اقدام‌های مخصوص

بهبود بیماری‌های قلبی احتیاج به تکنیک‌های مخصوص دارد که با آن بتوان سرخرگ را باز و جریان خون را بهبود بخشید. این‌ها معمولاً برای بهبود درد شدید قفسه صدری یا پاک کردن رگ‌ های خونی از لخته‌ها بهره گیری می‌ گردد.

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

این اعمال شامل آنژیوپلاستی کرونری و آنژیوپلاستی با بالون هستند. در این تکنیک یک لوله ی تو خالی نازک یا “کاتتر “(CATHETER)به آرامی از میان سرخرگ‌ ها عبور داده شده و در مدخل سرخرگ کرونر تنگ وارد می ‌گردد. در سر این لوله یک بالون هست که برای باز کردن رگ‌ ها و بهبود جریان خون، چند مرتبه پُر و خالی می گردد.

بعضی اوقات یک لوله ی کوچک که به آن STENT گفته می گردد، به گونه دائم در درون سرخرگ کار گذاشته می‌ گردد تا رگ همیشه باز بماند.

بای پس سرخرگ کرونری قلب

در این روش یک قطعه از سیاهرگ ساق پا، یا یک تکه از سرخرگ قفسه ی سینه یا مچ دست برداشته می گردد و به بالا و پایین سرخرگ قلبی در ناحیه ی مسدود یا تنگ شده ی عروق متصل می ‌گردد.

آزمایش های تشخیص بیماری قلبی

اگر از یک رژیم غذایی سالم پیروی کنید، فعالیت بدنی کافی داشته باشید، در وزن مناسب باقی بمانید و سیگار را ترک کنید، سلامتی قلب خود را افزایش می‌ دهید. مهم نیست که عوامل خطر بیماری قلبی تا چه حدی در شما وجود داشته باشد، مطمئن باشید که انجام چهار اقدام فوق به نفع شما خواهد بود.

بسته به وضعیت شما ممکن می باشد مراحل دیگری هم برای کنترل بیماری قلبی تان نیاز باشد. مثلاً اگر دیابت دارید، لازم می باشد قند خون خود را مرتب کنترل کنید.

کنترل وزن، بهره گیری از رژیم غذایی مناسب و انجام فعالیت‌ بدنی بیشتر به حفظ قند خون در محدوده ی طبیعی کمک می ‌کند. این روش‌ها به کاهش خطر فشار خون بالا  و چربی خون بالا  هم کمک می ‌کند.

وضعیت طبی با عادات معمول شما هر چه که باشد، با کمک این برنامه می‌ توانید تغییرات مثبت و بزرگی در سلامت قلب خود ایجاد کنید.

کسانی که دچار بیماری قلبی هستند

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

اگر شما دچار بیماری قلبی هستید کنترل آن بسیار مهم می باشد. خوب غذا خوردن، فعالیت بدنی مناسب و منظم و داشتن وزن مناسب به شما کمک می‌ کند از وخامت وضعیت خود بکاهید.

اگر سیگار می ‌کشید،  آن را ترک کنید و اگر دارای دیابت  هستید، نیاز می باشد سریعاً آن را درمان کنید. هم چنین لازم می باشد تست‌های تخصصی پزشکی یا مصرف دارو و اعمال تشخیصی مخصوص انجام دهید. این مطلب ضمن ارائه ی توضیح در خصوص مطالب فوق به شما کمک می‌ کند تا از قلب خود محافظت کنید.

تست‌های غربالگری

در اغلب موارد شما احتیاج به تست‌های تشخیصی برای اطمینان از وجود بیماری قلبی و شدت آن دارید. ممکن می باشد به نظر پزشک شما، این تست‌ها مهم نباشد، اما به تائید تشخیص کمک می ‌کند.

اغلب تست‌های غربالگری در بیرون از بدن ما انجام می‌ گردد و بدون درد هستند. بعد از گرفتن دقیق تاریخچه ی پزشکی و بجای آوردن معاینات بالینی، ممکن می باشد پزشک یک یا چند تا از آن تست‌ها را انجام دهد.

الکترو کاردیوگرام

الکترو کاردیوگرام از فعالیت‌های الکتریکی قلب شما تصویری را روی کاغذ رسم می ‌کند(تصویر بالا). این تست می ‌تواند ضربان غیر طبیعی و انهدام ماهیچه‌های قلبی و معضلات جریان خون در رگ‌ های کرونی قلب و بزرگ شدن قلب را به شما نشان دهد.

تست ورزش

این تست فعالیت الکتریکی قلب را در زمان انجام فعالیت‌ بدنی ثبت می ‌کند. شما معمولاً روی یک نوار حرکت می ‌کنید و در همان حال، ثبت نوار قلب شما انجام می‌ گردد(تصویر بالا).

اگر فردی به دلیل معضلات مفاصل  یا قلبی نتواند این تست را انجام دهد، به جای فعالیت بدنی، دارویی دریافت می‌ کند و با افزایش جریان خون به قلب، به وجود مشکل پی می ‌برند.

تست تالیوم

این تست کارکرد ماهیچه‌های قلب را در زمانی که خون به قلب جریان دارد، نشان می ‌دهد. مقدار کمی مواد رادیواکتیو در سیاهرگ بازوی دست تزریق می‌ گردد و با یک دوربین از برداشت این مواد توسط ماهیچه ی قلب تصویربرداری می ‌گردد.

اکو کاردیوگرافی

تغییر امواج صوتی در تصاویر، نشان دهنده ی اندازه ی قلب و شکل قلب و حرکات آن می‌ باشد(تصویر بالا). هم چنین از امواج صوتی برای نشان دادن مقدار پمپ خون حین خارج شدن از قلب موقع انقباض بهره گیری می‌ گردد.

آنژیوگرافی

در این روش یک لوله ی کوچک تو خالی با بی حسی موضعی، از طریق بازو یا ران، وارد سرخرگ یا سیاهرگ محیطی می‌ گردد و نوک آن برای تزریق ماده ی حاجب وارد قلب می ‌گردد و اندازه و شدت بیماری قلبی با در نظر داشتن نتایج آن مشخص می گردد. تصاویر گرفته شده به نام آنژیوگرام یا آرتریوگرام خوانده می ‌شوند(تصویر بالا).

ونتریوکولرگرام

تزریق مستقیم ماده حاجب به داخل حفره ی بطن چپ قلب را می‌ گویند. مانند آنژیوگرافی انجام می‌ گردد، اما تصاویر حاصله ضبط می ‌گردد.

اولتراسوند در عروق کرونری

در این روش بوسیله ی لوله ای کوچک که وارد عروق محیطی می‌ گردد، میزان جریان خون اندازه‌گیری می گردد. سپس از سرخرگ ‌ها ی کرونری قلب تصویری برداشت می ‌گردد که نشان دهنده ی ضخامت و سایر خصوصیات این رگ ها می ‌باشد. این روش به پزشک معالج امکان دیدن جریان خون و سایر انسداد‌ها را فراهم می‌ کند.

همچنین چندین تست جدید و بسیار حساس غربالگری دیگر موجود می ‌باشد. شما می‌ توانید از پزشک خود درمورد ی این سه مورد سوال کنید:

1- داپلر سونوکاروتید:

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

در این روش از امواج صوتی برای مشخص کردن انسدادها و باریکی های سرخرگ کاروتید بهره گیری می ‌گردد که هر دو مورد می ‌تواند به حمله ی قلبی و سکته ی مغزی ختم گردد.

2- توموگرافی کامپیوتری پرتاب الکترون:

این وسیله اسکن بسیار سریع می ‌باشد که امکان تهیه ی تصویر سریع از ترکیب کلسیم عروق کرونر را ایجاد می‌ کند. این روش می ‌تواند بیماری قلبی را، قبل از این که شما هیچ علامتی را احساس کنید، تشخیص دهد.

3- تست خونی بسیار حساس سی راکتیو پروتئین:

این آزمایش میزان پروتئین موجود در خون را اندازه‌گیری می‌ کند. سطوح بالا نشان دهنده ی التهاب در دیواره ی سرخرگ‌هاست که خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را افزایش می ‌دهد.

اثر الکل و استرس در بیماری قلبی

الکل

یکی از مسائلی که بسیاری از مردم علاقه دارند در مورد آن مطالبی بدانند، اما بعضاً نمی ‌توانند از پزشک یا افراد مطلع در مورد آن کسب اطلاع نمایند، ارتباط ی مصرف مشروبات الکلی با بیماری قلبی می باشد. گرچه اغلب مردم به دلیل پایبندی‌های مذهبی خود هیچ ‌گاه الکل مصرف نمی کنند، اما در مورد تأثیر آن بر بیماری قلبی باورهای مختلفی هست. به گونه‌ای که بعضی فکر می‌ کنند الکل برای بیماری قلبی مفید می باشد و به اطرافیان ‌شان که بیماری قلبی دارند نیز توصیه به مصرف آن می ‌کنند.

حتی در کشورهایی که مصرف مشروبات الکلی آزاد می باشد به کسانی که الکل مصرف نمی ‌کنند توصیه به شروع مصرف الکل نمی‌ گردد. تحقیقات نشان می ‌دهد که مصرف الکل می ‌تواند خطر سرطان پستان  را افزایش دهد. خصوصاً اگر باردار هستید یا تصمیم به بارداری دارید، یا هر گونه مشکل طبی دیگری دارید که مصرف الکل می ‌تواند برای آن مضر باشد، نباید الکل مصرف کنید. در کشورهای غربی به کسانی که از قبل الکل مصرف می ‌نموده‌اند نیز توصیه می گردد حتی الامکان میزان مصرف الکل خود را کاهش دهند.

به هر حال با در نظر داشتن فرهنگ کشور ما مصرف الکل را توصیه نمی ‌کنیم و برای کسانی که احیاناً آن را مصرف می‌ کنند توصیه می ‌کنیم تا حد امکان آن را کاهش دهند.

آپنه ی خواب

آپنه ی خواب مشکلی جدی می باشد که طی آن فرد در حین خواب به کراتً دچار حملات کوتاه قطع تنفس می ‌گردد. این افراد بعد از مدت کوتاهی که به خواب می ‌طریقه، دچار احساس تنگی نفس و قطع آن می ‌شوند و از خواب بیدار می شوند.

افرادی که دچار آپنه ی خوابِ درمان نشده هستند، خطر بیشتری برای ابتلا به فشار خون بالا،  سکته ی قلبی، نارسایی قلبی و سکته ی مغزی  دارند.

احتمال ابتلا به آپنه ی خواب در زنان پس از یائسگی بیشتر می ‌گردد. سایر عواملی که خطر این مشکل را افزایش می‌‌ دهند اضافه وزن، سیگار  کشیدن، بهره گیری از الکل، قرص‌های خواب و سابقه ی خانوادگی آپنه ی خواب می باشد.

علایم این بیماری عبارتند از: تنفس نامنظم و انسداد راه تنفسی در هنگام خواب همراه با خواب‌آلودگی شدید در طی روز.

اگر احتمال می‌‌ دهید به این بیماری مبتلا باشید، با پزشک خود در مورد آزمایشات تشخیصی مربوطه مشورت کنید.

اگر اضافه وزن دارید، حتی میزان اندکی کاهش وزن (10درصد وزن قبلی تان) می ‌تواند موارد خفیف آپنه ی خواب را از بین ببرد. سایر مواردی که به شما کمک ‌می‌ کند عبارتند از: ترک سیگار، پرهیز از الکل و قرص‌های خواب‌آور.

خوابیدن به پهلو هم به عوض خوابیدن به پشت در تخفیف علائم کمک کننده می باشد. بعضی افراد به وسائل مکانیکی که فشار هوا را در داخل بینی آنها افزایش می‌ دهند نیاز پیدا می ‌کنند. در موارد شدید ممکن می باشد جراحی نیاز گردد.

استرس و افسردگی

بسیاری از زنان نگران ارتباط بین  استرس  و بیماری قلبی هستند. مطالعات متعددی این ارتباط را هم برای مردان و هم برای زنان نشان می ‌دهد. به عنوان مثال خیلی وقت‌ها سکته ی قلبی با یک استرس شدید عاطفی خصوصاً عصبانیت آغاز می‌ گردد. پس از حمله ی قلبی نیز افرادی که اضطراب و استرس بیشتری دارند، معضلات بیشتری برای بهبودی دارند. در ضمن بعضی از راه‌هایی که مردم برای کنار آمدن با استرس در پیش می ‌گیرند (مثل پرخوری، سیگار کشیدن و مصرف الکل) آشکارا برای قلب مضر هستند.

اما استرس تنها مسئله ی عاطفی که می‌ تواند بر قلب اثر بگذارد نیست. افسردگی هم در زنان و هم در مردان پس از حمله ی قلبی فراوان می باشد.

اگر شما دچار حمله ی قلبی شده‌اید و در حال حاضر به مدت طولانی پس از سکته احساس افسردگی و غمگینی می ‌کنید، یا اگر احساس غم زدگی شما شدید می باشد، در مورد راه‌هایی که می ‌توانید کمک بگیرید با پزشک مشورت کنید.

به خاطر داشته باشید که طرفداری دوستان، خانواده و دیگر بیماران قلبی می‌ تواند به بهتر شدن خُلق‌تان و انطباق با بیماری کمک کند.

جالب می باشد بدانید که عادات بهداشتی سالم اثر محافظتی دارند. فعالیت بدنی منظم نه تنها استرس و افسردگی را از بین می‌ برد، بلکه به گونه مستقیم عوامل خطر بیماری قلبی را کم می ‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید