با عنوان : مطالعه تاثیر تخلیه بار الکتریکی کرونا روی خواص شیمیایی و فیزیکی پارچه پی پروپیلن

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی نساجی – شیمی و علوم الیاف

عنوان:

مطالعه تاثیر تخلیه بار الکتریکی کرونا روی خواص شیمیایی و فیزیکی پارچه پلی پروپیلن

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

چکیده

الیاف پلی پروپیلن به عنوان اقتصادی ترین لیف صنعت نساجی همیشه مورد توجه تولید کنندگان و مصرف کنندگان بود. یکی از بزرگترین معایب لیف پلی پروپیلن، عدم جذب رطوبت و رنگینه با روش های معمول می باشد. تخلیه الکتریکی کرونا موجب اصلاح خواص سطحی و رنگ پذیری خواهد گردید. در این مقاله فیلم پلی پروپیلن تحت تاثیر تابش کرونا با ولتاژ 10000V قرار گرفت و همچنین با آنیلین گرافت کوپلیمریزاسیون گردید.

جذب رنگینه کاتیونیک در نمونه های اقدام شده با تابش کرونا نسبت به نمونه اقدام نشده بیشتر گردید. نتایج حاصل از طیف نگاری FTIR نشان می دهد که گروه های عاملی نیتریلی در سطح لیف ایجاد شده می باشد. نمونه های کرونا شده با آنیلین در فرآیند گرافت کوپلی مریزاسیون شرکت کردند، جذب رنگ بیشتری نسبت به نمونه های گرافت نشده داشتند. طیف نگاری  FTIR تولید گروه های عاملی ایمینی و آمینی را در نمونه های گرافت کوپلیمریزاسیون شده با آنیلین، نشان داده می باشد. با افزایش زمان عملیات کرونا (7 دقیقه) گروه های اظهار شده کاهش یافته می باشد.

مقدمه

در این پروژه به کاربردهای کرونا توجه شده و اثر دشارژ کرونا را در صنایع نساجی بالاخص فیلم pp نشان می دهد. این اثر که امروزه به عنوان یکی از کارهای تکمیلی در کارخانه های نساجی پبشرفته انجام می گردد، باعث یک سری خواص مفید و یا بهینه سازی بعضی از خصوصیات پارچه های تولیدی می گردد. همینطور که می دانید pp به خاطر هیدروفوب بودن ذاتیش با روش های معمول رنگرزی رنگ نمی گردد و جالب تر اینکه وقتی تحت تأثیر تابش کرونا قرار بگیرد تا حد قابل قبولی این نقیصه رفع می گردد. مهمترین اثری که کرونا بر روی فیلم pp و بخصوص پارچه می گذارد به صورت تجزیه زنجیرهای مولکولی و تخریب سطحی می باشد. این تخریب سطحی باعث ایجاد حرفه های سطحی و یا به بیانی دیگر کندگی های سطحی می گردد. چنانچه عملیات انجام شده بر روی پارچه به گونه ای باشد که احتیاج به جذب سطحی داشته باشد، این خصوصیت باعث می گردد که جذب به راحتی صورت گرفته و چسبندگی مقاومتر باشد. مثلا در چاپ پیگمنت که احتیاج به چسبندگی رنگدانه به سطح پارچه می باشد، این امر بسیار قابل توجه می گردد. بایستی توجه داشت که امروزه بهره گیری از این پلیمر به سرعت در حال رشد می باشد و انجام عملیاتی، جهت ارتقاء خواص فیزیکی و شیمیایی آن احساس می گردد. در ضمن بایستی توجه داشت که عملیات کرونا منحصر به نوع خاصی از الیاف نبوده و در مورد الیاف زیادی کاربرد دارد. به گونه مثال، مطالعه تاثیر اقدام آوری کرونا روی خواص هیدروفیلیک PET نشان داد که این خصوصیت بهبود چشمگیری داشت. و رنگرزی پارچه PET بعد از اقدام آوری با کرونا ارتقاء پیدا نمود و همچنین افزایش ولتاژ باعث گردید که نرخ کسب رنگینه افزایش یابد. این بدین معنی می باشد که زمان رنگرزی می تواند کوتاه گردد و حرارت رنگرزی می تواند کاهش یابد. این مسئله مهم عموما برای رنگرزی پارچه  PET می باشد، زیرا که رنگرزی پارچه PET، در حرارت بالا و تحت فشار بالا انجام می شود و همچنین زمان رنگرزی طولانی می باشد. بعد از اقدام آوری با کرونا رنگینه می تواند سریع به سطح الیاف جذب گردد و می تواند به قسمت درونی الیاف انتقال یابد، پس انرژی مورد نیاز برای رنگرزی کاهش می یابد. به امید روزی که از این صنعت و تکنولوژی مفید در کشور عزیزمان بهره جوییم.

تعداد صفحه : 73

قیمت : شش هزار تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :        ———-        serderehi@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید