با عنوان : مطالعه فرآیندهای تولید و جداسازی آروماتیک ها

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

سمینار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی شیمی – مهندسی فرآیند

عنوان:

مطالعه فرآیندهای تولید و جداسازی آروماتیک ها

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چکیده:

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

آروماتیک ها به عنوان یکی از محصولات مادر و ارزشمند در صنایع پتروشیمی شناخته می شوند که بایستی چند مرحله دیگر را در صنایع پایین دستی پتروشیمی طی کنند تا مورد بهره گیری قرار بگیرند. این مواد در تولید طیف وسیعی از محصولات کاربرد دارند تا جایی که از آنها در ساخت قطعات هواپیما، تولید مواد دارویی مانند آسپرین و حتی در صنعت عطرسازی نیز بهره گیری می گردد.

ساختار مطالب سمینار بدین گونه می باشد که در فصل نخست کلیات صنعت پتروشیمی و واحدها و فرآیندهای مادر در این صعت بازگو شده می باشد. در ادامه در فصل دوم و سوم طریقه کلی تکنولوژی صنایع آروماتیکی در دو مرحله فرآیندهای متداول تولید و جداسازی آروماتیک ها تشریح گردیده می باشد.

مقدمه:

آروماتیک ها به عنوان یکی از محصولات مادر و ارزشمند در صنایع پتروشیمی شناخته می شوند که بایستی چند مرحله دیگر را در صنایع پایین دستی پتروشیمی طی کنند تا مورد بهره گیری قرار بگیرند. این مواد در تولید طیف وسیعی از محصولات کاربرد دارند تا جایی که از آنها در ساخت قطعات هواپیما، تولید مواد دارویی مانند آسپرین و حتی در صنعت عطرسازی نیز بهره گیری می گردد.

صنعت آروماتیک در ایران با ساخت یکی از طرح های ملی و مهم دهه اول انقلاب به عنوان نقطه آغاز تولید محصولات استراتژیکی در اصفهان در سال 1371 آغاز به کار نمود. پس از اصفهان، ماهشهر برای احداث یک واحد آروماتیک مورد توجه قرار گرفت و تصمیم بر آن گردید تا در پتروشیمی بندر امام به عنوان یکی از باسابقه ترین و بزرگ ترین مجتمع های پتروشیمی کشور یک واحد تولید آروماتیک ساخته گردد. به علاوه دو، در سال 1377 و بار دیگر در ماهشهر پایه های اولیه ساخت پتروشیمی بوعلی سینا به عنوان مجری طرح آروماتیک سوم گذاشته گردید. اما هیچ یک از این اقدامات برای مطرح شدن ایران به قطب تولید این دسته از محصولات کافی نبود؛ از این رو شرکت ملی صنایع پتروشیمی تصمیم گرفت تا با اجرای یکی از طرح های استراتژیک برنامه پنج ساله سوم و احداث مجتمع پتروشیمی نوری (برزویه) در عسلویه به عنوان بزرگترین تولید کننده آروماتیک جهان، به این هدف بزرگ دست یابد.

لذا با در نظر داشتن تبدیل شدن جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک قطب در تولید این دسته از محصولات ضرورت تحقیقی جامع در این زمینه بیش از پیش احساس می گردید تا با رویکردی علمی و کاربردی در جهت یادگیری و انتقال فناوری های موجود و تکنولوژی های جدید در بهسازی کیفی و کمی این صنعت گامی موثر برداشته گردد.

فصل اول: کلیات صنعت پتروشیمی

1-1- منابع خوراک پتروشیمی از پالایش نفت

مهم ترین خوراک واحدهای پتروشیمی که محصولات صنعت پالایش می باشند، نفتا، گازوئیل و گازهای حاصل از کراکینگ کاتالیستی می باشد.

نفتا از نظر لغوی یک حالت دوگانه دارد. این اصطلاح معنای متفاوتی در صنعت پالایش و صنعت پتروشیمی دارد. در صنعت پتروشیمی هر برش نفتی در محدوده تقریبی 20 – 300 درجه سانتیگراد که خوراک باشد نفتا نامیده می گردد. پس اگر برشی که تحت عنوان بنزین سبک نام برده می گردد به عنوان خوراک واحد اتیلن مورد بهره گیری قرار گیرد، نفتای سبک نامیده می گردد. پس وقتی از نفتا نام می بریم مقصود نفتای صنعت پتروشیمی می باشد.

نفتا مخلوطی می باشد از آلکان ها و هیدروکربن های آرماتیک می باشد اما دارای سازنده هایی با وزن مولکولی بیشتر از نفتاست. گازوئیل را نیز می توان به جای نفتا به عنوان خوراک واحد تولید اتیلن بهره گیری نمود اما از نظر تکنولوژی به خوبی نفتا نیست. در نتیجه در مواردی جذاب می باشد که قیمت آن به مراتب کمتر از نفتا باشد.

در ایالات متحده، به علت اینکه کراکینگ کاتالیستی به مقیاس زیاد انجام می گردد گازهای پروپیلن و بوتن از طریق این واحدها تامین می گردد. در اروپای غربی و ژاپن کراکینگ کاتالیستی در مقادیر کوچکتری صورت می پذیرد و گازهای حاصل از کراکینگ کاتالیستی به عنوان یک منبع تولید اتیلن اهمیتی کمتری دارد. گازهای حاصل از کراکینگ کاتالیستی به عنوان یک منبع تولید خوراک اهمیت کمتری دارد. گازهای حاصل از کراکینگ کاتالیستی به عنوان خوراک اهمیت کمتری دارد. گازهای حاصل از کراکینگ کاتالیستی به عنوان یک منبع تولید اتیلن اهمیتی ندارند زیرا سهم این گازها به قدری کم می باشد که جداسازی آنها مقرون به صرفه نیست.

نفت سفید در بعضی موارد به عنوان خوراک واحدهای شیمیایی در حالت کاربردهای تخصصی مورد بهره گیری قرار می گیرد. از آن می توان در تولید اتیلن بهره گیری نمود اما از نظر اقتصادی به علت قیمت آن به عنوان سوخت جذابیت ندارد.

آلکان های گازی که از تقطیر نفت خام و کراکینگ کاتالیستی به دست می آید بعضی مواقع به عنوان خوراک بهره گیری می گردد اما بهره گیری از آنها محدود به این واقعیت می باشد که میزان دسترسی آن بعد از بهره گیری به عنوان سوخت پالایشگاه و ال پی جی نسبتا کم می باشد.

تعداد صفحه : 159

قیمت : شش هزار تومان

 

***

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

—-

پشتیبانی سایت :        ———-        serderehi@gmail.com