با عنوان : مدلسازی و شبیه سازی فیلتر بیولوژیکی برای حذف آلاینده های آلی

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

دانشکده تحصیلات تکمیلی

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی شیمی – مهندسی محیط زیست

عنوان:

مدلسازی و شبیه سازی فیلتر بیولوژیکی برای حذف آلاینده های آلی

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چکیده:

امروزه بخشی عمده ای از آلودگی هوا ناشی از تبخیر ترکیبات آلی فرار (VOCs) می باشد. انتشار این مواد در هوا علاوه بر تولید بو خطراتی برای اکوسیستم و سلامتی بشر ها، سالانه مبالغ زیادی هزینه در بردارند. بهره گیری از فیلترهای بیولوژیکی (بیوفیلترها) یکی از مهمترین روش ها برای تصفیه حجم زیادی از هوا با غلظت های پایین آلاینده می باشد. اساس بیوفیلتراسیون، مصرف و اکسیداسیون (تجزیه بیولوژیکی) ترکیبات آلاینده توسط میکروارگانیسم ها و تولید دی اکسید کربن، آب و بیومس می باشد. به دلیل موجود بودن عامل فعال بیولوژیکی که غالبا گونه های خاص باکتریایی و تا حدودی قارچ ها و مخمرها هستند راندمان بیوفیلترها در مقایسه با انواع فیلترهای دیگر که اقدام جذب فقط با بهره گیری از ماده ای زیرا کربن فعال یا بنتونیت انجام می شود بسیار بالاتر می باشد. از مزایای دیگر بیوفیلترها، پایین بودن هزینه ها و راهبری نسبتا آسان آنهاست. در این پژوهش با حل مدل ریاضی مربوط به یک بیوفیلتر خاص و سپس شبیه سازی آن تاثیر عواملی مانند: طول بیوفیلتر، مواد پرکننده فیلتر، فعال و غیرفعال بودن سیستم از لحاظ بیولوژیکی و مدت زمان عملکرد بیوفیلتر بر روی حذف متانول مورد مطالعه قرار گرفته می باشد. نتایج به دست آمده نشان می دهند که در طی راه اندازی اولیه یک بیوفیلتر، جذب سطحی آلاینده ها توسط مواد تشکیل دهنده فیلتر غالب می باشد اما بعد از مدتی که این مواد با آلاینده ها اشباع شدند، فرایندهای بیولوژیکی برای حذف تسلط می یابند و بارگیری آلاینده معادل با تجزیه بیولوژیکی به علاوه تخلیه می گردد. همچنین بیوفیلترهای حاوی کربن فعال گرانولی ((granular activated carbon (GAC)، کمپوست / خاک دیاتومه و کمپوست به ترتیب به طولانی ترین زمان نیاز دارند تا به حالت پایدار برسند و در این مدت زمان، پروفیل های گرادیان غلظت تغییری زیادی نمی کند. به هرحال (GAC) جاذب بهتری برای آلاینده می باشد، در حالی که کمپوست محیط بهتری را برای رشد و فعالیت میکروبی فراهم می کند.

فصل اول: آلودگی هوا و روش های تصفیه آن

1-1- مقدمه

آلودگی هوا، یکی از پدیده های زندگی مدرن امروزی و ناشی از پسماندهایی می باشد که در اثر فعالیت های شبانه روزی بشر به وجود می آید. این پسماندها ناشی از تولید مواد غذایی، صنعتی، کالاهای مختلف و انرژی می باشد. شاید بتوان علل اصلی آلودگی هوا را در احتراق ناقص جستجو نمود که طی آن، بر اثر عدم سوخت رسانی کامل و یا نسبت نامناسب هوا و سوخت، پس از احتراق، موادی نظیر منواکسید کربن، اکسید سولفور، اکسید نیتروژن، ذرات خاکستر و یا هیدروکربورهایی که سوخته نشده وارد هوا می گردد. از آنجایی که این مواد بر روی کل حیات اثر سوء می گذارند، به عنوان آلاینده های هوا از آنها دانسته می گردد.

هوای آلوده، پدیده ای می باشد که از ترکیب یا اختلاط هوا و مواد یا ذرات خاصی، در مدت زمان معینی تولید می گردد و در صورت تداوم، بیماری ها یا اختلالاتی برای بشر، حیوانات و گیاهان ایجاد می کند و به میزان قابل ملاحظه ای، زندگی بشر را به مخاطره می اندازد.

هوای پاک به هوایی اطلاق می گردد که عاری از مواد و ذرات مضر به حال بشر، حیوانات و گیاهان در درجه اول، و سایر موجودات و تولیدات در مرحله بعد باشد.

آلاینده های موجود در هوا دو نوعند: اولیه (Primary) و ثانویه (Secondary).

آلاینده های اولیه موادی هستند که در اثر منابع آلوده کننده به هوای محیط وارد می گردند. مانند: اکسیدهای سولفور، اکسیدهای نیتروژن، سولفید هیدروژن، منواکسید کربن، سرب، ذرات آلوده یا مواد معلق (گرد و خاک، غبار، دودهای سیاه)، هیدروکربورها، ترکیبات آلی فرار (VOCs) و…

آلاینده های ثانویه به موادی اطلاق می گردد که در اثر فعل و انفعال موجود در هوای اطراف زمین تشکیل می گردند، بعضی از این فعل و انفعالات را می توان در جدول 1-1 نظاره نمود.

برای جلوگیری از آلودگی و تخریب محیط زیست نیاز به آگاهی و مشارکت عمومی می باشد. پس بایستی بیشتر روش هایی مورد بهره برداری قرار گیرند که در کشورهای پیشرفته مورد بهره گیری قرار گرفته و جنبه کاربردی آن به اثبات رسیده باشد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

در این پروژه زیرا به مدلسازی بیوفیلتر مورد بهره گیری جهت حذف متانول پرداخته شده و متانول جزء گروه ترکیبات آلی فرار (VOCs) می باشد پس تنها به توضیح مختصری درمورد این گروه از آلاینده ها می پردازیم.

تعداد صفحه : 166

قیمت : شش هزار تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :        ———-        serderehi@gmail.com