آكنه در مردان مي‌تواند نشانه‌اي از قلب سالم باشد

بر پايه اظهارات پژوهشگران انگليسي، هورمون آندروژن كه در مردان ترشح مي‌گردد و عامل بروز آكنه در سنين نوجواني و جواني در آنان می باشد، همچنين مي‌تواند در جلوگيري از بروز بيماري قلبي در بزرگسالي مؤثر باشد. به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران، پزشكان با بررسي 10 هزار نفر دريافتند كه 18 درصد كساني كه پيشينه آكنه دارند تا 33 درصد كمتر از ديگران بر اثر بيماريهاي قبلي جان مي‌بازند. در عين حال، مشاهدات نشان مي‌دهد كه 67 درصد اين 10 هزار مورد به احتمال بسيار زياد بر اثر سرطان پروستات جان مي‌دهند. پژوهشگران با اين حال خاطرنشان مي‌كنند كه علت افزايش ابتلا به سرطان پروستات هنوز نامشخص می باشد. به گفته آنان تأثیر آندروژنها در غده پروستات روشن نيست و همچنان معلوم نشده كه آندروژنها احتمال ابتلا به سرطان پروستات را افزايش مي‌دهد يا اينكه فقط زمينه‌ساز ابتلاي فرد به اين نوع سرطان می باشد.

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     
بهره گیری از لیزر در درمان آکنه
     آکنه یک اختلالا ناشی از عملکرد هورمون ها و دیگر مواد بر روی غدد چربی پوست و فولیکول موها می باشد.
این فاکتورها منجر به بسته شدن منافذ و ظهور لزیون هایی می باشد که عموما جوش نامیده می شوند.
لزیون های آکنه معمولا روی صورت ، گردن ، کمر ، قفسه سینه و شانه ها ایجاد می گردد. گرچه آکنه معمولا مشکل جدی برای سلامت محسوب نمی گردد می تواند عامل ناراحتی احساسی باشد.
آکنه شدید ممکن می باشد بصورت جای جوش همیشگی باقی بماند.

علت اصلی آکنه نا شناخته می باشد اما پزشکان عقیده دارند فاکتورهای متعددی در ایجاد آن دخالت دارند. یکی از فاکتورهای مهم افزایش هورمون های آندروژن (هورمون های جنسی مردانه) هستند.
این هورمون ها در طی دوران بلوغ در دخترها و پسرها افزایش می یابد و باعث می شوند غدد چربی بزرگ شده سبوم یا چربی بیشتر ی تولید کنند.
تغییرات هورمونی مربوط به بارداری یا به شروع مصرف یا قطع داروهای پیشگیری از آن می توانند باعث آکنه شوند.
فاکتور دیگر وراثت می باشد.
محققان بر این باورند که بعضی افراد بطور ژنتیکی مستعد این جوش ها هستند.

درمان آکنه
درمان آکنه اغلب توسط متخصصان پوست انجام می شود. این پزشکان همه انواع آکنه بویژه موارد شدید را درمان می کنند.
هدف درمان رفع جوش های موجود ، توقف تشکیل لزیون های جدید ، جلوگیری از به جای ماندن جای جوش یا اسکار و به حداقل رسانیدن استرس روانی ناشی از این بیماری می باشد.

درمان دارویی با هدف کاهش مشکلاتی که در ایجاد آکنه تأثیر دارند انجام می شود :

– تجمع غیر عادی سلولها در فولیکول ها
– افزایش تولید چربی
– باکتری ها
– التهاب
بسته به شدت مشکل ، پزشک ممکن می باشد یکی از داروهای بدون نسخه یا انواعی را که فقط با تجویز پزشک ارائه می گردد را توصیه کنند. بعضی از این داروها پوستی هستند و بعضی هم خوراکی اند.
به گزارش مدلاین پلاس محققان به تازگی بهره گیری از لیزر را یک گزینه درمانی درنظر می گیرند. لیزر با اثرات جانبی کمتر به کاهش التهاب لزیون های آکنه صورت کمک می کند.

بعلاوه مثل اینکه حتی برای تیره ترین پوست ها هم قابل بهره گیری می باشد.
در حال حاضر لیزر روش درمانی موثر و بی خطری برای رفع جوش های آکنه صورت به شمار می رود.
به افرادی که دچار آکنه صورت هستند معمولا توصیه می گردد صورت خود را دوبار در روز ، صبح و شب و پس از ورزش با شوینده های ملایم بشویند.
برای آگاهی بیشتر از نحوه درمان آکنه و بهترین شوینده موجود با پزشک مشورت کنید. صابون های قوی ممکن می باشد مشکل را بیشتر کنند.
شستشوی مرتب مو ضروری می باشد. اگر موی چربی دارید بهتر می باشد آن را هر روز بشوئید.
از دست زدن و کندن جوش ها جدا خودداری کنید فشار دادن یا کندن آنها منجر به ایجاد جای جوش یا اسکار می گردد.

 

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              
ر

 درمان آكنه با كاستن از ميزان ترشح چربى پوست، تسريع فرآيند زندگى و مرگ سلول هاى پوست و مبارزه با عفونت باكتريال و در واقع با هر سه روش همزمان صورت مى گيرد و در بيشتر موارد حداكثر ظرف هشت ماه شاهد نتايج مثبت درمان خواهيد بود. يادتان باشد، كه ممكن می باشد پيش از محو شدن كامل علائم به مدت كوتاهى موقتاً شاهد تشديد علائم باشيد. * داروهاى خوراكى ضد آكنه را نبايد هنگام باردارى – به ويژه در خلال سه ماه نخست آن _ مصرف كرد.پزشك شما ممكن می باشد يك يا چند مورد از موارد زير را توصيه كند:

1 – درمان هاى موضعى:
  كرم ها و لوسيون هايى وجود دارند كه مى توان به كمك آنها چربى پوست را كم كرد، باكترى ها را از ميان برد و سلول هاى مرده را از روى پوست پاك نمود. داروهايى كه هم اكنون داروخانه ها مى توانند بدون نسخه پزشك در اختيار بيمار قراردهند حاوى پراكسيد بنزوئيل، گوگرد، رزورسينول (resorcinol)، اسيد ساليسيليك و اسيد لاكتيك هستند.

اين داروها براى آكنه بسيار خفيف سودمندند، چنانچه بيمارى شما به اين داروها پاسخ نداد، مى توانيد از يك متخصص پوست كمك بگيريد. ترتينوئين (tretinoin) و آداپالن (adapalene) از مشتقات ويتامين A و به صورت كرم هاى موضعى هستند. اين داروها زمان پاك سازى سلول هاى مرده را كوتاه تر كرده، بدين ترتيب مانع تشكيل توده هاى سلول مرده بر دهانه منافذ خروجى ريشه هاى موها مى شوند. برخى كرم هاى آنتى بيوتيك دار هم موجودند، كه كار خود را با كشتن باكترى هاى پوست انجام مى دهند. اغلب براى آنكه به نتيجه مطلوب برسيم، لازم می باشد همزمان از همه اين فرآورده ها بهره گیری كنيم.

۲ – آنتى بيوتيك ها:
 تجويز آنتى بيوتيك هاى خوراكى براى كاستن از تعداد باكترى ها و مبارزه با التهاب در موارد متوسط تا شديد بيمارى لازم می باشد. گاه لازم می باشد تا ماه ها از اين آنتى بيوتيك ها هم زمان با داروهاى موضعى بهره گیری كنيم.

 ۳ – ايزوترتينوئين.

(isotretinoin):
 در موارد حضور كيست هاى عميق، آنتى بيوتيك به تنهايى كفايت نمى كند. ايزوترتينوئين داروى موثر و با اثرى نيرومند می باشد، كه در آكنه هاى كيست دار كه جا مى گذارند و مواردى كه به آنتى بيوتيك پاسخ نمى دهند، مى توانند موثر باشند. ليكن دارو را تنها بايد در موارد شديد بيمارى بهره گیری كنيم، و لازم می باشد بيمار از نزديك زيرنظر يك متخصص پوست باشد، چه احتمال بروز عوارض ناگوار و نامطلوب هست.

۴ – ضدباردارى هاى خوراكى:
 برخى از اين داروها براى خانم  ها مناسبند. ولى ممكن می باشد عوارض جنبى آنها نياز به مشورت با پزشك داشته باشند.

 ۵ – اعمال جراحى زيبايى:
 گاه توسل به اين گونه اعمال براى كم كردن از اسكارهاى ناشى از بيمارى آكنه لازم مى گردد. تكنيك هاى مختلفى متداول اند، مانند برداشتن پوست آسيب ديده و بهره گیری از روش هايى زیرا منجمدسازى با ليزر. در روش derm abrasion لايه هاى سطحى پوست برداشته مى شوند، كه اين كار با برس هاى سيمى كه به سرعت مى چرخند صورت مى گيرد.

وارد كردن ضربات كوتاه مدت با بهره گیری از نور بسيار شديد (ليزر) موجب برداشته شدن لايه هاى خارجى پوست مى گردد. در صورتى كه روى پوست شما مستعد باقى ماندن جاى جوش باشد، ممكن می باشد اين تكنيك وضع آن را بدتر كند.

• مراقبت هاى شخصى

 با بهره گیری از اين روش ها مى توانيد، در بسيارى از موارد بيمارى را كنترل كنيد.
۱ – نواحى آسيب ديده را با يك تميزكننده ملايم بشوييد:
 روش هايى زیرا اسكراب هاى (scrub) صورت يا بهره گیری از ماسك ها معمولاً توصيه نمى شوند، زيرا ممكن می باشد موجب تحريك پوست و تشديد آكنه شوند. شست وشوى بيش از حد و كيسه كشيدن نيز پوست را تحريك مى كنند، شامپو كردن مكرر موهاى سر و صورت نيز موثر می باشد.

۲ – از مواد محرك بپرهيزيد:
 كرم هاى زيبايى بسيار چرب، كرم هاى ضدآفتاب، مواد شكل دهنده به موهاى سر و سفيدكننده ها اغلب محرك پوست هستند. سعى كنيد از فرآورده هايى بهره گیری كنيد كه تحت عنوان «محلول در آب» در بازار موجودند. حفظ پوست تان از نور شديد و مستقيم آفتاب همواره فكر خوبى می باشد. اگر در محيط پر از تنش كار مى كنيد و روى بيمارى تان اثر نامطلوبى دارد. بهتر می باشد محل كار خود را عوض كنيد و به محيط آرام ترى منتقل نماييد.
 ۳ – حواس تان باشد پوست صورت تان را با چه چيزى تماس مى دهيد:
 صورت تان را تميز نگه داريد و موهاى زائد را برداريد. دست هايتان يا چيزهايى مثل گوشى تلفن را روى پوست صورت تان نگذاريد. كلاه سفت هم مسئله اى می باشد، به ويژه اگر عادت به عرق كردن زياد داريد. عرق، آلودگى و چربى هاى گوناگون همگى مى توانند به تشكيل آكنه كمك كنند.

 ۴ – جوش هاى صورت تان را نكنيد يا فشار ندهيد:
 كندن و فشار دادن جوش هاى صورت هر دو موجب عفونت و تشكيل اسكار مى شوند. بيشتر موارد آكنه تنها بدون دست زدن خود به خود رفع مى شوند. اگر هر گونه قصدى براى دستكارى در ضايعات داريد، حتماً با پزشك معالج تان در ميان بگذاريد

دیدگاهتان را بنویسید