با عنوان : مقایسه فرش های تولیدی از الیاف پلی پروپیلن با سطوح مختلف

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی
واحد تهران جنوب
دانشکده تحصیلات تکمیلی
پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد
مهندسی شیمی نساجی و علوم الیاف
عنوان :
مقایسه فرش های تولیدی از الیاف پلی پروپیلن با سطوح مختلف

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

چکیده
با در نظر داشتن محاسن گسترده الیاف پلی پروپیلن مانند ، وزن مخصوص پائین ، استحکام بالا ، مقاومت سایشی خوب ، مقاومت شیمیایی بالا ، عدم لکه پذیری ، عایق حرارتی و قیمت م ناسب ، بهره گیری از این الیاف در کلیه صنایع مانند صنعت نساجی و همچنین تولید کفپوشها ی نساجی روبه رشد میباشد.

در کارهای تحقیقاتی صورت گرفته کوشش شده می باشد تا با کنترل پروسه تولید این الیاف و بهره گیری از موادهای افزونی و یا با روشهای مخلوط کردن با سایر الیاف نس اجی ، تولید الیافهایی با شکلهای خاص و یا دوجزیی و آلیاژسازی آن با سایر پلیمر ها خصوصیات این الیاف را بهبود بخشند.

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

در این مطالعه هدف مطالعه خواص فیزیکی و مکانیکی الیاف پلی پروپیلن با سطوح مختلف و مقایسه فرش های تولیدی از این الیاف می باشد .در این پژوهش آغاز الیاف پلی پروپیلن با سه مقطع Trilobal Hallow , Trilobal و Octalobal ا نمره و شرایط یکسان تولید گردید . سپس بعضی آزمایشات فیزیکی بر روی این 3 نمونه قبل و بعد از اقدام “Heat seat” انجام پذیرفت . در مرحله بعد از این الیاف تولیدی در شرایط یکسان فرش بافته شدو نمونه های فرش در شرایط استاندارد مورد آزمایش بار گذاری دینامیکی و استاتیکی قرار گرفتند . نتایج حاصله توسط آزمون Anova و Dundan مورد تجزیه و تحلیل آماری قرار گرفتند.

نتایج اختلاف معنی داری را در خصوصیات فیزیکی مطالعه شده این 3 نوع الیاف با سطح مقطع های متفاوت را نشان می دهد . و در مورد بار استاتیکی در بالاترین سطح الیاف Octalobal lobal و Trilobal Hallow در پایین ترین سطح الیاف Trilobal قرار گرفتند و لحاظ بار دینامیکی تفاوت قابل توجهی ملاحظه نشد.

مقدمه

الیاف پلی پروپیلن به شکلهای مختلفی تولید می گردد که عبارتند از : نخهای چند رشتۀ مداوم نخهای چند رشتۀ مداوم حجیم شده (BCF)، مجموعه کلفتی از صدها رشتۀ مداوم که طناب خوانده می گردد ، الیاف منقطع و تک رشته ای مداوم با سطح مقطعهای متفاوت ، این تولیدات به روش ذوب ریسی ساخته می شوند.
الباف پلی پروپیلن به روش ذ وب ریسی تولید می شوند و در مراحل بعدی ، کشیده شده و آرایش مولکولی در آن به وجود می آید. این الیاف عموماٌ بسیار محکم بوده و استحکام کششی آنها به CN/tex6-4 برای نوع منقطع به 5-CN/tex7 می رسد الیاف پلی پروپیلن مقاومت سایشی بسیارخوبی دارد. جرم مخصوص کم آن موجب حجم زیاد و پوشش دهندگی خوب می گردد . کاربردهای تک رشته ها شامل طناب سازی ، نخ و تور ماهیگیری ، قیطان ، زیراندازهای بیرون از اتاق ، روکش صندلی ، پارچه های رومبلی ، برس سازی ، کیسه های نگهداری لباس برای شستشو و صافیهای صنعتی می باشد . در پارچه یا کیسۀ بافته ش ده برای پوشش پشتی ، کف پوشهای خودرو و کیسه های حمل محصولات صنعتی و غذایی از آن بهره گیری می گردد . این محصولات نسبتاٌ ارزان می باشد، بید آن را نمی خورد، وزن آنها بسیار کم می باشد، استحکام آنها در حالت تر و در حالت خشک بسیار خوب می باشد . کاربرد نخهای چند رشتۀ پلی پروپیلن ب تنهایی محدودتر از پلی پروپیلن تک رشته می باشد، دارای رنگهای متنوعی نیست، لیکن برای نخهای خاب فرش و پاپوشها نیز بهره گیری می گردد.

رشته های صاف و مداوم را به وسیله عملیات حرارتی یا مکانیکی به صورت موجدار، فردار، پیچ خورده و حجیم در می آورند که آن را عملیات تکسچره کردن می گویند.

با تکامل زندگی انسانهای اولیه و برآوردن احتیاجاتی مانند خوراک ، پوشاک و پناهگاه ، بشر بفکر نیازهای ثانویه خود افتاد که مانند این نیازها زیر اندازی بود که از آن در محل زندگی خود بهره گیری کند.

شاید چنین باشد که اولین کفپوشهای مورد استفاد ه بشر ، کفپوشهایی بغیر از مواد نساجی باشند اما در طی سالهای بعد و آشنایی بشر با حیوانات اهلی ، پشم مانند اولین مواد اولیه نساجی بود که انسانها با آن آشنا شدند ، یقیناً اولین کفپوش نساجی ، نمدهایی بود که از در هم رفتن الیاف پشمی ساخته گردید و به تدریج سایر منسوجات تکامل یافته و مانند فرشهای بافته شده به وجودآمدند .کارشناسان آغاز هنر قالیبافی را در منطقه ای از شمال ایران و در حدود 4000 سال قبل از میلاد میدانند که به احتمال زیاد چوپانان پشمهای گوسفند را بوسیله دوک ریسیده و آنرا بوسیله عصاره گیاهان رنگ میکردن د و آنرا در بافت قالی بکار میبردند . قدیمی ترین نمونه فرش موجود در جهان در حدود 2400 سال قدمت دارد که در حفاریهای منطقه پازیرک واقع در شمال سیبری کشف شده می باشد و یک قالی ایرانی می باشد.

به تدریج و پس از گذشت سالیان متمادی کارگاههای قالیبافی دایر و کارگرا ن زیادی به تولید فرشهای دستی مشغول شدند و هنر قالیبافی از منطقه شرق به سمت غرب و اروپا گسترش پیدا نمود . همراه با افزایش جمعیت کره زمین و توسعه روز افزون امکان و ساختمانها در سطح نواحی گوناگون جهان ، نیازهای متفاوت بشر مانند اثاثیه و لوازم زندگی ، مانند کفپوشها ی مختلف در حا ل رشد میباشد که در این بین کفپوشهای نساجی از جایگاه ویژه ای برخوردار می باشد.

تعداد صفحه : 71

قیمت : شش هزار تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :        ———-        serderehi@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید