با عنوان :مطالعه کانسارهای فسفات از نظر شناخت و اکتشاف

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

در ادامه مطلب می توانید صفحات ابتدایی این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

سمینار برای درجه کارشناسی ارشد

مهندسی معدن –اکتشاف

عنوان :

مطالعه کانسارهای فسفات از نظر شناخت و اکتشاف

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چکیده:

این مجموعه در آغاز مشخصات عمومی فسفات از لحاظ فیزیکی و شیمیایی را مورد مطالعه قرار داده می باشد. پس از آن آپاتیت از لحاظ کانی شناسی و مشخصات فیزیکی و شیمیایی و بلورشناسی مطالعه شده می باشد و سپس کانیهای گروه آپاتیت و کانیهای گروه غیر آپاتیتی مطالعه و در فصل بعد فسفاتها با منشا آذرین و منشا رسوبی تقسیم بندی شده اند. پس از آن نظری به تاریخچه نظریه پردازی ها پیرامون منشا فسفات گردیده و فرآیندهای فسفات زایی شامل فرایند فرسایشی، دیازنز، رسوب گذاری و تحولات مربوط به اقیانوس مورد مکالمه قرار گرفته و سپس به فرایند های موثر در رسوب گذاری و تمرکز آپاتیت پرداخته می گردد و در نهایت انتشار زمانی- مکانی فسفرتیها را نشان می دهد. در فصل چهارم، ذخایر فسفات در جهان مطالعه شده و پس از آن ذخایر فسفات در ایران از نظر تاریخچه اکتشاف و سپس زمین شناسی فسفات های ایران مطالعه شده می باشد. کانسارهای فسفات ایران از منشا آذرین و رسوبی مربوط به هر یک از دوره های زمین شناسی مشخص شده می باشد. در انتهای این مجموعه نحوه اکتشاف فسفات می پردازد. که در آغاز به نحوه تشخیص سنگ فسفات دار در صحرا می پردازد و سپس برنامه ریزی واجرای عملیات اکتشافی و کشف ذخایر فسفات پرداخته و مورد مطالعه قرار داده می باشد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

مقدمه:

فسفر یا فسفات یکی از عوامل حیاتی در زندگی امروزی به شمار می رود. زیرا که یکی از نیازهای عمده رشد توسعه محصولات کشاورزی را کودهای فسفاته تشکیل می دهد. از طرفی به دلیل افزایش جمعیت همواره جهان نیازمند مواد غذایی بیشتری خواهد بود و تامین این مواد ارتباط مستقیم با مصرف کودهای مختلف مانند کودهای فسفاته دارد. مهمترین کاربرد سنگ فسفات، بهره گیری از آن در ساخت اسید فسفریک و به تبع آن انواع مختلف کودهای شیمیایی می باشد. بطوریکه 90 درصد مشتقات اسید فسفریک تولید شده در سطح جهان در این زمینه به کار می رود 10 درصد باقی مانده در صنایع فلزی (جهت ایجاد لایه ضد رنگ بر روی ورقه های فلزی) ، صنایع شیشه سازی، داندانسازی، لاستیک سازی، صنایع پتروشیمی، بکار می رود. سنگ فسفات به عنوان تنها منبع اقتصادی تامین ترکیبات فسفری، در توسعه بخش کشاورزی و صنعتی دارای تأثیر بسیار مهم حیاتی و غیرقابل جایگزین می باشد. با در نظر داشتن تأثیر حیاتی این ماده درعرصه حیات، با افزایش جمعیت جهان، نیاز به آن افزایش چشمگیری یافته می باشد. از نظر گاه تاریخی برای اولین بار کیمیاگران عرب در سده دوازده میلادی به وجوداین عنصر پی بردند. اما نخستین بار Henning Brand دانشمند آلمانی در سال 1669 آن را از ادرار بشر استحصال نموده و اسم آن را از  کلمه یونانی Phosphoros بعنوان شی مشتعل و تابان اقتباس نمود. یک قر بعد شیمیدان سوئدی C]W,Sheele به وجودفسفر در استخوان پی برد این کشف آغازگر استحصال این عنصر از استخوان گردید و موجب رشد و تکامل روش های مختلف آن گردید.

تعداد صفحه :145

قیمت : شش هزار تومان

***

—-

پشتیبانی سایت :        ———-        serderehi@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید