با عنوان : مطالعه و پیشرفت های حاصله در زمینه تولید الیاف استحکام بالا و مدول بالا

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

واحد تهران جنوب

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

دانشکده تحصیلات تکمیلی

سمینار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی شیمی نساجی و علوم الیاف

عنوان:

مطالعه و پیشرفت های حاصله در زمینه تولید الیاف استحکام بالا – مدول بالا

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چکیده

الیاف استحکام بالا – مدول بالا یا به تعبیری الیاف با کارایی بالا نسل سوم از الیاف را تشکیل می دهند که با در نظر داشتن خواص خود برای کاربردهای ویژه همچون صنایع فضایی، دریایی، هوایی، نظامی و غیره با طیف گسترده مورد بهره گیری قرار می گیرند. الیاف با کارایی بالا بیشتر به صورت کامپوزیت و به بیانی دیگر در بستری (ماتریس) از رزین های خاص به کار گرفته می شوند. برخلاف الیاف معمولی که به ارتجاعیت برگشت پذیر (الاستیک) در حدود 30 – 10 درصد احتیاج داشته و استحکام آنها کمتر اهمیت دارد ویژگی های زیر مشخصه های اصلی الیاف با کارایی بالا با در نظر داشتن نوع کاربرد آنها به شمار می آید. استحکام و سختی حداکثر، ارتجاعیت حداقل، مدول اولیه بالا، ثبات ابعادی بالا، مقاومت بالا پیش روی گرما و مواد شیمیایی، آرایش یافتگی بالا، وزن مخصوص کم و غیره.

در این پژوهش کوشش گردید، تا بعضی از الیاف و منسوجات با کارایی بالا از قبیل الیاف آرامیدی، الیاف پلی اتیلن با کارایی بالا، الیاف کریستال مایع معرفی شوند، فرآیند تولید، خواص فیزیکی و مکانیکی آنها مورد بحث و مطالعه قرار گرفت و کاربردهای مختصری از آنها ارائه شده می باشد.

مقدمه

بی تردید می توان گفت که غذا، پوشاک و مسکن نیازهای اصلی بشر به شمار می طریقه بر این اساس از هزاران سال پیش بشر از الیاف طبیعی مانند پنبه، پشم و ابریشم بهره گیری می نمود که این الیاف طبیعی را می توان نسل اول الیاف دانست. سپس به دلیل نیاز به مواد سبکتر، قوی تر و بادوام تر الیاف مصنوعی مانند نایلون، پلی استر، پلی پروپیلن و… تولید شدند و از آنها در پوشاک و کالاهای خانگی بهره گیری گردید. الیاف مصنوعی یاد شده نسل دوم الیاف را تشکیل می دهند که اولین بار در حدود 70 سال پیش عرضه شدند اما به دلیل نیاز به کاربردهای صنعتی مختلف و همچنین با پیشرفت علم نساجی و به بیانی دیگر مهندسی الیاف، دانشمندان به خواص عالی الیاف مثل استحکام و سختی زیاد دست یافتند و بدین ترتیب بعد از الیاف طبیعی و مصنوعی معمولی نسل سومی از الیاف به نام الیاف با کارایی بالا تولید گردید و کاربرد الیاف را از محدوده نساجی و به بیانی دیگر تولید پوشاک، منسوجات خانگی، کفپوس ها و کاربردهای مشابه فراتر برده و آن را وارد بخش های جدید مثل صنایع فضایی، نظامی، راه و ساختمان، الکترونیک، اتومبیل سازی، وسایل ورزشی، لوازم پزشکی پیشرفته و کاربردهای دیگر نموده می باشد.

فصل اول:

آرامیدها

1-1- مقدمه

الیاف آرامیدها با وارد شدن متا آرامیدها در دهه 1960 تحت نام تجاری نومکس توسط شرکت دو پونت آمریکا به بازار عرضه شدند. الیاف آرامید توسط کمیسیون بازرگانی فدرال ایالات متحده آمریکا به صورت زیر تعریف شده می باشد:

الیاف آروماتیک بر پایه پلی آمید، الیاف ساخت بشر می باشند که در آنها حداقل 85% زنجیرهای طویلی هست که در آن زنجیرهای طویل عامل آمیدی – CONH – مستقیماً دو حلقه آروماتیک را به هم متصل کرده می باشد. در سال های گذشته کوشش های قابل توجهی جهت تولید الیاف آروماتیک برای به دست آوردن استحکام و مدول بالا و همچنین مقاوم در برابر حرارت صورت گرفته می باشد شرکت دوپونت آمریکا اولین شرکتی می باشد که الیاف آرامید را در دسترس قرار داد.

در سال 1960 میلادی الیاف نومکس کم کم به بازار عرضه گردید و افق جدیدی را برای عایق های حرارتی و الکترونیکی باز نمود و بسیار مورد استقبال قرار گرفت. همچنین در سال 1971 شرکت دوپونت با مدول و استحکام بالا تحت نام تجاری کولار به بازار عرضه نمود که سرآغاز بحث روی کریستال های مایع محلول و ساختمان منظم کریستالی بود که توسط محققین شرکت دوپونت مانند kwolek، Blades، Tanner و… کشف گردید. در همین دسته در دهه 1970 الیاف دیگری به عنوان مثالی پلی آمید آروماتیک هیدرازین تحت عنوان X500 تولید گردید که مورد استقبال قرار نگرفت و زیاد در بازار پخش نشد. از الیاف دیگر دسته آرامیدها می توان به الیاف توازن شرکت اکزونوبل هلند و همچنین لیف تکنورا از شرکت تی جین ژاپن که یک لیف کوپلی آمید آروماتیک می باشد نام برد.

در این فصل بیشتر درمورد ترکیبات پلیمر، پروسه تولید الیاف، خصوصیات ساختمانی و کاربردهای الیاف آرامید بحث می گردد.

تعداد صفحه : 143

قیمت : شش هزار تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :        ———-        serderehi@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید