جدید: مسئولیت مدنی پزشکان و پیراپزشکان- پايان نامه ارشد

دانلود پایان نامه

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 مسئولیت مدنی پزشکان و پیراپزشکان

قسمتی از متن پایان نامه :

 

نظریه‌ی خطرهای ایجاد شده

این نظریه برای تکمیل نظریه‌ی خطر در برابر انتفاع مادی و جبران نارسایی‌های آن مطرح گردیده می باشد. بر اساس این نظریه‌ی فاعل زیان بار مسئول هرگونه فعالیت زیان باری می باشد که ایجاد کرده می باشد خواه از آن نفع مادی ببری خواه نفع معنوی. به سخن دیگر در این نظریه وسیع‌ترین مفهوم انتفاع (انتفاع مادی و معنوی) ضابطه‌ی تشخیص مسئولیت قرار داده شده می باشد و هر گونه انتفاع مبنای آن قرار گرفته می باشد.

بر این نظریه انتقادات شدیدی وارد شده می باشد: مخالفان و منتقدان آن گفته اند: پذیرش نظریه‌ی خطرهای ایجاد شده به منزله‌ی نفی هرگونه ضابطه و معیار می باشد. زیرا هرگونه عملی ولو بدون تقصیر مسئولیت ایجاد می کند و این مسئولیت به جای فاعل زیان بر عهده‌ی منتفع آن مستقر می گردد در صورتی که بشر‌ها بایستی همواره در حال کوشش، ابداع، ابتکار، تکاپو و فعالیت سازنده و ثمربخش باشند، حال اگر تمامی این اعمال مسئولیت ایجاد کنند ترس از آن موجب رکود و سکون خواهد گردید و از هرگونه فعالیتی جلوگیری خواهد نمود. به علاوه معلوم نیست که چرا فعالیت‌های زیان دیده و منافع او در نظر گرفته نمی گردد.

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

بنابریان نظریه‌ی خطرهای ایجاد شده نیز جای خود را به نظریه‌ی خظر نا متعارف داد.

3-1-2-2-3- نظریه‌ی خطر نامتعارف

بر اساس این نظریه، تنها فعالیت‌های زیان بار غیر عادی و نامتعارف مسئولیت آورند. حقوقدانانی نظیر ریپر و اوژن گدمه این نظریه را بنیان نهاده اند. ایشان گفته اند: نامتعارف بودن فعالیت بر اساس ضابطه‌ای که عرف بر حسب شرایط مختلف زمانی و مکانی دارد تعیین می گردد. اما ایجاد خطر نامتعارف، تقصیر نیست و با آن از دو جهت متفاوت می باشد:

نخست آنکه برای تحقق مفهوم تقصیر عوامل شخصی موثرند. اما در نظریه‌ی خطر غیر متعارف، اقدام غیر عادی بر اساس ضابطه‌ی نوعی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

دوم اینکه برای تحقق تقصیر بایستی اقدام نامشروعی، بر خلاف تعهد و تکلیف از کسی سر بزند در صورتی که خطر هنگامی نامتعارف می باشد که در عرف انتظار وقوع آن نرود. با وجود این، در اقدام، به این نظریه نیز انتقاد کرده اند و بعضی از بنیان گذاران آن زیرا ژرژ ریپر از آن روی گردانده، به سلک طرفداران نظریه تقصیر پیوسته می باشد؛ (عامر 1376، 165). به عقیده‌ی وی در اقدام هیچ فرقی بین این دو نظریه نیست؛ چه برای مطالعه نامتعارف بودن اقدام زیانبار بایستی مطالعه نمود که: آیا از رفتار یک فرد آگاه و متعارف سرپیچی شده می باشد یا نه؟ و این همان مطالعه عنصر تقصیر می باشد. زیرا، در اقدام، ارتکاب کارهای برخلاف رفتار یک شخص آگاه و متعارف تقصیر می باشد. پس از نظر آثار و نتایج هر دو نظریه به همدیگر نزدیک شده اند چنانکه مخالفان گفته اند: «پیروان نظریه‌ی خطر در پرده‌ی استتار نظریه‌ی تقصیر پیوسته اند». زیرا در مقام ارزیابی این نکته که آیا اقدام زیانبار متعارف می باشد یا نه، در واقع به ارزیابی آن یا تقصیر کارانه بودن اقدام می‌پردازد. در این شرایط می باشد که پیروان نظریه‌ی تقصیر، نظریه‌ی جدیدی را که به نظریه‌ی تقصیر نوعی معروف می باشد، عرضه داشتند (قاسم‌زاده 1388، 37).

 

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سؤالات پژوهش

  • محدوده تعهدات و قوانین موضوعه ایران در ارتباط با مسئولیت مدنی پزشکان و پیراپزشکان شامل چه مواردی شده می باشد؟
  • آیا مسئولیت مدنی پزشکان و پیراپزشکان با قوانین شرعی تطبیق داشته می باشد؟
  • شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     
  • محدوده مجازات‌ها و کیفر‌های متوجه شخص و یا اشخاص مسبب خسارت ناشی از عدم مسئولیت کادر پزشکی در قوانین کشور شامل چه مواردی شده می باشد؟

از لینک پایین صفحه ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

این نوشته در پایان نامه های ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.