با عنوان : مطالعه ایزوترم جذب رنگزاهای طبیعی حنا و پوست گردو بر روی کالای پشمی

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی
واحد تهران جنوب
دانشکده تحصیلات تکمیلی
“M.Sc” پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد
نساجی – شیمی نساجی و علوم الیاف
عنوان :
مطالعه ایزوترم جذب رنگزاهای طبیعی حنا و پوست گردو بر روی کالای پشمی

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چکیده:

اهمیت بهره گیری از رنگزاهای طبیعی با در نظر داشتن مسائل زیست محیطی بر کسی پوشیده نیست . لذا در این پروژه به دو رنگزای طبیعی پوست گردو و حنا توجه و کوشش شده می باشد تا ایزوترم جذب این رنگزاها بر روی کالای پشمی به دست آید . به هر حال در صورت داشتن ایزوترم های جذب می توان در فرایند رنگرزی از آن بهره گیری نمود.

در این پروژه کالای پشمی ایرانی به وسیله ز اج سفید در شرایط ثابت دندانه دار و سپس توسط مقادیر مختلف رنگزای حنا و پوست گردو رنگرزی شده و پساب رنگرزی مورد آزمایش جذب قرار گرفته می باشد .با در نظر داشتن مقادیرجذب رنگ باقی مانده در حمام و مقادیر آن در پسابهای شستشو می تواند رمق کشی را محاسبه و سپس ایزوترم جذب را به دست آورد.

نتایج این پژوهش نشان می دهد که ایزوترم جذب رنگز ای حنا و پوست گردو مشابه بوده و هردو از ایزوترم جذب لانگ میور پیروی می کند.

مقدمه:

تاریخچه رنگهای طبیعی به زمان باستان بر می گردد . در آن دوران از گیاهان رنگی به جهت خود آرائی و رنگ ر زی وسایل بهره گیری می گردید . با در نظر داشتن سوابق این رنگ ها برآن شدیم که به مطالعه خواص رفتاری این رنگها بپردازی م . البته در این پروژه هدف کلی بر روی دو رنگزای حنا و پوست گردو متمرکز شده و نتایج رنگرزی مطالعه و حدود نقطه تعادل این دو رنگزا به دست آورده شده می باشد . در برگ درخت گردو مواد مختلفی مانند ایندوزیت ، اسید آلاژیک ، اسید گالیک و مقداری پارافین و اسید موسیتانیک و تانن و غیره هست. پوست گردو نیز دارای رنگینه به نام جاگلون می باشد که متعلق به خانواده نفتاکینون هاست . حنا نیز دارای ترکیبات شیمیائی همانندتانن، اسید گالیک ، ازت ، مواد چرب و اسانس می باشد . ماده رنگی حنا به نام لاوسون از خانواده نفتاکینون هاست که علاوه بر خاصیت ضد میکروبی و خواص دارویی نیز دارد.

دندانه در اصطلاح به معنی اضافه کردن موادی برای تثبیت و رنگ پذیری بیشتر الیاف می باشد . اسانس مواد از نظر شیمیائی بایستی قابلیت حل شدن به ماده رنگی را داشته باشد . طرز اقدام این املاح این گونه می باشد که با به وجود آوردن فرج با خراش بر روی سطح الیاف باعث نفوذ بیشتر رنگ به داخل الیاف می شو د . رنگهای طبیعی به دو گونه بر روی الیاف بدون دندانه اقدام می کند . بعضی کاملاً جذب لیف نمی شوند و بعضی به صورت سطحی جذب می شوند که از ثبات کمتری برخوردارند . به همین جهت در رنگرزی با رنگزاهای حتماً بایستی دندانه دادن را اعمال نمایند . در این پروژه از دندانه زاج سفید به دلیل بی رنگ بودن بهره گیری شده و در نهایت کالا با رنگزای حنا و پوست گردو رنگرزی شده می باشد .جهت به دست آوردن ایزوترمهای جذب از پسابهای رنگرزی که در دستگاه اسپکتروفتومتری قرار داده و اعداد ضبط شده و نمودارهای Ds برحسب Df رسم شده می باشد سپس ایزوترم جذب به دست آمده با ایزوترم های جذب معمول مقایسه و مطابق آنها با یکی از ایزوترم های جذب مطالعه شده می باشد.

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

فصل اول

کلیات

1-1) هدف پژوهش:

انجام این پروژه مطالعه ایزوترم جذب رنگزاهای طبیعی حنا و پوشت گرود بر روی کالای پشمی بوده می باشد.

1-2) پیشینه پژوهش:

طی مطالعه انجام شده افراد بسیاری در زمینه رنگزاهای طبیعی پژوهش کرده اند که کلیه نتایج در حین پروژه اظهار شده می باشد . اما بر روی ایروترومهای جذب حنا و پوست گردو تحقیقی صورت نگرفته می باشد.

1-3) روش کار و پژوهش:

آغاز به مطالعه رنگهای طبیعی و ساختار آنها پرداخته و سپس به داندانه دار کردن و رنگرزی کالا تصریح کردیم در نهایت از روس پساب های رنگرزی ایزوترم جذب مطالعه گردید.

تعداد صفحه : 82

قیمت : شش هزار تومان

 

***

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

—-

پشتیبانی سایت :        ———-        serderehi@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید