با عنوان : مطالعه رنگ همانندی کالای پنبه ای از طریق روش پردازش تصویر

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی نساجی – شیمی نساجی و علوم الیاف

عنوان:

مطالعه رنگ همانندی کالای پنبه ای از طریق روش پردازش تصویر

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چکیده:

با در نظر داشتن اینکه یکی از مهمترین قسمت های شغلی یک متخصص رنگ به دست آوردن مقدار و انتخاب بهترین مواد رنگزا جهت تولید رنگ می باشد و همچنین با در نظر داشتن اینکه بهره گیری از روش پردازش تصویر و رایانه در این راه بسیار سودمند می باشد در این پژوهش با کمک از روش و ابزار فوق کوشش بر آن شده تا رنگ همانندی با نسخه رنگرزی و مقدار رنگ مشخص برای نمونه ای مجهول جهت تولید دوباره آن به دست بیاید.

برای این کار از 36 نمونه استاندارد با نسخه رنگرزی مشخص و 10 نمونه مجهول بهره گیری شده و بعد از به دست آوردن Lab میانگین تصویر هر دو مورد فوق که نماینده Lab های تصویر می باشند با بهره گیری از فرمول های اختلاف رنگ و برنامه های نوشته شده، E^ نمونه های مجهول و استاندارد به دست آمده و کمترین اختلاف رنگ بیانگر بهترین رنگ همانند می باشد.

همچنین با در نظر داشتن اطلاعات بالا می توان در مواردی که E^ ها اختلاف بسیار کوچکی دارند از محاسبه و مقایسه L^ و C^ و H^ دو نمونه که به ترتیب بیانگر اختلاف در روشنایی، اختلاف در خلوص و اختلاف در ته رنگ می باشند بهره برد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

با بهره گیری از روش فوق امکان تولید دوباره محصولات با نزدیک شدن رنگ همانند تولید اولیه مقدور می باشد و روش فوق کارایی خود را در آزمایشات انجام شده به اثبات رسانیده می باشد.

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

از آنجا که این پژوهش فقط بر روی کالای پنبه ای و با مقایسه E^ انجام پذیرفته جهت مطالعات آتی پیشنهاد می گردد که این آزمایشات بر روی کالاهای دیگر و همچنین با مقایسه L^ و C^ و H^ صورت پذیرد.

مقدمه

در حال حاضر یکی از بااهمیت ترین مواد در صنایع مربوط به تولید رنگ، به دست آوردن رنگ همانند، با پایین ترین هزینه برای رنگرزی و اتلاف کمترین زمان جهت رسیدن به ادغام رنگ از پایین ترین تعداد رنگزاها می باشد.

در طرق قدیمی رنگ همانندی در واحدهای رنگرزی، این کار از طریق آزمایش و امتحان کردن و ارزیابی جواب در دفعات متعدد انجام می گرفت و شخص مسئول بایستی از همه مشخصات و هزینه و قابل دسترسی بودن رنگزا آگاه می بود. با این روش زیرا توانایی ذخیره خصوصیات کالیریمتری آزمایش گذشته نبود این روش نقطه ضعف بزرگی را شامل می گردید. همین گونه این روش متکی به کارایی شخص آزمایش کننده می باشد و هیچ اندازه گیری در هیچکدام از قسمت های مختلف کار به دست نمی آمد و تنها را مقایسه به وسیله چشم انجام می گردید.

مهمترین قسمت شغل متخصص رنگ انتخاب بهترین مواد رنگزا و همچنین به دست آوردن مقادیر مکفی از آنها برای دستیابی به یک نتیجه رضایتبخش می باشد.

مراحل مختلف رنگ همانندی به توضیح زیر می باشد:

– انتخاب مواد رنگزا

– ساخت همانند اولیه

– تنظیم همانند اولیه

پس در عوامل سه گانه درک رنگ، یعنی منبع نوری، شیئی و نظاره کننده، متخصص رنگ برای رسیدن به نتیجه رنگ همانندی، تقریبا فقط شیئی را اصلاح می کند.

در رنگ همانندی به وسیله کامپیوترها هزینه ها برخلاف عملیات قدیمی در قسمت های زیر کاهش پیدا می کند:

– کاهش زمان برای به دست آوردن شید صحیح رنگ

– دست یافتن به تعداد زیادی از مخلوط های جایگزین برای به دست آوردن نسخه رنگرزی

– تعیین بهترین نسخه برای منظوری خاص (هزینه کم یا…)

– توانایی ادغام با روش های تولید گوناگون به مقصود تبدیل اطلاعات به شکل صحیح و کارآمد.

تعداد صفحه : 96

قیمت : شش هزار تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :        ———-        serderehi@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید