کشور چین ،‌حدود یک میلیون نفر مبتلا به ایـدز دارد . به گــزارش ، « شیــن هوا » کـارشناسان بین المللی نسبت به یک فاجعه تراژدیک در چین در ارتقاء با شیوع ایـدز در این کشور هشدار داده اند . زیرا درصورتی که با این بیماری مبارزه نشود ، در۶سال آینده بیش ۱۰ میلیون شهروند چینی به ویروس HIV آلوده می شوند .

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

 • «مبارزه درآسیای میانه »

هیأت مدیره بانک جهانی ، ۲۵ میلیون دلار کمک بلا عوض برای اجرای طرح مقابله با بیماری ایدز درچهار کشور آسیای میانه ، مانند قزاقستان ،قرقیزستان ، ازبکستان وتاجیکستان را تأیید کرده می باشد . براساس آمار رسمی شمار مبتلایان به ویروس HIV وایدز دراین چهارکشور از ۵۰۰ نفر درسال ۲۰۰۰ به ۱۳ هزار نفر درسال ۲۰۰۵ رسیده می باشد . به گفته کارشناسان بانک جهانی ، کاهش میزان ابتلا به ویروس HIV درکشورهای آسیای میانه تا سال ۲۰۱۰ ، از اهداف اصلی طرح این سازمان می باشند .

گفته می گردد ، اولین مورد بیماری ایدز در ایران درسال ۱۳۶۶ دریک کودک ۶ساله هموفیلی که از فاکتورهای انعقادی وارداتی آلوده به ویروس «ایدز» بهره گیری کرده بود ، نظاره شده می باشد .

شما همچنین ازطریق خود ارضایی به ویروس آلوده نخواهید گردید . ــ‌ هیچ کدام از کارهایی که شما تنها با خودتان انجام می دهید با عث دریافت اچ . آی .وی نخواهید گردید.ــ اچ . آی . وی . تنها درصورتی انتقال خواهد پیدا نمود که یکی از اشخاص درتماس ، قبلاً به ویروس آلوده شده باشد .

خطر درتماس های جنسی بیشتر درعدم شناخت کافی سوابق خونی شریک جنسی شماست . درهر صورت برای اطمینان از کاندوم بهره گیری کنید .مگر تا زمانی که مطمئن باشید که هیچ کدام از شما شریک جنسی دیگری ندارد وقبلاً آلوده به ویروس نشده می باشد .

‌● ایدز چیست ؟

نام بیماری ایدز(AIDS ) از حروف اول کلمات زیر گرفته شده می باشد وبه معنی نقص ایمنی اکتسابی می باشد : ( Syndrome Deficiency Immuno Acquired )

یک سیستم دفاعی زیان دیده ومعیوب نه تنها به وسیله ویروس اچ . آی . وی . که درمرحله اول به آن حمله ور شده آسیب دیده می باشد بلکه همچنین با عفونت های دیگر مورد حمله قرار می گیرد . این سیستم دفاعی آسیب دیده دیگر توانایی وقدرتی برای مقابله وکشتن ویروس هایی که تاپیش از این مزاحمتی برایش نداشتند را ندارد . ویروس اچ . آی .وی. دفاع بدن را روز به روز کاهش می دهد تا حدی که هر میکروبی حتی میکـروب های بسیار ضعیف هم فرصت پیـــدا می کنند که

بدن را بشدت بیمار کنند .

همچنان که زمان می گذرد ، شخصی که به ویروس اچ . آی . وی . آلوده شده می باشد ، نسبت به قبل بیشتر وبیشتر به بیماری مبتلا می گردد ،‌معمولاً چندین سال بعد از آلودگی و ورود ویروس به بدن ،‌ آن ها مبتلا به مریضی های خاص ناشناخته و عجیب متعددی می شوند . این مرحله ای می باشد که به آن می گویند کسی به ایدز مبتلا شده می باشد .

 • چرا ویروس اچ . آی . وی خطرناک می باشد ؟

اگر سیستم دفاعی بدن به ویروس حمله کرده وآن را می کشد ، پس چرا ویروس اچ . آی . وی . یک مشکل می باشد ؟

ویروس های مختلف به قسمت های متفاوت بدن حمله می کنند . بعضی هاممکن می باشد به پوست ، دیگری به شش ها ویا قسمت های دیگر حمله کنند. سرماخوردگی های عمومی هم به وسیله یک ویروس ایجاد می شوند . چیزی که ویروس اچ . آی .وی . چنین خطرناک می سازد این می باشد که مستقیماً سیستم دفاعی بدن را هدف قرارداده وبه آن حمله می کند جایی که معمولاً بدن را از شر ویروس ها رها می کند . این ویروس خصوصاً به یک نوع مشخصی از سلول های سیستم دفاعی بدن حمله می کند که بدون آن مبارزه با سیستم دفاعی بدن منتشر می گردد . این فرایند قابل رویت نیست وهیچ راهی وجود ندارد تا بتوانیم با نظاره اشخاص تشخیص بدهیم که شخصی آلوده به ویروس اچ . آی . وی . می باشد . تنها یک نوع تست خون آن هم حدود سه ماه بعد از وارد شدن اولین ویروس به بدن می تواند وجود آن را درخون عیان کند . ممکن می باشد شخصی که آلوده به ویروس اچ . آی . وی . شده می باشد ،‌تا سال های سال کاملاً سالم به نظر رسد وخود را درسلامت کامل احساس کند . ممکن می باشد حتی ندانند که آلوده به ویروس هستند . سپس هنگاهی که سیستم دفاعی بدن تقلیل پیدا نمود وضعیف گردید آن ها بطور شدید و روزافزونی نسبت به بیماری ها آسیب پذیر می شوند . بیماری هایی که معمولاً درشرایــط طبیعی بسیــار ساده درمان می شوند .

 • آیا هر چیزی می تواند آلودگی به ویروس اچ . آی . وی . به وجودآورد ؟

نه ، به گونه مثال تماس جنسی بدون محافظ تنها زمانی خطرناک می باشد وریسک آلوده شدن را دارد که یکی از طرفین آلوده به ویروس باشند . پس اگر شریک جنسی شما ناقل اچ . آی . وی . نباشد ، هیچ شکلی از سکس ویا نوع فعالیت جنسی بین شما باعث دریافت آلودگی ودرنتیجه سرایت بیماری به شما نخواهد بود . به گونه مثال ویروس اچ . آی . وی . از طریق تماس جنسی واژینال ،‌یا مقعدی ویا دهانی به شما انتقال پیدا نخواهد نمود ، اما تنها درصورتی که هیچ کدام از شما آلوده به این ویروس نباشید .

▪ مرحله اول عفونت حاد :

دراغلب موارد درصورتی که تعداد کافی ویروس ایدز وارد بدن فردی گردد ،‌بعد از چند هفته علائمی نظیر تب ، گلــو درد ، ‌بزرگی غدد لنفاوی ، درد مفاصل و عضلات ، سردرد ، ضعف و بی حالی ، بی اشتهایی ، تهوع واستفارغ ، کاهش وزن ، اسهال وگاهی دانه های جلدی ویا تظاهرات عصبی ظاهر می گردد . این علائم اختصاصی نبوده وشباهت کاملی با نشانه های بسیاری از بیماریهای دیگر دارد . زیرا خود بخود ظرف یک تا دوهفته بهبودی حاصل می گردد ، کمتر اتفاق می افتد که بیماری دراین دوره تشخیص داده گردد . بعلاوه از هنگام ورود ویروس ایدز تا مثبت شدن نتیجه آزمایشگاهی که نشانگر آلودگی فرد می باشد حدود ۲ تا ۱۲ هفته وگاهی تا ۱۶ ماه طول می کشد . دراین فاصله زمانی ، فرد ، آلوده بوده وممکن می باشد سایرین را آلوده کند .

▪ مرحله دوم بدون علامت:

پس از بهبودی خود بخودی مرحله حاد ، بیماروارد مرحله بدون علامت می گردد که بر حسب نوع ویروس آلوده کننده از ۱۰تا۱۷سال طول می کشد . دراین مدت شخص آلوده هیچگونه علامتی از بیماری را بروز نمی دهد وبه ظاهر کاملاً سالم می باشد اما برای دیگران آلوده کننده می باشد . این مرحله نزد کودکان کوتاهتر می باشد ودراین مرحله شخص دیگران را مبتلا می کند . دراین دوره آزمایش خون مثبت می باشد . کنترل انتشار ویروس دراین مرحله مشکل می باشد .

▪ مرحله سوم بزرگی منتشر وپایدار غدد لنفاوی :

دراین مرحله غدد لنفاوی به صورت بزرک شده وبه شکل قرینه وبدون درد دربیش از دو نقطه بدن بجز ناحیه کشاله ران ظاهر می گردد حداقل ۳ماه باقی می مانند .

▪ مرحله چهارم مرحله قبل از ایدز وحالات وابسته به ایدز :

قبل از بروز علائم نهایی ایـدز دربیمار ، عوارضی ظاهـر می گردد که به آن علائم مربوط به ایدز می گویند وعبارتند از :

ــ کاهش وزن بیشتر از ۱۰ درصد وزن سابق

ــ اسهال به مدت بیشتر از یک ماه این علائم معمولاً چندین سال بعد از آلودگی به ویروس اچ . آی . وی ظاهر می گردد ومرحله گذار از آلودگی به ویروس اچ . آی . وی . به بیماری ایدز می باشد . با کاهش قدرت سیستم دفاعی به مرور زمان بدن آماده ابتلا به عفونت ها وسرطان ها یی می گردد که به گونه معمول درمردم عادی دیده نمی گردد ، این بیماری بصورت بیماری های ریوی ، اسهال های شدی ومزمن ، تب های طولانی ، کاهش وزن ، اختلالات شخصیتی ، بیماری های مغزی وپوستی خود را نشان می دهند که درنهایت منجر مرگ فرد مبتلا خواهد گردید .

▪ علائم اصلی ایدز:

ـ کاهش وزن بیشتر از ۱۰ درصد

ـ اسهال مزمن بیشتر ازیک ماه

ـ تبهای متناوب یا ثابت بیش ازیک ماه

▪ علائم فرعی :

ـ سرفه پایدار به مدت بیش از یک ماه

ـ عفونت پوستی منتشر همراه با خارش

ـ تبخال های عود کننده

ـ برفک دهانی

ـ عفونت مزمن پیشرونده و منتشر

بزرگ شدن عمومی غدد لنفی آلودگی به ویروس ایدز دلیل ابتلا به بیماری ایدز نیست اما سرانجام تقریباً بطور اجتناب نا پذیری به بیماری ایدز منتهی می گردد . یکی از اولین راه های شناخت یک بیماری ، شناخت علائم ومراحل مختلف سیر بیماری می باشد . با این شناسایی می توان از گسترش وتوسعه درمراحل اولیه جلوگیری نمود . علائم آلودگی بیماری ایدز بسیار پیچیده می باشد ودارای مراحل چندی می باشد که الزاماً همه آنها درافراد آلوده نظاره نمی گردد.

ایدز

ایدز كه مخفف عبارت AIDS = Acquired Immun Defidiency Stndrome به معنی «سندرم نقص ایمنی اكتسابی » می باشد . یك بیماری پیشرونده غیر قابل درمان می باشد كه علت آن می باشد این بیماری از سال ۱۹۸۶ به عنوان یك بیماری جدید و مشخص شناسایی گردید.

۲                 ۱

ایدز كه مخفف عبارت AIDS = Acquired Immun Defidiency Stndrome به معنی «سندرم نقص ایمنی اكتسابی » می باشد . یك بیماری پیشرونده غیر قابل درمان می باشد كه علت آن می باشد این بیماری از سال ۱۹۸۶ به عنوان یك بیماری جدید و مشخص شناسایی گردید.ویروسی به نام HIV در حال حاضر هر دقیقه ۱۶ نفر در جهان به این ویروس آلوده می شوند . ب

ر خلاف تصور عمومی كه ایدز را یك بیماری مختص به كشور های پیشرفته می دانند ، بیش از ۹۰ در صد موارد آلودگی مربوط به كشور های جهان سوم و در حال توسعه می باشد .ایدز در حال حاضر چهارمین علت مرگ و میر بشر می باشد كه پیش بینی می گردد تا سال ۲۰۱۰ مقام اول را از آن خود نماید . زمانی كه ویروس ایدز وارد بدن می گردد ،سلول های سیستم ایمنی را كه تأثیر اصلی در دفاع از بدن پیش روی عوامل بیماری زا اعمال می كنند ، مورد حمله قرار می دهد و آنها را تخریب می كند .

در نتیجه دفاع بدن پیش روی انواع عوامل بیماری زا ضعیف شده و میكروب هایی كه در حالت عادی هیچ عارضه ای در فرد ایجاد نمی كنند ، به ناگاه بیماری های شدید و كشنده را باعث می شوند و فرد مبتلا نسبت به ابتلا به انواع بیماری های عفونی حساس می گردد .

گاهی از زمان ورود ویروس به بدن تا بروز عوامل بیماری ماهها و یا سالها طول می كشد . یعنی چه بسیارند افراد به ظاهر سالمی كه در واقع ناقل ویروسایدز هستند و می توانند دیگران را آلوده كنند . شایع ترین راهه انتقال ایدز در ایران بهره گیری از سرنگ آلوده توسط معتادین تزریقی و یا انتقال خون آلوده می باشد . در كل بایستی دانست ترشحات بدن فرد آلوده انتقال دهنده این ویروس به دیگران می باشد حتی ثابت شده می باشد مادر آلوده از طریق شیر دادن به نوزاد خود می تواند بیماری را منتقل كند .

در ایران حدود ۴۰۰ بیمار شناخته شده هست كه مطمئنا آمار واقعی بسیار بالاتر از اینهاست . به دلیل خدمات ناچیزی كه به بیماران مبتلا به ایدز ارائه می گردد و همچنین به علت تصورات نادرست حاكم بر جامعه كه به این بیماران نه به عنوان یك بیمار نیازمند به كمك بلكه به عنوان یك مجرم محكوم به اعدام نگریسته می گردد ، بیماران تمایلی به معرفی خود ندارند . این تصور نابخردانه بزرگترین ضربه را به خودجامعه وارد می كند . زیرا تا زمانی كه افراد مبتلا از واهمه طرد شدن از خانواده و جامعه از مراجعه به مراكز بهداشتی و درمانی خودداری می نمایند . به عنوان منابع بلفعل بیماری تسری دهنده آن در سطح جامعه خواهند بود و روز به روز بر شمار مبتلایان افزوده خواهد گردید.

عامل ایدز ، ویروس اچ-آی-وی می باشد و ایدز به سندرم نقص ایمنی اكتسابی تصریح میكند. بایستی دانست كه هرفردآلوده به ویروس اچ-آی-وی ، الزاما مبتلا به ایدز نیست بلكه بایستی یكسری معیارهای شاخص ایدز رابروزدهد تابگوییم به ایدز مبتلا شده می باشد . تنها نیمی از افراد آلوده به ویروس اچ-آی-وی ، درطی ۱۰ سال به سندرم ایدز مبتلا می شوند . این فاصله زمانی ازفردی به فرد دیگرمتفاوت می باشد و به عوامل زیادی منجمله وضعیت سلامتی فردوعادات بهداشتی وی ارتباط دارد .

امروزه به كمك بعضی ازداروها می توان این فاصله را طولانی تر كرد . آزمایشاتی كه بطور معمول برای تشخیص این عفونت بكار می رود ، براساس جستجوی آنتی بادی های ایجاد شده توسط بدن دربرابر ویروس اچ-آی-وی می باشد . میزان این آنتی بادی ها دراكثر مردم درطی ۳ ماه پس از عفونت قابل شناسایی می باشد. ( بطور متوسط حدود ۲۵ روز پس از تماس ) . اما در بعضی موارد ممكن می باشد این زمان به ۶ ماه هم برسد . پس درحال حاضر پیشنهاد می گردد كه ۶ ماه پس از تماس احتمالی ، (تماس جنسی واژینال ، مقعدی یا دهانی بدون بهره گیری ازكاندوم ویا بهره گیری ازسوزن مشترك ) ، برای انجام آزمایش مراجعه كند . نكته بسیارمهمی كه نباید فراموش گردد این می باشد كه درطی این ۶ ماه نباید خود ودیگران را درمعرض ویروس اچ-آی-وی قرار دهید .

 • مقصود از تماس جنسی سالم چیست ؟

مقصود این می باشد كه شما از آلودگی های منتقله از راه تماس جنسی ، نظیر ویروس اچ-آی-وی ، درامان هستید اگر و فقط اگر :

الف ) اگر اصولا تماس جنسی نداشته باشید .

ب ) اگر فقط بایك فرد تماس جنسی داشته باشید ، درحالی كه هیچ كدام ازشما آلوده به ویروس اچ-آی-وی نبوده وشریك جنسی دیگری نداشته باشد .

پ ) اگر بطور صحیح از كاندوم بهره گیری كنید .

 • انتقال این ویروس از طریق مایعات زیر به اثبات رسیده می باشد :

الف) خون

ب ) منی

پ) ترشحات واژن

ت) شیر مادر

ث ) هرمایع دیگری درداخل بدن كه حاوی خون باشد

 • شایعترین راههای انتقال ویروس اچ-آی-وی درحال حاضر به قرار زیر می باشد :

الف) مقاربت ( واژینال ، مقعدی و یا دهانی ) بافرد آلوده .

ب) بهره گیری از سوزن مشترك با فرد آلوده .

پ ) ازمادر آلوده به جنین درداخل رحم ویا حین زایمان ویادرطی شیردهی .

علاوه بر آن ویروس می تواند از راه مصرف خون ویا فاكتورهای انعقادی آلوده هم منتقل گردد .

 • آیا امكان انتقال از طریق مایعات بدن از قبیل آب دهان هست ؟

اگر چه مقدار كمی اچ-آی-وی در سایر مایعات بدن از قبیل آب دهان ، مدفوع، ادار و اشك نظاره شده اما هنوز در این مورد كه اچ-آی-وی میتواند از طریق این مایعات منتقل گردد اطمینان وجود ندارد و موردی نظاره نشده می باشد. هنوز پزشكان عقیده دارند كه امكان ابتلا به اچ-آی-وی و ایدز از طریق لمس كردن، استفادهء اشتراكی از وسایلی مانند فنجان و خودكار یا سرفه و عطسه وجود ندارد. اچ-آی-وی ویروسی نیست كه از طریق اماكن عمومی مثل مدرسه ، رستوران و … منتقل گردد.زیرا ویروس ایدز نمی تواند بمدت طولانی در محیط خارج از بدن به حیاط خود ادامه دهد ، تماسهای عادی در محیط كار ، اجتماع و مدرسه باعث انتقال بیماری نمی گردد ویروس ایدز به شدت به حرارت حساس می باشد. شناخت راههای انتقال بیماری در پیشگیری از آلودگی بسیار موثر می باشد .

 • ویروس مولد ایدز از چند راه عمده زیر ، از فرد آلوده به شخص سالم منتقل می گردد:

▪ سرایت از راه تماس جنسی

شایعترین راه سرایت آلودگی، تماس جنسی می باشد . ویروس ممكن می باشد از فرد آلوده به شریك جنسی اش منتقل بشود(مرد به مرد، مرد به زن و زن به مرد). سرایت از زن به زن هم امكان دارد آلودگی از راه تماس جنسی ۸۰ درصد كل موارد را شامل می گردد كه بیشتر از ۷۰ درصد آن از راه تماس با جنس مخالف و ۱۰ درصد آن از طریق همجنس بازی می باشد.وجود بیماریهای مقاربتی دیگر مانند سوزاك سیفلیس و همچنین زخمهای دستگاه تناسلی ، خطر آلودگی را چند برابر خواهد كرد. بنابر این در نظر داشتن این مهم و درمان فوری آنها بایستی مد نظر قرار گیرد . زنان، بیشتر در معرض خطر آلودگی بوسیله شریك جنسی خود قرار دارند ، زیرا احتمال انتقال از مرد به زن بیشتر از زن به مرد می باشد.

▪ سرایت از راه خون و فراورده های خونی

 • ایدز ، از راه های زیر قابل سرایت نیست:

۱) تماس معمولی افراد در منزل یا اجتماع با بیمار

۲) دست دادن

۳) بهره گیری از وسایل غذا خوری مشترك :بشقاب، لیوان، قاشق و چنگال و…

۴) بهره گیری از استخر های عمومی و یا توالت عمومی

۵) بغل گرفتن و یا بوسیدن صورت

۶) عطسه و سرفه

۷) دستگیره در، گوشی تلفن و میله اتوبوس

۸) بهره گیری از البسه دست دوم

۹) آب و غذا

۱۰) تماس با اشك و عرق بیمار

۱۱) بهره گیری از وسیله نقلیه مشترك

۱۲) نیش حشرات

 • گروه های زیر بیشتر درمعرض خطر قرار دارند :

▪ معتادین تزریقی كه از سرنگ و سوزن بطور مشترك بهره گیری می كنند كه این مسئله در زندانی ها بیشتر نظاره می گردد .

▪ همسران افراد مبتلا.

▪ شركای جنسی افراد مبتلا.

▪ افرادی كه شركای جنسی متعدد دارند .

▪ زنان فاسد و بدكار.

▪ هم جنس بازان و یا زن و مردی كه تماسهای جنسی خارج از روابط زناشوئی دارند .

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

▪ مبتلایان به هپاتیت(ورم كبد)یا مبتلایان به سل.

▪ خالكوبی های دسته جمعی .

▪ مبتلایان به بیماریهای آمیزشی و بخصوص افراد دارای زخمهای تناسلی .

▪ ملوانان و رانندگان عبوری از مرزها.

▪ فرزندان مادران آلوده .

▪ جوانان

ایدز در شخص بالغ با وجود دست كم دو علامت اصلی ، همراه با حداقل یكی از نشانه های فرعی زیر مشخص می گردد ، مشروط بر اینكه برای نارسایی ایمنی و نقص دستگاه دفاعی بدن علت مشخص از قبیل سرطان ، سوء تغذیه شدید و یا سایر علل شناخته شده وجود نداشته باشد.

 • علائم اصلی:

۱) كاهش وزن بیشتر از ۱۰ درصد

۲) اسهال مزمن بیشتر از یك ماه

۳) تبهای متناوب یا ثابت بیش از یك ماه

ائم آلودگی بیماری ایدز بسیار پیچیده می باشد و دارای مراحل چندی می باشد كه الزاماًهمه آنها در افراد آلوده نظاره نمی گردد. این مراحل عبارتند از:

۱) مرحله اول

▪ عفونت حاد:

در اغلب موارد در صورتی كه تعداد كافی ویروس ایدز وارد بدن فردی گردد ، بعد از چند هفته علائمی نظیر تب ، گلودرد،بزرگی غدد لنفاوی، درد مفاصل و عضلات ، سر درد، ضعف و بی حالی، بی اشتهایی ، تهوع و استفراغ، كاهش وزن، اسهال و گاهی دانه های جلدی و یا تظاهرات عصبی ظاهر میگردد. این علائم اختصاصی نبوده و شباهت كاملی با نشانه های بسیاری ازبیماریهای دیگر دارد . زیرا خود بخود ظرف یك تا دو هفته بهبودی حاصل میگردد ، كمتر اتفاق می افتد كه بیماری دراین دوره تشخیص داده گردد. بعلاوه از هنگام ورود ویروس ایدز تا مثبت شدن نتیجه آزمایشگاهی كه نشانگر آلودگی فرد می باشد حدود ۲ تا ۱۲ هفته و گاهی تا۱۶ ماه طول می كشد. در این فاصله زمانی ، فرد، آلوده بوده و ممكن می باشد سایرین را آلوده كند .

۲و۳) مرحله دوم و مرحله سوم

▪ بزرگی منتشر و پایدار غدد لنفاوی:

دراین مرحله غدد لنفاوی به صورت بزرگ شده و به شكل قرینه و بدون درد در بیش از دو نقطه بدن بجز ناحیه كشاله ران ظاهر می گردد حداقل ۳ماه باقی می مانند.

۴) مرحله چهارم

مرحله قبل از ایدز و حالات وابسته به ایدز:قبل از بروز علائم نهایی ایدز در بیمار ، عوارضی ظاهر می گردد كه به آن علائم مربوط به ایدز می گویند و عبارتند از :

▪ كاهش وزن بیشتر از۱۰درصد وزن سابق

▪ اسهال به مدت بیشتر از یك ماه

▪ تب به مدت بیشتر از یك ماه

▪.عرق شبانه

▪ خستگی، بی حالی و ضعف

این علائم را مقدمه استقرار كامل ایدز كه پایان طیف بیماری می باشد ، به حساب می آورند . در بعضی موارد ، بی قراری، بی اشتهایی، دل درد ، سردرد هست و تغییرات عصبی منجر به از دست دادن حافظه و آسیب اعصاب محیطی می گردد. این علائم معمولاً متناوب می باشد اما كاهش وزن در اكثر بیماران هست و پیشرونده هم می باشد . بسیاری از بیماران در این مرحله دچار ضایعات پوستی، مخاطی و ضایعات دائم و یا عود كننده دهنی و یا ناحیه تناسلی به علت ویروسهای مختلف می شوند.

۵) مرحله پنجم

▪ ایدز:

ایدز به مرحله نهایی آلودگی ایدز گفته میشود. در این مرحله به علت كاهش شدید قدرت دفاعی بدن، شخص، مستعد ابتلا به بسیاری عفونتهای و سرطانها می گردد كه علائم بسیار متنوعی دارند و د رنهایت بیمار را از پای در می آورند. حدود ۲۵درصد افراد پس از ۵سال ،۲۵درصد پس از ۱۰سال و حدود۲۵درصد پس از ۱۵سال از ورود ویروس به بدن دچار ایدز می شوند . یعنی در مجموع حدود ۷۵ درصد افراد آلوده پس از ۱۵سال به مرحله ایدز می رسند. در مورد این مساله كه بالا خره ۲۵درصد باقیمانده چه سرنوشتی دارند و چه زمانی وارد مرحله ایدز می شوند بحث هست. اما آن چیز که كه مسلم می باشد فرد آلوده ، حتی اگر دیرتر هم وارد مرحله بیماری گردد، همواره برای سایرین آلوده كننده باقی می ماند.

ایدز بر روی تمامی دستگاههای و اندام های بدن مانند تنفس ،گوارش، عضلانی، عصبی، پوست و مخاط، گوش و حلق و بینی و …اثر می گذارد. پس از رسیدن به مرحله نهایی ایدز، متوسط طول عمر در بالغین حدود ۵/۲ سال می باشد و بیماری نهایتاً به علت یكی از عفونتهای فرصت طلب و یا سرطانها از پا در می آید .

 • تشخیص بیماری

بیماری ایدز تمامی دستگاههای بدن را گرفتار می كند. با تشخیص به موقع و بجا و بدنبال آن با بكار بستن در مانهای نگه دارنده و مراقبتهای صحیح می توان تا حد قابل توجهی از مشكلات بیمار كاست و شرایط مناسبتری را برای زندگی وی فراهم نود.

 • درمان

متاسفانه بیماری ایدز درمان قطعی ندارد . برای عفونتهای فرصت طلب و سرطانها می توان درمانهای لازم را بكار برد و با داروهای مخصوص دستگاه دفاعی بدن را تقویت نمود . تاكنون واكسن موثری برای جلوگیری از بیماری پیدا نشده می باشد.

 • راههای پیشگیری

زیرا بیماری واكسن و درمان موثری ندارد و آلودگی به ویروس ایدز نهایتاً به بیماری ایدز منتهی میشود كه كشنده می باشد ، بنابر این تنها راه مبارزه ، بكاربردن روشهای پیشگیری از آلودگی می باشد كه عباتند از:

 • خویشتن داری و دوری از تماسهای جنسی مشكوك،در دوران تجرد

▪ پای بند به اصول اخلاقی و خانوادگی پس از ازدواج

▪ وفاداری به همسر و عدم بی بندوباری و پرهیز از انحراف جنسی و روابط جنسی غیر مطمئن

▪ بهره گیری از كاندوم

▪ اجتناب از ارتباط جنسی مقعدی.

▪ با كنترل خون و فراورده های خونی،احتمال سرایت آلودگی از این راه بسیار کم می گردد.

▪ اجتناب از بهره گیری مجدد از سرنگهای یك بار مصرف و عدم بهره گیری از سرنگهای مشترك.

▪ عدم بهره گیری از مسواك مشترك و بكار بردن تیغ ریش تراش یكبار مصرف دیگران .

 • تاریخچه بیماری ایدز

در سال ۱۹۸۱ هشت مورد و خیم از ابتلا به بیماری ” كاپوسی ساركوما”، یكی از انواع خوش خیم تر سرطان كه معمولا در میان افراد سالمند شایع می باشد، در میان مردان هم جنس گرای نیویورك گزارش گردید.تقریباً همزمان با این موارد، شمار مبتلایان به یك عفونت ریوی نادر در كالیفرنیا و نیویورك بالا رفت.با این كه در آن وقت عامل شیوع ناگهانی این دو بیماری مشخص نشده بود، اما معمولا از این دو واقعه پزشكی به عنوان آغاز ایدز یاد می كنند.در طی یك سال این بیماری بدون نام، گسترش زیادی داشت تا سرانجام در ۱۹۸۲ آن را ایدز(Syndrome Deficiency Immune (Aquired نامیدند.

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

به مرور شمار بیشتری متوجه این بیماری جدید شدند، زیرا گروه های گسترده تری از مردم، و نه فقط همجنس گرایان، را مبتلا می كرد.بیماران هموفیل و معتادان تزریقی با علائمی مشابه ایدز به پزشك مراجعه می كردند.همزمان با ظهور ایدز درآمریكا، درآن سوی اقیانوس آتلانتیك پزشكان در فقیرترین قاره جهان آفریقا، متوجه شیوع یك پدیده جدید بهداشتی شدند.این بیماری كه در زبان محلی” اسلیم”(SLIM) – مرگ در اثرتحلیل تدریجی بدن – نام گرفته بود، در آفریقا به معضلی عمیق تبدیل می گردید.در وهله اول پزشكان دلیلی نمی دیدند كه ایدز، بیماری شایع درمیان همجنس گرایان آمریكای ثروتمند، را با اسلیم مرتبط بدانند.اما تحقیقات بعدی و شیوع علائمی مشابه درمیان زنان و دگر جنس گراها نشان داد كه هر دوی این بیماری ها یكی بوده وهمان ایدز می باشد.درهیاهویی از جنجال ها و ابهامات گسترده درمورد این بیماری كشنده جدید، کوشش ها برای تشخیص علت بروز ایدز و نحوه انتقال آن، با شتابی بی سابقه آغاز گردید.

در سال ۱۹۸۴ یك گروه محقق آمریكایی به ریاست” رابرت گالو” اعلام كرد كه آنها عامل بیماری ایدز را كشف كرده اند، یعنی همان ویروسی كه ما آن را حالا اچ آی وی می خوانیم.البته این ادعا با اعتراض ” لوك موننتیر” و گروه محققان فرانسوی او، كه ماه ها قبل این ویروس را شناسایی كرده بودند، روبرو گردید.در بحبوحه این جنجال ها محققان برای پیدا كردن درمان ایدز بسیج شدند: جستجویی كه هنوز هم ادامه دارد.آزمایش های خون نشان داد كه ویروس اچ آی وی سراسر جهان را در پنجه مهلك خود گرفته و در مدت زمانی كم به تمام قاره ها گسترش یافته می باشد.کوشش ها برای درك این ویروس به موضوعی بسیار اضطراری تبدیل گردید. این كه از كجا آمده و چرا در قرن بیستم هم زمان در دو نقطه مختلف یعنی آفریقا و آمریكا ظهور كرده بود؟

 • منشا اچ ای وی

طبق شواهد روشن و قانع كننده ای كه هست، شكی نیست كه ایدز از ویروس اچ آی وی ناشی می گردد. اما درحال حاضر تاكید بر این موضوع می باشد كه درك سر منشا ویروس اچ آی وی برای كشف واكسن و درمان های موثرتر امری حیاتی می باشد.براساس آخرین تحقیقات در زمینه مختصات ژنتیكی اچ آی وی، عامل انتقال ایدز، مشخص شده این ویروس از تركیب دو ویروس مختلف در میمون شامپانزه به وجود آمده می باشد.این ویروس ها از نوع ویروس” اس آی وی”( Virus Simian Immunodeficiency ) هستند كه در میمون ایجاد بیماری می كند.این تحقیقات نظریه ای رایج را كه می گوید ایدز در طی یك قرن گذشته در جنگلهای غرب آفریقا ظهور كرده می باشد، تایید می كند.

درسال ۱۹۹۹ نشریه” نیچر” در شماره ماه فوریه خود یك نظریه عملی را به چاپ رساند كه مورد طرفداری گسترده كارشناسان این رشته قرار گرفت.براساس این نظریه ویروس عامل ایدز آغاز از طریق یكی از زیر گونه های شامپانزه در آفریقا به بشر سرایت كرده می باشد.به اعتقاد دانشمندان بشر اولین بار در نیمه نخست قرن گذشته در نتیجه شكار و تغذیه گوشت شامپانزه، سنتی كه هنوز در آفریقا ادامه دارد، به این ویروس آلوده گردید.اس آی وی در گذشته ای نه چندان دور وارد بدن بشر گردید و پس از جهش ژنتیكی به اچ آی وی تبدیل گردید.به احتمال قریب به یقین ناحیه گینه بیسائو درغرب آفریقا مكانی می باشد كه این نقل و انتقال درآن صورت گرفته می باشد.

بسیاری از دانشمندان بر این باورند كه انتقال ویروس بیش از یك بار روی داده می باشد، زیرا نمونه های گوناگونی از این ویروس، درانسان باعث بروز ایدز می گردد.اما تعیین زمان دقیق انتقال از حیوان به بشر مشكل آفرین تر می باشد.نكته قابل توجهی كه در تحقیقات مشخص گردید این بود كه در قرن نوزدهم هیچ یك از میلیون ها آفریقایی كه به زور به بردگی كشیده و به كشورهای خارجی منتقل شدند، به این ویروس آلوده نبودند.پس ایدز بایستی پس ازسال ۱۸۶۰ بروز كرده باشد. ویروس اچ آی وی اولین بار در سال ۱۹۵۹ درنمونه پلاسمای خون یك مرد اهل كنگو ردیابی گردید.ویروس اچ آی وی، اولین بار در سال ۱۹۵۹ در نمونه خون یك مرد از كشور كنگو ردیابی گردید.هر چند نخستین نمونه از ایدز در آمریكا، در سال۱۹۸۱ گزارش گردید، اما براساس شواهد اولین قربانی ایدز دراین كشور به سال ۱۹۶۹ باز می گردد.درآن سال یك جوان سیاه پوست در شهر ” سنت لوئیز” آمریكا دراثر ابتلا به ایدز درگذشت.

دیدگاهتان را بنویسید