سوزاک (gonorrehea)
گاهی بیماران از اظهار بیماریهای مقاربتی خویش احساس شرمساری می کنند اما این مطلب را بایستی بدانند که تمامی این بیماریها براحتی قابل پیشگیری می باشد وآموزش در این زمینه  اولین قدم در پیشگیری می باشد. 

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

سوزاك‌ عبارت‌ می باشد‌ از یك‌ بیماری‌ عفونی‌ در دستگاه‌ تناسلی‌ كه‌ از راه‌ آمیزشی‌ منتقل‌ می گردد. در مردان‌، این‌ عفونت‌ در پیشابراه‌ رخ‌ می‌دهد، در زنان‌، در پیشابراه‌ (مجرایی‌ كه‌ ادرار را از مثانه‌ به‌ بیرون‌ هدایت‌ می‌كند) و نیز دستگاه‌ تولید مثل‌، و در هر دو جنس‌ ممكن‌ می باشد‌ راست‌روده‌، گلو، مفاصل‌، یا چشم‌ها نیز درگیر شوند. این‌ عفونت‌ در تمام‌ سنین‌ رخ‌ دهد (حتی‌ كودكان‌ كم‌ سن‌ و سن‌ سال‌ كه‌ مورد تجاوز قرار می‌گیرند). حداكثر شیوع‌ این‌ عفونت‌ بین‌ 20تا30 سالگی‌ می باشد‌. دوره‌ كمون‌ بیماری‌ (از زمان‌ ورود میكرب‌ تا بروز علایم‌) 2 تا10 روز می باشد‌.

همانطور که در بالا ذکر گردید این بیماری از طریق تماس جنسی منتقل می گردد و عامل آن گنوکوک می باشد . در مردان ۷-۲ روز پس از تماس جنسی با فرد آلوده ترشحات چرکی از مجرای ادرار خارج شده و میزان دفع ادرار نیز کاهش و با سوزش می باشد. . درصد کمی از مردان بدون نشانه بالینی هستند .

در خانمها پس از آلودگی ، التهاب دهانه رحم به وجود آمده که در بیشتر موارد بدون نشانه می باشد اما در بعضی از خانمها پس از نزدیکی ترشحات غیرعادی یا خونریزی هست .

در بیست درصد از موارد ، عفونت در مراحل عادات ماهانه به رحم رسیده و باعث التهاب رحم ، ‌لوله های زهدان و بعضی نواحی لگن می گردد که گاهی چنین حالتی منجر به عقیم شدن و یا  حاملگی خارج از رحم می گردد .

دختران در سنین قبل از بلوغ ممکن می باشد در اثر تماس جنسی مستقیم با ترشحات بالغین آلوده ، دچار التهاب گنوکوکی واژن و رحم شوند . نوزادان و ندرتاً بالغین ممکن می باشد مبتلا به عفونت کنوکوکی ملتحمه چشم شوند که اگر به سرعت و به مقدار کافی درمان نشوند ممکن می باشد منجر به کوری گردد . در صورتیکه آلودگی به صورت سیستمیک در بدن پخش گردد منجر به درگیری مفاصل و پوست و گاهی بندرت قلب و پرده های مغزی می گردد . در صورتیکه درمان آلودگی و التهاب مفصلی به تأخیر افتد منجر به ضایعات همیشگی مفصلی میشود .

التهابهای غیرگنوکوکی مجاری ادراری – تناسلی و التهاب چرکی مخاطی رحم که ممکن می باشد با عوامل دیگر غیر از گنوکوک ایجاد شده باشند ، در اغلب موارد با عفونت گنوکوکی همراه بوده و تشخیص بالینی سوزاک را دچار اشکال می کند .

تشخیص بیماری از طریق آزمایش میکروسکوپی گسترش ترشحات دستگاه تناسلی رنگ آمیزی شده با روش گرم یا کشت این ترشحات در محیطهای اختصاصی کشت … انجام می شود .

حداکثر شیوع این بیماری در طبقات اقتصادی پائین جامعه  هست .

در حال حاضر موارد مقاوم به داروهای قدیمی افزایش یافته می باشد و داروهای جدید تنها کاربرد درمانی دارند .

 مخزن :

 بشر تنها مخزن شناخته شده این عامل عفونی می باشد .

دوره واگیری :

این زمان نزد موارد درمان نشده(در حالیکه با مراجعه سریع و به موقع چند ساعت بعد از شروع درمان مؤثر ، واگیری بیماری خاتمه می یابد) ممکن می باشد برای ماهها ادامه داشته باشد.

علایم‌ شایع‌
زنان‌ معمولاً علایم‌ كمی‌ دارند یا اصلاً علامتی‌ ندارند. اما علایم‌ در مردان‌ معمولاً برجسته‌تر هستند.
*  

*   تب‌ خفیف  و  یا لرز بدون‌ تب
*   گاهی‌ درد به‌ هنگام‌ مقاربت

*   ‌درد مفاصل به خصوص در ناحیه مچ دست و مچ پا‌

*   ورم مفاصل به همراه بثورات

*   بثورات‌ (نقاط قرمز وصورتی خصوصاً روی‌ كف‌ دست‌)

*   گاهی‌ گلو درد خفیف

علل‌

عفونت‌ ناشی‌ از باكتری‌های‌ گنوكك‌ كه‌ در بافت‌ نرم‌ و مرطوب‌ به‌ خوبی‌ رشد می‌كنند. باكتری‌ها معمولاً از راه‌ آمیزشی‌ انتقال‌ می‌یابند،

اما در بعضی‌ از موارد منشأ عفونت‌ مشخص‌ نیست‌. در صورت‌ مقاربت‌های‌ غیرطبیعی‌، ممكن‌ می باشد‌ راست‌روده‌ یا دهان‌ نیز دچار عفونت‌ شوند.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

عوامل‌ افزایش‌ دهنده‌ خطر

*     داشتن‌ شركای‌ جنسی‌ متعدد

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

*    خودفروشی‌
*    سوءاستفاده‌ جنسی‌ از كودكان‌
*    عبور نوزاد از كانال‌ زایمانی‌ مادری‌ كه‌ دچار عفونت‌ می باشد‌.

پیشگیری :

اولین اصل مبتنی بر ارتباط جنسی سالم می باشد . پس بهتر می باشد از بی‌بند و باری‌ جنسی‌ خودداری‌ كنید و به ارتباط  با یک نفر اکتفاء کنید.

جهت جلوگیری از ابتلا در اشخاصی که مشکوک به آلودگی به این بیماری می باشند حتماً بایستی از کاندوم بهره گیری گردد .

اقدامات دیگری که خاص پیشگیری از ابتلا به سوزاک می باشد مثل پیشگیری داروئی در چشم نوزادان و در نظر داشتن تماسهای بیماران مبتلا به سایر بیماریهای عفونی نیز اجرا می گردد .

ترشحات بیمار و اشیایی که به آنها آلوده شده اند بایستی گندزدایی گردد
موارد این‌ عفونت‌ بایستی گزارش‌ گردد تا از گسترش‌ آن‌ جلوگیری‌ گردد. این‌ عفونت‌ گاهی‌ همزمان‌ با سیفلیس‌ و عفونت‌ كلامیدیایی‌ رخ‌ می‌دهد. توجه‌ داشته‌ باشید كه‌ همكاری‌ مناسب‌ اهمیت‌ زیادی‌ دارد و مطمئن‌ باشید كه‌ هویت‌ شما نزد پزشک شما محرمانه‌ خواهد ماند.

عواقب‌ مورد انتظار

با درمان‌ معمولاً در 1-2 هفته‌ خوب‌ می گردد.
عوارض‌ احتمالی‌
*    عفونت‌ گنوككی‌ چشم‌. این‌ عفونت‌ می‌تواند باعث‌ نابینایی‌ در كودكان‌ گردد.
*    مسمومیت‌ خون‌ (سپتی‌ سمی‌ گنوككی‌)
*    آرتریت‌ عفونی‌ (عفونت‌ مفصل‌)
*    بیماری‌ التهابی‌ لگن‌ (مقصود عفونت‌ احشای‌ تناسلی‌ در زنان‌)
*    آندوكاردیت‌
*    در صورت‌ عدم‌ درمان‌، گاهی‌ در مردان‌ ناتوانی‌ جنسی‌ رخ‌ می‌دهد.
*    ناباروری‌ در زنان‌

دیدگاهتان را بنویسید