دانلود فایل پایان نامه : مقاله با موضوع ، منطقه، ،، شهری، ناحیه، معابر، فضای

دانلود پایان نامه

تصویر 4-57- ترکیب یکی از گونه های آپارتمانی برای ایجاد مساحت های متنوع (URL13,2015)
در این شهرک در کل 588 خانه هست که متشکل از 288 خانه مستقل و 388 آپارتمان دو تا چهار طبقه با تراکم 58 واحد در هکتار می باشد. مشخصه ی مرکزی این دهکده یک سالن غذا خوری بوده می باشد که بعد از اتمام بازی ها به مجموع های تفریحی – تجاری تغیر کاربری داده شده می باشد .(URL12, 2015)

برای دانلود فایل ورد متن کامل اینجا کلیک کنید

ایدهی اصلی که سیاق در طراحی برای دهکده بازی های آسیایی در دهلی نو بهره گیری کرده، بر پایه توالی فضاهایی می باشد که با مسیرهای پیاده باریکی به هم متصل می شوند، این فضاها سایه دارند و با ترکیبی دقیق از فضای تفریحی و تجاری سرزنده، به واحدهایی قابل درک تقسیم شده و معموال توسط دروازه هاتعریف می شوند. ترکیب های گونه های مسکونی متنوع در بافت شهری با ترکیبی بدیع دهکده بازیهای آسیایی برجسته و منحصر به فرد کرده می باشد. دورنماها در این مجموعه به صورتی مداوم در حال تغیر می باشد، همچنین تداوم حرکت و تغیر می باشد، همچنین تداوم حرکت در هر دسته از محوطه ها ادامه دارد و مد نظر بوده می باشد (URL13,2015).

تصویر 4-58- حیاط مرکزی داخل مجموعه (URL13,2015)

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

فصل پنجم
مقدمات طراحی

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

مقدمه
در این فصل به کمک تحلیلهای انجام شده در فصول قبلی بعد از شناخت بستر طرح، فرایند طراحی برای رسیدن به
کانسپت های طراحی را توضیح داده و رویکرهای مد نظر درطراحی معماری را به کمک ارتباط چارچوب نظری پژوهش و ملاکهای طراحی اظهار میداریم.
5-1- موقعیت و ساختار وضع موجود منطقه : سایت مورد نظر در نقطه ابتدایی جاده شهرک توحید شهرستان سبزوار واقع شده می باشد . این محدوده با در نظر داشتن دسترسیهای اصلی و شناخته شده منطقه 1، در قسمت غربی اتوبان توحید شهر قرار گرفته می باشد. در تشریح ساختار اصلی منطقه می توان به بعضی عناصر و کاربریهای مهم تصریح نمود . مهمترین عناصر این ساختار ، بولوار کشاورز می باشد که ارتباط دهنده شهرستان سبزوار به دو نقطه اصلی ، یعنی شهرک توحید و دانشگاه حکیم سبزواری به شمار می رود .

تصویر 5-1:عکس هوایی از سایت

5-2-مطالعه وضع موجود ناحیه : پس از مطالعه اجمالی وضع موجود منطقه ، لازم می باشد تا ناحیه اطراف سایت مورد مطالعه قرار گیرد . این ناحیه کمتر مورد توسعه های ساخت و ساز قرار گرفته می باشد و این توسعه ها منحصر به موارد معدود و محدودی می باشند . لذا سیمای عمومی ناحیه بصورت یک فضای طبیعی نسبتا بکر با دخل و تصرف های محدود می باشد که البته فضای موجود در آن بعلت برنامه های آتی توسعه شهری با سرعتی فراوان در حال تغییر می باشد.
5-3-مطالعه و شناخت کلیات ضوابط و مقررات ساختمانی و شهرسازسی در شهر
به گونه کلی اهداف زیست محیطی و شاخص های توسعه شهری در طرح ریزی منطقه را می توان به صورت ذیل اختصار نمود .
1. ساماندهی و تلفیق فضاهای سبز موجود جهت ایجاد قطب گردشگری .
2. توسعه ارتفاعات شمالی منطقه در جهت افزایش توان گردشگری و ایجاد بدنه شهری طبیعی .
3. توسعه مناطق مسکونی با تراکم های ساختمانی کم ، متوسط و زیاد در سطوح اشغال محدود ( حدود 30% ) به طوری که 70% فضاهای باقیمانده به صورت باز و سبز مورد بهره گیری قرار گیرند .
4. آرایش بلوک های ساختمانی در واحدهای بلوک شهری بر اساس سایه اندازی ، برقراری دسترسی از طریق محورهای سواره ، دوچرخه و پیاده و نفوذ فضاهای سبز در میان آنها به مقصود تهویه هوا .
5. افزایش مساحت فضای سبز شهری و استقرار محورهای عبور تاسیسات از طریق ایجاد حرایم الزامی شبکه های معابر با در نظر داشتن عرض پوسته آنها ( معابر 20 متری 5 متر حریم از طرفین معابر 35 متری 15 متر حریم از طرف معابر 45 متری و بیشتر 30 متر از طرفین )
6. بهینه سازی شبکه های معابر طرح تفصیلی در قالب طرح جامع ترافیک منطقه به مقصود تقلیل سفرهای زائد درون شهری
7. تامین مراکز خدماتی در سطوح محله ای ، ناحیه ای و منطقه ای حسب سطوح خدماتی مورد نیاز ساکنان منطقه در جهت کاهش سفرهای درون شهری.

این نوشته در مقالات و پایان نامه ها ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.