده و بعدا به ميزان كمتري بر روي سينه‌ها نيز نمايان مي‌شوند و با شيوع و شدت كمتر ممكن می باشد در ساير نواحي بدن نيز ديده شوند علت پيدايش اين خطوط را به مجموعه‌اي از تغييرات هورموني، كشش بيش از اندازه پوست و پارگي برخي الياف بافت نگاهدارنده آن نسبت مي‌دهند. طول اين خطوط چند سانتيمتر بوده و پهناي آنها از 1 تا 10 ميليمتر متغير می باشد و به رنگ صورتي تا ارغواني و گاهي همراه با خارش مختصر ظاهر مي‌شوند و رنگ اين خطوط معمولا مدتي پس از خاتمه بارداري تبديل به رنگ پوست شده، مختصري فرو رفته و سرانجام چروكيده مي‌شوند.

  استريا معمولاً يك مشكل ظاهري می باشد وليكن در برخي موارد مخصوصاً اگر وسيع باشد ممكن می باشد زخمي شده و يا در جريان حوادث به سادگي پاره گردد. بايد به خاطر داشت كه استريا در دوران بلوغ و در ارتباط با افزايش سريعتر حجم بدن نسبت به رشد پوست، در هر دو جنس و بطور عمده در نواحي ران‌ها، باسن، كمر و سينه ممكن می باشد ايجاد گردد. همچنين احتمال دارد ضايعات مشابهي در جريان برخي از

  بيماريها و يا مصرف انواعي از داروهاي موضعي يا سيستميك، خصوصاً تركيبات كورتون دار، ايجاد گردد كه شامل آويزه هاي پوستي مي گردد.  آويزه‌هاي پوستي ضايعاتي هستند كه در ماههاي آخر حاملگي ظاهر شده و به گونه نسبي يا كامل پس از زايمان ناپديد مي‌شوند. اندازه آنها از سر يك سوزن تا نخود متفاوت بوده و به صورت زوايد برجسته به رنگ پوست يا كمي تيره‌تر در طرفين صورت، گردن، قسمت فوقاني سينه و زير پستانها ديده مي‌شوند. به خاطر شباهت آنها به بعضي از انواع زگيل گاهي بيماران اين زائده هاي پوستي را با زگيل اشتباه مي گيرند.

 

بيماريهاي شايع خاص دوران بارداري

يك خانم حامله علاوه بر احتمال گرفتاري به انواع بيماري هاي پوست نظير افراد ديگر، در معرض ابتلا به برخي بيماري ها نيز قرار دارد كه اختصاص به دوران بارداري دارند.

خارش حاملگي

حدود 20 درصد زنان باردار به درجاتي دچار خارش مي‌شوند كه در اكثر موارد ناشي از يك بيماري شناخته شده نظير كهير، اگزما، حساسيت‌هاي دارويي و يا ابتلا به عفونت‌هاي انگلي نظير گال می باشد.  اما گروه كوچكي از خانم هاي حامله تنها مبتلا به يك خارش شديد هستند كه با هيچ ضايعه پوستي مشخص همراه نيست كه به اين حالت، خارش حاملگي اطلاق مي‌گردد. اين حالت، كه در سه ماهه سوم حاملگي شروع شده و اغلب محدود به شكم می باشد اگر چه ممكن می باشد كاملاً منتشر باشد و ناشي از اختلال در ترشح صفرا در كبد می باشد. اين خارش معمولا بعد از زايمان از بين مي‌رود وليكن در حاملگي‌هاي بعدي و يا هنگام مصرف قرصهاي ضدبارداري عود مي‌كند. اين حالت عموماً تأثيري بر سرنوشت حاملگي و يا سلامت جنين نداشته و تنها خطر بالقوه آن اين می باشد كه احتمال بروز سنگ‌هاي صفراوي در زنان مبتلا به اين عارضه بيشتر می باشد.

بثورات كهيري دوران حاملگي

اين اختلال كه در 5/0 درصد تمام حاملگي‌ها بروز مي‌كند، به صورت پيدايش ضايعات كهيري می باشد كه در سه ماهه سوم حاملگي ظاهر مي‌شوند. اين بيماري عموما در بارداري اول بروز مي‌كند و به ندرت در حاملگي‌هاي بعدي تكرار مي‌گردد و چنانچه عود داشته باشد شدت آن كمتر می باشد. علت بيماري دقيقا معلوم نيست و به افزايش غيرطبيعي وزن در مادر و جنين نسبت داده شده می باشد.

 

بیماری های تیروئید و بارداری

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

تغذیه مناسب با میزان کافی ید که می تواند با مصرف انواع ماهیها، میگو و دیگر آبزیان و همچنین مقدار توصیه شده نمک یددار تصفیه تامین گردد، ضامن سلامت جنین و مادر باردار می باشد.

تغییرات عملکرد تیروئید در بارداری

بارداری طبیعی منجر به یکسری تغییرات فیزیولوژیک و هورمونی می گردد که بر عملکرد تیروئید تأثیر میگذارند. بهمین دلیل تفسیر نتایج آزمایش تیروئید یک خانم حامله بایستی با دقت صورت پذیرد.

اندازه تیروئید نیز در یک بارداری طبیعی، بخصوص در مناطقی که ساکنین آن با کمبود ید روبرو هستند، ممکن می باشد به انداره 10 تا 15 درصد بزرگ‌تر از حد طبیعی گردد. اما معمولأ این بزرگی تیروئید در معاینه بیمار واضح نیست اما گاهی ممکن می باشد بصورت گواتر در ناحیه جلوی گردن نظاره گردد.

ارتباط عملکرد تیروئید مادر و جنین در دوران بارداری چگونه می باشد؟

در طی سه ماه اول بارداری، جنین کاملأ وابسته به هورمونهای تیروئید مادر می باشد که از جفت عبور نموده و به جنین می‌رسند. پس از پایان سه ماه اول بارداری غده تیروئید جنین فعالیت خود را شروع نموده و هورمون تیروئید تولید می کند. از این زمان تا پایان بارداری جنین برای تولید هورمون تیروئید نیاز به ید دراد که بایستی از طریق مادر به او برسد.

نکات مهم:

در خانم‌های بارداری که دچار بیماری کم کاری تیروئید بوده و یا مقادیر کافی ید دریافت نمی‌کنند، جنین آنها با خطر بروز بیماری کم کاری مادرزادی تیروئید و اختلال در رشد مغز و دستگاه عصبی روبرو هستند.

نیاز خانم‌های باردار به ید بیشتر از افراد غیر حامله و حدود 200 میکرو گرم در روز می باشد

تغذیه مناسب با میزان کافی ید که می تواند با مصرف انواع ماهیها، میگو و دیگر آبزیان و همچنین مقدار توصیه شده نمک یددار تامین گردد، ضامن سلامت جنین و مادر باردار می باشد.

عوارض پرکاری تیرویید در دوران بارداری

– زایمان زودرس

– سقط خود بخود

– مرگ داخل رحمی جنین

– تولد نوزاد نارس

– تولد نوزاد با وزن کم

– نارسایی قلبی در مادر

– پره اکلامپسی (فشارخون بارداری و مسمومیت بارداری)

– بروز بیماری تیروئید در جنین و نوزاد

– بیماری قلبی در جنین و نوزاد

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

عوارض کم کاری تیرویید در دوران بارداری

– زایمان زودرس

– سقط (بخصوص در سه ماهه اول بارداری)

– جدا شدن زودرس جفت

– زجر جنین

– مرگ داخل رحمی جنین

– تولد نوزاد نارس

– تولد نوزاد با وزن کم

– پره اکلامپسی (فشارخون بارداری و مسمومیت بارداری)

– بروز بیماری تیروئید در جنین و نوزاد

– افزایش میزان سزارین

– بروز اختلالات شناختی و عصبی در جنین

– خونریزی پس از زایمان

درمان بموقع و مناسب بیماریهای تیروئیدی در دوران بارداری، از بروز کلیه عوارض پیشگیری می نماید

با انجام غربال گری بیماری کم کاری مادرزادی تیروئید در روزهای 3-5 تولد، از عقب ماندگی ذهنی ناشی از این بیماری پیشگیری نمایید.

كانون زنان ايراني:20درصد از زنان باردار علاوه بر احتمال گرفتاري به انواع بيماري هاي پوست نظير افراد ديگر، در معرض ابتلا به برخي بيماريها نيز قرار دارند كه اختصاص به دوران بارداري دارند.

خارش حاملگي: حدود 20درصد زنان باردار به درجاتي دچار خارش مي شوند كه در اكثر موارد ناشي از يك بيماري شناخته شده نظير كهير، اگزما، حساسيت هاي دارويي و يا ابتلا به عفونت هاي انگلي نظير “گال” می باشد.

اما گروه كوچكي از زنان باردار تنها مبتلا به خارش شديد هستند كه با هيچ ضايعه پوستي مشخصي همراه نيست كه به اين حالت، خارش بارداري اطلاق مي گردد.

اين حالت، كه در سه ماهه سوم بارداري شروع مي گردد و اغلب محدود به شكم می باشد ( اگر چه ممكن می باشد كاملاً منتشر باشد ) ناشي از اختلال در ترشح صفرا در كبد می باشد. اين خارش معمولاً بعد از زايمان از بين مي رود اما در حاملگي هاي بعدي و يا هنگام مصرف قرص هاي ضد بارداري عود مي كند. اين حالت عموماً تأثيري بر سرنوشت حاملگي و يا سلامت جنين ندارد و تنها خطر آن احتمال بروز سنگ هاي صفراوي در زنان مبتلا به اين عارضه می باشد.

بثورات كهيري دوران بارداري: اين اختلال كه در 5درصد تمام بارداري ها بروز مي كند، به صورت پيدايش ضايعات كهيري می باشد كه در سه ماهه سوم حاملگي ظاهر مي شوند. اين بيماري عموماً در بارداري اول بروز مي كند و به ندرت در بارداري هاي بعدي تكرار مي گردد و چنانكه عود داشته باشد شدت آن كمتر می باشد.

علت بيماري دقيقاً معلوم نيست و به افزايش غير طبيعي وزن مادر و جنين نسبت داده مي گردد.

علائم بيماري شامل پيدايش بثوارت كهيري می باشد كه شديداً با خارش همراه بوده و اغلب بيمار قادر به خوابيدن در شب نيست.

اين بثوارت معمولاً از ناحيه شكم شروع شده و بيشتر محدود به خطوط استريا می باشد. اما گاهي قسمت فوقاني بازوها و رانها نيز ممكن می باشد گرفتار گردد. در اغلب موارد ضايعات در عرض 2تا3 هفته پس از زايمان از بين مي طریقه. اما ممكن می باشد تشديد قابل توجهي بلافاصله پس از زايمان نظاره گردد.

اين بيماري نيز تاثير بر طریقه بارداري و سلامت جنين ندارد و حتي نوزادان متولد شده بزرگتر از حالت طبيعي اند

سرخچه يکي از علل شايع بيماري هاي حاد تبدار و بثوري مي باشد . بيماري داراي چندين عارضه مي باشد .

دیدگاهتان را بنویسید