با عنوان : مطالعه یک مخلوط کننده فرکانسی (میکسر) در باند فرکانسی خیلی وسیع UWB با بهره گیری از تکنولوژی CMOS

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامي

واحد تهران جنوب

دانشكده تحصيلات تكميلي

“M.Sc” سمينار براي دريافت درجه كارشناسي ارشد

مهندسي برق- الكترونيك

عنوان:

بررسي يك مخلوط كننده ي فركانسي (ميكسر) در باند فركانسي خيلي وسيع UWB با بهره گیری از تكنولوژي CMOS

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چكيده:

امروزه به كار بردن ميكسرهاي فركانس بالا در سيستم هاي ارتباطاتي بدون سيم، داراي اهميت خاصي مي باشد. اجراي ميكسرهاي پايين آورنده در گيرنده ها به لحاظ وجود نويز و تضعيف در سيگنال دريافتي از اهميت بيشتري برخوردار می باشد. ساختارهاي متفاوت مخلوط كننده هاي فركانسي (ميكسرها) كه در سال هاي اخير براي كاربرد در سيستم هاي فراپهن باند (UWB) با رنج فرکانسی 10.6GHz~3.1، معرفي شده اند، بررسي گرديده. تمركز ما در اينجا بر روي ساختارهاي مبتني بر تکنولوژی CMOS مي باشد. در اين ساختارها سعي بر بهبود پارامترهاي مورد نياز براي سيستم هاي UWB مي باشد، هر يك از اين روش ها مزايا و معايبي دارند كه به آنها نيز توجه گرديده می باشد. با در نظر داشتن نياز مي توان از هريك از اين ساختارها براي اجراي بلوك ميكسر در گيرند هها (و يا فرستنده هاي) مخابرات پهن باند بهره گیری كرد.

مقدمه:

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

مخابرات UWB برای اولین بار در دهه 1960 معرفی گردید و برای رادار، حسگر، مخابرات نظامی و کاربردهای زیست شناسی در 20 سال بعد از آن به کار رفت. در سال 2002، FCC رنج فرکانسی 10.6GHz~3.1 را برای کاربردهای UWB باز نمود و توان انتقال آن را به 41.3dBm- محدود نمود، بدین معنا که سیستم های UWB روز فراهم کردن: توان کم، قیمت کم و عملکرد باند وسیع در مساحت کوتاه تمرکز کردند. در مقایسه با کاربردهای باند باریک طراحی المان ها در سیستم های UWB بسیار متفاوت و چالش ساز می باشد.

یکی از المان های مهم در گیرنده های UWB میکسرها هستند. میکسرها برای تبادل اطلاعات بین تعداد زیادی کانال مشابه UWB RF و از طریق آنتن ها تأثیر کلیدی دارند. میکسر، در واقع یک مبدل فرکانس می باشد که در مدارات مخابراتی وظیفه تبدیل (و یا ترکیب) سیگنال از یک فرکانس به فرکانس (های) دیگر را به عهده دارد. اهمیت این عملکرد هم به وضوح در تهیه و تامین فرکانس های کاری مناسب با پایداری و نویز مطلوب می باشد. میکسر می بایستی: 1) بهره تبدیل بالا، که اثرات نویز در طبقات بعدی را کاهش دهد. 2) NF کوچک، که LNA را از داشتن یک بهره بالا راحت کند. 3) خطی بودن بالا، که رنج دینامیک گیرنده را بهبود ببخشد و سطوح اینترمدولاسیون را کاهش دهد. هر کارایی بایستی توسط مصالحه در طراحی میسکر به دست آید. میکسر سلول گیلبرت با بعضی تغییرات در ساختار آن نتایج قابل قبولی برای کاربرد در سیستم های UWB به دست می دهد.

مقصود ما در این سیمنار مطالعه ساختارهای مناسب میکسر جهت بهره گیری در سیستم های فراپهن باند UWB با بهره گیری از تکنولوژی CMOS می باشد. برای این مقصود آغاز سیستم های UWB در فصل اول مطالعه می گردند. سپس در فصل دوم میکسرهای گوناگون مورد بحث قرار گرفته و کارایی های آنها مقایسه می گردد. در فصل سوم یازده مقاله ای در این زمینه را که در سال های اخیر طبع رسیده می باشد تک تک مطالعه کرده و در انتها در فصل چهارم نتایج به دست آمده و مزایا و معایب هر روش اظهار می گردد.

فصل اول

سیستم های فراپهن باند (UWB)

1-1- تاریخچه

در طول دهه های اخیر پیشرفت سریع ارتباطات باعث ایجاد تقاضا برای قطعات بهتر و ارزان تر و همچنین تکنولوژی های پیشرفته تر شده می باشد. افزایش تقاضا برای انتقال سریع و افزایش نرخ اطلاعات در عین مصرف کم توان تاثیرات شگرفی را بر تکنولوژی ارتباطات ایجاد کرده می باشد. در هر دو بخش مخابرات بی سیم و سیمی این گرایش منجر به استاده هرچه بیشتر از مدولاسیون هایی با بهره گیری بهینه تر از طیف فرکانسی و یا افزایش پهنای کانال ها گشته می باشد. این روش ها به همراه روش های مهندسی برای کاهش توان، به مقصود تولید تراشه های ارزان و با مصرف توان کم در صنعت بهره گیری می گردد.

افزایش و گسترش استانداردها نه تنها باعث شده که سیستم ها با طیف های شلوغ تری از لحاظ فرکانسی روبرو باشند بلکه باعث شده می باشد تا سیستم ها به سوی چند استاندارده بودن سوق داده شده و قابلیت انطباق با استانداردهای مختلف را داشته باشند. در حقیقت این پیشرفت تکنولوژی منجر به طراحی و تولید دستگاه هایی شده می باشد که قابلیت کارکرد در باندهای وسیع تری را داشته باشند، مانند تکنولوژی فراپهن باند (UWB).

تکنولوژی فراپهن باند (UWB) به شیوه کاملا متفاوتی از سایر تکنولوژی ها از باند فرکانسی بهره گیری می کند. این سیستم ها از پالس های باریک و پردازش سیگنال در حوزه زمانی برای انتقال اطلاعات بهره گیری می کنند، به این شکل سیستم های فراپهن باند (UWB) قادرند در بازه زمانی مشخص اطلاعات بیشتری را نسبت به سیستم های قدیمی تر منتقل کننده زیرا حجم انتقال اطلاعات در سیستم های مخابراتی به صورت مستقیم با پهنای باند تخصیص یافته و لگاریتم (Signal to SNR Noise Ratio) متناسب می باشد.

تعداد صفحه : 67

قیمت : شش هزار تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :       

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

———-          serderehi@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید