علت بیماری : گاهی مادر زاد می باشد که درمانش به دست خداست (البته همیشه درمان از خداست اما در این مورد هنوز درمان پیدا نشده) و گاهی از چرکهایی که درون گوش جمع میشوند و بایستی انها را بیرون کشید
علائم بیماری : بیمار کمتر از قبل میشنود

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنیدب

درد گوش

علت بیماری : گاهی از معده میباشد که نشانی آن این می باشد که با تغییر حال معده درد هم تغییر می ‌کند درمانش هم تقویت معده به وسیله شربت مرسین می باشد و گاهی هم به دلیل بادهایی می باشد که در مغز جمع میشود و نشانی اش این می باشد که بیمار صداهایی را در گوش خود حس می ‌کند و گاهی از زیاد شدن خلط میباشد که در این مورد علامات خلط هم مشهود میباشد و در زکام درمان ان گفته گردید اما اگر دلیل خود اندام گوش باشد یعنی خود گوش ورم می ‌کند و یا درد می ‌کند و دلیل دیگری نداشته باشد و یا قرحه (جوش چرکی) دلیل ان باشد درمانش فصد میباشد (خون گیری) و قرحه ها هم با مرحم های محلول که در گوش میچکانند قابل درمان می باشد. در هر حال بکار بردن تریاک مگر در هنگام درد زیاد و غیر قابل تحمل این نیست بلکه بایستی اب و تریاک را محلول و در گوش بچکانند به صورت مسکن قوی اقدام می ‌کند (فقط در مواقعی که درد غیر قابل تحمل می باشد). سردی مزاج و گرمی مزاج نیز در این بیماری تأثیر دارند یعنی گاهی سردی یا گرمی مزاج باعث درد گوش میشوند که در این دو مورد اخر بایستی با داروهای مناسب مزاج را به تعادل رساند
علائم بیماری : درد در گوش

زنگ زدن گوش چیست؟

زنـگ زدن گــــوش عبارت می باشد از صدای فـش فـش، وز وز،
ضربات پشت سـر هــم و سـایـر صداهایی که در گوش و یا
سر شنیده میشود. در اکثر موارد ایـن مشکل چندان جدی
نیست اما باعث ایجاد ناراحتی در فرد شده و به مرور زمان
از بین میرود. نمی توان گفت که زنگ زدن گوش به تنهایی

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

یـک بیـماری قلمداد می گردد بلکه به عنوان نوعی نشانه
برای آگاهــی از وجـــود بیـــماری هـای دیگر می باشد. بر طبق
آمارهای رسیده در حدود 36 میلیون نفر آمریکایی از این اختلال رنج می برند. تقریباً در اکثر موارد این تنها بیمار می باشد که قادر به شنیدن صدا می باشد.

علت های ایجاد اختلال

زنگ گوش می تواند در هر چهار قسمت تشکیل دهنده گوش ایجاد گردد: گوش خارجی، گوش میانی، گوش داخلی، و مغز. اگر فرد در یک اتاقک ضد صدا قرار بگیرد و اصوات نرمال خارجی نیز تقلیل داده شوند، به راحتی می تواند این زنگ های درونی گوش را بشنود. ما به گونه عادی صداهای طبیعی داخل بدنمان را نمی شنویم زیرا که صداهای خارجی آنقدر زیاد هستند که مانع شنیدن صداهایی با فرکانس پایین تر میشوند. هر چیزی مانند زیاد شدن ترشحات مخاطی گوش و یا یک جسم خارجی سبب می شوند تا ما راحت تر بتوانیم صداهایی که در سرمان وجود دارند را بشنویم. عفونت و سایر بیماری های گوش میانی و استخوان های گوش و همچنین پرده گوش نیز می توانند باعث ایجاد زنگ و یا صدا در گوش شوند.

یکی از شایع ترین علت های ایجاد زنگ در گوش آسیب دیدن بخش انتهایی عصب میکروسکوپیک شنوایی می باشد. افزایش سن موجب ایجاد اختلال این عصب میکروسکوپیک شنوایی می باشد، این امر به تدریج سبب ایجاد زنگ در گوش می گردد. قرار گرفتن در معرض صداهای بلند نیز می تواند به عنوان یکی از علت های ایجاد زنگ شناخته گردد. این امر همچنین منجر به ایجاد اختلالاتی در شنوایی نیز می گردد. متاسفانه بسیاری از افراد از مضرات قرار گرفتن در معرض صداهای بلند، بوق آتش نشانی، و موسیقی شدید آگاه نیستند. بعضی داروها نیز در این بین بر روی عملکر گوش تاثیر منفی می گذارند که مانند آن می توان به آسپرین تصریح نمود. در موارد نادر دیده شده که زنگ زدن گوش هشدار از بیماری های خطرناک تری مانند اتساع شرائین و تورمرهای مغزی می دهد.

چگونه می توان زنگ گوش را اندازه گیری نمود؟

تاریخچه پزشکی، معاینه بدنی، و یک سری تست های مخصوص وجود دارند که میتوانند به گونه دقیق محل ایجاد زنگ گوش را شناسایی کنند. پزشک بایستی بداند که زنگ گوش همیشگی می باشد یا متناوب. در بعضی بیماران زنگ گوش به صورت ضربه هایی تکان دهنده و کوتاه می باشد. همچنین اگر بیمار دچار سرگیجه هم بشود و یا تعادل خود را نیز از دست بدهد، باز هم بایستی پزشک معالج خود را در جریان قرار دهد. این اطلاعات به پزشک کمک می کنند تا او بتواند تشخیص صحیح تری از بیماری داشته باشد.

سایر آزمایشها از قبیل تست شنوایی سنجی مغز (ABR) ، پرتونگاری کامپیوتری (CT) و شنوایی نگاری مغناطیسی (MRI) نیز برای تشخیص محل دقیق تومور و یا سایر معضلات لازم هستند. البته وجود تومور در چنین حالتی بسیار نادر می باشد اما به هر حال نباید فراموش نمود که وجود تومور می تواند سبب ایجاد زنگ در گوش گردد.

درمان زنگ گوش چگونه می باشد؟

پس از یک ارزیابی سنجیده پزشک شما می تواند دلیل اختلال را پیدا کرده و آنرا درمان کند. زمانیکه یک ارزیابی کامل و دقیق در دست باشد، آنوقت می توان بر روی درمان تمرکز نمود. قسمت اعظمی از درمان از خود فرد شروع می گردد. آغاز خود بیمار بایستی به خوبی شرایط خود را درک کند و آماده قبول درمان های متفاوت بشود.

در بیشتر موارد یک درمان قطعی برای رفع این اختلال وجود ندارد. گاهی اوقات به مرور زمان صدا از بین می رود و گاهی نیز یک اختلال همیشگی می باشد و بیمار بایستی مادام العمر آنرا تحمل کند. بعضی از متخصصان برای درمان زنگ گوش نیاسین (اسید نیکوتینیک) تجویز می کنند؛ با این تفاصیل هیچ گونه مدرک علمی مبنی بر اینکه نیاسین سبب کاهش زنگ گوش می گردد وجود ندارد. خاطر نشان می گردد که مصرف این ماده سبب قرمز شدن پوست نیز می گردد.

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

آیا می توان کاری در خصوص کاهش زنگ گوش انجام داد؟

بایستی توجه داشت که سیستم شنوایی از حساس ترین و درعین حال پیچیده ترین ارگانهای بدن می باشد. از آنجایی که بخشی از سیستم عصبی کلی بدن را تشکیل میدهد، خیلی حساس بوده و بر روی سلامت جسمی و روانی فرد تاثیر می گذارد. پس برای کاهش شدت وز وزهای داخل گوش بایستی کوشش کنید:

 • از قرار گرفتن در برابر صداهای بلند خودداری کنید.
 • فشار خون خود را کنترل کنید.
 • مصرف نمک را کاهش دهید.
 • از موادی که سبب تحریک سیستم عصبی می شوند، مانند قهوه و نوشابه های گازدار ( به دلیل داشتن کافئین) و دخانیات ( به دلیل داشتن نیکوتین) خودداری کنید.
 • استرس و اضطراب را کاهش دهید.
 • کوشش کنید به خاطر زنگ گوش بیش از اندازه نگران نشوید؛ هر چقدر نگرانی شما افزایش پیدا کند و به زنگ داخل گوش توجه بیشتری کنید، صدای آنرا بلند تر احساس می کنید.
 • به اندازه کافی استراحت کنید و اجازه ندهید بدنتان خسته گردد.
 • ورزش کنید.
 • خودتان را سرگرم کنید. معمولاً زنگ گوش در محیط های ساکت و آرام راحت تر شنیده می گردد؛ به ویژه زمانیکه به رختخواب می روید. تیک تاک ساعت و یا صدای رادیو می تواند به شما کمک کند که زنگ گوش خود را فراموش کنید.
 • بیوفیدبک نیز می تواند به شما کمک کند. (پسخوراند زیستی: روش كنترل حالات روحي و عاطفي مثل دلواپسي و افسردگي از طريق تعديل اعمال غيرارادى مثل فشار خون و تپش قلب به كمك ابزارالكترونيكي)
 • سمعک نیز می تواند در بعضی موارد به بیمارانی که دارای معضلات شنوایی و زنگ گوش هستند کمک کند. البته پیش از خرید بایستی یکبار آنرا امتحان کنید.
 • از مصرف آسپرین و محصولات مشابه آن خودداری کنید.

زنگ گوش در یک نگاه

 • زنگ گوش به صداهای غیر عادی که در گوش شنیده می شوند، اطلاق میشود.

دیدگاهتان را بنویسید