با عنوان : طراحی و پیاده سازی پروتکل انتخاب مجموعه مسیر منفصل بهینه به کمک شبکه عصبی هاپفیلد

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

دانشگاه آزاد اسلامي

واحد تهران جنوب

دانشكده تحصيلات تكميلي

“M.Sc” پايان نامه براي دريافت درجه كارشناسي ارشد

مهندسي برق – الكترونيك

عنوان:

طراحي و پياده سازي پروتكل انتخاب مجموعه مسير منفصل بهينه به كمك شبكه عصبي هاپفيلد

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چكيده

يك شبكه متحرك ad-hoc ساختاري ديناميك متشكل از پردازنده هاي متحرك می باشد كه در كنار هم و بدون داشتن زيرساختي ثابت تشكيل شبكه مي دهند. گره ها در شبكه ad-hoc هم به عنوان ميزبان و هم به عنوان مسيرياب در انتقال بسته ها به همسايگان خود، اقدام مي كنند. طراحي الگوريتم مسيريابي كارا و منعطف در اين نوع شبكه ها به خاطر ساختار پويا و ماهيت شاخه هاي بي سيم ارتباطي، فرآيندي چالش برانگيز می باشد. مسيريابي چندسويه منفصل را هحلي براي حل اين مشكلات می باشد كه سبب افزايش قابليت اطمينان، امنيت و طول عمر شبكه مي گردد. مجموعه مسير منفصل م يتواند به صورت مجموعه مسيرهاي شاخه – منفصل و يا گره – منفصل باشد. انتخاب مجموعه مسير منفصل بهينه يك مساله NP-hard مي باشد. از طرفي در پژوه شهاي بسياري شبك ههاي عصبي بعنوان ابزارهاي محاسباتي با قدرت حل مسائل پيچيده مطرح شده اند. در اين پايان نامه به ارائه الگوريتم مسيريابي منفصل براي شبكه هاي ad-hoc متحرك بر پايه شبكه عصبي هاپفيلد به مقصود ارتقاء قابليت اطمينان پرداخته شده می باشد. با بهره گیری از معيار زمان انقضاي شاخه (LET)، معيار قابليت اطمينان مسير و مجموعه مسير معرفي گرديده اند. همچنين با بهره گیری از مدل هاپفيلد نويزي و نيز تنظيم بهينه پارامترها با بهره گیری از الگوريتم تجمع ذرات (PSO) عملكرد الگوريتم بهبود داده شده می باشد. الگوريتم مسيريابي پيشنهاد داده شده توانايي محاسبه مجموعه مسيرهاي گره و شاخه – منفصل را تنها با يك با فرآيند جستجوي مسير داراست. توسط شبيه سازي هاي انجام گرفته مشخص گرديده می باشد كه الگوريتم پيشنهادي قابليت اطمينان را تا 4 و 1/5 برابر به ترتيب نسبت به الگوريتم مسيريابي تك سويه كوتاهترين مسير و الگوريتم انتخاب مجموعه مسير پشتيبان منفصل افزايش مي دهد.

مقدمه

ابزار شبكه ي سيار و سخت افزارهاي شبك هي بي سيم بصورت گسترده اي در دسترس هستند و کوشش گسترده اي براي يكپارچه كردن اين عناصر با شبكه هاي رايج از قبيل شبكه ي اينترنت انجام شده می باشد. هرچند اكثر اوقات، كاربران سيار بايد در شرايطي كه زير ساخت سيمي ثابتي وجود ندارد ارتباط مستقر كنند. در چنين شرايطي، مجموعه اي از گرههاي سيار با واسط هاي بي سيم ممكن می باشد يك شبك هي موقت، بدون وجود نقطه دسترسي متمركز و تحت مديريتي ثابت، شكل دهند. اين نوع شبكه ي بي سيم تحت عنوان شبكه ي سيار Ad-hoc – MANET شناخته شده می باشد. در اين شبكه وظايف شبكه مانند پخش بسته هاي اطلاعاتي، پيدا كردن مسيرها، مونيتورينگ شبكه، ايمن كردن ارتباط و غيره بر عهده گره ها در شبكه می باشد. از چنين شبكه هايي بطور گسترده در كاربردهايي كه از اهميت عملي برخوردارند، درآينده بهره گیری خواهد گردید، مانند: عمليات نجات در سوانح طبيعي، ميدانهاي جنگ، مخابرات مناطق ويژه مانند زمين هاي با كاربري ويژه، مناطق روستايي و حادثه ديده.

از آنجايي كه گره ها در اين شبكه موقعيت ثابتي ندارند و بصورت اختياري حركت مي كنند، قطعي ارتباط را بايد به عنوان رفتار عادي شبكه در نظر بگيريم، زيرا اين حالت ممكن می باشد بعد از جابجايي گره يا هنگامي كه كاربر دستگاه خود را خاموش مي كند، اتفاق بيافتد. اختلال در مسير مستلزم فرايند بازيابي مسير ميباشد و ممكن می باشد به تاخيرهاي بيش از حد طولاني در لايه ي مسيريابي منجر شده و كيفيت خدمات را در كاربردهايي كه به تاخير حساس هستند تحت تاثير قرار دهد.

يك روش مناسب جهت كاهش اين تاثيرات بهره گیری از مسيرهاي متعدد بجاي بهره گیری از تنها يك مسير می باشد. اما يك سئوال اساسي و تقريباً مشكل مطرح می باشد و آن اينكه از بين تمامي مسيرهاي ممكن در شبكه كدام مسيرها را لايه ي مسير يابي بايد انتخاب كند تا به بيشينه قابليت اطمينان دست پيدا كند؟ وابستگي خطا در بين مسيرهاي مجموعه ي انتخابي بايد تا حد امكان كوچك باشد. لينك ها و گره هاي مشترك بين مسيرها، نقاط خطاي مشترك هستند كه مي توانند چندين مسير در مجموعه و يا حتي تمامي آنها را تحت تأثير قرار دهند. در نتيجه براي رسيدن به حداكثر قابليت اطمينان به دنبال مسيرهايي هستيم كه لينك يا نور مشترك نداشته باشند كه به آنها مسيرهاي منفصل مي گوييم.

در اينجا هدف پيدا كردن مجموعه مسيرهايي بين مبدأ و مقصد می باشد كه احتمال شكست همزمان آنها بسيار كم باشد. دو اصل كلي در اين زمينه هست. اول آنكه هر چه ميسر طولاني تر باشد، قابليت اطمينان آن كمتر می باشد و دوم هر چه تعداد مسيرها در مجموعه مسير افزايش يابد، قابليت اطيمنان مجموعه افزايش مي يابد. پس مجموعه بايد شامل تعداد زيادي مسير منفصل از هم كوتاه باشد.

تعداد صفحه : 140

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

قیمت : شش هزار تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :        ———-        serderehi@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید