اچ آی وی در مایعات داخلی و مترشحه بدن بشر مبتلاء (بجز عرق و تا حدودی بزاق) هست، اما فقط از راه آمیزش جنسی، تبادل خون یا فرآورده‌های آن و از مادر مبتلاء به جنین قابل سرایت از فردی به فرد دیگر می باشد.

۱) آمیزش جنسی اگر زن یا مردی به ویروس ایدز آلوده باشد، می‌تواند ویروس را از راه تماس جنسی به دیگری منتقل کند. تماس جنسی موقعی ممکن می باشد منجر به سرایت اچ.آی.وی گردد که یک طرف دچار اچ.آی.وی/ایدز باشد و تبادل یا تماس مایعات بدن طرفین رخ دهد. پس تماس جنسی مرد با مرد، مرد با زن، زن با زن در این شرایط ممکن می باشد موجب سرایت گردد. خاطر نشان می گردد در مقاربتها حتی اگر انزال (خروج منی از آلت مرد) هم رخ ندهد امکان سرایت هست زیرا مایعات مترشحهٔ قبل از آن هم حاوی ویروس هستند.

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

۲) تبادل خون انتقال خون و فراورده‌های آن اگر بدون اقدامات تشخیصی و ویروس زدایی انجام گردد به احتمال بسیار زیادی موجب سرایت اچ.آی.وی می گردد. امری که در کشور ما نیز برای بیماران هموفیلی و تالاسمی رخ داده می باشد. خاطر نشان می گردد اهداء خون خطری برای سرایت به فرد اهداءکننده ندارد و فقط دریافت کنندگان خون در معرض خطرند. همچنین علیرغم انجام آزمایش‌های تشخیصی بر روی تمام نمونه‌های خون در حال حاضر اگر دوره پنجره را در نظر بگیریم که در آن نتیجه آزمایش منفی خواهد بود، پس هر دریافت خون و فرآورده‌های آن بایستی برای آزمایش اچ.آی.وی اقدام کند. راه دیگر تبادل خون بهره گیری از سرنگ و ابزارهای تزریق مشترک (مانند پمپ دست ساز) می باشد که مصرف کنندگان مواد مخدر تزریقی به ناچار یا ناآگاهانه از آنها بهره گیری می‌کنند. بهره گیری از هر نوع وسایل تیز و برنده‌ای که به خون فرد مبتلا به اچ.آی.وی/ایدز آغشته شده باشد، مانند سرنگ، سوزن، مسواک (در صورت ایجاد خونریزی لثه) و وسایل خالکوبی ممکن می باشد ویروس را منتقل کند. راه دیگر هم سرایت از طریق پیوند اعضاء (کلیه، کبد، لوزالمعده و …) می باشد.

۳) مادر به جنین یا نوزاد مادران باردار اگر مبتلاء به اچ.آی.وی باشند محتمل می باشد که در حین بارداری یا هنگام زایمان ویروس به فرزند آنان سرایت کند. همچنین شیردادن مادران اچ.آی.وی مثبت به فرزندانشان ممنوع می باشد زیرا ویروس درون شیر نیز ترشح شده و منتقل می گردد. انتقال در مراحل مختلف بارداری بدون داروهای پیشگیرانه در ۲۵% تا ۴۰% رخ می‌دهد. در صورتی که خانم‌های اچ.آی.وی مثبت باردار بشوند لازم می باشد داروهایی مصرف کنند که احتمال سرایت به فرزندشان را کم می کند. همچنین نوزاد متولد شده از این مادران بایستی مدتی داروی ضد اچ.آی.وی بگیرد و شش هفته و ۱۸ ماه پس از تولد آزمایش اچ.آی.وی بشود تا وضعیت ابتلائش مشخص گردد.

▪ در صورت ارتباط جنسی با شخص مبتلاء (مرد با زن / مرد با مرد)، احتمال آلوده شدن کدام یک بیشتر می باشد؟

خطر انتقال ویروس اچ.آی.وی در مردان همجنسگرا بیشتر و تقریباً دو برابر مردان غیر همجنسگرا ست. درضمن خطر دریافت ویروس در بین مردان همجنسگرا در فرد مفعول بیشتر می باشد. احتمال انتقال آلودگی در هر بار آمیزش جنسی از مرد به زن(نزدیکی مهبلی) در حدود ۱/۱ درصد می باشد و احتمال انتقال آلودگی از زن به مرد (نزدیکی مهبلی) در حدود .۰.۳ درصد می باشد. اما حتی یکبار تماس جنسی هم ممکن می باشد منجر به سرایت اچ.آی.وی گردد (این ارقام احتمال آماری می باشد) پس با این که احتمال سرایت در یک ارتباط جنسی خیلی کم می باشد اما صفر نیست!! و حتی مردانی وجود دارند که تنها با یک نزدیکی با زن اچ.آی.وی مثبت مبتلاء شده‌اند یا زنانی که با یکبار آمیزش با مردان اچ.آی.وی مثبت دچار شده‌اند.

▪ در چه مواقعی احتمال سرایت از راه جنسی بیشتر می گردد؟

اگر زخم یا عفونت تناسلی وجود داشته باشد، اگر تماس جنسی با خشونت یا اجبار باشد، اگر فردی شرکای جنسی متعدد داشته باشد و نیز در مقاربت خشک خطر سرایت بیشتر می باشد. همچنین در آمیزش جنسی مقعدی (مقاربت از راه پشت) احتمال سرایت بیشتر از راه مهبلی می باشد. ازدواج موقت (متعه، صیغه) زیرا معمولاً طرفین سابقه ازدواج‌های منجر به طلاق یا موقت متعدد با دیگر افراد هم دارند یک عامل گسترش بیماریهای مقاربتی و مانند ایدز می‌تواند باشد.

▪ آیا جلق زدن (استمناء) ممکن می باشد موجب ایدز گردد؟

جلق زدن به معنی بهره گیری از دست برای تحریک اندامهای جنسی می باشد که معمولاً برای رسیدن به اوج احساس جنسی (ارگاسم) بکار می‌رود و توسط خود فرد یا شریک جنسی او انجام می گردد. سرایت HIV در نتیجه جلق زدن تقریباً ناممکن می باشد.

▪ آیا معاشقه (بدون آمیزش جنسی) باعث سرایت می گردد؟

اچ.آی.وی از راه تماس‌های سطحی (بوسیدن، در آغوش گرفتن، لمس بدن) که عشق بازی یا معاشقه خوانده می گردد و کارهایی مثل غذا خوردن در ظروف مشترک، بهره گیری از حمام یا استخر مشترک انتقال نمی‌یابد. البته بوسه فرانسوی که با مکیدن لبها و زبان طرف مقابل انجام می گردد ممکن می باشد باعث سرایت اچ.آی.وی گردد.

ایدز یا نشانگان نقص اکتسابی ایمنی در اثر ویروسی به نام HIV (ویروس نقص ایمنی بشر) به‌وجود می‌آید.

 تماس جنسی دهانی یعنی چه و آیا باعث سرایت می گردد؟

ورود آلت تناسلی مرد به دهان زن و مکیدن آن یا لیسیدن و مکیدن ناحیه تناسلی زن را تماس جنسی دهانی می‌گویند و به دلیل وجود ویروس در ترشحات جنسی و امکان زخم‌های بسیار کوچک در مخاط دهان و لثه ممکن می باشد باعث سرایت اچ.آی.وی گردد. پس مقاربت دهانی (مکیدن یا لیسیدن آلت تناسلی طرف مقابل چه زن چه مرد) نیز ممکن می باشد منجر به سرایت بشود

▪ آیا تماس جنسی با تن‌فروشان جوان خطر دارد؟

بلی. تن‌فروشان جوانتر و زیباتر زیرا مشتریان بیشتری دارند به احتمال بیشتری مبتلاء به بیماریهای مقاربتی و ایدز هستند.

▪ آیا در اعمال پزشکی امکان سرایت هست؟

هرگونه اقدام جراحی، اندوسکوپی، دیالیز با دستگاه، دندانپزشکی، ختنه، حجامت، تزریقات و طب سوزنی که در آن شرایط سترون سازی کامل رعایت نشود ممکن می باشد موجب سرایت اچ.آی.وی و سایر ویروسها از یک فرد مبتلاء به دیگران گردد. در این موارد لازم می باشد تا حد ممکن از وسایل سترون یک بار مصرف بهره گیری گردد، ابزارهای مقاوم به حرارت‌ (مثل بعضی ابزارهای فلزی جراحی و دندانپزشکی) در اتوکلاو یا فور و ابزارهای غیرمصرفی نامقاوم (مثل آندوسکوپ) با مواد شیمیایی ضدعفونی شوند که این کارها بایستی برای هر بیمار انجام گردد. البته با در نظر داشتن رعایت دقیق این احتیاطهای همه جانبه مواردی که ثابت شده باشد اچ.آی.وی از مکانهایی مانند دندانپزشکی سرایت کرده باشد در تمام جهان انگشت شمار می باشد.

▪ آیا کارکنان بیمارستانها و درمانگاه‌ها در معرض خطراند؟

پزشکان و پرستارانی که با بیماران اچ.آی.وی مثبت سر و کار دارند ممکن می باشد در اثر تماس اتفاقی (فرو رفتن سوزن سرنگ یا تیغ جراحی) به اچ.آی.وی دچار شوند. در ضمن احتمال سرایت از بیمار اچ.آی.وی مثبت به پزشک بسیار بسیار بیشتر از احتمال سرایت از پزشک اچ.آی.وی مثبت به بیماران می باشد. در هر صورت با مصرف به موقع داروهای ضدویروسی این احتمال به شدت کم می گردد. در مواقعی که فرو رفتن سوزن یا موارد مشابه رخ می‌دهد بایستی در عرض ۳ روزشروع به مصرف داروهای ضد ویروسی گردد. این امر با مراجعه به کلینیک‌ها و بخش‌های تخصصی بیماریهای عفونی امکان‌پذیر می باشد. اره

▪ آیا در آرایشگاه‌ها امکان سرایت هست؟

تراشیدن مو، خالکوبی، سوراخ کردن گوش که در آن شرایط سترون سازی کامل رعایت نشود ممکن می باشد موجب سرایت اچ.آی.وی و سایر ویروسهای خطرناک از یک فرد مبتلاء به دیگران گردد. در این موارد لازم می باشد مشابه اقدامات پزشکی از وسائل یک بار مصرف (مانند تیغ) برای هر فرد بهره گیری گردد یا ابزارها بطور کامل سترون شوند. توصیه می گردد هر فرد هنگام مراجعه به آرایشگاه‌ها وسایل شخصی خود را به همراه ببرد (تیغ، قیچی، شانه، حوله و …) تا از سرایت بیماریهای عفونی جلوگیری گردد. اپیلاسیون (کندن موها) ممکن می باشد موجب آسیب به پوست و ایجاد زخم‌های بسیار ریز در محل کنده شدن موها بکند، پس بهتر می باشد از وسایل یکبار مصرف برای آن بهره گیری گردد.

ـ با در نظر داشتن آنکه اچ.آی.وی برخلاف بعضی ویروسهای بیماریزای سرماخوردگی یا اسهال راه انتقال محدودی دارد پیشگیری از آن با رعایت بعضی اصول آسان می باشد

ـ خویشتنداری- پرهیز از هر گونه تماس جنسی پیش از ازدواج رسمی

وفاداریپایبندی به تک‌همسری و حریم خانواده

ـ کاربرد مداوم کاندوم- بهره گیری از کاپوت در هر بار تماس جنسی (و با هر نوع شریک جنسی یا همسر)

ـ پرهیز از مصرف مواد و اعتیاد– هر گونه مواد روانگردان، توهم زا، شادی آور، محرک و مخدر حتی برای یکبار

ـ در ضمن همیشه از وسائل شخصی مخصوص خودتان (مسواک، تیغ، ریش‌تراش و….) بهره گیری کنید.

▪ پیشگیری پس از مواجههPost exposure Prophylaxis

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

برنامه‌ای شامل چند داروی ضد ویروسی می باشد که چندین باردر روز پس از تجاوز جنسی یا مواجهه شغلی مصرف می گردد. این داروها بایستی حداکثر در ۷۲ ساعت پس از مواجهه شروع شوند تا از آلوده شدن فردی به HIV چلوگیری گردد. پیش از آغاز بهره گیری از PEP یک آزمایش HIV بایستی گرفته گردد تا وضعیت فرد تعیین گردد. اطلاعات و مشاوره بایستی به فرد داده گردد تا وی را قادر به فهمیدن داروها، لزوم تحمل و پیگیری، لزوم تماس‌های جنسی سالم تر و آزمایش‌های HIV بعدی بکند .

  • جلوگیری از سرایت مادر به فرزند

انتقال HIV از مادر مبتلا به HIV به فرزند متولد نشده در سه مرحله اصلی اتفاق می‌‌افتد: وقتی مادر باردار می باشد، زمان تولد یا هنگام شیر دهی.

انتقال در ۲۵% تا ۴۰% بدون درمان پیشگیرانه رخ می‌دهد. دو رژیم دارویی برای جلوگیری از انتقال مادر به فرزند در دسترس می باشد. در افریقای جنوبی رژیم رایج، مصرف Nevirapine می‌‌باشد که معروف به NVP یا Viramune می باشد و قرصی می باشد که بانوان حین زایمان مصرف می‌کنند و به نوزاد بین ۲۴ تا ۷۲ ساعت بعد از تولد تجویز می گردد. اگر مادر در طول دوران بارداری AZT مصرف کند و از شیردهی هم خودداری کند، میزان انتقال تا ۱۰ % کاهش می‌‌یابد. داروهای دیگر نیز برای جلوگیری از سرایت از مادر به فرزند در حال تهیه هستند. یک برنامه PMTCT مؤثر شامل: تأمین مشاوره و آزمایش آگاهانه، تهیه داور و مشاوره با زنان در مورد تغذیهٔ نوزاد (بدون شیر مادر) می‌‌باشد.

  • ارتباط اعتیاد یا مصرف مواد با اچ.آی.وی/ایدز چیست؟

مواد روانگردان از دو جهت ممکن می باشد فرد را در معرض ابتلاء به اچ.آی.وی ایدز قرار دهند:

۱) اختلال در قوه ادراک: در این مورد هیچ تفاوتی ندارد که ماده مخدر (مثل هروئین،تریاک)، محرک (مثل اکستازی=اکس)، توهم زا (مثل حشیش، گرس، علف) یا انواع دیگر موادی (مثل مشروبات الکلی) باشد که مورد سوء مصرف قرار می‌‌گیرند. موقعی که قوای ذهنی بشر مختل باشد ممکن می باشد رفتارهای پرخطری مانند انجام یک ارتباط جنسی بی محابا انجام دهد که او را در معرض ابتلاء به اچ.آی.وی قرار دهد. طبق آمار رسمی بیش از ۴ میلیون نفر در کشور به مصرف انواع مختلف مواد می‌پردازند. در ضمن افرادی که در اعتیاد غرق شده‌اند مطمئناً به بروشورهای پیشگیری از ابتلا و انتقال اچ.آی.وی/ایدز توجهی نخواهند نمود.و راهکارهای برخورد با آنها تخصصی می باشد.

۲) بهره گیری از سرنگ مشترک در اعتیاد تزریقی: بهره گیری از سرنگ مشترک یا هر گونه ابزار تزریقی دست ساز (پمپ، لوله و …) برای تزریق مواد فعلاً در کشور ما بیشترین خطر را در انتقال اچ.آی.وی دارد. در حال حاضر حدود ۴۰۰۰۰۰ مصرف کننده تزریقی مواد (بویژه هروئین و مورفین) در کشور هست که تخمین زده می گردد حدود ۴۰۰۰۰ نفر آنان به اچ.آی.وی دچار شده باشند.

فعلاً بیشترین افراد مبتلاء به اچ.آی.وی/ایدز ثبت شده در کشور ما مصرف کنندگان مواد تزریقی هستند (حدود ۶۱ درصد).

  • درمان

داروهای ضد رتروویروس (ARV) نخستین روش درمان HIV هستند. ARVها یکی از دو آنزیم ضروری برای تکثیر HIV را مهار می‌کنند. داروهای ضد ویروسی، HIV/AIDS را علاج قطعی نمی‌کنند اما زندگی مبتلایان به HIV را طولانی می‌کنند. درضمن برای جلوگیری از مقاوم شدن ویروس به دارو معمولاً چند دارو هم‌زمان به فرد مبتلا داده می گردد. ۴ دسته داروهای ضد ویروسی برای بهره گیری درمانی هست: شبه نوکلئوزیدهای مهارکننده reverse transcriptase، مهارکننده‌های reverse transcriptase غیر نوکلئوزیدی، مهارکننده‌های پروتئاز و مهارکننده‌های ورود ویروس به باخته ها

▪ مهارکننده‌های پروتئاز Protease Inhibitors

یک نوع ضد ویروس هستند که تکثیر HIV را متوقف می‌کنند. آنها قسمتی از HIV را که آنزیم پروتئاز نامیده می گردد، مهار می‌کنند. وقتی آنزیم مهار گردید HIV، نسخه‌های ناقصی از ویروس می‌سازد که نمی‌توانند یاخته‌های جدیدی را آلوده کند. معروفترین داروهای این گروه عبارت‌اند از indinavir،saquinavir،nelfinavir

بازدارنده‌های غیر نوکلئوزیدی ترانسکریپتاز معکوس

یک دسته داروهای ضد ویروسی می‌‌باشند که تکثیر HIV را به وسیله دخالت در یک آنزیم حیاتی ویروس کاهش می‌‌دهد. این آنزیم برای HIV ضروری می باشد تا ماده ژنتیک خود را درون یاخته‌ها ترکیب کند. بعضی داروهای NNRTI عبارت‌اند از nevirapine,delavirdine , efavirenza

▪ Nucleoside anlogues (شبه نوکلئوزیدها)

نظیرهای نوکلئوزیدی مهارکنندهٔ ترانسکریپتاز این آنزیم HIV را مورد هدف قرار می‌‌دهند و از تبدیل RNA ویروس به DNA ویروسی جلوگیری می‌کنند. معروفترین داروهای این گروه عبارت‌اند از zidovudine ،lamivudine، zalcitabine، abacavir،didanosineو stavudine

▪ مهار کننده‌های ورود

این دسته اخیرا ابداع شده‌اند و جلوی ورود ویروس را به گویچه‌های سفید می‌گیرند. از این جهت متفاوت با سه گروه قبلی هستند زیرا آنها پس از این که ویروس یاخته‌ها را آلوده نمود جلوی تکثیر آن را می‌گیرند. تنها یک دارو از این دسته مورد تأیید مؤ‌سسه غذا و داروی ایالات متحده می باشد که انفیوورتاید (تجاری- Fuzeon) نام دارد.

به گفته دانشمندان درصورتیکه سر منشاء ویروس (HIV ) به گونه قطعی مشخص گردد ، کشف واکسن ودرمان های آن نیز سریع تر ومؤثر تر صورت خواهد گرفت البته براساس آخرین تحقیقات ژنیتیکی ، عامل انتقال ایدز از ترکیب دو ویروس مختلف درشامپانزه به وجود آمده می باشد این ویروس ها از نوع (SIV) می باشند که درمیمون ایجاد بیماری می کند .

سرش را بین دود کش قرار داده یاد گذشته ها می کند ، افسوس روزهای گذشته را می خورد .

روزهایی که مثل باد برای او گذشت ، روزهایی خوب که هیچ وقت نمی تواند با خاطرات آن خداحافظی کند . اما همه چیز از زمانی شروع گردید که چند دوست جدید پیدا نمود ،دوستانی که او را به نا کجا آباد بردند وراه وروش تفریحات جدید را مقابل او گذاشتند … وباز این تمام داستان نبود . داستان اصلی از زمانی آغاز گردید که پدرش یک اتومبیل مشکی رنگ زیبا برای او خرید … واو بود واتومبیل مشکی ودوستانش یک روز که درخیابان های شهر بزرگ برای خوش چرخی می زد ، دختری زیبا رو جلوی او سبز گردید ، یک ترمز وباب آشنایی آنها آغاز گردید . او به دنبال یک عشق می گشت وفکر می نمود این دختر زیبا رو ، برای او عشق را به ارمغان می آورد ، اما پس از مدتی این زیبا روی ظاهری درباطن ، غرق شده ای بود که دوست داشت دیگران را هم با خود غرق کند . او مبتلا به HIV بود که حالا پسر قصه ما هم به آن مبتلا شده بود . او مبتلا به ویروسی بود که خودد روزی تنها درمورد آن شنیده بود که HIV قربانی می گیرد ، شنیده بود که HIV رحم نمی کند . شنیده بود که HIV خطرناک می باشد و… اما خودش هم نفهمید که چه گونه به آن مبتلا گردید ، شاید اگر برهوس وهوای خود غلبه می نمود حالا نه آن دختر مبتلا به HIV بود نه پسر قصه ما … .

  • ایدزازکجا آمد؟

کلی تحقیقات وبررسی های گسترده می توان با اطمینان اظهار داشت که ایدز از ویروس (HIV ) ناشی می گردد اما این ویروس از کجـا منشاء گرفته وحکـایت پیدایش چنین ویروس مرموزوکشنده ای به چه زمانی باز می گردد؟

به گفته دانشمندان درصورتیکه سر منشاء ویروس (HIV ) به گونه قطعی مشخص گردد ، کشف واکسن ودرمان های آن نیز سریع تر ومؤثر تر صورت خواهد گرفت البته براساس آخرین تحقیقات ژنیتیکی ، عامل انتقال ایدز از ترکیب دو ویروس مختلف درشامپانزه به وجود آمده می باشد این ویروس ها از نوع (SIV) می باشند که درمیمون ایجاد بیماری می کند .

از این روطی یک سری تحقیقات وفرضیات ، دانشمندان معتقد ند ایدز درطی قرن گذشته درجنگل های غرب آفریقـا ظاهر شده می باشد . ویرروس عامل ایدز از آغاز از طریق یکی از زیرگونه های شامپانزه درآفریقا به بشر سرایت کرده می باشد . به اعتقاد پژوهشگران ، بشر نیز درنتیجه شکار وتغذیه گوشت شامپانزه به این ویروس آلوده شده می باشد . به گفته یکی ازمحققان دراین زمینه ، نا بودی جنگل ها باعث تماس بیشتر گونه های مختلف میمون با بشر شده ودرکنار این وضعیت ،‌نا آرامی های نظامی وغیر نظامی درجامعه نیز مؤثر بوده می باشد . چیزی که مشخص می باشد این که ویروس (HIV ) یکی از نمونه های جهشی (SIV )می باشد که درمیمون یا شامپانزه درآفریقا پیدا نمود می گردد .

SIV به این ترتیب وارد بدن بشر گردید وپس از جهش ژنتیکی به HIV تبدیل گردید . به احتمال قوی «گینه بسیائو» درغرب آفریقا اولین مکانی بوده که این ویروس پدیدار شده می باشد . البته نظریه دیگری هست که یک آفریقایی اهل «کنگو» نارگیل نیمه خورده شده یک شامپانزه آلوده به ویروس SIV را خورده واین ویروس دربدنش جهش یافته وبه HIV تبدیل شده می باشد . پس براساس تحقیقات ایدز بایستی از سال های ۱۸۶۰به بعد بروز کرده باشد .

  • آن چیز که بایستی درمورد ی ایدز وراه های انتقال ویروس HIV بدانیم

ایدز بیمار ی خطرناکی می باشد که به صورت روز افزون درجهان درحال گسترش می باشد . عامل به وجود آورنده این بیماری ، ویروسی می باشد که نام های «۱ـ HIV » و«۲ـ HIV» خوانده می گردد ، که شایع ترین بیماری درجهان «۱ـ HIV» می باشد . ایدز ویروسی می باشد که سیستم دفاعی بدن را مختل می کند وبیماررا دمقابل انواع عفونت ها وسرطان ها بی دفاع می کند . این بیماری تاسال ۱۹۸۱ میلادی ، یعنی سال ۱۳۶۰ هجری شمسی نا شناخته بود . دراین سال بیماری خاصی درجوانان همجنس باز درآمریکامشاهده گردید که به مرگ ۵جوان انجامید . به دنبال جستجو درجهت کشف علت مرگ این بیماران ،‌بیماری جدیدی تحت عنـوان « گیدز» … مطـرح گردید و بعدها به نام AIDS … نام گذاری گردید . مهم ترین راه انتقال این ویروس به بدن ، تماس جنسی می باشد . حدود ۸۰ درصد درجهان توسط تماس جنسی معمولی به این ویروس آلوده شدند . به این ترتیب مهم ترین راه کنترل بیماری ، همان تماس جنسی کاملاً سالم می باشد یعنی وفاداری به خانواده واحترام به کرامت آن پرهیز از هرگونه بی بند وباری وانحراف جنسی .

بهره گیری از پوشش درزمان تماس جنسی با فردی که فاکتور های خطر ابتلا به ویروس را دارد ، تا درصد زیادی از ابتلا به این بیمار ی جلو گیری می کند . درگذشته ۳ تا ۵ درصد موارد انتقال توسط تزریق خون آلوده صورت می گرفت ، اما درحال حاضر روی خون های اهدایی کنترل دقیق انجام می شود واحتمال انتقال ویروس ازطریق خون آلوده به حداقل رسانده شده می باشد . اما هم اکنون بهره گیری از سرنگ مشترک آلوده به ویروس درمعتادان به هروئین که ماده مخدر را به صورت تزریق بهره گیری می کنند حدود ۱۲درصد مواد انتقال را تشکیل می دهد . متأسفانه این راه درکشورما ، به عنوان مهم ترین راه انتقال ویروس درآمده وبا در نظر داشتن شمار معتادان تزریقی وعدم آگاهی این افراد از ابتلا به این بیماری خطرناک ، سرنگ آلوده ازمعتاد مبتلا به ایدز به معتاد سالم تقدیم می گردد وفرد سالم با فرو کردن سوزن آلوده وبه ویروس درجریان خون ، به راحتی ویروس را دربدن وارد می کند واین «ویروس وحشی » از جریان خون به تمام ارگـان بدن وارد می گردد وتکثیر پیدا می کند .

ترک اعتیاد ، تغییر رفتار معتادان از تزریقی به استنشاقی ویا بهره گیری از سرنگ مخصوص ویک بار مصرف برای هرفرد وآموزش شستشوی سرنگ واستریل کردن آن جزو راه های پیشگیری از انتقال این بیماری هولناک می باشد . این ویروس همچنین می تواند از طریق مادر آلوده به جنین منتقل گردد وحتی بعد از زایمان نیزبه کودک قابل انتقال می باشد . یعنی مادر آلوده ویروس HIV ممکن می باشد جریان حاملگی ، زایمان وشیر دهی نوزاد خود را آلوده کند .یکی از توصیه های مهم به خانم های آلوده به ویروس HIV باردارنشدن می باشد .

  • «انتقال ویروس ایدز»

بایستی بدانیم که ویروس ایدز توسط تماس های معمولی خانوادگی ، مدرسه ، سرباز خانه ، ودانشگاه ودرحین کار ، همچنین از راه بوسیدن معمولی (به علت تخریب جدار ویروس توسط شنا ، ظروف مشترک غذا ، حمام مشترک ، تنفس واستفاده از پوشاک دست دوم منتقل نمی گردد . آن چیز که افراد را درمعرض خطر آلودگی به ویروس ایدز قرار می دهد ، رفتارهای پر خطر می باشد . لازم می باشد تصریح کنیم که اولین مورد مبتلا به این بیماری درکشورما درسال ۱۳۶۶ درکودک ۶ ساله ای که مبتلا به بیماری هموفیلی بود وخون آلوده دریافت کرده بود ، نظاره گردید .

‌● «مرحله علامت دار»

مرحله بعد از مرحله علامت دار که بیمار ممکن می باشد دچار تب های طولانی مدت ، اسهال بیشتر از یک ماه ، کاهش وزن ، زونا ، عفونت های گلنی وضایعات قارچی مثل برفک دردهان یا واژن گردد . مرحله آخر بیماری ، مرحله «ایدز» می باشد که مرحله کوتاهی می باشد . یعنی ایدز فقط مرحله آخر وکوتاه بیماری را شامل می گردد ودربقیه مراحل قبلی ، بیمار فقط آلوده به ویروس HIV تلقی می گردد وگفتنی می باشد تعداد کمی از افراد آلوده به ویروس درمرحله ایدز هستند . این مرحله با عفونت های فرصت طلب وانواع سرطان ها مشخص می گردد . علت اکثر مرگ ها درافراد HIV مثبت ، همین وارد شدن به مرحله ایدز می باشد که به علت تخریب تقریباً کامل سیستم ایمنی فرد به راحتی به عفونت های مختلف مبتلا می گردد وبه علت همین عفونت ها ، بدخیمی ها وسرطان های شایع دراین بیماری ، بیمار از پا در می آید دراین مرحله می توان فرد را شبیه به یک کشور کاملاً بی سرباز وبی دفاع کنیم که حتی ضعیف ترین اشغالگران می توانند به راحتی کشور اورا خلع سلاح ومغلوب کنند .

  • درپایان صحبت های «نگین مستوری » دکتر

افــراد HIV مثبت (یعنی آلوده به ویـــروس )بایستی علیه بسیاری از بیماری های قابل پیشگیری مثل « هپاتیت B » واکسینه شوند وواکسناسیون مستمر کشوری دراین افراد حتماً بایستی تکمیل گردد … .

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

مصاحبه با دکتر فرید شهنائی ، دکتر حمید رضا حجت زاده

می خواهیم دراین مقاله برایتان از راه های انتقال ویروس HIV بنویسم ، بحثی آزمایشگاهی که شما خواننده عزیز بیشتر با راه های انتقال آن آشنا شوید . از این رو از دوپزشک آشنا به ویروس HIV خواستیم تا دراین مورد مقاله ای بنویسیند ، آن چیز که درزیر می خوانیم مطالبی می باشد که دکتر حمیدرضا حجت زاده ودکتر فرید شهنائی آن را به رشته تحریر در آوردند :

Human lmmun . deficiency که اصطلاحاً HIV نــامیده می شوداز خانواده رترو ویروس ها بوده که می توان بیماری AIDS یا سندروم نقص ایمنی اکتسابی . از زمانی که پزشکان «HIV » وپس از آن «ایدز» را شناختند ، شاید بیشتر از هر بیماری دیگری در ارتباط با آن صحبت شده ، مقاله نوشته شده ،‌پژوهش شده اما تا به حال واکسنی که که بتوان گفت به گونه صددرصد دربدن ایمنی پایدار ایجاد می کند ویا دارویی که منجر به درمان قاطع وصد درصد این بیماری گردد ، کشف نشده ودرمان های دارویی که بعضاً بهره گیری می گردد تنها آهنگ گسترش وتکثیر این ویروس را دربدن کُند می کند . به دنبال آن امید به زندگی را بالا برده واز میزان مرگ ومیر کم می کند . متأسفانه بایستی یادآوری نمود ، درمان های چند دارویی که اغلب مؤثر می باشند به علت هزینه بسیار بالای آن دربیشتر کشورهای پیشرفته انجام گرفته وبه همین علت می باشد که دراین کشورها آهنگ رشد بیماری کندتر شده ،‌اما برعکس درکشورهای فقیر جهان سوم که امکان درمان کمتری هست شاهد افزایش آمارمبتلایان به این بیماری هستیم .

بایستی یادآورشد که :

ویروس HIV درمایعات بدن افراد آلوده، شامل خون ، ترشحات بزاق وشیر ، منی وترشحات وجود ددارد.

د رمورد راه های انتقال ویروس HIV می توان به موارد زیر تصریح نمود :

۱) تماس های جنسی با افرادآلوده

۲) بهره گیری از خون ویا فرآورده های خونی آلوده

۳) بهره گیری مشترک از سوزن های آلوده

۴) تماس بین مادر آلوده ونوزاد درحین زایمان ویا شیر دادن .

دیدگاهتان را بنویسید