با عنوان : مدلسازی ریاضی بازیافت انرژی از گازهای زاید پالایشگاهی به کمک مبدل های صفحه ای

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامي
واحد تهران جنوب
دانشكده تحصيلات تكميلي
“M.Sc” پايان نامه براي دريافت درجه كارشناسي ارشد
مهندسي شيمي – فرآيند
عنوان :
مدل سازي رياضي باز يافت انرژي از گازهاي زايد پالايشگاهي به كمك مبدل هاي صفحه اي

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چكيده:

امروزه مبدل هاي صفحه اي پس از نوع پوسته و لوله از پركاربردترين انواع مبدل ها به شمار مي طریقه. اين نوع مبدل ها در مقايسه با نوع پوسته و لوله فضاي كمتري را اشغال كرده و هزينه نصب كمتري براي نصب دارند. اين مزايا باعث شده می باشد تا در بسياري از محدوده هاي دمايي و فشاري از اين مبدل ها به جاي نوع پوسته و لوله بهره گیری گردد . نتايج بسياري از فعاليتهاي انجام گرفته بر روي مبدل هاي صفحه اي بصورت انحصاري و در اختيار شركت هاي سازنده مي باشد. بيشتر اين فعاليت ها بصورت آزمايشگاهي انجام شده می باشد و نكته مشترك در تمام آنها اين می باشد كه هيچ ارتباط كلي براي تمام هندسه ها و سيالها وجود ندارد.

در اين پايان نامه جريان ميان صفحات و همچنين انتقال حرارت در اين نوع مبدل ها بصورت عددي براي حالت تك فاز مورد بررسي قرار گرفته شده می باشد، فرآيند مدل سازي براي بازيابي انرژي از گازهاي زائد پالايشگاهي و پيش گرمايش هواي ورودي به محفظه احتراق مي باشد؛ لذا فاز انتقال حرارت مورد بررسي در مبدل صفحه اي بشكل گاز -گاز مي باشد. بعلاوه با بهره گیری از مدل جريان آشفته بر روي نوع صفحه تخت و صفحات شياردار (شورون) نرخ انتقال حرارت و ضريب افت فشار بررسي شده و برا ي مدل مورد بررسي روابط ناسلت وضر يب افت فشار ارائه شده می باشد . مدل جريان درهم مورد بهره گیری k −ε مي باشد در نهايت مدلهاي مورد بررسي نيز با هم مقايسه ميگردند.

فصل اول

آشنايي با سيستم هاي پيش گرم كن هوا و بررسي روابط افت فشار و انتقال حرارت

1-1) مقدمه

در حال حاضر وضعيت مصرف انرژي در بخش صنعت به گونهاي می باشد كه از نظر مقدار، حدود 3.29 درصد واز نظر ارزش حدود 4.20 درصد از كل مصرف نهايي انرژي كشور را به خود اختصاص داده می باشد. كل مصرف انرژي بخش صنعت در سال 1385 معادل 7.36 ميليون بشكه نفت خام بوده كه ارزش آن بيش از 7.4 ميليارد دلار می باشد.

بخش عمده انرژي مورد نياز صنايع، از احتراق سوختهاي فسيلي تامين ميشود. از اينرو كمتر صنعتي را ميتوان يافت كه به نوعي از سيستمهاي احتراقي بهره مند نباشد. بدون استثناء در هر سيستم احتراقي وجود مشعل براي توليد انرژي حرارتي ضروري می باشد. از طرف ديگر بخش عمده بهره گیری اين مشعلها در ارتباط با كورههاي صنعتي و توربينهاي گازي ميباشد. برخي از موارد بهره گیری از اين تجهيزات در صنايع عبارتند از:

– كوره هاي ذوب و تصفيه فلزات

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

– كوره هاي عمليات حرارتي

– كوره هاي صنايع پالايشگاهي و پتروشيمي

– توربين هاي گازي نيروگاه هاي توليد برق

از آنجايي كه معمولا در سيستمهاي با دماي بالا اتلاف انرژي زياد می باشد، و از طرفي فرآيند احتراقنيز همواره در دماي بالا صورت ميگيرد، در بيشتر موارد پتانسيل صرفه جويي انرژي در سيستمهاي احتراقي يك واحد صنعتي، بيش از ساير قسمتهاي آن ميباشد. بنابراين با در نظر داشتن گستردگي بهره گیری از سيستمهاي احتراقي در صنايع، در صورت در نظر داشتن بهينهسازي اين تجهيزات، به مقدار زيادي در مصرف سوخت واحدهاي صنعتي صرفه جويي خواهد گردید.

بعلاوه وقتي از عمر كوره و سيستم احتراقي، بيش از 10 سال ميگذرد، اين به آن معني می باشد كه بازده آن در بهترين شرايط كمتر از 55 درصد می باشد. به عبارت ديگر، اين سيستم تقريباً نيمي از انرژي حرارتي سوخت را اتلاف ميكند. همواره مي توان مقدار قابل ملاحظه اي از تلفات انرژي سيستم را كاهش داد.

در صورتيكه بتوان با بهره گیری از تجهيزاتي از انرژي اين گازها بهره گیری كرد و هواي مورد نياز را براي احتراق پيشگرم كرد، به مقدار قابل ملاحظه اي در مصرف سوخت صرفه جويي ميشود. انجام اين كار ضمن بهبود فرآيند احتراق و افزايش دماي شعله از احتراق ناقص سوخت نيز جلوگيري ميكند. نمونه اي از اين تجهيزات بازيافت انرژي ركوپراتورها هستند.

به گونه كلي اثرات بهره گیری از سيستمهاي بازيابي انرژي را مي توان به دو دسته طبقه بندي كرد:

– اثرات بهره گیری مستقيم : بازيابي انرژي هدر رفته بر روي راندمان فرآيند تا ثير مستقيم دارد اين اقدام باعث كاهش در مصرف و هزينه هاي جانبي  آب، برق، بخار و………… هزينه فرآيند ميشود.

– اثرات بهره گیری غيرمستقيم: مزيت اثرات بهره گیری غيرمستقيم به توضیح زير ميباشد:

الف) كاهش آلودگي

در كوره ها مقداري از مواد سمي ناشي از احتراق مانند دي اكسيدكربن، گاز ترش كربن سياه، گاز باقيمانده پلاستيك هاي شيميايي و غيره در اتمسفر آزاد مي شوند. و هدف براي ما بازيابي انرژي و كاهش آلودگي هاي محيط زيست ميباشد.

ب) كاهش سايز و اندازه تجهيزات

بازيابي انرژي تلف شده مصرف سوخت را كاهش مي دهد كه سبب ك اهش گازهاي توليدي احتراق هم مي گردد. اين نتايج سايز تجهيزات براي همه دستگاههايي كه گازهاي حاصل از احتراق در آنها بكار ميرود را كاهش ميدهد مانند فنها، دودكش كوره، مشعلها و… .

ج) كاهش مصرف انرژي
علاوه بر اين كاهش در اندازه تجهيزات سبب كاهش در مصرف انرژي هم ميشود همانند كاهش مصرف الكتريسيته براي فن ها و پمپها و غيره

تعداد صفحه : 133

قیمت : شش هزار تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :        ———-        [email protected]

دیدگاهتان را بنویسید