با عنوان : مطالعه روشهای بازیافت گازهای ارسالی به فلر در پالایشگاه تبریز به مقصود کاهش ضایعات

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

دانشگاه آزاد اسلامي
واحد تهران جنوب
دانشكده تحصيلات تكميلي
“M.Sc.” پايان نامه براي دريافت درجه كارشناسي ارشد
مهندسي شيمي – طراحي فرآيند
عنوان :
بررسي روشهاي بازيافت گازهاي ارسالي به فلر در پالايشگاه تبريز به مقصود كاهش ضايعات

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چکیده:

در پالایشگاه های نفت و گاز و مجتمع های پتروشیمی، یکی از ابزارهای ایمنی و کنترل فشار، شبکه تعدیل فشار می باشد که آخرین قسمت این شبکه برج فلر می باشد. در این شبکه گازهای اضافی پس از جمع آوری از واحدهای مختلف به سمت برج فلر فرستاده می گردد تا سوخته شوند. حجم زیادی از این گازها از ارزش سوختی بالایی برخوردارند و در بعضی موارد می توان از آنها به عنوان خوراک واحدهای مختلف بهره گیری نمود.

مشخص می باشد که سوزاندن این گازها در برج فلر علاوه بر ایجاد معضلات زیست محیطی مثل آلودگی، دود، صدا و بوی نامطبوع، هدر دادن منابع اقتصادی می باشد لذا برای حل این مساله بازیافت گازهای ارسالی به برج فلر پالایشگاه تبریز مورد مطالعه قرار گرفت.

گازهای فلر در پالایشگاه تبریز شامل طیف وسیعی از گازها می باشد، پس از مطالعه روش های مختلف بازیافت گازهای فلر و برآورد اقتصادی، در نهایت سیستم مناسب برای بازیافت گازهای فلر با یک کمپرسور تک مرحله ای انتخاب گردید. عواید اقتصادی این پروژه نیز در حدود نود و سه میلیون تومان در سال محاسبه گردید. با در نظر داشتن بحث اجرای قرارداد کیوتو در ایران بازیافت گازهای فلر دارای اهمیت بیش از پیش خواهد گردید.

مقدمه:
حتي در پيشرفته ترين كشورهاي دنيا بيش از يك دهه از عمر فناوري نوين بازيافت گازهاي فلر نمي گذرد، لذا اين روش يكي از روشهاي جديد براي بهره گیری از ضايعات پالايشگاهها مي باشد.

مانند كشورهايي كه در زمينه بازيافت گازهاي فلر فعاليت دارند مي توان از ايالات متحده آمريكا، ايتاليا، هلند و سوييس نام برد.

در كشورهاي آسيايي و خصوصا كشورهاي واقع در منطقه خاورميانه (بعلت نفت خيز بودن اين مناطق) فناوريهاي بازيافت مواد زايد پالايشگاهي مثل گازهاي فلر از اهميت زيادي برخوردار مي باشد.

لازم به ذكر می باشد در انجام اين پروژه اطلاعات پالايشگاه تبريز پايه محاسبات قرار گرفته می باشد. بازيافت گازهاي فلر روشي می باشد كه در آن از گازهاي زايدي كه در برجهاي فلر سوزانده مي شوند به بهترين نحو بهره گیری مي گردد.

براي نيل به اين مقصود گازهاي فلر پس از جمع آوري از لوله اصلي و قطره گير فلر، به سمت يك كمپرسور مي طریقه، طراحي و انتخاب اين كمپرسور مهمترين قسمت پروژه مي باشد. پس از فشرده شدن گاز بر اساس ساختار پالايشگاه يا واحد مربوطه گازها و مايعات به عنوان خوراك يا سوخت مورد بهره گیری قرار مي گيرند.

براي فشرده ساختن گازها و طراحي واحد بازيافت گازهاي فلر معمولا از كمپرسورهاي داراي چرخه مايع و يا كمپرسورهاي رفت و برگشتي بهره گیری مي كنند.

مزيت كمپرسورهاي داراي چرخه مايع خنك شدن گازها در هنگام كمپرس شدن توسط انتقال حرارت با مايع داخل كمپرسور (معمولا آب) مي باشد، در صورت تمايل به جداسازي سولفيد هيدروژن گازهاي فلر مي توان از آمين به جاي آب بهره گیری كرد.

اما كمپرسورهاي رفت و برگشتي را بسيار راحتتر از كمپرسورهاي با چرخه مايع مي توان خريداري كرد، همچنين تهيه لوازم يدكي، تعميرات و نگهداري اين نوع از كمپرسورها راحتتر مي باشند. در صورت بهره گیری از كمپرسورهاي رفت و برگشتي بايد به اين نكته توجه كرد كه در صورت افزايش دما بيش از حد مجاز امكان انفجار هست  .به همين دليل در اين پروژه دو حالت براي شبيه سازي مورد بحث قرار مي گيرد:

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

حالت اول – خنك كردن گاز ورودي قبل از داخل شدن به كمپرسور: اين روش باعث مي گردد فشرده سازي گاز در يك مرحله انجام گردد و لذا هزينه اوليه كمپرسور كاهش يابد ولي در عوض بايد هزينه خنك كن را به هزينه واحد اضافه كنيم.

حالت دوم – فشرده كردن گاز توسط يك كمپرسور دو مرحله اي: در اين حالت به علت دو مرحله اي بودن كمپرسور و وجود خنك كننده مياني هزينه كمپرسور افزايش مي يابد اما در عوض نيازي به حنك كننده گاز ورودي نيست.

در نهايت بايد با بررسي اقتصادي بهترين حالت را انتخاب و گزارش نمود.

در انتهاي اين پروژه و در قسمت محاسبات مشخص مي گردد كمپرسور تك مرحله اي براي پالايشگاه تبريز كه يكي از پالايشگاه هاي بزرگ ايران می باشد، مناسب تر می باشد.

همچنين خواهيم ديد اين پروژه با عوايد اقتصادي نيز توام می باشد (در حدود نودوسه ميليون تومان سوددهي در سال).

در صورت اجراي قرارداد كيوتو در ايران مساله بازيافت گازهاي فلر از اهميت بيشتري برخوردار خواهد گردید كه اين مساله اهميت تحقيق در مورد گازهاي فلر پالايشگاهها، پتروشيمي ها و ديگر صنايع را نشان مي دهد.

از كشورهاي توليد كننده اين تجهيزات صنعتي مي توان از يالات متحده، سوييس، ايتاليا و هلند نام برد.

تعداد صفحه : 136

قیمت : شش هزار تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :        ———-        serderehi@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید