خونريزي كه معمولاً همراه با§ مدفوع و يا پس از دفع بصورت قطره قطره يا خون‏پاشي خواهد بود. (شايعترين علامت).

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید
 درد§
 خارش§
 سوزش§
 ترشح مواد بلغمي و تحريك اطراف§ مقعد
 لازم به يادآوري می باشد كه هر خونريزي از مقعد را نبايد به حساب بواسير§ گذاشت بلكه توسط پزشك بايد بررسي‏هاي لازم انجام گردد تا علل ديگر نيز رد گردد.
”علل بواسير“
 فشار آوردن به شكم موقع اسهال و مدفوع خشك و سفت از علل شايع همورئيد هستند. خيلي از خانم‏ها در طي حاملگي دچار همورئيد مي‏شوند.
 نشستن يا ايستادن طولاني مي‏تواند يك عامل باشد. علل ديگر شامل بلند كردن اشياء سنگين، ورزش نكردن، ورزش خيلي سنگين، سرفه مزمن، عادتات بيرون‏روي نادرست (از قبيل زورزدن براي دفع مدفوع يا نشستن بر روي دستشويي براي مدت طولاني) می باشد.
”بررسي شما“
 وجود بواسير به تنهايي بيماري تلقي نمي‏گردد و عوارض آن نيز خطرناك جدي نمي‏باشد. اين مشكل موضعي می باشد و تأثيري روي ساير اندام‏ها و قسمت‏هاي ديگر بدن ندارد. مسئله مهم شباهت برخي علائم آن مثل خونريزي از مقعد با بيماري‏هاي خيلي جدي مثل پوليپ يا سرطان روده بزرگ می باشد. اغلب بيماران نظاره كمي خون در مدفوع را بحساب بواسير مي‏گذارند در حالي كه با وجود بواسير ممكن می باشد علت خونريزي و يا پوليپ و يا سرطان روده بزرگ باشد. به همين دليل پس از نظاره خون در مدفوع براي اولين بار لازم می باشد با پزشك مشورت نمود و درصورت لزوم براي بررسي كامل روده بزرگ كولونوسكوپي انجام داد.
”تاريخچه پزشكي شما و معاينه“
 ممكن می باشد پزشك شما درمورد علايم و اينكه از چه موقع آنها را داريد سوال كند. همچنين ممكن می باشد درمورد تغذيه شما، عادات بيرون‏روي، فعاليت‏هايتان و هر دارويي كه شما بهره گیری مي‏كتيد، سوالاتي گردد. پزشكتان ممكن می باشد يك معاينه براي ديدن پوست مقعد شما و يك معاينه با انگشت دست جهت لمس بواسير در ناحيه كانال مقعدي انجام دهد. يك معاينه با آنوسكوپ. ممكن می باشد انجام گيرد. در طي اين معاينه يك لوله براي ديدن قسمت پاييني كانال مقعدي گذاشته مي‏گردد.
”آزمايشات“
 ممكن می باشد براي رد ساير مسايل آزمايشات اضافي انجام گردد، پزشكتان ممكن می باشد مدفوع شما را جهت وجود خون در آن آزمايش كند. همچنين شما ممكن می باشد سيگموئيدوسكوپي يا كولونوسكوپي شويد در طي اين آزمايشات يك لوله نوردار براي معاينه روده بزرگ شما بكار مي‏رود. گاهي اوقات يك باريم‏انماء آزمايش اختصاصي كه گرافي با اشعه ايكس از روده بزرگ شما را تهيه مي‏كند ممكن می باشد انجام گردد.
”درمان بواسير“
 در خيلي از موارد، پزشكتان يك طرح درماني كه شما در منزل پيگير آن خواهيد بود پيشنهاد مي‏كند. اهداف اين درمان متوقف کردن خونريزي و دفع راحت‏تر مدفوع و در مواردي نيز درمان موضعي بخصوص برداشتن بواسير خونريزي دهنده با ليگاتور بصورت سرپايي كه معمولاً بدون درد می باشد. در موارد نادر انجام اقدام جراحي ضروري می باشد.
”رهانيدن شما از علايم“
 برخي روش، درماني ساده
 اينجا بعضي چيزها هست كه شما مي‏توانيد در منزل انجام دهيد.

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              
شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

 وان صندلي‏دار (به مدت چند دقيقه در آب گرم به§ عرض حداقل 5/7 سانتي‏متر بنشينيد) يا كمپرس آب گرم مي‏تواند سبب خلاصي فوري شما گردد.
 درمان‏هاي غيرنسخه‏اي، از قبيل نوار بهداشتي، شياف و كرم مي‏توانند سبب§ خلاصي از علايم به گونه موقت شوند.
 عادات بيرون‏روي درست، از قبيل نشستن بر روي§ دستشويي فقط به مدت لازم و پرهيز از زورزدن مي‏تواند كمك به جلوگيري از تحريكي بكند كه خود منجر به ادم و تورم، مي‏گردد براي اين مقصود توالت فرنگي توصيه مي‏گردد.
 نكته خيلي مهم: هر وقت دفع خون در مدفوع داريد حتماً با پزشك خود§ مشورت كنيد و آن را هميشه به حساب بواسير نگذاريد زیرا ممكن می باشد علاوه بر بواسير بيماري ديگري زیرا پوليپ يا تومور علت خونريزي باشد.
”درمان اسهال مزمن و يبوست“
اسهال مزمن مهمترين علت بواسير می باشد كه بايد علت آن دقيقاً مشخص و درمان گردد در صورت داشتن اسهال مزمن با پزشك معالج خود مشورت كنيد. براي درمان يبوست در وقت‏هاي منظم روزانه بويژه صبح‏ها جهت دفع بطور عادتي به دستشويي برويد غذاي پرفيبر بخوريد و روزانه 6 تا 8 ليوان آب بنوشيد و با هر وعده غذاي جامد يك قاشق روغن زيتون مصرف كنيد. وقتي ورزش منظم با يك غذاي مناسب تركيب بشود مي‏تواند منجر به پيشگيري از يبوست گردد. (يادآور مي‏گردد يبوست علت ناشايع بواسير می باشد و بيشتر اسهال باعث بواسير مي‏گردد).
”مواد پرفيبر“
 از فيبرهاي غذايي زير همراه غذاي روزمره بهره گیری كنيد تا كمك به جلوگيري از مسئله بواسير مي‏كنند.
 حبوبات پرفيبر (نخود، لوبيا و باقلا و…)§
 سبوس و حبوبات به گونه§ كامل از قبيل برنج قهوه‏اي رنگ
 سب§وس و حبوبات به گونه كامل از قبيل برنج قهوه‏اي رنگ
 سبزيجات (از قبيل هويج، گل‏كلم، گلابي)§
 ميوه‏هاي تازه و§ لوبياها(بخصوص لوبياهايي نظير عدس، لوبيا قرمز و…)
اگر ضروري باشد پزشكتان ممكن می باشد مواد فيبري ديگري كه بدون نسخه در دسترس می باشد توصيه كند.

مصرف سیر بواسیر را درمان می‌كند

متبلایان به بواسیر بایستی از مصرف عدس، بادمجان، اغذیه شور و غذاهای تند پرهیز كنند.

 

متبلایان به بواسیر بایستی از مصرف عدس، بادمجان، اغذیه شور و غذاهای تند پرهیز كنند.
دكتر رامین اسكندری متخصص گیاهان دارویی ضمن اظهار خبر فوق اظهاركرد: بواسیرعبارتست از ورم دردناك رگ‌های مقعد كه گاهی از آن خون می‌آید.
ایشان ادامه داد: این بیماری اغلب به دلیل یبوست مزمن و یا نشستن زیاد خصوصا نشستن زیاد در دستشویی به وجود می‌آید.
وی با اعلام این كه بواسیر مانند آپاندیس در تمام اشخاص هست، عنوان داشت: اما این بیماری تنها در كسانی عود می‌كند كه موقع قضای حاجت به خود زیاد فشار بیاورند كه معمولا این افراد به یبوست همیشگی دچار می شوند.
این متخصص انواع بواسیر را بادی، خونی، چركی و حاد عنوان و خاطرنشان كرد: چنانچه افراد درصورت داشتن یبوست مزمن به موقع درمان را آغاز كرده و خصوصا از رژیم غذایی مناسب و میوه‌هایی همچون گلابی، پرتقال و انجیر بهره گیری كنند، مشكل آنان تبدیل به بواسیر نشده و متعاقب آن به اقدام جراحی نیز نیاز نخواهند داشت.
دكتر اسكندری در خصوص درمان بواسیر به كمك گیاهان دارویی گفت: بسیاری از گیاهان، میوه‌ها و سبزیجات برای بهبود این مشكل توصیه می شوند كه از آن جمله می‌توان به ضماد پیاز با زرده تخم مرغ جهت بواسیر و درد نشیمن گاه، مالیدن عصاره تاجریزی به محل بواسیر، مالیدن ژله صبرزرد، بخور برگ باباآدم و مصرف سیر تصریح كرد.

ایشان همچنین، توت فرنگی، هویج، خربزه، ریواس، ریحان، انبه و بلوط برای مبتلایان به بیماری یاد شده را مفید اعلام كرد و ادامه داد: همچنین بیمار می‌تواند برای درمان بواسیر داخلی و خارجی ۱۲ تره فرنگی با پیاز و برگ آن را در ۶ تا ۸ لیتر آب جوشانده و در وان یا ظرفی ریخته و در آن بنشیند.
این متخصص در پایان تصریح كرد: مهمترین راه درمان بواسیر به كار بردن رژیم غذایی مخصوص به هنگام نظاره یبوست مزمن می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید