با عنوان : بررسي آزمايشگاهي برخي از پارامترهاي هندسي هيدروليكي بر روي حفره آبشستگي پايين دست پرتاب كننده هاي جامي

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامي

واحد تهران جنوب

دانشكده تحصيلات تكميلي

“M.Sc” پايان نامه براي دريافت درجه كارشناسي ارشد

مهندسي عمران – سازه هاي هيدروليكي

عنوان:

بررسي آزمايشگاهي برخي از پارامترهاي هندسي هيدروليكي بر روي حفره آبشستگي پايين دست پرتاب كننده هاي جامي

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چكيده:

در سال هي اخير با افزايش طریقه رو به رشد احداث سدهاي بلند و بالا رفتن استاندارد ايمني سدها علاقه عمومي مهندسين هيدروليك نسبت به طراحي يك سيستم استهلاك انرژي اقتصادي و مطمئن در پايانه مجاري اصلي تخليه سيلاب سدهاي بلند، افزايش يافته می باشد. بهره گیری از جت هاي پرتابي آزاد در سازه هاي پرتاب كننده جامي همراه با حوضچه استغراق وابسته، در صورت برقراي شرايط زمين شناسي و توپوگرافي مناسب، مزاياي اقتصادي و ايمني قابل ملاحظه اي در مقايسه با ساير انواع سازه هاي استهلاك انرژي دارد.

پيش بيني آبشستگي ناشي از سازه هاي هيدروليكي يكي از مسائل مهم در علم هيدروليك مي باشد. تا كنون مطالعات متعددي در اين زمينه انجام شده اما با در نظر داشتن پيچيدگي اين مسئله بدليل اثر توام آب و رسوب عرصه براي مطالعات در اين زمينه بسيار زياد می باشد.

در اين تحقيق به بررسي پارامتر هاي مختلف زیرا دبي، عمق پاياب و تاثير تك تك اين پارامتر ها بر حد اكثر ابعاد حفره آبشستگي پرداخته شده می باشد.

بر اساس نتايج بدست آمده:

با افزايش دبي مقدار حد اكثر عمق، عرض و طول حفره آبشستگي وساير پارامترها افزايش مي يابد.

با افزايش عمق پاياب هر سه پارامتر طول، عرض و عمق حفره ساير پارامترها آبشستگي كاهش پيدا مي كند.

مقدمه:

بحث آبشستگي هرچند قدمتي در حدود 150 سال در علم هيدروليك دارد، ليكن بدليل پيچيدگي هاي خاص آن مورد توجه محققان می باشد، زيرا اين پديده در رودخانه ها و همچنين در اطراف سازه هاي هيدروليكي اساساً ممكن می باشد.

به تغييرات زيادي در پيرامون آن ها منجر گردد. در سال هاي پاياني قرن هيجدهم ميلادي يك مهندس فرانسوي بنام دوبور پايه گذار آزمايش هايي گردید كه آن آزمايش ها نام وي را به عنوان بنيانگذار علم رسوب و آبشستگي در تاريخ هيدروليك ثبت كرد. فعاليت هاي وي منجر به نوشتن كتاب “اصول هيدروليك” گرديد كه جلد دوم اين كتاب راجع به مسا ئل رسوب مي باشد. پس از وي مدتي اين آزمايش ها به فراموشي سپرده گردید. ولي باحدود دو و نيم قرن دانشمندان ديگري در اين عرصه پا به ميدان گذاردند، كه نتايج تحقيقات آنان اثرات اساسي بر روي هيدروليك رسوب و آبشستگي گذارده می باشد. بعضي از اين آثار هم اكنون نيز مورد بهره گیری قرار مي گيرند: مانند اين دانشمندان مي توان به شيلذر (1936) تصریح كرد. وي نخستين فردي بود كه بطور سيستما تيك آستانه حركت يا شروع حركت ذرات رسوبي را مورد مطالعه قرار داد. وي با نموداري كه ارائه نمود ابزاري جهت بهره گیری طراحان فراهم آورد تا نسبت به پايداري كانال هاي خاكي و رود خانه ها اظهار نظر نمايند. در اين بخش پس از تعريف آبشستگي و تصریح به مراحل مختلف آن، به معرفي سرريز هاي جامي شكل و آبشستگي هاي پايين دست آن ها پرداخته مي گردد. اهداف تحقيق حاضر نيز در انتها مشخص مي گردد.

فصل اول: کلیات

1-1- تعريف آبشستگي

يكي از مسائل مهم در مهندسي رودخانه مسئله آبشستگي و شستشوي بستر رودخانه مي باشد. براي آبشستگي تعاريف زيادي ارائه شده می باشد اما به نظر مي رسد كه تعريف تقريباً جامع آن چنين باشد: ” آبشستگي عبارت می باشد از حركت ذرات جامد از محل استقرار اوليه آن ها به مكان ديگري تحت تاثير جريان سيالي كه آن را احاطه نموده می باشد.”

فرآيند آبشستگي بطور عادي در كف رودخا نه ها و ديواره هاي آن ها اتفاق مي افتد اما حالت بسيار بحراني آن معمولاً پس از گذشتن جريان از حول يك سازه هيدروليكي اتفاق مي افتد.

2-1- مراحل مختلف آبشستگي

پديده ي آبشستگي عموماً در هر كجا كه افزايش سرعت روي دهد بوقوع مي پيوندد، اين افزايش سرعت مي تواند ناشي از كاهش سطح مقطع جريان، افزايش دبي، عبوري از مقطع، افزايش شيب و يا كاهش زبري بستر باشد. از آن جايي كه مكانيزم آبشستگي در مكان هاي مختلف مي باشد لذا به دو دسته تقسيم بندي شده می باشد:

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

1- مرحله ابتدايي

2- مرحله توسعه

3- مرحله تثبیت

4- مرحله تعادل

با وجود اين كه چهار مرحله فوق ارائه شده می باشد، ليكن تفاوت مشخصي بين مراحل مختلف وجود ندارد و نمي توان به راحتي مرز مشخصي براي مراحل فوق ارائه كرد. مرحله اول ظرفيت آبشستگي بالايي دارد و حفره ي آبشستگي در اين مرحله ايجاد مي گردد. در مرحله دوم عمق و ابعاد حفره آبشستگي گستر ش پيدا مي كند. در مرحله سوم طریقه تغييرات كاهش مي يابد. در اين مرحله تنها ديواره ي پايين دست حفره آبشستگيدستخوش تغييرات محسوس می باشد. نهايتاً در مرحله چهارم كه مرحله تعادل می باشد تنها حركت ذرات درون حفره صورت مي گيرد بطوري كه ذرات حركت غلطشي دارند و از درون حفره آيشستگي خارج نمي شوند.

تعداد صفحه : 147

قیمت : شش هزار تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :       

———-          serderehi@gmail.com