پوشش های خود تمیز شونده (سطوح فرا آبگریز)

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

در ادامه مطلب می توانید صفحات ابتدایی این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامي

واحد تهران جنوب

دانشكده تحصيلات تكميلي

سمينار براي دريافت درجه كارشناسي ارشد“M.Sc” مهندسي پلیمر-پژوهش صنایع رنگ

عنوان: پوشش های خود تمیز شونده (سطوح فرا آبگریز)

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چكيده:

سطوح خود تمیزشونده، سطوح نانو ساختار ابگریزی هستند که بوسیله حرکت آب تمیز می شوند. در طبیعت بیش از 200 گونه گیاه شناخته شده می باشد که از قطرات آب و حرکت آنها جهت تمیز کردن سطوح خود از آلودگی ها بهره گیری می کنند. بهترین گونه از این گیاهان، نیلوفر آبی می باشد. عبارت «سطح خود تمیز شونده» بیانگر سطحی می باشد که نیازی به تمیز کردن آن سوی بشر نیست و تنها بایستی چنین سطوحی در معرض ریزش آب قرار داد و نحوه کارکرد آب را تماشا نمود. هیچ استاندارد DIN , ASTM و یا ISO برای تعیین خصوصیات سطوح آبگریز خود تمیز شونده وجود ندارد. عملا چهار پارامتر تحلیلی هست و تنها در صورتی که تمام این چهار پارامتر با هم شرایط لازم را تامین نمایند یک سطح آبگریز خود تمیزشونده تلقی می گردد. این پارامترها عبارتند از: زاویه تماس قطره آب با سطح: این زاویه بایستی بیش از 140 درجه باشد. – زاویه پسماند: مقدار این زاویه بایستی کمتر از 10 درجه باشد – زاویه غلتش: مقدار این زاویه بایستی کمتر از 10 درجه باشد. مطالعه سطوح گیاهان خودتمیز شوند، مشخص نمود که دو نوع ساختار سطحی برای ایجاد یک سطح فراابگریز خود تمیز شوند لازم و ضروری می باشد. اولی ساختار میکروبی– نانویی می باشد که ساختار دوتایی نامیده می گردد و دیگری ساختار نانویی می باشد که ساختار واحد نامیده می گردد. همچنین مطالعه این سطوح مشخص نمود که علاوه بر ساختار سطحی، زبری سطح در مقیاس نانو به همراه ماده ای روغنی شکل با انرژی سطحی پایین برای به وجودامدن یک سطح ابگریز خود تمیز شونده، امری ضروری می باشد. روش های تولید سطوح ابگریز خود تمیز شونده به سه گروه تقسیم می شوند: 1- تقلید و کپی برداری از گیاهان 2- زبر کردن ماده ای با انرژی سطحز پایین 3- ساخت زیرآیندی زبر و تعدیل آن با موادی با انرژی سطحی پایین 

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

مقدمه:

سطوح بسیار زیادی در طبیعت ، خود تمیزشونده هستند نمونه هایی از این قبیل سطوح، بال پروانه ها، برگ گیاهانی مانند نیلوفر آبی و کلم، پوست خرس ها و پر اردک ها می باشد. حذف آلودگی ها از این سطح سخت نیست و با حرکت قطرات آب تمیز می شوند سطوح خود تمیز شونده از چندیدن دهه قبل شناخته شده اند. بهترین نمونه از سطوح خود تمیز شونده در طبیعت، برگ نیلوفر آبی می باشد. نتایج تحقیقات انجام یافته در طی چندین سال، مشخص کرده می باشد که طبیعت این اثر جالب توجه را بواسطه ساختار سطحی بدست آورده می باشد. مطالعات زیادی به این نتیجه رسیده اند که تلفیق زبری در مقیاس میکرون و نانویی به همراه ماده ای با انرژی سطحی پایین سبب می گردد که زاویه تماس آب با سطح مذکور به بیش از 150درجه برسد و نهایتا سطح مورد نظر خاصیت خود تمیز شوندگی از خود نشان دهد. مطالعات انجام یافته، مشخص نموده اند که این خاصیت شگفت انگیز طبیعت می تواند کاربردهای وسیعی در جوامع بشری داشته باشد، مانند زمینه های کاربرد این سطوح در سل های خورشیدی، علایم راهنمایی،  نمای ساختمان ها، البسه و غیره می باشد. 

تعداد صفحه :68

قیمت : شش هزار تومان

***

—-

پشتیبانی سایت :       

———-          serderehi@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید