دانلود فرمت word : سمینار کارشناسی ارشد مکانیک: بررسی اثر الکتروهیدرودینامیک بر افزایش آهنگ انتقال حرارت

دانلود پایان نامه
شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

با عنوان : مطالعه اثر الکتروهیدرودینامیک بر افزایش آهنگ انتقال حرارت در کانال مستطیبی عریض در رژیم جریان آرام و گذرا

در ادامه مطلب می توانید صفحات ابتدایی این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی مکانیک – تبدیل انرژی

برای دانلود فایل ورد متن کامل اینجا کلیک کنید

عنوان:

مطالعه اثر الکترو هیدرودینامیک (باد کرونا) بر افزایش آهنگ انتقال حرارت در کانال مستطیلی عریض در رژیم جریان آرام و گذرا

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

1-1- چکیده:

انتقال گرما بین یک سطح صلب و جریان گاز از روی آن با بهره گیری از میدان الکتریکی با ولتاژ بالا می تواند افزایش یابد. پدیده الکترو هیدرودینامیک (FHD) بر اثر اعمال ولتاژهای الکتریکی بالا به سیالات دی الکتریک ایجاد می گردد و در اثر آن در سیال یونیزاسیون محلی رخ داده و یون های تولید شده به طرف الکترود با پلاریته مخالف شروع به حرکت می کنند. این یون ها در اثر برخورد با مولکول های خنثی سیال مومنتم خود را به آن ها منتقل نموده و در نتیجه نیروی بدنه ای در سیال ایجاد می نمایند. در کار حاضر جریان ورقه ای در داخل کانال مستطیلی عریض مورد مطالعه قرار گرفته می باشد. کانال به شکل افقی قرار گرفته می باشد و به غیر از سطح صفحه بالائی آن سایر سطوح عایق کاری شده می باشد و هوای سرد ورودی به کانال توسط سطح بالائی گرم می گردد. برای ایجاد نیروی الکترو هیدرودینامیک از الکترودهای سیمی ولتاژ بالا قرار داده شده در وسط کانال بهره گیری شده می باشد. برای حل سیستم معادلات دیفرانسیل جزئی حاکم بر مساله از روش گسسته سازی المان محدود گارکین بهره گیری گردیده می باشد. در کار حاضر جریان سیال در محدوده های رینولدز ورقه ای و مرحله انتقال مورد توجه می باشد. ولتاژ اعمالی نیز در محدوده 20 تا 40 کیلوولت قرار دارد. نتایج به دست آمده توافق خوبی با نتایج تجربی دارند. نتایج تا حدود 2.75 برابر افزایش نرخ انتقال حرارت را در اعداد رینولدز پایین نشان می دهند. این افزایش انتقال حرارت را می توان به جریان های ثانیوه ایجاد شده توسط باد کرونا نسبت داد.

2-1- مقدمه:

امروزه با در نظر داشتن محدود بودن منابع مختلف انرژی و پایان پذیری آنها، و همچنین حفظ محیط زیست و جلوگیری از آلودگی بیشتر آن، انواع روش های بهره وری در مصرف انرژی به صورت جدی در دستور کار دولت ها، سازمان ها و محققان قرار گرفته می باشد.

یکی از راه های معقول بهینه سازی مصرف انرژی افزایش آهنگ انتقال گرما در سیستم هایی می باشد که افزایش آهنگ انتقال گرما در آن سیستم ها مهم و مطلوب می باشد، زیرا با این کار به گونه مثال در مبادله کن های گرما که هدف ما گرم کردن یا سرد کردن یک سیال توسط یک سیال گرم یا سرد دیگر می باشد، حجم مبادله کن و به دنبال آن حجم یک سیال عامل و در نهایت میزان مصرف انرژی کاهش خواهد پیدا نمود و از اتلاف انرژی در یک مبادله کن بزرگ نسبت به یک مبادله کن کوچک جلوگیری شده و به این ترتیب مصرف انرژی بهینه خواهد گردید. مثال هایی همانند این در صنعت و محیط اطراف ما زیاد می باشد و اگر ما بتوانیم ضرایب انتقال گرما را به طرق معقولی افرایش دهیم، می توانیم مصرف انرژی را بهینه کنیم.

تکنیک های افزایش انتقال گرما و جرم با بهره گیری از میدان های الکتریکی با ولتاژ بالا، که اساس آنها نیروهای الکتریکی به وجود آمده در اثر یونیزاسیون سیال دی الکتریک می باشند، می توانند یکی از مطمئن ترین روش ها برای این مقصود در نظر گرفته شوند، که این امر، به دلیل مزیت های بهره گیری از این میدان ها می باشد. بهره گیری از این نوع میدان ها برای افزایش آهنگ انتقال گرما از روی سطوح و نیز در فرایند تغییر فاز سیال های مبرد یکی از روش های مطرح می باشد. در کار حاضر بهره گیری از میدان الکتریکی برای افزایش آهنگ انتقال گرما از سطح یک کانال دوبعدی که در آن هوا با خواص ثابت تحت رژیم ورقه ای جریان دارد، مورد نظر می باشد.

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

نوآوری های انتقال گرمای موثر با بهره گیری از میدان های الکتریکی و بهره گیری از سیال های آلی شامل کلروفلوروکربن (R12)، هیدرو کلروکربن (آمونیاک) و کلا جایگزین های CFC (مبردهای اوزن دوست) موضوع تحقیقات نو در سال های اخیر می باشد. با در نظر داشتن اعمال میدان الکتریکی به جریان سیال، سیال عامل در این نوع کاربردها بایستی از نوع دی الکتریک (عایق) باشد، و کاربرد این میدان به نحوی صورت گیرد که مسئله شکست عایق پیش نیاید. این مسئله مهمی می باشد که حتما بایستی مدنظر قرار گیرد زیرا اگر این طور نباشد شکست عایق پیش آمده و سیال حالت عایق بودن خود را از دست می دهد و کلا مسئله را تحت الشعاع قرار می دهد. در مورد این پدیده در قسمت مربوط به میدان های الکتریکی و عایق ها بیشتر بحث خواهد گردید. تداخل میان الکتریکی و میدان جریان سیال تحت عنوان الکترو هیدرودینامیک (Electrohydrodynamic) یا همان EHD مطرح می باشد. بهره گیری از این تکنیک دارای مزیت های زیادی می باشد و کاربردهای متنوعی هم دارد.

تعداد صفحه : 235

قیمت : 14700 تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :       

———-          [email protected]

این نوشته در رشته مکانیک ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید