بیماری های پوستی “لیکن پلان”، “سالک” و “خارش پوستی”

          حس خارش وقتی خفیف باشد تا حدی لذت بخش می باشد اما در موارد شدید بسیار رنج آور می باشد به حدی که حتی شخص مبتلا را وادار به خودکشی می کند. خارش ممکن می باشد منحصر به یک فرد باشد و یا در عده ای از افراد یک خانواده یا مدرسه و غیره پیدا گردد.

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

 • لیكن پلان

لیكن پلان بیماری التهابی پوستی – مخاطی می باشد که با یك سری ضایعات پوستی و خارش شدید شناخته می گردد . شایع ترین سن بروز ۳۰ تا ۶۰ سالگی می باشد. علت بیماری ناشناخته می باشد. چندین علت را در این بیماری دخیل می دانند که اختلال ژنتیكی به صورت درگیری سیستم ایمنی بدن هسته اصلی این علل می باشد.

 • ● مناطق درگیر
 • پوست : انواع و اقسام ضایعات پوستی در این بیماری دیده می گردد ، اما شایع ترین آن به صورت پاپول یا برجستگی های بنفش رنگ می باشد که در آغاز قرمز هستند و بیشتر در مچ دست ، پایین ساق پا ، و روی ساعد به صورت قرینه دیده می شوند البته در جاهای دیگر بدن نیز می توانند دیده شوند.
 • مخاط : در داخل دهان به صورت لکه های سفید خاکستری و بنفش رنگ معمولاً بدون علامت و گاهی با ضایعات برجسته و در موارد نادر با زخم های سطحی دهان همراه با درد دیده می شوند .

حس خارش وقتی خفیف باشد تا حدی لذت بخش می باشد اما در موارد شدید بسیار رنج آور می باشد به حدی که حتی شخص مبتلا را وادار به خودکشی می کند. خارش ممکن می باشد منحصر به یک فرد باشد و یا در عده ای از افراد یک خانواده یا مدرسه و غیره پیدا گردد.

 • ناخن: درگیری ناخن نیز در این بیماری دیده می گردد که به صورت شکنندگی و حفره حفره شدن ناخن و ضخیم شدن صفحه ناخن و یک سری تغییرات دیگر دیده می گردد.
 • مو: در این بیماری ریزش مو در فعالیت بیماری شایع می باشد و در مواردی ریزش مو همیشگی بوده و باعث کچلی همیشگی می گردد .

درمان و مراقبت های لازم : درمان های متفاوت و متعددی در این بیماری تجویز می گردد از آنتی بیوتیک ها گرفته تا ویتامین ها ، استروئید و داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی که بایستی تحت نظر پزشک متخصص تجویز شوند. این بیماری خوش خیم می باشد و در مواردی بدون درمان بهبودی حاصل می گردد.

زیرا بعضی از داروها و تماس با بعضی مواد شیمیایی در بروز آن تأثیر دارند در صورت مشخص شدن مورد خاص بایستی از آن اجتناب نمود.

 • سالک

بیماری عفونی می باشد که انواع گوناگون دارد و پوست ، مخاط و احشاء بدن را درگیر می کند. ضایعه آن حدود یك سال طول می كشد و سپس بهبود می یابد، و جای زخم بر جای می گذارد. عامل ایجاد سالك «لیشمانیا» نامیده می گردد كه یك موجود تك سلولی می باشد (جزء باكتری ها نیست و انگل به شمار می رود). لیشمانیا در بدن موش زندگی می كند. یك نوع پشه بسیار كوچك به نام پشه خاكی موش را می گزد و این انگل وارد بدن پشه می گردد. این پشه كوچك كه قدرت پرواز زیادی هم ندارد چنانچه شخصی را نیش بزند، این موجود تك سلولی یعنی لیشمانیا وارد پوست شخص شده و بیماری سالك را به وجود می آورد. سالك پوستی به دو صورت خشك و مرطوب دیده می گردد.

سالك خشك در بهار و اوایل تابستان شیوع دارد. آغاز محل گزش پشه خاكی، به صورت یك برجستگی كوچك روی پوست می باشد اما بعداً به صورت زخم در می آید كه قطر آن به چند سانتیمتر هم ممكن می باشد برسد این ضایعات درد و خارش ندارند. پس از حدود یك سال این ضایعه خوب می گردد و جای زخم (جای سالك) از خود باقی می گذارد. زیرا پشه خاكی بیشتر صورت و دست ها را كه در معرض اوست نیش می زند، محل سالك بیشتر در این مناطق می باشد.

▪ درمان سالك: داروهای محتوی آنتیموان ۵ ظرفیتی به صورت آمپول و یا قرص های كتوكونازول یا داروهای دیگر طبق دستور پزشك.

▪ پیشگیری از سالك: سالك واكسن مؤثر تأیید شده برای معرفی عمومی ندارد. بهره گیری از پشه بند پارچه ای كه پشه خاكی نتواند از آن عبور كند مفید می باشد. طول یك پشه خاكی حدود دو تا سه میلیمتر می باشد.

 • خارش

خارش هم مانند درد حسی می باشد نامطبوع و به منزله استمداد پوست برای خلاصی از شر عوامل نامساعد بیرونی یا درونی یا پاره ای از امراض پوستی می باشد. این حس، شخص را از طریق رفلکس نخاعی وادار به اقدام خاراندن می کند. اقدام خاراندن گاه حالت نرم و نوازش گونه داشته با کف دست انجام می شود مانند کهیرهای خفیف؛ و گاهی حالت خراشاندن و تخریبی دارد مانند پروریگو که درآن شخص پوست را زخمی می کند تا از آن خون خارج گردد و این اقدام با ناخن و یا وسایلی خشن مانند مسواک و برس انجام می شود. خارش در اگزمای آتوپیک از این نوع می باشند.

گاهی خارش خیلی شدید و همراه حس سوزش ودرد می گردد که نمونه آن را در بیمار دورینک می بینیم و عکس العمل خاراندن در اینجا بلافاصله منجر به پاره شدن تاول های ریز بیماری می گردد. حس خارش ، مخصوص پوست و نیمه مخاط های سنگفرشی مانند بینی و حلق و چشم و قسمت فوقانی دستگاه تنفسی می باشد .

حس خارش توسط رشته های عصبی آزاد و بدون میلینن که در حد فاصله بین درم ( لایه زیر پوست ) و اپیدرم ( لایه روی پوست ) قرار دارند، گرفته و منتقل می گردد. حس خارش وقتی خفیف باشد تا حدی لذت بخش می باشد اما در موارد شدید بسیار رنج آور می باشد به حدی که حتی شخص مبتلا را وادار به خودکشی می کند. خارش ممکن می باشد منحصر به یک فرد باشد و یا در عده ای از افراد یک خانواده یا مدرسه و غیره پیدا گردد. اگر خارش دسته جمعی باشد احتمالاً مربوط به گال یا سایر بیماری های انگلی می باشد. خارش مهمترین علامت ذهنی ( سوبژکتیو) بیمارهای پوستی می باشد. خارش در غیاب علایم پوستی ممکن می باشد نشانه بیماری های داخلی باشد مانند بیماری های هورمونی ، کبدی، کلیوی ، خونی و … یا ممکن می باشد جنبه عصبی داشته باشد مثل خارش در دپرسیون و نـِوروزها(NEUROSIS) و خارش در فوبی ها ( نوعی ترس ) و پسیکوزها.

ذکر مطلب با این جزئیات ضرورتی ندارد و خواننده متوجه هم نمی گردد . (حس خارش توسط گیرنده ها گرفته شده و به عقده های عصبی پشتی نخاع همان طرف می رسد و سپس از آنجا به شاخ خلفی همان طرف رفته و در شاخ خلفی، نورون عوض کرده و سپس به طرف مقابل می رود و بعد از طریق رشته های اسپینوتالامیک به تالاموس رفته و از آنجا به کورتکس مغز می رسد). خارش فیزیولوژیک خفیف و گذرا می باشد و ممکن می باشد منجر به خاراندن نگردد ، برعکس خارش پاتولوژیک شدید و سبب خاراندن می گردد.

خارش ممکن می باشد محدود به منطقه خاصی باشد یا ژنرالیزه باشد. مثلاً پسوریازیس و اگزمای سبورئیک مربوط به پوست سر می باشد و آلرژی های موجود در هوا و مواد آرایشی و لاک ناخن در پلک ها ایجاد حساسیت می کند.

بیماری‌های پوستی تابستان

          با شروع فصل تابستان و شدت یافتن گرمای هوا شیوع بعضی از بیماری‌های پوستی افزایش می‌یابد اما به گفته متخصصان پوست، تنها با رعایت بهداشت فردی می‌توان از بسیاری از این بیماری‌ها پیشگیری یا آنها را درمان نمود.

با شروع فصل تابستان و شدت یافتن گرمای هوا شیوع بعضی از بیماری‌های پوستی افزایش می‌یابد اما به گفته متخصصان پوست، تنها با رعایت بهداشت فردی می‌توان از بسیاری از این بیماری‌ها پیشگیری یا آنها را درمان نمود. ‌

رطوبت و تعریق ناشی از گرمای هوا یکی از عوامل مهم در ایجاد و گسترش بیماری‌ها و عفونت‌های قارچی پوست می باشد. ‌

بیماری‌های فصل تابستان و گرما به‌گونه کلی شامل دو دسته هستند که شامل بیماری‌های پوستی با منشاء عفونی و بیماری‌های پوستی مرتبط با نور خورشید می باشد. ‌

بیشتر بیماری‌های پوستی با منشاء عفونی و ویروسی را می‌توان با رعایت بهداشت فردی درمان نمود یا اینکه مانع از پیشرفت آن گردید. با پوشش پوست چه با کرم‌های ضدآفتاب و چه با لباس و کلا‌ه نیز می‌توان از بیماری‌های پوستی که با نور خورشید مرتبط هستند، پیشگیری نمود. در بروز بعضی بیماری‌های فصول گرم سال مانند بیماری‌های ویروسی، باکتریایی و بیماری‌های قارچی، عوامل عفونی دخالت دارند.

یک متخصص پوست و مو در این زمینه می‌گوید بعضی از باکتری‌ها در فصل گرما محیط مناسب‌تری برای رشد و نمو دارند که مانند این بیماری‌ها می‌توان به بعضی از زخم‌های تاولی تصریح نمود. ‌دکتر کامکار بلیغی، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، در گفت‌و‌گو با ایرنا اضافه نمود: بیماری‌های قارچی پوست نیازمند به رطوبت بیشتری برای رشد و نمو هستند که این قارچ‌های پوستی بیشتر در کشاله ران و کف پا نظاره می شوند. ‌

وی گفت یکی دیگر از مشکلا‌تی که در فصل تابستان بیشتر شیوع پیدا می کند عرق‌سوز‌شدن بدن می باشد که با رعایت بهداشت فردی می‌توان از شدت یافتن آن جلوگیری نمود. ‌

 • حساسیت‌های پوستی‌

دسته دیگری از بیماری‌های شایع فصل تابستان مشکلا‌ت مرتبط با نور خورشید می باشد که به‌ویژه در افرادی که پوست‌های حساس دارند، شدیدتر می باشد. دکتر بلیغی گفت یکی از بیماری‌های مربوط به پوست‌های حساس بیماری لوپوس می باشد که در این بیماری خودایمنی، پوست بدون تاثیر گرفتن از محیط و بدون تاثیر عوامل بیرونی، سیستم بدن به‌گونه‌ای اقدام می کند که پوست بسیار حساس می گردد.

اما بعضی از دیگر حساسیت‌های پوستی، ثانویه هستند به این معنا که فرد به دنبال بهره گیری از بعضی از داروهای خوراکی و مصرف بعضی آنتی‌بیوتیک‌ها مانند تتراسیکلین‌ها، حساسیت پوستی پیدا می کند. علا‌ئم این نوع حساسیت بیشتر در پوست دست، پا و صورت ظاهر می گردد.

این دسته از مشکلا‌ت با از بین رفتن عامل ایجادکننده حساسیت مانند قطع مصرف داروی حساسیت‌زا از بین می‌رود. دکتر بلیغی در خصوص این گروه از مشکلا‌ت پوستی اضافه نمود به‌گونه کلی با رعایت نکات و اصول بهداشتی و بخصوص رعایت بهداشت فردی، تا حد زیادی می‌توان از این بیماری‌های پوستی پیشگیری نمود.

ایشان ادامه داد به‌عنوان مثال زردزخم را با کوتاه‌کردن ناخن‌ها، شست‌وشوی مرتب ضایعات و اجتناب از تماس مستقیم با ضایعات و رعایت یکسری مراقبت‌های شخصی و عدم بهره گیری از وسایل مشترک می‌توان درمان و از انتقال آن جلوگیری نمود. ‌

دکتر بلیغی در خصوص علل عمده مراجعه افراد در فصل تابستان به مطب‌های متخصصان پوست گفت: بیماری‌های قارچی بدن مانند قارچ تنه از مشکلا‌ت شایع فصل گرما به‌شمار می‌طریقه که در بیشتر موارد نظاره می گردد و یکی از علل عمده مراجعه افراد به مطب‌های متخصصان پوست و مو ناشی از این مشکل پوستی می باشد. ‌

مشکلا‌ت پوستی انواع مختلفی دارند که انواع آن در هر منطقه با در نظر داشتن شرایط آب و هوایی و سایر خصوصیات هر منطقه متفاوت می باشد.

دکتر بلیغی در خصوص کاهش حساسیت‌های پوستی گفت: بهره گیری مداوم از کرم‌های ضدآفتاب و پوشش مناسب بدن پیش روی نور خورشید در بالا‌ بردن سلا‌مت پوست و کاهش حساسیت‌های پوستی تأثیر موثری دارد.

به گفته این متخصص پوست مهمترین عامل سرطان پوست تماس با نور خورشید می باشد و یکی از موثرترین راه‌های محافظت از پوست پیش روی اشعه مضر خورشید، بهره گیری مداوم از ضدآفتاب‌ها و همچنین پوشش پوست می باشد.

‌یکی از نکات قابل توجه در مورد انتخاب ضدآفتاب‌ها، متناسب‌بودن آنها با پوست می باشد به این‌صورت که افراد دارای پوست خشک از ضدآفتابی که از مقداری چربی برخوردار می باشد بهره گیری کنند و پیش روی افراد دارای پوست‌های چرب از ضدآفتابی که چربی آن کمتر می باشد بهره گیری کنند.

دکتر کامران جزائری، متخصص پوست و مو نیز در گفت‌و‌گو با ایرنا گفت: در فصل گرما با افزایش شدت آفتاب افرادی که حساس به نور هستند بایستی فعالیت خود را در ساعات شدت آفتاب که بین ساعت ۹ تا سه عصر می باشد، کمتر کنند.

وی توصیه نمود: چنانچه مجبور هستید در آفتاب بمانید، بایستی از لباس‌های پوشیده، کلا‌ه لبه‌دار و ضدآفتاب‌ها بهره گیری کنید.

اشعه ماوراء بنفش خورشید باعث پیری پوست، تحلیل نسوج نگهدارنده پوست و ایجاد لکه‌ها و تومورهای پوستی می گردد که ضدآفتاب‌ها می‌توانند اشعه مضر خورشید را جذب و آثار مخرب آن را کمتر کنند.

دکتر جزائری یادآور گردید با بهره گیری از کرم‌های ضدآفتاب چه در فصل تابستان و چه در فصل سرما روزهای آفتابی و ابری می‌توان از بسیاری اثرات مضر خورشید بر پوست جلوگیری نمود. ‌

استخر و عفونت قارچی‌

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

در فصل تابستان و بهره گیری از استخرهای عمومی بعضی بیماری‌های عفونی مخصوص این مکان‌ها، مانند عفونت‌های قارچی و عفونت‌های ویروسی، شیوع می‌یابد.

متخصصان پوست در خصوص این مشکل می‌گویند پیشگیری از این عفونت‌ها کار دشواری نیست و با رعایت بهداشت فردی و رعایت نکاتی همچون‌زدن پاها در حوضچه‌های مواد ضدقارچ، استحمام به موقع و بهره گیری از دمپایی شخصی تا حدزیادی می‌توان از انتقال آنها جلوگیری به‌اقدام آورد.

به گفته وی کلر به کار رفته در استخرها باعث خشکی پوست و مو می گردد و بهره گیری از نرم‌کننده‌های پوست و عینک برای محافظت از پوست و چشم‌ها ضروری می باشد.

ایشان همچنین توصیه نمود کسانی که روی پوست‌شان زخم‌های فعال دارند، از استخرهای عمومی بهره گیری نکنند. متخصصان پوست توصیه می‌کنند به‌گونه کلی با پرهیز از نورخورشید، بهره گیری از کرم‌های ضدآفتاب، تغذیه مناسب همراه با میوه و سبزیجات و دوری جستن از انواع مواد دودکردنی می‌توان پوستی سالم و شاداب داشت. ‌

 • لکه‌های پوستی‌

یکی دیگر از مشکلا‌تی که در فصل تابستان و با شدت نور خورشید ایجاد می گردد بروز لکه‌های پوستی می باشد. ‌

دکتر محمد گلشنی، متخصص پوست و مو، در این خصوص گفت: تماس با نور خورشید لکه‌های پوستی مانند ملا‌سما ایجاد می کند. ‌

بهره گیری از ضدآفتاب‌ها در جلوگیری از لکه‌های پوستی تأثیر تعیین‌کننده‌ای دارد و آنهایی که صورتشان دارای لک، کک و مک می باشد با بهره گیری از کرم‌های ضدآفتاب رنگی می‌توانند این لکه‌ها را پوشش دهند.

دکتر گلشنی با اظهار اینکه بهره گیری از ضدآفتاب‌ها در پیشگیری از سرطان‌ها و لکه‌های پوستی موثر می باشد، افزود: بهره گیری از ضدآفتاب‌ها در تمام فصول بایستی انجام گردد و در هوای ابری هم میزان قابل توجهی از اشعه‌های مضر خورشید هست و بهره گیری از ضدآفتاب ضروری می باشد.

به گفته این متخصص، علا‌وه بر لکه‌های پوستی که بر اثر شدت نور خورشید بروز می کند مشکلا‌ت دیگری همچون قارچ‌های پوستی در محیط‌های گرم و عرق سوز‌شدن بدن بیشتر می گردد.

وی اضافه نمود رعایت بهداشت فردی، بهره گیری از مرطوب‌کننده‌های مناسب با پوست و بهره گیری همیشگی از ضدآفتاب‌ها از نکات مهم و موثر در ارتقای سلا‌مت پوست می باشد. ‌

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

بهره گیری از مرطوب‌کننده‌ها بخصوص در پوست‌های خشک مفید می باشد زیرا کمبود چربی پوست را با ایجاد یک لا‌یه چربی مصنوعی در پوست جبران می کند.

دکتر گلشنی گفت: افرادی که موهایشان ریخته بخصوص آقایان تاس در فصول گرم سال حتما بایستی یک لا‌یه نازک کرم ضدآفتاب روی پوست سرشان بمالند تا پوست آن قسمت دچار آفتاب‌سوختگی و ایجاد لکه نشود. ‌

 • تشخیص درست گامی موثر در درمان ناراحتی‌های پوست‌

بیماری‌های قارچی پوست دسته‌ای از بیماری‌های عفونی پوست هستند که همزمان با فصل گرما و تعریق شدید بدن شیوع بیشتری پیدا می‌کنند. قارچ‌های شایع پوستی معمولا‌ باعث درگیری لا‌یه‌های سطحی پوست می شوند و به شکل‌های مختلفی تظاهر پیدا می‌کنند. ‌

قارچ‌ها انواع مختلفی دارند که یک نوع از آنها که قارچ سطحی می باشد، بیشتر به‌صورت لکه‌های قهوه‌ای و سفید در تنه تظاهر پیدا می کند. عامل این قارچ در پوست همه افراد هست ولیکن شرایط مناسب اعم از رطوبت، تعریق و عوامل نامشخص دیگر باعث بیماری‌زایی‌ شدن و تظاهرات پوستی خاص می گردد. ‌

این بیماری بخصوص در افرادی که تعریق شدید داشته یا دائم در محیط‌های مرطوب هستند شیوع و گسترش بیشتری دارد. ‌

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: معمولا‌ اکثر عفونت‌های سطحی قارچی پوست در صورتی که تشخیص درستی داده شوند درمان راحت و سریعی دارند و در غیر این‌صورت اگر تشخیص درست نباشد ممکن می باشد بیمار مدت‌ها تحت درمان‌های غلط قرار گیرد.

وی در خصوص کنترل و پیشگیری از عفونت‌های قارچی نیز گفت: بهترین راه برای پیشگیری از عفونت‌های قارچی رعایت بهداشت فردی و عدم‌تماس با فرد مبتلا‌ست به‌عنوان مثال فردی که دچار عفونت‌های قارچی می باشد بهتر می باشد تا درمان کامل از تماس در محیط‌ها و اماکن عمومی نظیر استخرها بپرهیزد تا عفونت به دیگران منتقل نشود.

دکتر گلشنی با تصریح به اینکه قارچ‌ها می‌توانند ناخن‌های دست و پا و ناحیه کشاله ران را نیز درگیر کنند، گفت: در ناخن عفونت‌های قارچی به‌صورت ضخیم‌شدن ناخن و تغییر رنگ تظاهر می‌کنند. مراجعه به پزشک متخصص مفید می باشد زیرا گاه یک مشکل پوستی را با مراجعه به پزشک به سرعت می‌توان ریشه‌یابی و درمان نمود، در حالی که عدم مراجعه می‌تواند به تشخیص و در پیش گرفتن درمان‌های نادرست بینجامد.

“لوپوس ” یك بیماری پوستی كه اندام‌های مختلف بدن را درگیر می‌كند

          “لوپوس” سیستمیك اریتماتوز یك بیماری خود ایمنی می باشد كه اندام‌های مختلفی از بدن را مانند مفاصل،پوست،مغز،قلب ،ریه،خون و كلیه را درگیر می‌كند.

دیدگاهتان را بنویسید